Dexamethasone Krka tabletki (4 mg) - 20 tabl. w blistrze
Dexamethasone Krka tabletki (4 mg) - 20 tabl. w blistrze
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Dexamethasone Krka, 4 mg, tabletki
Dexamethasone Krka, 8 mg, tabletki
Dexamethasonum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Dexamethasone Krka i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dexamethasone Krka
- Jak stosować lek Dexamethasone Krka
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Dexamethasone Krka
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Dexamethasone Krka i w jakim celu się go stosuje
Dexamethasone Krka to glikokortykosteroid syntetyczny. Glikokortykosteroidy to hormony wytwarzane przez korę nadnerczy. Opisywany lek ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antyalergiczne oraz immunosupresyjne.
Dexamethasone Krka jest wskazany w leczeniu chorób reumatycznych oraz autoimmunologicznych (np. układowy toczeń rumieniowaty, reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów, guzkowe zapalenie tętnic), chorób układu oddechowego (np. astma oskrzelowa, krup), skóry (np. erytrodermia, pęcherzyca zwykła), gruźliczego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych wyłącznie w połączeniu z terapią przeciwinfekcyjną, chorób krwi (np. idiopatyczna plamica małopłytkowa u dorosłych), obrzęku mózgu, w leczeniu objawowego szpiczaka mnogiego, ostrej białaczki limfoblastycznej, choroby Hodgkina i chłoniaka nieziarniczego w połączeniu z innymi produktami leczniczymi, paliatywnego leczenia chorób nowotworowych, profilaktyce i leczeniu mdłości oraz wymiotów wywołanych chemioterapią, a także profilaktyce i leczeniu wymiotów po zabiegu operacyjnym wspólnie z lekami przeciwwymiotnymi.
Dexamethasone Krka, 4 mg, tabletki
Lek Dexamethasone Krka jest stosowany w leczeniu COVID-19 u pacjentów dorosłych i młodzieży (w wieku 12 lat i starszych, o masie ciała wynoszącej co najmniej 40 kg), z trudnościami w oddychaniu i wymagających tlenoterapii.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dexamethasone Krka
Kiedy nie stosować leku Dexamethasone Krka
- jeśli pacjent ma uczulenie na deksametazon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- w przypadku infekcji obejmującej cały organizm (chyba, że jest już leczona);
- w przypadku choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy;
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Jeśli pacjent jest leczony z powodu zakażenia COVID-19, nie należy przerywać stosowania jakichkolwiek innych leków z grupy steroidów, o ile lekarz nie zalecił inaczej.
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Dexamethasone Krka należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką:
- w przypadku przebycia kiedykolwiek poważnej depresji lub choroby maniakalno-depresyjnej (zaburzenia afektywnego dwubiegunowego); oznacza to przebycie depresji przed lub w trakcie przyjmowania leków steroidowych, takich jak deksametazon;
- w przypadku, gdy u któregokolwiek z członków bliskiej rodziny występowały te choroby. Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą wystąpić podczas przyjmowania steroidów, takich jak Dexamethasone Krka.
Powyższe zaburzenia mogą być poważne. Zwykle pojawiają się w ciągu kilku dni lub tygodni od rozpoczęcia przyjmowania leku. Częściej występują po większych dawkach leku. Większość z tych problemów znika po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu terapii. Jednakże, jeżeli tego typu problemy się pojawią, mogą wymagać leczenia.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli w trakcie przyjmowania tego leku pojawią się jakiekolwiek objawy problemów ze zdrowiem psychicznym. Jest to szczególnie istotne w przypadku depresji lub pojawienia się myśli samobójczych. W kilku przypadkach problemy ze zdrowiem psychicznym wystąpiły po zmniejszeniu dawki lub zakończeniu przyjmowania leku.
Należy skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku w przypadku:
- chorób nerek lub wątroby (marskość wątroby lub przewlekła niewydolność wątroby),
- guza chromochłonnego (guz nadnerczy) lub podejrzenia jego występowania,
- nadciśnienia tętniczego, choroby serca lub przebytego niedawno zawału serca (występowały przypadki pęknięcia serca),
- cukrzycy lub występowania kiedykolwiek cukrzycy w rodzinie,
- osteoporozy (ubytku masy kostnej), zwłaszcza u kobiet po menopauzie,
- wystąpienia w przeszłości osłabienia mięśni spowodowanego tym lub innym lekiem steroidowym,
- jaskry (nadmiernego wzrostu ciśnienia w gałce ocznej) lub występowania kiedykolwiek jaskry lub zaćmy w rodzinie (zmętnienie soczewki w oku prowadzące do osłabienia wzroku),
- miastenii gravis (choroby powodującej osłabienie mięśni),
- choroby jelit lub wrzodu żołądka,
- problemów psychiatrycznych lub choroby psychicznej, która uległa zaostrzeniu w wyniku stosowania tego typu leków,
- padaczki (choroby charakteryzującej się powtarzającymi się utratami przytomności lub napadami drgawek),
- migreny,
- niedoczynności tarczycy,
- zakażenia pasożytami,
- gruźlicy, posocznicy lub grzybiczego zakażenia oka,
- malarii mózgowej,
- wirusa opryszczki (ust lub narządów płciowych oraz oka, ze względu na możliwą perforację rogówki),
- astmy,
- trwającej terapii z powodu zablokowania naczyń krwionośnych przez skrzepy (choroba zakrzepowo-zatorowa),
- owrzodzenia rogówki i urazów rogówki.
Przyjmowanie tego leku może powodować przełom guza chromochłonnego, który może być
Dexamethasone Krka - informacje dla pacjentów
śmiertelny. Guz chromochłonny to rzadko występujący guz nadnerczy. Przełom może manifestowaćsię następującymi objawami: bóle głowy, potliwość, kołatanie serca i nadciśnienie. W przypadkuwystąpienia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Leczenie kortykosteroidami może osłabić zdolność organizmu do zwalczania zakażenia. Może toniekiedy prowadzić do wystąpienia zakażeń wywołanych przez mikroorganizmy, które w zwykłychwarunkach rzadko powodują zakażenie (nazywanych infekcjami oportunistycznymi). Jeżeli wtrakcie leczenia tym lekiem dojdzie do jakiegokolwiek zakażenia, należy natychmiast skonsultowaćsię z lekarzem.
Objawy zapalenia płuc
Jest to szczególnie istotne w przypadku oznak zapalenia płuc: kaszlu, gorączki,skrócenia oddechu i bólu w klatce piersiowej. Może także wystąpić poczucie dezorientacji,zwłaszcza u osób w podeszłym wieku. Należy również poinformować lekarza o przebytej gruźlicylub przebywaniu na obszarach, gdzie powszechnie zdarzają się zakażenia glistami.
Kontakt z osobami chorymi
W trakcie przyjmowania tego leku ważne jest unikanie kontaktu z osobami chorymi na ospęwietrzną, półpasiec lub odrę. W przypadku podejrzenia potencjalnego kontaktu z którąkolwiek ztych chorób należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Zalecenia dla osób starszych
W przypadku osób w podeszłym wieku niektóre skutki uboczne stosowania tego leku mogą byćpoważniejsze, w szczególności zmniejszenie gęstości kości (osteoporoza), nadciśnienie tętnicze,obniżenie stężenia potasu, cukrzyca, podatność na zakażenia i ścieńczenie skóry.