Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Bilomag kapsułki twarde (80 mg) - 60 kaps.

Bilomag kapsułki twarde (80 mg) - 60 kaps.

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta - Bilomag, 80 mg, kapsułki twarde

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Bilomag, 80 mg, kapsułki twarde

Ginkgonis extractum siccum raffinatum et quantificatum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
  • Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 miesiącach stosowania, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Bilomag i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Bilomag
  3. Jak stosować lek Bilomag
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Bilomag
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. CO TO JEST LEK BILOMAG I W JAKIM CELU SIĘ GO STOSUJE

Lek Bilomag jest tradycyjnym lekiem roślinnym. Jedna kapsułka zawiera 80 mg suchego oczyszczonego i kwantyfikowanego wyciągu z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgonis extractum siccum raffinatum et quantificatum).

Wskazania do stosowania leku Bilomag:

  • w łagodnych zaburzeniach krążenia w obrębie kończyn objawiających się uczuciem zimna nóg i rąk,
  • pomocniczo w niewielkim obniżeniu sprawności umysłowej związanej z wiekiem.

Bilomag jest tradycyjnym produktem leczniczym roślinnym, którego wskazania wynikają wyłącznie z długotrwałego stosowania.

2. INFORMACJE WAŻNE PRZED ZASTOSOWANIEM LEKU BILOMAG

Kiedy nie stosować leku Bilomag:

  • jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
  • jeśli pacjent jest leczony lekami przeciwkrzepliwymi (zapobiegającymi krzepnięciu krwi), jak heparyna i jej pochodne, kumaryny (warfaryna, acenokumarol);.
Informacje o leku Bilomag

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Bilomag należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

  • Nie zaleca się stosowania leku Bilomag, jeśli:
    • u pacjenta występują krwawienia lub zaburzenia krzepnięcia krwi
    • pacjent zażywa leki zapobiegające powstawaniu zakrzepów, jak aspiryna, klopidogrel, dypirydamol, tyklopidyna. Równoczesne stosowanie może wydłużać czas krzepnięcia krwi.
  • Na 36 godzin przed planowanym zabiegiem chirurgicznym lub stomatologicznym konieczne jest odstawienie leku Bilomag, ponieważ może on zwiększyć ryzyko krwawienia.
  • Nie zaleca się stosowania leku Bilomag w okresie ciąży i karmienia piersią.
  • Bilomag nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku powyżej 12 lat.

Bilomag a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Stosowanie leku Bilomag i niektórych innych leków może powodować interakcje. Interakcja oznacza, że leki stosowane w tym samym czasie mogą wpływać wzajemnie na swoje działanie i (lub) działania niepożądane.

Nie należy stosować leku Bilomag u pacjentów leczonych lekami zapobiegającymi krzepnięciu krwi, jak heparyna i kumaryny (warfaryna, acenokumarol).

Nie zaleca się stosowania produktu Bilomag również w przypadku przyjmowania któregokolwiek z wymienionych poniżej leków:

  • Leki przeciwpłytkowe, jak klopidogrel, tyklopidyna, kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna, polopiryna), dipyridamol.
  • Leki roślinne, które mogą zwiększać ryzyko krwawienia, zawierające czosnek zwyczajny (Allium sativum L.) lub żeń-szeń właściwy (Panax ginseng C.A. Meyer).
  • Trazodon (lek przeciwdepresyjny).
  • Omeprazol i inne leki z tej grupy, tzw. inhibitory pompy protonowej (lek stosowany w nadkwaśności i chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy).
  • Nifedypina (lek nasercowy i obniżający ciśnienie tętnicze krwi).
  • Środki moczopędne z grupy tiazydów (np. hydrochlorotiazyd).
  • Tipranavir (niepeptydowy inhibitor proteazy, wskazany do skojarzonego leczenia antyretrowirusowego zakażenia wirusem HIV-1).

O zastosowaniu produktu Bilomag jednocześnie z którymkolwiek z wymienionych leków może zdecydować wyłącznie lekarz. Należy pamiętać, że powyższe leki mogą być znane pacjentowi pod inną nazwą, zwykle nazwą handlową. W niniejszej części podano wyłącznie substancję czynną lub grupę terapeutyczną leku bez podawania nazwy handlowej. Zawsze należy dokładnie sprawdzić opakowanie i ulotkę informacyjną, aby wiedzieć, jaka jest substancja czynna lub grupa terapeutyczna leku obecnie stosowanego. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Ciąża i karmienie piersią - Lek Bilomag

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. Nie należy stosować leku Bilomag w okresie ciąży i karmienia piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Bilomag może powodować zawroty głowy. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów lub obsługiwać maszyn zanim nie pozna swojej indywidualnej reakcji na lek Bilomag.

