Ciprofloxacin Kabi 100 mg/50 ml roztwór do infuzji roztwór do infuzji (100 mg/50 ml) - 30 butelek 50 ml
Ciprofloxacin Kabi 100 mg/50 ml roztwór do infuzji roztwór do infuzji (100 mg/50 ml) - 30 butelek 50 ml
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Ciprofloxacin Kabi 100 mg/50 ml, roztwór do infuzji
Ciprofloxacin Kabi 200 mg/100 ml, roztwór do infuzji
Ciprofloxacin Kabi 400 mg/200 ml, roztwór do infuzji
Ciprofloxacinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawyniepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lubpielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest Ciprofloxacin Kabi i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ciprofloxacin Kabi
- Jak stosować Ciprofloxacin Kabi
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Ciprofloxacin Kabi
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Ciprofloxacin Kabi i w jakim celu się go stosuje
Substancją czynną leku Ciprofloxacin Kabi jest cyprofloksacyna. Cyprofloksacyna jest antybiotykiemz grupy fluorochinolonów. Cyprofloksacyna działa niszcząc bakterie powodujące zakażenia. Działatylko na szczególne szczepy bakterii.
Pacjenci dorośli
Ciprofloxacin Kabi stosuje się u pacjentów dorosłych w leczeniu następujących zakażeń bakteryjnych:
- zakażenia układu oddechowego;
- długotrwałe lub nawracające zakażenia ucha lub zatok;
- zakażenia układu moczowego;
- zakażenia jąder;
- zakażenia narządów płciowych u kobiet;
- zakażenia układu pokarmowego oraz zakażenia wewnątrz jamy brzusznej;
- zakażenia skóry i tkanek miękkich;
- zakażenia kości i stawów;
- leczenie zakażeń u pacjentów z bardzo małą liczbą krwinek białych (neutropenia);
- zapobieganie zakażeniom u pacjentów z bardzo małą liczbą krwinek białych (neutropenia);
- narażenie na wdychanie pałeczek wąglika.
Jeśli zakażenie jest ciężkie lub wywołane przez więcej niż jeden rodzaj bakterii, lekarz może zalecićdodatkowy antybiotyk do stosowania jednocześnie z lekiem Ciprofloxacin Kabi.
Dzieci i młodzież
Ciprofloxacin Kabi stosuje się u dzieci i młodzieży, pod kontrolą lekarza specjalisty, w leczeniunastępujących zakażeń bakteryjnych:
- zakażenia płuc i oskrzeli u dzieci i młodzieży chorych na mukowiscydozę;
- powikłane zakażenia układu moczowego, w tym zakażenia nerek (odmiedniczkowe zapalenienerek);
- narażenie na wdychanie pałeczek wąglika.
Ciprofloxacin Kabi
Ciprofloxacin Kabi można również stosować w leczeniu innych ciężkich zakażeń u dzieci i młodzieży, jeśli lekarz uzna to za konieczne.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ciprofloxacin Kabi
Kiedy nie stosować leku Ciprofloxacin Kabi:
- jeśli pacjent ma uczulenie na cyprofloksacynę, na inne leki z grupy chinolonów lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli pacjent stosuje jednocześnie tyzanidynę (patrz punkt 2 „Ciprofloxacin Kabi a inne leki”).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed przyjęciem tego leku
Nie należy stosować leków przeciwbakteryjnych zawierających fluorochinolony lub chinolony, w tym leku Ciprofloxacin Kabi, jeśli u pacjenta wystąpiło w przeszłości jakiekolwiek ciężkie działanie niepożądane podczas stosowania chinolonu lub fluorochinolonu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej poinformować lekarza.
Przed zastosowaniem leku Ciprofloxacin Kabi
Należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę, jeśli u pacjenta:
- występowały kiedykolwiek zaburzenia czynności nerek, ponieważ może być konieczne dostosowanie dawki leku;
- występuje padaczka lub inne zaburzenia neurologiczne;
- (kontynuacja listy)
W leczeniu niektórych zakażeń układu moczowo-płciowego lekarz może dodatkowo, oprócz cyprofloksacyny, przepisać inny antybiotyk. Jeśli u pacjenta nie nastąpi poprawa stanu zdrowia po trzech dniach leczenia, należy zwrócić się do lekarza.
NL/H/0695/001-003/IB/051
Podczas stosowania leku Ciprofloxacin Kabi
Jeżeli podczas stosowania leku Ciprofloxacin Kabi wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast poinformować lekarza. Lekarz zadecyduje, czy należy przerwać stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi.
Ciężka, nagła reakcja alergiczna (reakcja anafilaktyczna i (lub) wstrząs, obrzęk naczynioruchowy). Nawet po podaniu pierwszej dawki, w rzadkich przypadkach, może wystąpić ciężka reakcja alergiczna z następującymi objawami: ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności, omdlenia lub zawroty głowy podczas wstawania. Jeżeli tak się stanie, należy przerwać stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Rzadko może wystąpić ból i obrzęk stawów oraz stan zapalny lub zerwanie ścięgien. Ryzyko jest zwiększone u osób w podeszłym wieku (powyżej 60 lat), po przeszczepieniu narządu, w przypadku występowania problemów z nerkami lub leczenia kortykosteroidami. Stan zapalny i zerwania ścięgien mogą wystąpić w ciągu pierwszych 48 godzin leczenia i nawet do kilku miesięcy po przerwaniu leczenia lekiem Ciprofloxacin Kabi. Po wystąpieniu pierwszych objawów bólu lub stanu zapalnego ścięgna (na przykład w stawie skokowym, nadgarstku, łokciu, barku lub kolanie) należy przerwać stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi, skontaktować się z lekarzem i odciążyć bolący obszar. Należy unikać nadmiernego wysiłku, ponieważ może to zwiększyć ryzyko zerwania ścięgna.
W przypadku wystąpienia nagłego silnego bólu brzucha, pleców lub w klatce piersiowej, który może być objawem tętniaka i rozwarstwienia aorty, należy natychmiast zgłosić się do oddziału ratunkowego. Ryzyko wystąpienia tych zmian może być wyższe w przypadku leczenia układowymi kortykosteroidami.
W przypadku wystąpienia nagłych duszności, zwłaszcza po położeniu się do łóżka, lub zaobserwowania obrzęku kostek, stóp lub brzucha albo pojawienia się kołatania serca (uczucia przyspieszonego lub nieregularnego bicia serca), należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza.
W przypadku wystąpienia nagłego, silnego bólu brzucha, pleców lub w klatce piersiowej, należy natychmiast zgłosić się do oddziału ratunkowego.
Jeśli u pacjenta występuje padaczka lub inne schorzenia neurologiczne, np. niedokrwienie mózgu lub udar, mogą wystąpić działania niepożądane dotyczące ośrodkowego układu nerwowego. Jeśli wystąpią drgawki, należy przerwać stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
U pacjenta mogą rzadko wystąpić objawy uszkodzenia nerwów (neuropatii), takie jak ból, pieczenie, mrowienie, drętwienie i (lub) osłabienie, zwłaszcza stóp i nóg oraz dłoni i rąk. W takim przypadku należy przerwać stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi i natychmiast poinformować lekarza, aby zapobiec rozwojowi potencjalnie nieodwracalnej choroby.
Po pierwszym podaniu leku Ciprofloxacin Kabi mogą wystąpić reakcje psychiczne. Jeśli u pacjenta występuje depresja lub psychoza, objawy tych chorób mogą się nasilać podczas stosowania leku Ciprofloxacin Kabi. Jeśli tak się stanie, należy przerwać stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Antybiotyki chinolonowe mogą powodować zwiększenie stężenia cukru we krwi powyżej normy (hiperglikemię) lub zmniejszenie stężenia cukru we krwi poniżej normy, mogące w ciężkich przypadkach prowadzić do utraty przytomności (śpiączki hipoglikemicznej) (patrz punkt 4). Jest to ważne u pacjentów z cukrzycą. U pacjentów z cukrzycą zaleca się uważne kontrolowanie stężenia cukru we krwi.
Podczas stosowania antybiotyków, w tym leku Ciprofloxacin Kabi, lub nawet kilka tygodni po zakończeniu leczenia może wystąpić biegunka. Jeżeli będzie ona ciężka lub uporczywa albo pacjent zauważy krew lub śluz w stolcu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Należy natychmiast przerwać stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi, ponieważ może to zagrażać życiu. Nie należy stosować leków, które hamują lub spowalniają ruchy jelit.
Jeśli u pacjenta wystąpi pogorszenie widzenia lub jakiekolwiek zaburzenie widzenia należy natychmiast skonsultować się z okulistą.
Podczas stosowania leku Ciprofloxacin Kabi skóra staje się bardziej wrażliwa na światło słoneczne i promieniowanie ultrafioletowe (UV). Należy unikać narażenia na silne światło słoneczne lub sztuczne promienie UV (np. w solarium).
