Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Apap ból i gorączka tabletki musujące (500 mg) - 24 tabl. w blistrach

Apap ból i gorączka tabletki musujące (500 mg) - 24 tabl. w blistrach

Ulotka dla pacjenta: informacja dla użytkownika

APAP ból i gorączka

500 mg, tabletki musujące

Paracetamolum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
  • Jeśli po upływie 5 dni (ból) lub 3 dni (gorączka) nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest APAP ból i gorączka i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku APAP ból i gorączka
  3. Jak stosować APAP ból i gorączka
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać APAP ból i gorączka
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest APAP ból i gorączka i w jakim celu się go stosuje

Tabletki musujące APAP ból i gorączka zawierają paracetamol, który jest lekiem o łagodnym działaniu przeciwbólowym i obniżającym temperaturę ciała w gorączce. Stosowanie tabletek zaleca się w leczeniu łagodnego lub umiarkowanego bólu i (lub) gorączki.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku APAP ból i gorączka

Kiedy nie stosować APAP ból i gorączka

jeśli u pacjenta stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem stosowania APAP ból i gorączka należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:

  • pacjent cierpi na chorobę wątroby, w tym schorzenia na skutek nadmiernego spożycia alkoholu
  • pacjent ma zespół Gilberta (łagodna żółtaczka)
  • pacjent cierpi na chorobę nerek
  • pacjent jest odwodniony lub przewlekle niedożywiony
  • pacjent jest poddany długotrwałemu leczeniu dużymi dawkami paracetamolu
  • pacjent choruje na astmę z wrażliwością na aspirynę
  • pacjent przyjmuje inne leki zawierające w składzie paracetamol
  • pacjent ma gorączkę, nawet po zakończeniu leczenia paracetamolem
  • u pacjenta występuje niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej (niedobór enzymu)
  • pacjent cierpi na niedokrwistość hemolityczną (nieprawidłowy spadek ilości krwinek czerwonych)

APAP ból i gorączka a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Przed zastosowaniem APAP ból i gorączka należy poinformować lekarza o przyjmowaniu:

  • leków zapobiegających krzepnięciu (leki przeciwzakrzepowe np. warfaryna, pozostałe kumaryny)
  • leków przeciwwymiotnych (np. metoklopramid, domperydon)
  • leków stosowanych w leczeniu pacjentów z wysokim stężeniem cholesterolu we krwi (kolestyramina)
  • probenecydu (lek stosowany w leczeniu wysokiego stężenia kwasu moczowego we krwi (dna moczanowa))
  • leku o łagodnym działaniu przeciwbólowym lub działaniu przeciwgorączkowym (aspiryna, salicylamid)
  • barbituranów i trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych (leki stosowane w leczeniu depresji)
  • leków stosowanych w leczeniu napadów drgawkowych (lamotrygina)
  • leków stosowanych w leczeniu gruźlicy (izoniazyd)
  • flukloksacyliny (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko zaburzenia dotyczącego krwi i płynów ustrojowych (kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową), które należy pilnie leczyć i które może wystąpić szczególnie u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, posocznicą (stan, gdy bakterie i ich toksyny krążą we krwi, prowadząc do uszkodzenia narządów), niedożywieniem, przewlekłym alkoholizmem, a także u pacjentów stosujących maksymalne dawki dobowe paracetamolu.

Wpływ paracetamolu na badania laboratoryjne:

Wyniki badań oceniających stężenie kwasu moczowego i cukru we krwi mogą być zmienione.

Stosowanie APAP ból i gorączka z jedzeniem, piciem i alkoholem

Przyjmowanie leku APAP ból i gorączka z jedzeniem nie ma znaczącego wpływu na wchłanianie leku.

skórze), drętwienie, zawroty głowy (czucie, że świat się kręci), nudności, zaburzenia żołądkowe, chwianie się (naruszenie równowagi), trudności w oddychaniu (duszności), pokrzywka (pokrzywka z obrzękiem), bóle głowy, reakcje dróg oddechowych, nudności, wymioty, obrzęk twarzy (na przykład wargi, język, gardło). Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym objawy wywołane nadużyciem leku, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. W razie wystąpienia niepożądanych objawów, w tym tych nie wymienionych w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. #### Kod HTML:

Jak stosować APAP ból i gorączka

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek jest przeznaczony do stosowania u dorosłych i młodzieży w wieku 12 lat i powyżej.

Dzieci i młodzież:

  • Dzieci w wieku poniżej 12 lat: nie podaje się dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
  • Młodzież w wieku od 12 do 15 lat o masie ciała od 41 do 50 kg: pojedyncza dawka to jedna tabletka, podawana co 4-6 godzin, jeśli to konieczne. Nie wolno przekraczać dawki 4 tabletek na dobę.
  • Młodzież w wieku od 16 do 18 lat o masie ciała powyżej 50 kg: dawkowanie takie samo jak u dorosłych.

Dorośli:

Zazwyczaj stosowana dawka u dorosłych to 1 do 2 tabletek 500 mg, dawkę można powtarzać co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 6 tabletek (3000 mg).

Zalecana maksymalna dawka dobowa:

  • Maksymalna dawka dobowa paracetamolu nie powinna być większa niż 3000 mg.
  • Maksymalna pojedyncza dawka paracetamolu to 1000 mg (2 tabletki musujące).

Sposób podania:

Tabletki musujące należy rozpuścić w szklance wody, poczekać do całkowitego rozpuszczenia, po czym wypić przygotowany roztwór. APAP ból i gorączka można podawać z jedzeniem i piciem lub niezależnie od posiłków.

Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni lub gorączka występuje przez czas dłuższy niż 3 dni, ulega nasileniu lub pojawiają się inne objawy, należy przerwać leczenie i zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli objawy utrzymują się lub ulegają nasileniu, należy zgłosić się po poradę medyczną.

Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Zakrętka zawiera środek pochłaniający wilgoć, nienadającysię do spożycia.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadko (mogą dotyczyć mniej niż 1 na 1 000 osób):

  • Alergie, czerwone lub fioletowe plamy na skórze (skaza krwotoczna), ogólne poczucie dyskomfortu (złe samopoczucie), interakcje z innymi lekami, obrzęk (nieprawidłowe nagromadzenie płynu pod skórą), nietypowe widzenie, wysypka skórna lub pokrzywka (ciemna czerwona wysypka na skórze), drętwienie, zawroty głowy (czucie, że świat się kręci), nudności, zaburzenia żołądkowe, chwianie się (naruszenie równowagi), trudności w oddychaniu (duszności), pokrzywka (pokrzywka z obrzękiem), bóle głowy, reakcje dróg oddechowych, nudności, wymioty, obrzęk twarzy (na przykład wargi, język, gardło).

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym objawy wywołane nadużyciem leku, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę. W razie wystąpienia niepożądanych objawów, w tym tych nie wymienionych w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.

Działania niepożądane

Do częstych działań niepożądanych paracetamolu należą: uszkodzenie wątroby (szczególnie niebezpieczne dla osób nadużywających alkohol lub z chorobami wątroby), krwawienie żołądkowe, wysypka skórna (swędząca wysypka na całym ciele, zaczerwienienie skóry), bóle brzucha, biegunka, nudności, wymioty, zawroty głowy, gorączka, osłabienie, niewydolność wątroby, żółtaczka, przedawkowanie i zatrucie, drgawki, ból głowy, depresja, dezorientacja, halucynacje, poty, świąd skóry.

Bardzo rzadko:

Hepatotoksyczność, zaburzenia czynności wątroby, reakcje alergiczne wymagające przerwania leczenia, obrzęk naczynioruchowy, wstrząs anafilaktyczny, skurcz oskrzeli, trombocytopenia, leukopenia, agranulocytoza, anemia hemolityczna, hipoglikemia, zaburzenia nerek, krwiomocz. W bardzo rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne reakcje skórne.

Zgłaszanie działań niepożądanych

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek objawów niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą. Działania niepożądane można również zgłosić do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 30°C, w oryginalnym opakowaniu chroniącym przed światłem i wilgocią.

Zawartość opakowania

Każda tabletka musująca zawiera 500 mg paracetamolu.

Skład leku APAP ból i gorączka

Inne składniki leku to: kwas cytrynowy, sodu wodorowęglan, sorbitol, sodu węglan bezwodny, powidon K 25, symetykon, sacharyna sodowa, aromat cytrynowy (zawiera maltodekstrynę, gumę arabską (E 414), α-tokoferol (E 307)), makrogol 6000.

Wygląd leku APAP ból i gorączka

APAP ból i gorączka, 500 mg, tabletki musujące mają barwę białą do szarawobiałej, są okrągłe, płaskie, o skośnych brzegach, gładkie po obu stronach.

Tuby polipropylenowe

APAP ból i gorączka, 500 mg, tabletki musujące są pakowane w tuby polipropylenowe z polietylenową zakrętką zawierającą środek pochłaniający wilgoć z zabezpieczeniem gwarancyjnym. Każda tuba zawiera 8, 10, 20 lub 24 tabletki.

Opakowania

Wielkość opakowania: 10 (1 x 10), 16 (2 x 8), 20 (1 x 20), 24 (1 x 24), 24 (3 x 8), 30 (3 x 10), 60 (3 x 20) lub 100 (5 x 20) tabletek w pudełku kartonowym.

UWAGA: Zakrętka zawiera środek pochłaniający wilgoć. Nie wolno go jeść.

Blistry

APAP ból i gorączka 500 mg pakowany jest również w blistry z folii Aluminium/Aluminium.

Wielkość opakowania: 4, 8, 10, 16, 20, 24, 30, 32, 60 i 100 tabletek musujących.

APAP ból i gorączka 500 mg pakowany jest również w blistry z folii Papier/Polietylen/Aluminium/Surlyn.

Wielkość opakowania: 8, 10, 16, 20, 24, 30, 32, 60 i 100 tabletek musujących.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca/importer
  • Podmiot odpowiedzialny
  • US Pharmacia Sp. z o.o.
  • ul. Ziębicka 40,
  • 50-507 Wrocław
  • Wytwórca/Importer
  • Accord Healthcare Limited
  • Sage House
  • 319 Pinner Road,
  • North Harrow, HA1 4HF
  • Middlesex,
  • Wielka Brytania
  • US Pharmacia Sp. z o.o.
  • ul. Ziębicka 40,
  • 50-507 Wrocław
  • Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.,
  • ul. Lutomierska 50,
  • 95-200 Pabianice,
  • Poland
  • Accord Healthcare B.V.,
  • Winthontlaan 200,
  • 3526 KV Utrecht,
  • The Netherlands

Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:

Lista nazw państw członkowskich i odpowiednich produktów leczniczych:

Finlandia: Paracetamol Accord 500 mg poretabletti/ brustabletter

Irlandia: Phizamol 500 mg Effervescent Tablets

Włochy: Phizamol 500 mg compresse effervescenti

Polska: APAP ból i gorączka, 500 mg, tabletki musujące

Portugalia: Paracetamol Accord

Holandia: Paracetamol Accord 500 mg bruistabletten

Wielka Brytania: Paracetamol 500 mg Effervescent Tablets

Data zatwierdzenia ulotki:

maj 2022 r.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł