Esogno tabl. powl.(2 mg) (2 mg) - 28 szt.
Esogno tabl. powl.(2 mg) (2 mg) - 28 szt.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Esogno, 1 mg, tabletki powlekane
Esogno, 2 mg, tabletki powlekane
Esogno, 3 mg, tabletki powlekane
Eszopiclonum
Do stosowania u dorosłych
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Esogno i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Esogno
- Jak przyjmować lek Esogno
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Esogno
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Esogno i w jakim celu się go stosuje
Lek Esogno należy do grupy leków zwanych lekami nasennymi, które są stosowane w celu ułatwienia zasypiania.
Lek Esogno stosowany jest w leczeniu bezsenności, zazwyczaj przez krótki okres. Lek Esogno jest przeznaczony do stosowania u pacjentów dorosłych, tylko w przypadku ciężkiego zaburzenia snu, powodującego pogorszenie jakości życia lub skrajne cierpienie u pacjenta.
Informacje ważne przed przyjęciem leku Esogno
Kiedy nie przyjmować leku Esogno:
- jeśli u pacjenta występuje alergia na eszopiklon, zopiklon lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli u pacjenta występuje miastenia (stan, w którym mięśnie łatwo się męczą i ulegają osłabieniu);
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia oddychania;
- jeśli u pacjenta występuje bezdech senny (stan, w którym pacjent przestaje oddychać na krótki okres podczas snu);
- w przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby;
- w przypadku pacjentów w wieku 65 lat i starszych przyjmujących inhibitory CYP3A4, takie jak niektóre antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze (np. ketokonazol). Należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą;
- w przypadku pacjentów poniżej 18 lat.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Esogno należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą w następujących przypadkach:
- Jeśli pacjent ma 65 lat lub więcej (patrz punkt 3. „Jak przyjmować lek Esogno”).
Ważne informacje dotyczące stosowania leku Esogno:
Uzależnienie i inne ryzyka:
W przypadku przyjmowania leków pomagających w zasypianiu, takich jak Esogno, istnieje możliwość uzależnienia się od nich. Jest to bardziej prawdopodobne u pacjentów, którzy kiedykolwiek byli uzależnieni od leków, nielegalnych substancji lub alkoholu, albo jeśli zdiagnozowano u nich zaburzenia osobowości. Należy poinformować lekarza, że pacjent był w przeszłości uzależniony od nielegalnych substancji, leków lub alkoholu.
Zaburzenia oddychania:
Jeśli u pacjenta występują zaburzenia oddychania (patrz punkt 2. „Kiedy nie przyjmować leku Esogno”).
Lęk i depresja:
Należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występuje lęk lub depresja. Lekarz może dokonać zmiany leczenia.
Ważne wskazówki podczas leczenia:
- Nie należy przyjmować leku Esogno bez możliwości poświęcenia 8 godzin na sen.
- Lek Esogno może powodować utratę pamięci. W celu zminimalizowania tego ryzyka, należy zapewnić sobie możliwość co najmniej 8 godzin nieprzerwanego snu.
- Jeśli pacjent nie będzie miał możliwości snu przez 8 godzin po przyjęciu leku Esogno, może czuć się niepewnie na nogach. U pacjentów w wieku 65 lat lub starszych bardziej prawdopodobne są upadki oraz uszkodzenia ciała.
Zachowania nietypowe:
Należy poinformować lekarza, jeśli podczas stosowania leku Esogno pacjent zaczyna zachowywać się w nietypowy dla siebie sposób, np. jest bardziej towarzyski lub zachowuje się bardziej agresywnie niż zazwyczaj, odczuwa stan splątania, pobudzenie, niepokój, ma koszmary senne, odczuwa lub słyszy rzeczy, które nie istnieją (omamy), pogorszyła się jego depresja, ma myśli lub zachowania samobójcze.
Lunatyzm i inne zachowania:
Po przyjęciu leku Esogno, pacjent może wykonywać czynności w nocy, o których nie pamięta następnego ranka. Zachowania te są bardziej prawdopodobne w przypadku spożycia alkoholu lub przyjmowania innych leków nasennych jednocześnie z lekiem Esogno.
Interakcje z innymi lekami:
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Lek Esogno może wpływać na działanie innych leków lub inne leki mogą wpływać na jego działanie.
Lek Esogno - ważne informacje
Leki przeciwpadaczkowe, znieczulające i antyhistaminowe
- leki stosowane w leczeniu napadów drgawkowych lub drgawek (leki przeciwpadaczkowe);
- leki znieczulające;
- leki stosowane w leczeniu alergii (leki antyhistaminowe, które mogą powodować senność).
Skojarzenie z powyższymi lekami może wywoływać zwiększone ryzyko działań niepożądanych.
Ważne informacje dotyczące stosowania leku Esogno
Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje którykolwiek z leków wymienionych powyżej. Lekarz może uznać za konieczne dostosowanie dawki leku Esogno.
