Dessette mono tabletki powlekane (75 mcg) - 28 tabl.
Dessette mono tabletki powlekane (75 mcg) - 28 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Dessette mono, 75 mikrogramów, tabletki powlekane
Desogestrelum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Dessette mono i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dessette mono
- Jak stosować lek Dessette mono
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Dessette mono
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Dessette mono i w jakim celu się go stosuje
Lek Dessette mono stosuje się w zapobieganiu ciąży. Lek Dessette mono zawiera małą ilość jednego rodzaju żeńskiego hormonu płciowego, progestagenu zwanego dezogestrelem
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dessette mono
Lek Dessette mono, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, nie chroni przed zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Dessette mono
Jeśli u pacjentki występuje zakrzepica. Zakrzepica to tworzenie się zakrzepów w naczyniachkrwionośnych (np. w nogach – zakrzepica żył głębokich), które mogą prowadzić do powstaniazatoru (np. w naczyniach krwionośnych płuc – zatorowość płucna).
Jeśli u pacjentki występuje lub występowała w przeszłości żółtaczka (zażółcenie skóry) lub ciężkachoroba wątroby, a parametry czynności wątroby nie wróciły jeszcze do normy.
Jeśli u pacjentki występuje nowotwór zależny od hormonów płciowych, taki jak pewne rodzajeraka piersi, lub istnieje jego podejrzenie.
Jeśli u pacjentki występuje krwawienie z dróg rodnych o niewyjaśnionej przyczynie.
Jeśli wystąpi którykolwiek z wyżej wymienionych stanów, należy poinformować lekarza przedrozpoczęciem stosowania leku Dessette mono. Lekarz może zalecić stosowanie niehormonalnejmetody antykoncepcji.
Jeśli którykolwiek z powyższych stanów wystąpi po raz pierwszy podczas stosowania leku Dessettemono, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Dessette mono, należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli u pacjentki kiedykolwiek występował rak piersi;
- jeśli u pacjentki występuje rak wątroby, ponieważ nie można wykluczyć wpływu leku Dessettemono na ten typ nowotworu;
- jeśli u pacjentki kiedykolwiek występowała zakrzepica;
- jeśli u pacjentki występuje cukrzyca;
- jeśli u pacjentki występuje padaczka (patrz punkt „Lek Dessette mono a inne leki”);
- jeśli u pacjentki występuje gruźlica (patrz punkt „Lek Dessette mono a inne leki”);
- jeśli u pacjentki występuje wysokie ciśnienie tętnicze krwi;
- jeśli u pacjentki występuje lub występowała w przeszłości ostuda (żółtawo-brązowe plamybarwnikowe na skórze, szczególnie na twarzy); w takim przypadku należy unikać nadmiernejekspozycji na słońce lub promieniowanie ultrafioletowe.
Jeśli podczas stosowania leku Dessette mono wystąpi jedno z powyższych zaburzeń, może byćkonieczna ścisła obserwacja pacjentki. Lekarz wyjaśni, jak należy postępować.
Rak piersi
Należy regularnie badać swoje piersi i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, w razie wyczuciajakiegokolwiek guzka w piersiach.
Rak piersi występuje nieco częściej u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne niż u kobiet w tymsamym wieku, które ich nie stosują. W przypadku przerwania stosowania tabletek antykoncepcyjnych,ryzyko stopniowo zmniejsza się, tak że po dziesięciu latach jest ono takie samo jak ryzykowystąpienia raka piersi u kobiet, które nigdy nie stosowały tabletek antykoncepcyjnych. Rak piersirzadko występuje u kobiet przed ukończeniem 40 lat, ale ryzyko jego wystąpienia wzrasta wraz zwiekiem. Dlatego liczba dodatkowych rozpoznanych przypadków raka piersi jest tym większa, impóźniejszy wiek pacjentki, do którego przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Mniejsze znaczenie ma to,jak długo tabletki antykoncepcyjne były przyjmowane.
Na każde 10 000 kobiet przyjmujących tabletki antykoncepcyjne przez okres do 5 lat, ale kończącychich stosowanie w wieku 20 lat, wystąpi mniej niż jeden dodatkowy przypadek raka piersi stwierdzonydo 10 lat po zaprzestaniu stosowania tabletek, poza czterema przypadkami raka piersi zwyklerozpoznawanymi w tej grupie wiekowej. Podobnie na 10 000 kobiet stosujących tabletkiantykoncepcyjne przez okres do 5 lat, ale kończących ich stosowanie w wieku 30 lat, występuje 5dodatkowych przypadków raka piersi poza zwykle rozpoznawanymi 44 przypadkami. Na 10 000kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne przez okres do 5 lat, ale kończących ich stosowanie wwieku 40 lat, występuje 20 dodatkowych przypadków raka piersi poza zwykle rozpoznawanymi 160przypadkami.
Ryzyko wystąpienia raka piersi
Uważa się, że ryzyko wystąpienia raka piersi u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjnezawierające tylko progestagen, takie jak lek Dessette mono, jest podobne do ryzyka występującego ukobiet stosujących złożone tabletki antykoncepcyjne, lecz dane nie są rozstrzygające. Wydaje się, że w przypadku kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne, wykryty rak piersi jestzwykle mniej zaawansowany niż u kobiet, które nie stosowały tabletek antykoncepcyjnych. Niewiadomo, czy ta różnica spowodowana jest stosowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Przyczynąmoże być wcześniejsze rozpoznanie raka piersi, ponieważ kobiety stosujące tabletkiantykoncepcyjne są częściej badane.
Zakrzepica
W przypadku wystąpienia objawów, które mogłyby wskazywać na zakrzepicę, należy niezwłocznieskontaktować się z lekarzem (patrz także „Regularne badania kontrolne”). Zakrzepicą nazywamy stan, w którym dochodzi do tworzenia się zakrzepów krwi, które mogązablokować naczynie krwionośne. Zakrzepica czasami występuje w żyłach głębokich kończyndolnych (zakrzepica żył głębokich). Jeśli taki zakrzep oderwie się z miejsca w żyle, gdzie powstał,może dotrzeć do płuc i zablokować tętnice, powodując tak zwaną „zatorowość płucną”. W rezultaciemoże dojść do zgonu. Zakrzepica żył głębokich występuje rzadko. Może pojawiać się bez względu nato, czy stosuje się tabletki antykoncepcyjne, czy nie. Może wystąpić także w czasie ciąży. Ryzyko wystąpienia jest większe u kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne niż u kobiet, które ichnie stosują. Ryzyko wynikające ze stosowania tabletek antykoncepcyjnych zawierających tylkoprogestagen, jak lek Dessette mono, jest uważane za mniejsze niż w przypadku stosowania tabletekantykoncepcyjnych zawierających również estrogen (złożone tabletki antykoncepcyjne).
Zaburzenia psychiczne
Niektóre kobiety stosujące hormonalne środki antykoncepcyjne, w tym Dessette mono, zgłaszałydepresję lub obniżenie nastroju. Depresja może mieć ciężki przebieg, a czasami prowadzić do myślisamobójczych. Jeśli wystąpią zmiany nastroju i objawy depresji, należy jak najszybciej skontaktowaćsię z lekarzem w celu uzyskania dalszej porady medycznej.
Dzieci i młodzież
Brak dostępnych danych klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania umłodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek Dessette mono a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lubostatnio, a także o lekach lub produktach roślinnych, które pacjent planuje przyjmować. Należypowiedzieć także każdemu innemu lekarzowi w tym lekarzowi dentyście lub farmaceucie,przepisującemu inny lek, że stosuje się lek Dessette mono. Mogą oni powiedzieć, czy powinno sięstosować dodatkowe środki antykoncepcyjne (na przykład prezerwatywy), a jeżeli tak, to jakdługo, a także czy należy zmienić sposób stosowania innych leków.
Niektóre leki mogą:
- wpływać na stężenie leku Dessette mono we krwi
- powodować, że będzie mniej skuteczny w zapobieganiu ciąży
- wywołać nieoczekiwane krwawienie
Należą do nich leki stosowane w leczeniu:
- padaczki (np. prymidon, fenytoina, karbamazepina, okskarbazepina, felbamat, topiramat ifenobarbital)
- gruźlicy (np. ryfampicyna, ryfabutyna)
- zakażenia wirusem HIV (np. rytonawir, newirapina, efawirenz)
- zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV) (np. boceprewir, telaprewir)