Exebir tabletki (10 mg) - 20 tabl.
Exebir tabletki (10 mg) - 20 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Exebir, 10 mg, tabletki
Ezetimibum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Exebir i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Exebir
- Jak stosować lek Exebir
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Exebir
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Exebir i w jakim celu się go stosuje
Exebir to lek obniżający podwyższone stężenie cholesterolu.
Lek Exebir obniża poziom całkowitego cholesterolu, "złego" cholesterolu (LDL) oraz substancji tłuszczowych zwanych trójglicerydami we krwi. Ponadto lek Exebir podnosi poziom "dobrego" cholesterolu (HDL).
Substancja czynna leku Exebir, ezetymib, działa poprzez zmniejszenie wchłaniania cholesterolu w przewodzie pokarmowym.
Lek Exebir wspomaga działanie statyn - grupy leków, które obniżają stężenie cholesterolu wytwarzanego przez sam organizm.
Cholesterol jest jedną z kilku substancji tłuszczowych znajdujących się w krwiobiegu. Całkowity cholesterol składa się głównie z cholesterolu LDL i HDL.
Cholesterol LDL jest często nazywany "złym" cholesterolem, ponieważ może odkładać się w ścianach tętnic, tworząc płytkę miażdżycową. Odkładanie się płytek może doprowadzić do zwężenia tętnic, co z kolei może spowolnić lub zablokować przepływ krwi do ważnych narządów, takich jak serce i mózg. Zablokowanie przepływu krwi może spowodować zawał serca lub udar mózgu.
Cholesterol HDL jest często nazywany "dobrym" cholesterolem, ponieważ pomaga zapobiegać odkładaniu się złego cholesterolu w ścianach tętnic i chroni przed chorobami serca.
Trójglicerydy to inny rodzaj tłuszczów we krwi, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia chorób serca.
Lek Exebir - informacje ogólne
Lek jest stosowany u pacjentów, którzy nie mogą kontrolować poziomu cholesterolu poprzezsamą dietę. Podczas stosowania tego leku należy kontynuować dietę obniżającą poziomcholesterolu.
Zastosowanie leku Exebir
Lek Exebir jest stosowany jako dodatek do diety obniżającej poziom cholesterolu:
- jeśli u pacjenta występuje podwyższony poziom cholesterolu we krwi (pierwotna hipercholesterolemia [heterozygotyczna rodzinna i nierodzinna])
- wraz ze statyną, gdy poziom cholesterolu nie jest dobrze kontrolowany samą statyną;
- sam, gdy leczenie statyną jest nieodpowiednie lub nie jest tolerowane.
- jeśli u pacjenta występuje dziedziczna choroba (homozygotyczna hipercholesterolemia rodzinna), która powoduje zwiększenie poziomu cholesterolu we krwi. Pacjentowi zostanie również zalecona statyna, a także ewentualnie inne formy leczenia.
- jeśli u pacjenta występuje dziedziczna choroba (homozygotyczna sitosterolemia, znana również jako fitosterolemia), która powoduje zwiększenie stężenia steroli roślinnych we krwi.
Skuteczność leku Exebir
Jeśli u pacjenta występuje choroba serca, Exebir przyjmowany z lekami obniżającymi poziomcholesterolu, zwanymi statynami, zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu, operacjimającej na celu zwiększenie dopływu krwi do serca lub hospitalizacji z powodu bólu w klatcepiersiowej.
Lek Exebir nie pomaga pacjentowi schudnąć.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Exebir
Jeśli pacjent stosuje lek Exebir razem ze statyną, należy zapoznać się z treścią ulotki dla tegokonkretnego leku.
Kiedy nie stosować leku Exebir?
- jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na ezetymib lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6.)
Nie należy stosować leku Exebir ze statyną:
- jeśli pacjent obecnie cierpi na chorobę wątroby,
- jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
- Przed rozpoczęciem stosowania leku Exebir należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Należy poinformować lekarza o wszystkich schorzeniach, w tym o alergiach.
- Lekarz powinien zlecić wykonanie badania krwi przed rozpoczęciem stosowania tego leku w skojarzeniu ze statyną. Ma to na celu sprawdzenie czynności wątroby.
- Lekarz może także zlecić badania krwi w celu sprawdzenia czynności wątroby po rozpoczęciu przyjmowania tego leku w skojarzeniu ze statyną.
Jeśli u pacjenta występują umiarkowane lub ciężkie zaburzenia czynności wątroby, lek Exebirnie jest zalecany.
