Bicardef 5 mg tabletki powlekane (5 mg) - 30 tabl.
Bicardef 5 mg tabletki powlekane (5 mg) - 30 tabl.
Informacja dla pacjenta
Ulotka dołączona do opakowania:
Bicardef 5 mg
5 mg, tabletki powlekane
Bisoprololi fumaras
Bicardef 10 mg
10 mg, tabletki powlekane
Bisoprololi fumaras
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Bicardef i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Bicardef
- Jak stosować lek Bicardef
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Bicardef
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Bicardef i w jakim celu się go stosuje
Bicardef zawierający bisoprolol (w postaci fumaranu) zalecany jest w chorobach serca i układu krążenia. Bisoprolol wpływa na tzw. współczulną część układu nerwowego, która między innymi reguluje ciśnienie krwi i pracę serca. Bisoprolol należy do środków niemal wyłącznie wpływających na funkcjonowanie serca (wybiórczo blokuje receptory beta serca), jego podawanie w zalecanych dawkach zwykle nie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego, naczynia krwionośne i oskrzela (nie powoduje skurczu oskrzeli) oraz nie wpływa na przemianę materii związaną z pobudzeniem receptorów beta (nie zwiększa stężenia lipidów i glukozy we krwi).
Bisoprolol obniża ciśnienie krwi, zwalnia rytm pracy serca w spoczynku i po wysiłku oraz, co jest pożądane w chorobie niedokrwiennej serca, ogranicza zużycie tlenu przez mięsień sercowy.
Wskazaniem do zastosowania leku Bicardef (podawanego jako jedyny lek lub razem z innymi odpowiednio dobranymi lekami), jest nadciśnienie tętnicze oraz choroba niedokrwienna serca (dławica piersiowa).
Niewydolność serca pojawia się, jeśli mięsień serca jest słaby i nie jest w stanie pompować wystarczającej ilości krwi, aby zaspokoić potrzeby organizmu.
Bisoprolol jest stosowany w leczeniu stabilnej, przewlekłej niewydolności serca z zaburzoną czynnością skurczową lewej komory.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Bicardef
Kiedy nie stosować leku Bicardef
Jeśli pacjent ma uczulenie na bisoprololu fumaran lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
Nie należy stosować leku Bicardef jeśli występuje:
- ---
Warunki, w których stosowanie leku Bicardef jest przeciwwskazane:
- Ostra niewydolność serca lub zaostrzenie niewydolności serca
- Wstrząs kardiogenny
- Blok przedsionkowo-komorowy II lub III stopnia
- Zespół chorego węzła zatokowego
- Blok zatokowo przedsionkowy
- Bradykardia
- Niskie ciśnienie tętnicze
- Ciężka astma oskrzelowa lub przewlekła choroba oskrzelowo-płucna
- Zespół Raynauda
- Nieleczony guz chromochłonny rdzenia nadnerczy
- Kwasica metaboliczna
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Bicardef należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą. Jeśli występuje którykolwiek z poniższych stanów, przed rozpoczęciem przyjmowania leku Bicardef należy porozmawiać z lekarzem; lekarz może uznać, że konieczna jest szczególna ostrożność (na przykład podanie dodatkowych leków lub częstsze przeprowadzanie kontroli):
- Cukrzyca
- Ścisła głodówka
- Niektóre choroby serca (takie jak zaburzenia rytmu serca lub dławica Prinzmetala)
- Zaburzenia krążenia krwi w kończynach
- Astma oskrzelowa lub przewlekła choroba płuc
- Łuszczyca
- Zaburzenia czynności tarczycy
- Guz chromochłonny rdzenia nadnerczy
Poza tym należy powiedzieć lekarzowi, jeśli planowane jest leczenie odczulające lub zabieg chirurgiczny w znieczuleniu ogólnym. Nie zaleca się stosowania leku Bicardef u dzieci i młodzieży.
Lek Bicardef a inne leki:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Nie należy stosować niektórych leków razem z lekiem Bicardef bez specjalnego zalecenia lekarza.
Przed zastosowaniem leków jednocześnie z lekiem Bicardef
Przed zastosowaniem poniższych leków jednocześnie z lekiem Bicardef należy porozmawiać z lekarzem, być może lekarz zaleci częstsze kontrole lekarskie:
Leki, które mogą mieć interakcje z Bicardef:
- Leki nasercowe z grupy dihydropirydyny (np. nifedypina, felodypina, amlodypina), ze względu na ryzyko wystąpienia niedociśnienia i pogorszenia wydolności serca;
- Leki przeciwarytmiczne tzw. klasy III (np. amiodaron), ze względu na możliwe zaburzenia pracy serca (konieczna częsta kontrola EKG);
- Leki przeciwnadciśnieniowe (np. prazosyna, alfuzosyna), ze względu na możliwe gwałtowne obniżenie ciśnienia krwi;
Bicardef z jedzeniem lub alkoholem
Rodzaj i ilość przyjmowanego pokarmu nie zmieniają działania leku, jednak przestrzeganie odpowiedniej diety i innych dodatkowych zaleceń lekarza mogą istotnie wpływać na uzyskane wyniki leczenia i jakość życia pacjenta. Napoje alkoholowe nasilają działanie bisoprololu.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Podawanie bisoprololu może być niebezpieczne dla płodu i (lub) noworodka. Planowana ciąża pacjentki leczonej bisoprololem wymaga konsultacji lekarza.