Apap ból i gorączka tabletki musujące (500 mg) - 100 tabl. w blistrach
Apap ból i gorączka tabletki musujące (500 mg) - 100 tabl. w blistrach
ULOTKA DLA PACJENTA: INFORMACJA DLA UŻYTKOWNIKA
APAP ból i gorączka 500 mg, tabletki musujące
Paracetamolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Jeśli po upływie 5 dni (ból) lub 3 dni (gorączka) nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:
- Co to jest APAP ból i gorączka i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku APAP ból i gorączka
- Jak stosować APAP ból i gorączka
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać APAP ból i gorączka
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest APAP ból i gorączka i w jakim celu się go stosuje
Tabletki musujące APAP ból i gorączka zawierają paracetamol, który jest lekiem o łagodnym działaniu przeciwbólowym i obniżającym temperaturę ciała w gorączce. Stosowanie tabletek zaleca się w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu i (lub) gorączki.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku APAP ból i gorączka
Kiedy nie stosować APAP ból i gorączka
Jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania APAP ból i gorączka należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- pacjent cierpi na chorobę wątroby, w tym schorzenia na skutek nadmiernego spożycia alkoholu
- pacjent ma zespół Gilberta (łagodna żółtaczka)
- pacjent cierpi na chorobę nerek
- pacjent jest odwodniony lub przewlekle niedożywiony
- pacjent jest poddany długotrwałemu leczeniu dużymi dawkami paracetamolu
- pacjent choruje na astmę z wrażliwością na aspirynę
- pacjent przyjmuje inne leki zawierające w składzie paracetamol
- pacjent ma gorączkę, nawet po zakończeniu leczenia paracetamolem
- u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (niedobór enzymu)
- pacjent cierpi na niedokrwistość hemolityczną (nieprawidłowy spadek ilości krwinek czerwonych)
APAP ból i gorączka a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Przed zastosowaniem APAP ból i gorączka należy poinformować lekarza o przyjmowaniu:
- leków zapobiegających krzepnięciu (leki przeciwzakrzepowe np. warfaryna, pozostałe kumaryny)
- leków przeciwwymiotnych (np. metoklopramid, domperydon)
- leków stosowanych w leczeniu pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi (kolestyramina)
- probenecydu (lek stosowany w leczeniu wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi (dna moczanowa))
- leku o łagodnym działaniu przeciwbólowym lub działaniu przeciwgorączkowym (aspiryna, salicylamid)
- barbituranów i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (leki stosowane w leczeniu depresji)
- leków stosowanych w leczeniu napadów drgawkowych (lamotrygina)
- leków stosowanych w leczeniu gruźlicy (izoniazyd)
- flukloksacyliny (antybiotyk)
Wyniki badań oceniających stężenie kwasu moczowego i cukru we krwi mogą być zmienione.
Stosowanie APAP ból i gorączka z jedzeniem, piciem i alkoholem
Przyjmowanie leku APAP ból i gorączka z jedzeniem nie ma znaczącego wpływu na wchłanianie leku.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, a także jeśli przypuszczasz, że jesteś w ciąży lub planujesz zajść w ciąże, przed zastosowaniem APAP ból i gorączka poradź się lekarza lub farmaceuty.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Paracetamol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ważne informacje o niektórych składnikach APAP ból i gorączka
Lek ten zawiera 100 mg sorbitolu w każdej tabletce.
Lek zawiera 418,5 mg sodu (główny składnik gotowania / sól kuchenna) w każdej tabletce. Odpowiada to 20,92% zalecanego maksymalnego dziennego spożycia sodu przez osobę dorosłą.
Maksymalna dzienna dawka produktu jest równa 125,55% maksymalnej dziennej dawki sodu zalecanej przez WHO.
Uznaje się, że zawartość sodu w leku APAP ból i gorączka jest wysoka. Należy to szczególnie wziąć pod uwagę u osób stosujących dietę ubogą w sól.
skórze), bardzo rzadkie reakcje skórne typu toksyczne oddzielanie się naskórka (Pityriasis lichenoides chronica i zespół Stevensa-Johnsona) oraz przyczynienie się do zespołu NIKOLSKY’EGO (wysypka skórna). Bardzo rzadkie (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 000 osób): Niewydolność wątroby, czyrak (ukąszenia przez robaka pasożytniczego) Munro's microabscess, odcień ciemny (sinostający) na niebiełych błonach śluzowych, zapalenie pęcherzyka żółciowego (skurcz lub zapalenie pęcherzyka żółciowego), uszkodzenie komórek wątroby (martwica miąższowa wątroby w tym w klasie Childa i kryterium Kozeta, zespół Hommela-Eikelesa z udziałem Mansion & Castle, Zapalenie włókniste podskórnej i zapalenie naczyń skóry), bradykardia (wolne tętno) lub tachykardia (przyspieszone tętno), duszność (niewydolność oddechowa) akrocyanoza, nadmierny upływ moczu (diureza z cechami odwodnienia), przekrwienie błony śluzowej jamy ustnej, krwawienie z błony śluzowej jamy ustnej, w większości przypadków pacjentów (80% przypadków) pacjentów wymioty z krwią wraz z bólem brzucha. Dodatkowo, możliwe jest wystąpienie zaburzeń żołądka i jelit w postaci nudności, wymiotów, bólu brzucha, wzdęć oraz uszkodzeń wątroby. Jeśli jakiekolwiek działania niepożądane wystąpią lub jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek działania niepożądane niewymienione w ulotce, powinieneś powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Jeśli u pacjentki w ciąży wystąpią jakiekolwiek skutki uboczne, konieczne jest natychmiastowe poinformowanie lekarza prowadzącego o ryzyku związanych z ciążą. Ten podręcznik ma zastosowanie wyłącznie do wewnętrznych dążeń w celu podniesienia jakości lecznictwa i ma na celu ułatwienie lekcowania w ramach postępującego rozwoju. Jednakże nie zastępuje on potrzeby wizyty lekarskiej oraz porady pacjenta od lekarza prowadzącego. W związku z cujedno w celu wdrożenia procedury diagnostycznej oraz leczenia pacjenta należy zachować ostrożność oraz starają zszytkować pilne wytyczne lekarzy. Kod HTML:Jak stosować APAP ból i gorączka
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane
Bardzo często (mogą dotyczyć więcej niż 1 na 10 osób): Skórne reakcje alergiczne (wysypka, świąd, pokrzywka).
