Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Dobutamine TZF liofilizat do sporządzania roztworu do infuzji (250 mg) - 1 fiol. proszku

Dobutamine TZF liofilizat do sporządzania roztworu do infuzji (250 mg) - 1 fiol. proszku

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

DOBUTAMINE TZF, 250 mg, liofilizat do sporządzania roztworu do infuzji

Dobutamini hydrochloridum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

- W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.

Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Dobutamine TZF i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dobutamine TZF
  3. Jak stosować lek Dobutamine TZF
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Dobutamine TZF
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Dobutamine TZF i w jakim celu się go stosuje

Dobutamina – substancja czynna leku Dobutamine TZF – jest syntetyczną aminą katecholową. Lek zwiększa siłę skurczu mięśnia sercowego, nieznacznie przyspiesza czynność serca i przewodzenie przedsionkowo-komorowe.

Wskazania do stosowania

Dobutaminę stosuje się w ostrej niewydolności mięśnia sercowego występującej w przebiegu wstrząsu kardiogennego, zawału mięśnia sercowego, po zabiegach kardiochirurgicznych.

Dzieci i młodzież

Dobutamine TZF jest wskazana u dzieci i młodzieży (od noworodków do 18 lat), gdy konieczne jest uzyskanie dodatniego działania inotropowego u pacjentów ze zmniejszeniem rzutu serca w stanach hipoperfuzji na skutek niewyrównanej niewydolności serca po zabiegach kardiochirurgicznych, w przebiegu kardiomiopatii, we wstrząsie kardiogennym lub septycznym.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dobutamine TZF

Kiedy nie stosować leku Dobutamine TZF

- Jeśli pacjent ma uczulenie na dobutaminę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6).

- Jeśli u pacjenta występuje kardiomiopatia przerostowa ze zwężeniem drogi odpływu z lewej komory.

- Jeśli u pacjenta występuje stan zwany hipertroficzne zwężenie zastawki aorty.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Lek Dobutamine TZF podawany jest tylko w postaci wlewu dożylnego przez odpowiednio wykwalifikowany personel medyczny. Podczas wlewu dożylnego dobutaminy personel medyczny kontroluje częstość i miarowość rytmu serca, ciśnienie tętnicze, zapis EKG, diurezę oraz szybkość wlewu.

Blog

Dobutamina - informacje medyczne

Dobutamina może przyspieszać czynność serca, podwyższać ciśnienie skurczowe lub nasilać arytmię. W takich przypadkach lekarz powinien zmniejszyć dawkę leku lub na pewien czas zaprzestać podawania dobutaminy.

Dobutamina może nasilać dodatkowe skurcze komorowe, ale rzadko występuje częstoskurcz komorowy lub migotanie komór. Ponieważ dobutamina ułatwia przewodzenie przedsionkowo- komorowe, u pacjentów z trzepotaniem lub migotaniem komór może wystąpić szybka odpowiedź komorowa.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku podawania dobutaminy pacjentom z zawałem mięśnia sercowego. Znaczne przyspieszenie czynności serca lub zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi może zwiększyć niedokrwienie mięśnia sercowego oraz spowodować ból dusznicowy i uniesienie odcinka S-T elektrokardiogramu.

Związki inotropowe, w tym dobutamina, nie poprawiają hemodynamiki u większości pacjentów z mechaniczną niedrożnością pogarszającą napełnianie komór lub (i) odpływ z komór.

Dzieci

Przyspieszenie tętna i zwiększenie ciśnienia tętniczego występuje częściej i jest bardziej nasilone u dzieci niż u dorosłych. Istnieją doniesienia o mniejszej wrażliwości układu sercowo-naczyniowego noworodków na dobutaminę i wydaje się, że działanie hipotensyjne (niskie ciśnienie krwi) obserwuje się częściej u dorosłych niż u małych dzieci. Z tego względu stosowanie dobutaminy u dzieci należy uważnie monitorować.

Ważne informacje dotyczące leku Dobutamine TZF

Ważne informacje dotyczące leku Dobutamine TZF

Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występującychw przeszłości.

Lek Dobutamine TZF a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także olekach, które pacjent planuje przyjmować.

Niektóre leki mogą wchodzić w interakcje z dobutaminą, co w konsekwencji może zmniejszyćskuteczność stosowanych leków lub spowodować niebezpieczne działania niepożądane. Dotyczy tozwłaszcza:

  • halogenowych środków do znieczulenia ogólnego;
  • entakaponu (lek stosowany u pacjentów z chorobą Parkinsona i zmianami ruchowymi);
  • β–adrenolityków (grupa leków działających antagonistycznie na receptory β1 i β2 adrenergiczne,stosowanych m.in. w nadciśnieniu tętniczym, chorobie niedokrwiennej serca, zaburzeniach rytmu serca,nadczynności tarczycy, jaskrze, nerwicach lękowych).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.