NL/H/0695/001-003/IB/051 3
Ciprofloxacin Kabi - ważne informacje dla pacjentów
Jeżeli pacjent oddaje próbkę krwi lub moczu do analizy, należy poinformować lekarza lubpersonel laboratorium o tym, że pacjent stosuje Ciprofloxacin Kabi.
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności nerek, należy poinformować lekarza,ponieważ może być konieczne dostosowanie dawki.
Ciprofloxacin Kabi może spowodować uszkodzenie wątroby. Jeśli pacjent zauważynastępujące objawy: utrata apetytu, żółtaczka (zażółcenie skóry), ciemny mocz, swędzenieskóry lub drażliwość żołądka, należy natychmiast przerwać stosowanie leku CiprofloxacinKabi.
Ciprofloxacin Kabi może zmniejszać liczbę białych krwinek, co może powodowaćzmniejszenie odporności na zakażenia. Jeżeli pacjent zauważy, że podczas zakażeniawystępują następujące objawy: gorączka i silne pogorszenie stanu ogólnego lub gorączkaz miejscowymi objawami zakażenia, np. ból gardła, krtani, jamy ustnej lub problemy z układemmoczowym, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Będzie zlecone badanie krwi,żeby sprawdzić, czy nie doszło do zmniejszenia liczby białych krwinek (agranulocytoza).Należy pamiętać, żeby poinformować lekarza o stosowaniu tego leku.
Długotrwałe, zaburzające sprawność i potencjalnie nieodwracalne ciężkie działania niepożądaneLeki przeciwbakteryjne zawierające fluorochinolony/chinolony, w tym Ciprofloxacin Kabi, byłyzwiązane z bardzo rzadkimi, ale ciężkimi działaniami niepożądanymi. Niektóre z nich byłydługotrwałe (utrzymujące się przez miesiące lub lata), upośledzające lub potencjalnie nieodwracalne.Należą do nich: bóle ścięgien, mięśni i stawów kończyn górnych i dolnych, trudności w chodzeniu,nieprawidłowe odczucia, takie jak kłucie, mrowienie, łaskotanie, drętwienie lub pieczenie (parestezje),zaburzenia zmysłów, w tym zaburzenia wzroku, smaku i węchu oraz słuchu, depresja, zaburzeniapamięci, silne zmęczenie i ciężkie zaburzenia snu.Jeśli po przyjęciu leku Ciprofloxacin Kabi wystąpi którekolwiek z tych działań niepożądanych należynatychmiast skontaktować się z lekarzem przed kontynuacją leczenia. Pacjent i lekarz zdecydują, czykontynuować leczenie, biorąc również pod uwagę antybiotyki z innej grupy.
Ciprofloxacin Kabi a inne lekiNależy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.Nie stosować leku Ciprofloxacin Kabi jednocześnie z tyzanidyną, ponieważ mogą wystąpićdziałania niepożądane, takie jak niskie ciśnienie krwi i senność (patrz punkt 2 „Kiedy nie stosowaćleku Ciprofloxacin Kabi”).Następujące leki będą w organizmie człowieka oddziaływać z lekiem Ciprofloxacin Kabi. Stosowanieleku Ciprofloxacin Kabi jednocześnie z tymi lekami może wpływać na ich działanie lecznicze. Możeto również zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych.Jeśli pacjent stosuje którykolwiek z poniższych leków, należy powiedzieć o tym lekarzowi:- antagoniści witaminy K (np. warfaryna, acenokumarol, fenprokumon, fluindion) lub innedoustne leki przeciwzakrzepowe („rozrzedzające” krew);- probenecyd (stosowany w dnie moczanowej);- metotreksat (stosowany w niektórych rodzajach raka, łuszczycy, reumatoidalnym zapaleniustawów);- teofilina (stosowana w zaburzeniach oddechowych);- tyzanidyna (stosowana w celu zmniejszenia nadmiernego napięcia mięśni w stwardnieniurozsianym);- olanzapina (lek przeciwpsychotyczny);- klozapina (lek przeciwpsychotyczny);- ropinirol (stosowany w chorobie Parkinsona);- fenytoina (stosowana w padaczce);- cyklosporyna (stosowana w chorobach skóry, reumatoidalnym zapaleniu stawów i poprzeszczepie);- inne leki, które mogą wpływać na rytm serca: leki należące do grupy lekówprzeciwarytmicznych (np. chinidyna, hydrochinidyna, dyzopiramid, amiodaron, sotalol).
Ciprofloxacin Kabi - interakcje leków
Przed zastosowaniem leku Ciprofloxacin Kabi należy sprawdzić, czy nie zachodzi interakcja z innymi lekami, takimi jak:
- dofetylid, ibutylid
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
- niektóre leki przeciwbakteryjne (makrolidy)
- niektóre leki przeciwpsychotyczne
- zolpidem
- metoklopramid
- omeprazol
Interakcje z jedzeniem i piciem
Pokarmy i napoje nie mają wpływu na stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi.
Ciąża i karmienie piersią
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku. Nie zaleca się stosowania Ciprofloxacin Kabi w ciąży i podczas karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Przed prowadzeniem pojazdów lub obsługą maszyn należy sprawdzić reakcje pacjenta po zastosowaniu leku Ciprofloxacin Kabi. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Skład leku
Lek zawiera 347 mg sodu w każdych 100 ml objętości. Odpowiada to 17% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu dla osób dorosłych.
Jak stosować Ciprofloxacin Kabi
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawkę, częstotliwość i czas trwania leczenia ustala lekarz, zależnie od rodzaju i ciężkości zakażenia.
Infuzję dożylną należy podawać powoli w celu uniknięcia działań niepożądanych.
Należy pić dużo płynów podczas stosowania leku Ciprofloxacin Kabi.
NL/H/0695/001-003/IB/051
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ciprofloxacin Kabi
Jeśli pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku Ciprofloxacin Kabi, mogą wystąpić następujące objawy: zawroty głowy, drżenie, ból głowy, zmęczenie, uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej lub uczucie splątania. Należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce, jeśli u pacjenta wystąpią którekolwiek z wymienionych objawów.
Pominięcie zastosowania leku Ciprofloxacin Kabi
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Przerwanie stosowania leku Ciprofloxacin Kabi
Ważne jest, aby nie przerywać leczenia, nawet jeśli po kilku dniach stosowania leku pacjent poczuje się lepiej. Jeśli pacjent zbyt wcześnie przerwie stosowanie leku, zakażenie może zostać niedoleczone i objawy zakażenia mogą powrócić lub nasilić się. Może się również wytworzyć oporność na antybiotyk.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Poniżej przedstawiono najczęściej występujące działania niepożądane, które pacjent może rozpoznać samodzielnie.
Należy przerwać stosowanie leku Ciprofloxacin Kabi i natychmiast skontaktować się z lekarzem w celu rozważenia leczenia innym antybiotykiem, jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z poniższych działań niepożądanych:
- Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 na 100 pacjentów): drgawki (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
- Rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 1000 pacjentów): ciężka, nagła reakcja alergiczna, której towarzyszą: ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności lub omdlenia, lub zawroty głowy podczas wstawania (wstrząs anafilaktyczny) (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”); zerwanie ścięgna, zwłaszcza dużego ścięgna z tyłu stawu skokowego (ścięgna Achillesa) (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
- Bardzo rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 pacjentów): ciężka, nagła reakcja alergiczna, której towarzyszą: ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, nudności lub omdlenia, lub zawroty głowy podczas wstawania (reakcja anafilaktyczna) (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”); osłabienie mięśni, zapalenie ścięgna, co może prowadzić do zerwania ścięgna zwłaszcza dużego ścięgna z tyłu stawu skokowego (ścięgna Achillesa) (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”); ciężka, zagrażająca życiu wysypka skórna, zwykle w postaci pęcherzy lub wrzodów w ustach, gardle, nosie, oczach i na innych błonach śluzowych, takich jak narządy płciowe, która może rozwijać się w rozległe pęcherze lub złuszczanie naskórka (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka).
- Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): nietypowe odczucia bólu, palenie, mrowienie, drętwienie lub osłabienie mięśni kończyn (neuropatia) (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
Skutki uboczne leku Ciprofloxacin Kabi
Reakcje niepożądane podczas leczenia lekiem Ciprofloxacin Kabi mogą obejmować:
- reakcja na lek powodująca wysypkę, gorączkę, zapalenie narządów wewnętrznych, zaburzenia hematologiczne i choroby ogólnoustrojowe (zespół DRESS, AGEP)
- zespół chorobowy związany z zaburzeniem wydalania wody z organizmu i zmniejszeniem stężenia sodu we krwi (SIADH)
Często (mogą dotyczyć do 1 na 10 pacjentów):
- nudności, biegunka, wymioty;
- bóle stawów, zapalenia stawów u dzieci;
- reakcja w miejscu wstrzyknięcia, wysypka;
- przemijające zwiększenie aktywności aminotransferaz (rodzaj enzymów).
Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 na 100 pacjentów):
- bóle stawów u pacjentów dorosłych;
- nadkażenia grzybicze;
- duże stężenie eozynofili (rodzaj białych krwinek), zwiększenie lub zmniejszenie stężenia czynnika krzepnięcia krwi (płytek krwi);
- zmniejszenie apetytu, utrata apetytu (jadłowstręt);
- nadmierna aktywność, pobudzenie, splątanie, dezorientacja, omamy;
Rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 1000 pacjentów):
- ból mięśni, zapalenie stawów, zwiększone napięcie mięśni, skurcze;
- zapalenie jelita (okrężnicy) związane ze stosowaniem antybiotyków;
- zmiana liczby krwinek (leukopenia, leukocytoza, neutropenia, niedokrwistość);
- reakcja alergiczna, obrzęk, obrzęk naczynioruchowy;
- podwyższone stężenie cukru we krwi (hiperglikemia).
Skutki uboczne antybiotyków chinolonowych i fluorochinolonowych
Często występujące skutki uboczne:
- szumy uszne, zaburzenia słuchu;
- omdlenia, zapalenie naczyń krwionośnych (zapalenie żył);
- skrócenie oddechu z objawami astmatycznymi;
- zapalenie trzustki;
- zapalenie wątroby, obumieranie komórek wątroby (martwica wątroby) bardzo rzadkoprowadzące do niewydolności wątroby;
Bardzo rzadko występujące skutki uboczne:
- szczególne zmniejszenie się liczby czerwonych krwinek (niedokrwistość hemolityczna),niebezpieczne zmniejszenie się liczby białych krwinek (agranulocytoza), mogące zagrażaćżyciu;
- reakcja alergiczna nazywana zespołem choroby posurowiczej;
- zaburzenia koordynacji, niestabilny chód, ucisk na mózg (nadciśnienie wewnątrzczaszkowei guz rzekomy mózgu);
- zaburzone widzenie kolorów;
- niewielkie ciemne kropki widoczne pod skórą lub wysypki;
Częstość nieznana:
- uczucie silnego podekscytowania (mania) lub uczucie dużego optymizmu i nadaktywność(hipomania);
- nietypowe przyspieszenie częstości rytmu serca, zagrażający życiu nieregularny rytm serca,zaburzenia rytmu serca (zwane wydłużeniem odstępu QT, widoczne w zapisie EKG, czyliw elektrokardiogramie);
- wpływ na krzepnięcie krwi (u pacjentów, którzy stosują antagonistów witaminy K);
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów.
Adres do zgłoszeń działań niepożądanych:
Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
tel.: +48 22 49 21 301
faks: +48 22 49 21 309
strona internetowa:
Działanie leku Ciprofloxacin Kabi:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać Ciprofloxacin Kabi:
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po „Termin ważności”.
Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać.
Przechowywać worek infuzyjny w worku zewnętrznym aż do momentu użycia, w celu ochrony przed światłem.
Przechowywać butelkę do infuzji w opakowaniu zewnętrznym aż do momentu użycia, w celu ochrony przed światłem.
Zawartość opakowania i inne informacje:
Co zawiera Ciprofloxacin Kabi:
- Substancją czynną leku jest cyprofloksacyna (w postaci wodorosiarczanu).
- Pozostałe składniki to: sodu chlorek, kwas siarkowy, sodu wodorotlenek do ustalenia pH, woda do wstrzykiwań.
Jak wygląda Ciprofloxacin Kabi i co zawiera opakowanie:
Ciprofloxacin Kabi to jałowy, klarowny, bezbarwny roztwór do infuzji.
Roztwór znajduje się w przezroczystym, rozciągliwym poliolefinowym worku umieszczonym w aluminiowym worku zewnętrznym (worki Freeflex) lub w polietylenowej butelce (KabiPac), w tekturowym pudełku.
Ciprofloxacin Kabi 100 mg/50 ml, roztwór do infuzji:
50 ml roztworu zawiera 100 mg cyprofloksacyny.
Wielkości opakowań: 1, 5, 10, 20, 30 lub 40 worków; 1, 5, 10, 20, 30 lub 40 butelek.
Ciprofloxacin Kabi 200 mg/100 ml, roztwór do infuzji:
100 ml roztworu zawiera 200 mg cyprofloksacyny.
Wielkości opakowań: 1, 5, 10, 20, 30 lub 40 worków; 1, 5, 10, 20, 30 lub 40 butelek.
NL/H/0695/001-003/IB/051 9