Często (mogą dotyczyć 1-10 osób na 100): Uszkodzenie skóry (np. zaczerwienienie, pęcherze, łuszczenie, pieczenie skóry), krwotok (krwawienie), ból brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zawroty głowy, gorączka, uspokojenie, niewydolność wątroby, martwica wątroby (śmierć żywych komórek), żółtaczka, przedawkowanie i zatrucie, drgawki, ból głowy, depresja, dezorientacja, halucynacje, poty, świąd (swędzenie).
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 10 000 osób):
Hepatotoksyczność (uszkodzenie wątroby spowodowane substancjami chemicznymi), zaburzenia czynności wątroby, reakcja nadwrażliwości wymagająca przerwania leczenia (natychmiastowa ciężka reakcja alergiczna), obrzęk naczynioruchowy (opuchlizna twarzy, ust, rąk), wstrząs anafilaktyczny, skurcz oskrzeli, trombocytopenia, leukopenia, agranulocytoza, anemia hemolityczna, hipoglikemia, mętny mocz, zaburzenia czynności nerek, w tym ciężka niewydolność nerek, śródmiąższowe zapalenie nerek, krwiomocz, nieoddawanie moczu. W bardzo rzadkich przypadkach zgłaszano poważne reakcje skórne.
Pozostałe działania niepożądane:
Toksyczna nekroliza naskórka, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, obrzęk krtani, szkodliwy wpływ na przewód pokarmowy, uczucie niepokoju.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309, strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać APAP ból i gorączka
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować po upływie terminu ważności. Przechowywać w temperaturze poniżej 30°C.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera APAP ból i gorączka - Substancją czynną leku jest paracetamol. Każda tabletka musująca zawiera 500 mg paracetamolu.
Składniki leku APAP ból i gorączka:
Kwas cytrynowy, sodu wodorowęglan, sorbitol, sodu węglan bezwodny, powidon K 25, symetykon, sacharyna sodowa, aromat cytrynowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską (E 414), α-tokoferol (E 307)), makrogol 6000.
Wygląd tabletek musujących APAP ból i gorączka:
APAP ból i gorączka, 500 mg, tabletki musujące mają barwę białą do szarawobiałej, są okrągłe, płaskie, o skośnych brzegach, gładkie po obu stronach.
Opakowanie:
Tuby polipropylenowe:
APAP ból i gorączka, 500 mg, tabletki musujące są pakowane w tuby polipropylenowe z polietylenową zakrętką zawierającą środek pochłaniający wilgoć z zabezpieczeniem gwarancyjnym. Każda tuba zawiera 8, 10, 20 lub 24 tabletki.
Wielkość opakowania: 10 (1 x 10), 16 (2 x 8), 20 (1 x 20), 24 (1 x 24), 24 (3 x 8), 30 (3 x 10), 60 (3 x 20) lub 100 (5 x 20) tabletek w pudełku kartonowym.
UWAGA: Zakrętka zawiera środek pochłaniający wilgoć. Nie wolno go jeść.
Blistry:
APAP ból i gorączka 500 mg pakowany jest również w blistry z folii Aluminium/Aluminium.
Wielkość opakowania: 4, 8, 10, 16, 20, 24, 30, 32, 60 i 100 tabletek musujących.
APAP ból i gorączka 500 mg pakowany jest również w blistry z folii Papier/Polietylen/Aluminium/Surlyn.
Wielkość opakowania: 8, 10, 16, 20, 24, 30, 32, 60 i 100 tabletek musujących.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca/importer:
Podmiot odpowiedzialny:
US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40,
50-507 Wrocław
Wytwórca/Importer:
Accord Healthcare Limited
Sage House
319 Pinner Road,
North Harrow, HA1 4HF
Middlesex, Wielka Brytania
US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40,
50-507 Wrocław
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.,
ul. Lutomierska 50,
95-200 Pabianice, Poland
Accord Healthcare B.V.,
Winthontlaan 200,
3526 KV Utrecht, The Netherlands
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Nazwa państwa członkowskiego: Nazwa produktu leczniczego
Finlandia: Paracetamol Accord 500 mg poretabletti/ brustabletter
Irlandia: Phizamol 500 mg Effervescent Tablets
Włochy: Phizamol 500 mg compresse effervescenti
Polska: APAP ból i gorączka, 500 mg, tabletki musujące
Portugalia: Paracetamol Accord
Holandia: Paracetamol Accord 500 mg bruistabletten
Wielka Brytania: Paracetamol 500 mg Effervescent Tablets