Lek Dobutamine TZF może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku jeśli korzyść dla matkiprzeważa nad potencjalnym ryzykiem uszkodzenia płodu.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Nie dotyczy.

Jak stosować lek Dobutamine TZF

Lek Dobutamine TZF jest przeznaczony wyłącznie do stosowania w lecznictwie zamkniętym, ściślepod kontrolą lekarza.

Dobutaminę należy podawać wyłącznie we wlewie dożylnym.

Lek może być podawany tylko przez wykwalifikowany personel medyczny.

Zalecana dawka

Dorośli

Zwykle stosuje się od 2,5 mikrograma/kg mc./minutę do 10 mikrogramów/kg mc./minutę. Uniektórych pacjentów wystarcza dawka 0,5 mikrograma/kg mc./minutę. Konieczność stosowaniadobutaminy w większych dawkach, niekiedy nawet do 40 mikrogramów/kg mc./minutę, zdarza siębardzo rzadko.

Stosowanie u dzieci i młodzieży

U dzieci i młodzieży (od noworodków do 18 lat) zaleca się dostosowanie dawki początkowej5 mikrogramów/kg mc./min. do odpowiedzi klinicznej w zakresie od 2 do 20 mikrogramów/kg mc./min.Sporadycznie odpowiedź uzyskuje się po podaniu małej dawki, wynoszącej od 0,5 do1,0 mikrograma/kg mc./min. Dawki wymaganej dla dzieci nie można z góry określić. Należy jąwyliczyć biorąc pod uwagę przypuszczalnie węższy niż u dorosłych przedział terapeutyczny.W przypadku wrażenia, że działanie leku jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza.Przygotowany roztwór dobutaminy należy zużyć w ciągu 24 godzin.Sposób podawania leku i przygotowania roztworu jest podany na końcu ulotki, w punkcie „Informacjeprzeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego”.

Skutki uboczne leku Dobutamine TZF

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Dobutamine TZF

Objawy przedawkowania dobutaminy obserwuje się rzadko. W wyniku przedawkowania mogą wystąpić następujące objawy: brak łaknienia, nudności, wymioty, drżenia mięśniowe, nasilony lęk, uczucie kołatania serca, bóle głowy, płytki oddech oraz bóle dławicowe lub niecharakterystyczne bóle w klatce piersiowej. Ponadto dobutamina może powodować podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenia rytmu serca (tachyarytmie komorowe, do migotania komór włącznie). Może pojawić się obniżenie ciśnienia tętniczego. W przypadku wystąpienia powyższych objawów, lek należy natychmiast odstawić i zwrócić się do lekarza.

Pominięcie przyjęcia leku Dobutamine TZF

Lek podawany jest w szpitalu, dlatego pominięcie podania leku o określonej porze jest raczej niemożliwe.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, Dobutamine TZF może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. U pacjentów otrzymujących dobutaminę we wlewie trwającym przez ponad 72 godziny może rozwinąć się tolerancja na lek. W celu utrzymania działania dobutaminy na tym samym poziomie może być konieczne stopniowe zwiększanie dawek.

Bardzo często (występujące częściej niż u 1 na 10 pacjentów)

  • przyspieszony rytm bicia serca
  • ból w klatce piersiowej
  • zaburzenia tętna

Często (występujące u 1 do 10 na 100 pacjentów)

  • ból głowy
  • wzrost lub spadek ciśnienia krwi
  • zwężenie naczyń krwionośnych (skurcz naczyń)
  • ból dławicowy
  • nieregularne bicie serca (palpitacje)
  • objawy podobne do objawów astmy (skurcz oskrzeli), krótki oddech
  • duszność
  • zwiększenie liczby białych krwinek (eozynofilia)
  • hamowanie tworzenia się skrzepów krwi
  • wysypka skórna
  • podwyższenie temperatury ciała
  • zapalenie żył (w miejscu wstrzyknięcia)

Niezbyt często (występujące u 1 do 10 na 1000 pacjentów)

  • przyspieszone skurcze komór serca (tachykardia komorowa)
  • skurcze komór serca i przedsionków (migotanie komór, migotanie przedsionków)
  • zawał serca (zawał mięśnia sercowego)

Bardzo rzadko (występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów)

  • zwolnienie akcji serca (bradykardia)
  • zatrzymanie pracy serca
  • niewystraczająca ilość krwi dostarczana do serca (niedokrwienie mięśnia sercowego)
Działania niepożądane dobutaminy

Działania niepożądane dobutaminy

- niski poziom potasu (hipokaliemia), w niektórych przypadkach lekarz może rozważyćmonitorowanie stężenia potasu

