Argosulfan krem (20 mg/g) - 1 tuba 100 g
Argosulfan krem (20 mg/g) - 1 tuba 100 g
ARGOSULFAN, 20 mg/g, krem
Sulfathiazolum argentum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę,aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest Argosulfan i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Argosulfan
- Jak stosować Argosulfan
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Argosulfan
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Argosulfan i w jakim celu się go stosuje
Argosulfan jest kremem do stosowania miejscowego, zawierającym sulfatiazol srebrowy, który wykazujesilne działanie przeciwbakteryjne w stosunku do licznych bakterii Gram-ujemnych i Gram-dodatnich.Argosulfan stosuje się w leczeniu zakażeń w przypadku:
- oparzeń skóry wszystkich stopni (także popromiennych),
- odleżyn (rany spowodowane ciągłym naciskiem na części skóry, np. od zbyt długiego leżenia w jednejpozycji),
- przewlekłych owrzodzeń podudzi (płytkie rany powstające zazwyczaj na nogach na skutek niewłaściwegoprzepływu krwi w żyłach).
Argosulfan zabezpiecza ranę oparzeniową przed zakażeniem, tworzy warstwę ochronną, zapewnia właściwąwilgotność a także przyspiesza gojenie rany.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Argosulfan
Kiedy nie stosować leku Argosulfan:
- jeśli pacjent ma uczulenie na sulfatiazol, inne sulfonamidy lub którykolwiek z pozostałychskładników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- u kobiet karmiących piersią, ze względu na możliwość przenikaniasubstancji czynnej leku do mlekakobiecego,
- u wcześniaków, noworodków i niemowląt do ukończenia drugiego miesiąca życia, ze względu namożliwość wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych mózgu (choroba spowodowana odkładaniemsię w jądrach mózgu i rdzeniu kręgowym nadmiaru niezwiązanej bilirubiny –substancji powstałej wwyniku procesu rozpadu krwinek czerwonych),
- u pacjentów z wrodzoną chorobą, w której organizmowi brakuje enzymu pomagającego normalniefunkcjonować czerwonym krwinkom (niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej), zewzględu na ryzyko wystąpienia niedokrwistości hemolitycznej (spowodowanej szybkim rozpademkrwinek czerwonych).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Argosulfan należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Należy zachować szczególną ostrożność:
- jeśli pacjent z rozległymi ranami oparzeniowymi jest we wstrząsie lub jeśli pacjent ma rany oparzeniowe i kontakt z nim jest utrudniony,
- u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, ze względu na możliwość kumulacji leku w organizmie i związane z nią ryzyko działań niepożądanych.
Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. W razie przypadkowego kontaktu, należy je przemyć dużą ilością wody.
Należy poinformować lekarza o uczuleniach na inne leki, zwłaszcza na sulfonamidy. Podczas stosowania leku Argosulfan mogą wystąpić uczulenia na inne leki, tj. pochodne sulfonylomocznika (leki stosowane w leczeniu cukrzycy), benzotiadiazyny (leki stosowane w leczeniu nadciśnienia i obrzęków), kwas p-aminosalicylowy (lek stosowany w leczeniu gruźlicy).
Jeśli w ocenie lekarza leczenie rany nie przebiega odpowiednio, lekarz zleci przeprowadzenie badań mikrobiologicznych i jeśli zajdzie taka potrzeba, zmieni leczenie.
Należy unikać długotrwałego stosowania leku, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek.
W przypadku zaleconej przez lekarza długotrwałej terapii lub stosowania leku Argosulfan na duże powierzchnie skóry, lekarz będzie kontrolował:
- stężenie sulfonamidu w surowicy, szczególnie u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby;
- czynność wątroby, nerek oraz układu krwiotwórczego, a zwłaszcza liczbę krwinek białych, ze względu na możliwość wystąpienia agranulocytozy (znacznego zmniejszenia lub braku białych krwinek – granulocytów we krwi) lub niedokrwistości.
Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.
Dzieci:
Nie należy stosować leku Argosulfan u wcześniaków, noworodków i niemowląt do ukończenia drugiego miesiąca życia, ze względu na możliwość wystąpienia żółtaczki jąder podkorowych mózgu (choroba spowodowana odkładaniem się w jądrach mózgu i rdzeniu kręgowym nadmiaru niezwiązanej bilirubiny – substancji powstałej w wyniku procesu rozpadu krwinek czerwonych).
Argosulfan a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Nie należy jednocześnie stosować leku Argosulfan z innymi lekami stosowanymi miejscowo.
Stosowanie leków lub innych preparatów zawierających kwas foliowy czy też pochodne kwasu p-aminobenzoesowego może osłabiać działanie przeciwbakteryjne leku Argosulfan.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku w okresie ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Stosowanie leku Argosulfan u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek:
Z powodu braku badań klinicznych należy zachować ostrożność podczas stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. U pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek lekarz zleci kontrolę