Duosol nie zawierający potasu roztwór do hemofiltracji (-) - 2 worki 5000 ml
Duosol nie zawierający potasu roztwór do hemofiltracji (-) - 2 worki 5000 ml
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Duosol nie zawierający potasu, roztwór do hemofiltracji
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta:
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Duosol nie zawierający potasu i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Duosol nie zawierającego potasu
- Jak stosować lek Duosol nie zawierający potasu
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Duosol nie zawierający potasu
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Duosol nie zawierający potasu i w jakim celu się go stosuje
Duosol nie zawierający potasu to roztwór do hemofiltracji. Lek ten jest przeznaczony do stosowania u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek, u których nerki nie są w stanie usuwać z krwi produktów przemiany materii. Proces hemofiltracji ciągłej polega na usuwaniu z organizmu produktów przemiany materii, które w normalnych warunkach są wydalane przez nerki. Roztwór wyrównuje równowagę płynów i zapewnia uzupełnienie utraconych soli (elektrolitów).
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Duosol nie zawierającego potasu
Leku Duosol nie zawierającego potasu nie należy stosować, jeżeli:
- u pacjenta występuje nieprawidłowo niskie stężenie potasu we krwi (hipokaliemia);
- u pacjenta występuje niskie stężenie kwasów we krwi (zasadowica metaboliczna).
Zabieg hemofiltracji nie powinien być stosowany w następujących przypadkach:
- niewydolność nerek w połączeniu z bardzo intensywnymi procesami metabolicznymi (hiperkatabolizm); w takim przypadku nagromadzonych produktów przemiany materii nie można przez dłuższy czas usuwać poprzez hemofiltrację;
- niewystarczający przepływ krwi z dostępu żylnego;
- wszelkie stany, w których występuje podwyższone ryzyko krwotoku, ponieważ pacjent otrzymuje leki zapobiegające tworzeniu się skrzepów (antykoagulacja układowa).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Duosol nie zawierającego potasu należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Przed i w trakcie hemofiltracji należy monitorować ciśnienie krwi, równowagę płynów, równowagę soli (elektrolitów), równowagę kwasowo-zasadową oraz czynność nerek. Należy regularnie sprawdzać stężenie cukru oraz fosforanów we krwi.
Przed i w trakcie hemofiltracji należy poza tym monitorować stężenie potasu we krwi.
Lek Duosol nie zawierający potasu a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Stężenie innych leków we krwi może ulec zmniejszeniu w trakcie hemofiltracji i lekarz weźmie to pod uwagę.
Interakcje leków przy stosowaniu roztworów do hemofiltracji
Poprzez stosowanie odpowiednich dawek roztworu do hemofiltracji i dokładny monitoring można uniknąć wystąpienia interakcji z innymi lekami.
Uwzględnione będą następujące interakcje:
- Infuzje podawane w ramach intensywnej opieki medycznej mogą zmienić skład krwi i stan płynów pacjenta.
- Toksyczne działania niektórych leków stosowanych w leczeniu osłabienia serca (leki zawierające naparstnicę) mogą nie być widoczne, gdy stężenie potasu lub magnezu jest zbyt wysokie lub stężenie wapnia jest zbyt niskie. Jeśli stężenia te są korygowane przez hemofiltrację, mogą wówczas wystąpić działania toksyczne i spowodować na przykład zaburzenia rytmu serca. Jeśli u pacjenta występuje niskie stężenie potasu lub wysokie stężenie wapnia we krwi, wówczas naparstnica może mieć działanie toksyczne w dawkach niższych niż zwykle stosowane w leczeniu.
- Podawanie witaminy D i leków zawierających wapń może zwiększyć ryzyko zbyt wysokiego stężenia wapnia we krwi (hiperkalcemii).
- Dodatkowe stosowanie wodorowęglanu sodu może zwiększyć ryzyko nieprawidłowo niskiego stężenia kwasów we krwi (zasadowicy metabolicznej).
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed otrzymaniem tego leku.
Brak danych dotyczących stosowania roztworów do hemofiltracji u kobiet w okresie ciąży. Ponieważ jednak wszystkie składniki tego leku są substancjami występującymi naturalnie, które tylko zastępują te same substancje utracone z organizmu podczas hemofiltracji, nie należy spodziewać się żadnych zagrożeń dla dziecka w czasie ciąży i karmienia piersią i nie należy spodziewać się żadnego wpływu na płodność.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek ten jest zwykle podawany pacjentom unieruchomionym w szpitalu/na oddziale dializy. Wyklucza to prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn.
Jak stosować lek Duosol nie zawierający potasu
Lek ten będzie podawany pacjentowi tylko pod nadzorem lekarza z doświadczeniem w technikach hemofiltracji.
Lekarz zadecyduje o odpowiedniej dawce dla pacjenta, biorąc pod uwagę stan kliniczny, masę ciała i warunki metaboliczne. O ile nie zalecono inaczej, u pacjentów wszystkich grup wiekowych zaleca się szybkość filtracji 20-25 ml/kg masy ciała na godzinę, aby zapewnić eliminację tych substancji, które normalnie są wydalane z moczem.
Pacjentowi podawany jest gotowy do użycia roztwór do hemofiltracji przez rurki aparatu do hemofiltracji (tzw. obieg pozaustrojowy) za pomocą pompy infuzyjnej.
Leczenie ostrej niewydolności nerek prowadzone jest przez ograniczony okres czasu i kończy się w momencie przywrócenia czynności nerek.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Duosol nie zawierającego potasu
Po podawaniu zalecanych dawek tego leku nie odnotowano przypadków zagrażających życiu. W razie potrzeby, podawanie można w każdej chwili przerwać.
Niewłaściwe równoważenie ilości płynów może prowadzić do obecności zbyt dużej lub zbyt małej ilości wody w organizmie (przewodnienie lub odwodnienie). Stany te objawiają się zmianami ciśnienia krwi lub
Uwaga! Ważne informacje dotyczące leku Duosol
Przedawkowanie i leczenie
Przedawkowanie leku Duosol może prowadzić do różnych niepożądanych skutków, takich jak zastoinowa niewydolność serca, zastój krwi w płucach, czy zmiany równowagi kwasowo-zasadowej.
Jeśli podejrzewasz przedawkowanie, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Nie należy samodzielnie podejmować działań w przypadku przedawkowania.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Możliwe działania niepożądane
Lek Duosol może powodować różnego rodzaju działania niepożądane, takie jak nadmiar lub niedobór wody w organizmie, nieprawidłowe stężenie soli, czy hiperglikemia.
Jeśli doświadczasz jakichkolwiek niepożądanych objawów po zażyciu leku, skonsultuj się z lekarzem.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli doświadczasz działań niepożądanych po zażyciu leku Duosol, zgłoś to Departamentowi Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych.
Nieprzerwane zgłaszanie działań niepożądanych pozwala na monitorowanie bezpieczeństwa stosowania leku.
Przechowywanie leku
Lek Duosol należy przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25°C. Nie należy stosować leku po upływie terminu ważności.
Dla pełnej informacji na temat przechowywania leku Duosol, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem lub farmaceutą.