- plamy na skórze (wybroczyny), martwica skóry w miejscu dożylnego podania dobutaminy

- zwężenie naczyń krwionośnych zaopatrujących serce (zwężenie naczyń wieńcowych).Częstość nieznana - częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych

- ból w klatce piersiowej spowodowany przez stres (kardiomiopatia indukowana stresem)

- reakcje alergiczne (reakcje nadwrażliwości), a w tym wysypka, gorączka, zwiększona liczbabiałych krwinek (eozynofilia) i objawy podobne do objawów astmy (skurcz oskrzeli)

- skurcze mięśni (skurcze kloniczne) u pacjentów otrzymujących dobutaminę, z ciężkąniewydolnością nerek

- rytm ektopowy (rodzaj zaburzeń rytmiczności pracy serca)

- nieprawidłowe wyniki badań czynności serca (uniesienie odcinka ST w EKG)

- zapalenie mięśnia sercowego (eozynofilowe zapalenie mięśnia sercowego) u pacjentów poprzeszczepie serca

- blok serca (niedrożność drogi odpływu z lewej komory)

- pęknięcie serca

- niepokój

- mdłości (nudności)

- mrowienie (parestezje)

- drżenie

- zwiększona potrzeba oddawania moczu

- odczuwanie ciepła

- krótkie szybkie skurcze mięśni (skurcze miokloniczne)

- zaburzenia czynności mięśnia sercowego (kardiomiopatia stresowa, znana również jako zespółtakotsubo), objawiające się bólem w klatce piersiowej, dusznością, zawrotami głowy, omdleniami,nieregularnym biciem serca, występujące podczas stosowania dobutaminy w badaniuechokardiografii obciążeniowej.

Utrudnienie odpływu z lewej komory obserwowano podczas wysiłkowej echokardiografii.W bardzo rzadkich przypadkach podczas wykonywania dobutaminowego testu wysiłkowegoobserwowano pęknięcie serca ze zgonem.Eozynochłonne zapalenie mięśnia sercowego obserwowano u pacjentów ze wszczepionym sercem,którym przed transplantacją podawano wiele leków takich jak dobutamina lub inne leki inotropowe(leki modulujące siłę skurczu serca).

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczych.

Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
Strona internetowa:

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek Dobutamine TZF

5. Jak przechowywać lek Dobutamine TZF

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.

Nie stosować leku po upływie terminu ważności (EXP) zamieszczonego na opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji lub domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Dobutamine TZF

Substancją czynną leku jest dobutamina w postaci dobutaminy chlorowodorku.

Jedna fiolka zawiera 250 mg dobutaminy w postaci dobutaminy chlorowodorku.

Pozostałe składniki to: mannitol.

Do uzyskania odpowiedniej wartości pH stosuje się 0,1 mol/l roztwór HCl.

Jak wygląda lek Dobutamine TZF i co zawiera opakowanie

Biały lub prawie biały liofilizat w postaci krążka lub jego fragmentów różnej wielkości.

Opakowanie

1 lub 25 fiolek w tekturowym pudełku

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne „Polfa” Spółka Akcyjna

ul. A. Fleminga 2

03-176 Warszawa

Numer telefonu: (22) 811-18-14

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do podmiotu odpowiedzialnego.

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 6

Informacje dotyczące podawania dobutaminy

Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego

Sposób podawania leku:

Dobutaminę podaje się wyłącznie w ciągłym wlewie dożylnym z użyciem urządzeń precyzyjniedawkujących lek. Szybkość wlewu i czas stosowania należy dostosować do częstości i rytmu sercapacjenta uwzględniając parametry hemodynamiczne.

Sposób podawania u dzieci:

W celu podania dobutaminy w postaci ciągłej infuzji u dzieci, roztwór należy rozcieńczyć zgodnie zzaleceniami. Roztwór do infuzji dożylnej jest niezgodny z roztworami zawierającymi dwuwęglanyi innymi roztworami o odczynie silnie zasadowym.

Stosowanie u noworodków w warunkach intensywnej opieki medycznej:

Dawkę dobutaminy należy odpowiednio rozcieńczyć do końcowej objętości przed podaniem noworodkom.Zaleca się również stopniowe zmniejszanie dawki lub odstawianie leku stopniowo.

Sposób przygotowania roztworu:

Do fiolki zawierającej dobutaminę należy dodać odpowiedni rozpuszczalnik i rozcieńczyć zgodnie zzaleceniami. Roztwory dobutaminy mogą być przechowywane przez określony czas i w odpowiednich warunkach.

Niezgodności farmaceutyczne:

Roztworu dobutaminy nie należy mieszać z innymi lekami ani dodawać substancji, które mogąwpłynąć negatywnie na stabilność leku.