Ważne informacje o niektórych składnikach leku Bilomag.

Ten lek zawiera laktozę jednowodną. Jedna kapsułka zawiera 201,5 mg laktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

3. JAK STOSOWAĆ LEK BILOMAG

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli:
Stosowanie doustne.
Jedna kapsułka od 1 do 2 razy na dobę (od 80 mg do maksymalnie 160 mg na dobę), podczas posiłku.

Dzieci i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
Lek nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Bilomag
Jeśli pacjent zażył dawkę leku większą niż zalecana, należy skonsultować się z lekarzem.

Pominięcie zastosowania leku Bilomag
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć kolejną dawkę o właściwej porze.

4. MOŻLIWE DZIAŁANIA NIEPOŻĄDANE

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Częstość występowania zdefiniowano następująco: rzadko (≥1/10 000 i <1/1 000), bardzo rzadko (<1/10 000). Wyciąg z miłorzębu japońskiego stosowany doustnie w zalecanych dawkach jest zwykle dobrze tolerowany.

Klasyfikacja układów działanie niepożądane

Klasyfikacja układów Działanie niepożądane

Zaburzenia krwi i układu chłonnego

Rzadko: Kołatanie serca

Bardzo rzadko: Nagłe krwawienie

Zaburzenia układu nerwowego

Rzadko: Ból głowy, zaburzenia snu, niepokój

Zaburzenia ucha i błędnika

Rzadko Zawroty głowy

Zaburzenia żołądka i jelit

Rzadko: Nudności, zaparcia, biegunka, wzdęcia, wymioty

Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej

Rzadko: Skórne reakcje uczuleniowe (swędzenie, wysypka)

W piśmiennictwie opisano przypadki powstania obustronnego krwiaka podtwardówkowego,co przypuszczalnie było spowodowane długotrwałym (do dwóch lat) przyjmowaniem wyciąguz miłorzębu japońskiego. To działanie niepożądane może występować częściej u pacjentów, którzyprzyjmują równocześnie leki przeciwpłytkowe lub leki przeciwzakrzepowe, takie jak kwasacetylosalicylowy lub warfaryna.

Drgawki mogą wystąpić po podaniu dużych dawek wyciągu z miłorzębu japońskiego szczególnieu pacjentów z drgawkami w wywiadzie lub stosujących inne produkty obniżające próg drgawkowy.Jeśli nasili się którykolwiek z objawów niepożądanych lub wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądanenie wymienione w ulotce, należy powiadomić lekarza lub farmaceutę.

Uwaga: Większość dostępnych danych dotyczy wyciągów acetonowo-wodnych z liści miłorzębujapońskiego, a nie etanolowo-wodnych, jak wyciąg wchodzący w skład tego produktu. Jednak zewzględu na podobieństwo w składzie fitochemicznym przyjmuje się, że możliwe jest wystąpienie tychsamych objawów niepożądanych, jak po wyciągach acetonowo-wodnych.

Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczych, Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301,Faks: + 48 22 49 21 309, e-mail: ndl@urpl.gov.pl

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.

JAK PRZECHOWYWAĆ LEK BILOMAG

Przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25 ºC.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Informacje o leku Bilomag

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji

lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

ZAWARTOŚĆ OPAKOWANIA I INNE INFORMACJE

Co zawiera lek Bilomag

Bilomag jest tradycyjnym lekiem roślinnym.

Jedna kapsułka zawiera 80 mg suchego oczyszczonego i kwantyfikowanego wyciągu z liści miłorzębu japońskiego (Ginkgo biloba L., folium) DER (40-50:1), co odpowiada:

  • 17,6-21,6 mg flawonoidów w przeliczeniu na glikozydy flawonowe,
  • 2,2-2,7 mg ginkgolidów A, B i C,
  • 2,1-2,6 mg bilobalidu.

Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 50% (V/V)

Inne składniki leku to: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna, krzemowana (celulozamikrokrystaliczna i krzemionka koloidalna bezwodna), magnezu stearynian, żelatyna, żółcień chinolinowa (E104), żelaza tlenek żółty (E172), tytanu dwutlenek.

Jak wygląda lek Bilomag i co zawiera opakowanie

Bilomag dostępny jest w postaci kapsułek twardych koloru żółtego.

Kapsułki twarde są pakowane w blistry PVC/PVDC/Aluminium, w tekturowym pudełku.

Blistry zawierają po 10 kapsułek.

Pudełko tekturowe zawiera 20, 60, 90 lub 120 kapsułek w opakowaniu. Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Natur Produkt Pharma Sp. z o.o.

ul. Podstoczysko 30

07-300 Ostrów Mazowiecka

Tel. +48 29 644 29 00

Fax. +48 29 745 39 95

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do podmiotu odpowiedzialnego.

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 5