Jednoczesne stosowanie leku Esogno z opioidami (silnymi lekami przeciwbólowymi, lekami stosowanymi w terapii substytucyjnej i niektórymi lekami przeciwkaszlowymi) zwiększa ryzyko senności, trudności w oddychaniu (depresja oddechowa), śpiączki i może zagrażać życiu pacjenta. Z uwagi na to jednoczesne stosowanie tych leków może być rozważone jedynie, gdy inne sposoby leczenia nie są możliwe.
Jeśli lekarz przepisze lek Esogno do stosowania razem z lekiem opioidowym, powinien ograniczyć dawkę i okres jednoczesnego stosowania.
Stosowanie leku Esogno z jedzeniem, piciem i alkoholem
Lek Esogno może zacząć działać później, jeśli zostanie przyjęty z lub bezpośrednio po wysokotłuszczowym lub obfitym posiłku. Podczas stosowania leku Esogno nie należy spożywać alkoholu, ponieważ może on nasilać działania niepożądane leku. Należy unikać spożywania soku grejpfrutowego, ponieważ wpływa on na działanie leku Esogno.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lek Esogno nie jest zalecany do stosowania w okresie ciąży. Lek Esogno nie jest zalecany, jeśli pacjentka karmi piersią, ponieważ może on przenikać do mleka kobiecego. Lekarz może zalecić przerwanie stosowania leku Esogno.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani pracować na wysokości przez 12 godzin po przyjęciu leku Esogno. Senność, zamglone widzenie i zaburzenia koncentracji, pamięci i koordynacji mogą zaburzać zdolność do wykonywania takich czynności. Jeśli u pacjenta wystąpią takie zaburzenia następnego ranka po przyjęciu leku Esogno, nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn, ani pracować na wysokości.
Lek Esogno zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na jedną tabletkę i dlatego można powiedzieć, że jest „wolny od sodu”.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Jak przyjmować lek Esogno
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli: Zalecana dawka początkowa eszopiklonu wynosi 1 mg na noc. W razie potrzeby dawka może zostać zwiększona do 2 lub 3 mg.
Lek Esogno - zalecenia dotyczące przyjmowania
Lek Esogno należy przyjąć w pojedynczej dawce bezpośrednio przed pójściem spać. Nie należyprzyjmować więcej niż jednej dawki w czasie tej samej nocy.
Osoby w podeszłym wieku 65 lat i więcej
Zalecana dawka początkowa eszopiklonu wynosi 1 mg na noc. W razie potrzeby dawka może zostaćzwiększona do 2 mg.
Pacjenci z ciężkim zaburzeniem czynności nerek
Maksymalna zalecana dawka eszopiklonu wynosi 2 mg na noc.
Pacjenci przyjmujący inhibitory CYP3A4
Maksymalna zalecana dawka eszopiklonu wynosi 2 mg na noc. W przypadku pacjentów w wieku 65lat i więcej nie należy stosować jednocześnie leku Esogno z inhibitorami CYP3A4.
Lek Esogno przeznaczony jest do stosowania doustnego. Tabletki należy połykać w całości. Tableteknie należy kruszyć ani przełamywać, ponieważ substancja czynna ma gorzki smak.
Czas trwania leczenia
Czas trwania leczenia powinien być tak krótki jak to możliwe i nie powinien przekraczać czterechtygodni, włączając w to okres stopniowego odstawiania.
W niektórych przypadkach może być konieczne przyjmowanie leku Esogno przez okres dłuższy niż 4tygodnie. W takim przypadku lekarz określi, jak długo należy przyjmować lek.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Esogno
W przypadku zażycia zbyt wielu tabletek leku Esogno należy niezwłocznie zwrócić się o pomoclekarską. Jeśli to możliwe, należy pokazać lekarzowi opakowanie leku.
Jeśli pacjent przyjął zbyt dużą dawkę leku Esogno, może stać się bardzo śpiący lub zapaść w śpiączkę.
Pominięcie przyjęcia leku Esogno
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy zażyć następną dawkę o zwykłej porze. Nie należy przyjmować więcej niż jednej dawki w ciągu tej samej nocy.
Przerwanie przyjmowania leku Esogno
Nie należy nagle przerywać stosowania leku Esogno, lecz poinformować lekarza o chęci przerwanialeczenia. Lekarz poinformuje pacjenta jak i przez jaki okres czasu zmniejszać dawkę leku. Pozaprzestaniu przyjmowania leku Esogno, możliwy jest nawrót bezsenności przez jedną lub dwie noce.
Sporadycznie, po odstawieniu leku Esogno mogą wystąpić działania niepożądane w postaci bólużołądka, bólu głowy i zwiększonego apetytu. W rzadkich przypadkach, po odstawieniu leków takichjak Esogno mogą wystąpić drgawki. Należy poinformować lekarza, jeśli wystąpią one u pacjenta.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić siędo lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo często (dotyczy więcej niż 1 na 10 pacjentów) - Nieprzyjemny smak
Często (dotyczy 1 do 10 na 100 pacjentów) - Nerwowość, depresja, lęk