Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy Pastylki twarde (3 mg) - 100 pastylek
Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy Pastylki twarde (3 mg) - 100 pastylek
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy, 3 mg, pastylki twarde
Benzydamini hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy
- Jak stosować lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy i w jakim celu się go stosuje
Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy zawiera substancję czynną benzydaminy chlorowodorek, należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ).
Lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy stosuje się w objawowym miejscowym leczeniu ostrego bólu gardła z towarzyszącymi typowymi objawami stanu zapalnego, takimi jak ból, zaczerwienienie lub obrzęk w jamie ustnej i gardle.
Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy jest wskazany do stosowania u dorosłych, młodzieży i dzieci w wieku powyżej 6 lat.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy
Kiedy nie stosować leku Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy
- jeśli pacjent ma uczulenie na benzydaminy chlorowodorek lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Informacje o leku Benzydamine neo-angin
- jeśli pacjent ma alergię na salicylany (np. kwas acetylosalicylowy i kwas salicylowy) lub inne leki stosowane w leczeniu gorączki, bólu i stanów zapalnych (tzw. NLPZ).
- jeśli u pacjenta występuje lub kiedykolwiek występowała astma oskrzelowa, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli.
- jeśli u pacjenta wystąpi owrzodzenie jamy ustnej i gardła, które może być objawem znacznie poważniejszych procesów chorobowych.
Jeśli w ciągu 3 dni objawy takie jak ból gardła nie ustąpią lub nasilą się, lub pacjent odczuwa szczególnie silny ból, ma gorączkę lub inne objawy, należy skontaktować się z lekarzem.
Długotrwałe stosowanie pastylek twardych rzadko może spowodować nadwrażliwość na substancję czynną lub substancje pomocnicze. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości, należy przerwać leczenie.
Lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania benzydaminy u kobiet w okresie ciąży. Lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy nie powinien być stosowany w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Nie można wykluczyć zagrożenia dla noworodków i dzieci. Lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.
Płodność
Brak danych dotyczących wpływu benzydaminy na płodność u ludzi.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy zawiera izomalt (E 953)
Jeżeli stwierdzono u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy zawiera aspartam (E 951)
Ten lek zawiera 3,409 mg aspartamu (E 951) w każdej pastylce. Aspartam (E 951) jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania.
Jak stosować lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dawkowanie:
Zalecana dawka to:
Dorośli i młodzież - 1 pastylka 3 razy na dobę. Nie stosować dawki większej niż zalecana.
Dawkowanie dla dzieci:
Dzieci w wieku od 6 do 11 lat:
1 pastylka 3 razy na dobę. Nie stosować dawki większej niż zalecana. Lek powinien być stosowany pod kontrolą osoby dorosłej.
Dzieci w wieku poniżej 6 lat:
Ze względu na postać farmaceutyczną lek Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy nie powinien być stosowany u dzieci w wieku poniżej 6 lat. W przypadku leczenia lekiem Benzydamine neo-angin smak miodowo-pomarańczowy, dzieci muszą umieć ssać pastylkę w sposób kontrolowany.
Czas trwania leczenia:
Leczenie powinno być ograniczone do maksymalnie 7 dni. Jeśli w ciągu 3 dni nie nastąpi poprawa lub objawy nasilą się, należy skontaktować się z lekarzem.
Sposób podawania:
Pastylkę należy rozpuszczać powoli w jamie ustnej. Pastylki nie należy połykać ani rozgryzać.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki:
W przypadku zastosowania zbyt wielu pastylek, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą lub zgłosić się do najbliższego szpitala.
Pominięcie zastosowania leku:
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Kolejną dawkę należy przyjąć o tej samej porze co zwykle.
Możliwe działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 na 100 osób): nadwrażliwość skóry na światło słoneczne, uczucie pieczenia, suchość ust.
- Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1 000 osób): objawy takie jak trudności w oddychaniu lub przełykaniu, wysypka, swędzenie, pokrzywka.
- Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1 na 10 000 osób): obrzęk twarzy, dłoni i stóp, oczu, ust i/lub języka, zawroty głowy, trudności w oddychaniu.
- Nieznana częstość: inne nieokreślone objawy.