Bezpieczeństwo i skuteczność skojarzonego stosowania leku Exebir i leków obniżającychpoziom cholesterolu - fibratów nie zostały ustalone.
Ostrzeżenie dotyczące stosowania leku Exebir
Nie należy podawać tego leku dzieciom i młodzieży w wieku 6 do 17 lat, o ile nie został onzlecony przez lekarza specjalistę, ponieważ istnieją ograniczone dane dotyczącebezpieczeństwa i skuteczności w tej grupie wiekowej. Nie należy podawać tego leku dzieciom poniżej 6 lat, ponieważ nie ma informacji na tematstosowania w tej grupie wiekowej.
Interakcje z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przezpacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Wszczególności należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje lek (i) zawierającyktórąkolwiek z następujących substancji czynnych:
- cyklosporyna (często stosowana u pacjentów po przeszczepach narządów),
- leki z substancją czynną zapobiegającą tworzeniu się zakrzepów krwi, np. warfaryna,fenprokumon, acenokumarol, lub fluindion (leki przeciwzakrzepowe),
- kolestyramina (również stosowana w celu obniżenia poziomu cholesterolu), ponieważ wpływa na działanie ezetymibu,
- fibraty (również stosowane w celu obniżenia poziomu cholesterolu).
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Ciąża i karmienie piersią
Nie wolno przyjmować leku Exebir ze statyną, jeśli pacjentka jest w ciąży, stara się zajść wciążę lub podejrzewa, że może być w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczasstosowania leku Exebir w skojarzeniu ze statyną, należy przerwać przyjmowanie obu leków inatychmiast poinformować o tym lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie wydaje się, aby lek Exebir zaburzał zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn. Jednak należy wziąć pod uwagę, że niektóre osoby mogą odczuwaćzawroty głowy po przyjęciu leku Exebir.
Lek Exebir zawiera laktozę
Lek Exebir zawiera cukier o nazwie laktoza. Jeśli pacjent został poinformowany przezlekarza, że ma nietolerancję niektórych cukrów, przed zastosowaniem tego leku należyskontaktować się z lekarzem.
Lek Exebir zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za„wolny od sodu”.
Jak stosować lek Exebir
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy kontynuować stosowanie innych leków obniżających poziom cholesterolu, o ile lekarz nie zaleci, aby je odstawić. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Przed rozpoczęciem przyjmowania tego leku należy zastosować dietę, aby obniżyć poziom cholesterolu.
- Podczas stosowania tego leku należy kontynuować dietę obniżającą poziom cholesterolu.
Zalecana dawka to jedna tabletka leku Exebir 10 mg przyjmowana doustnie raz dziennie. Lek można przyjmować o dowolnej porze dnia, z posiłkiem lub bez.
Jeżeli lekarz przepisał lek Exebir wraz ze statyną, oba leki można przyjmować w tym samym czasie. W takim przypadku należy zapoznać się z zaleceniami dotyczącymi dawkowania w ulotce dołączonej do opakowania danego leku.
Jeżeli lekarz przepisał lek Exebir wraz z innym lekiem powodującym obniżenie poziomu cholesterolu zawierającym kolestyraminę jako substancję czynną lub jakikolwiek inny lek zawierający żywicę jonowymienną (substancję wiążącą kwasy żółciowe), należy przyjmować lek Exebir co najmniej 2 godziny przed lub 4 godziny po zażyciu żywicy jonowymiennej.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Exebir
Należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Pominięcie przyjęcia leku Exebir
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej tabletki. Należy przyjąć stałą dawkę leku Exebir o zwykłej porze następnego dnia.
Przerwanie stosowania leku Exebir
Należy poinformować o tym lekarza lub farmaceutę, gdyż poziom cholesterolu może ponownie wzrosnąć.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Do określenia częstości zgłaszanych działań niepożądanych używane są następujące terminy:
- Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 osoby na 10)
- Często (mogą wystąpić u 1 osoby na 10)
- Niezbyt często (mogą wystąpić u 1 osoby na 100)
- Rzadko (mogą wystąpić u 1 osoby na 1 000)
- Bardzo rzadko (mogą wystąpić u 1 osoby na 10 000, włączając pojedyncze przypadki).
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią niewyjaśnione bóle mięśni, tkliwość lub osłabienie, ponieważ w rzadkich przypadkach zaburzenia mięśni, takie jak rozpad mięśni prowadzący do uszkodzenia nerek, mogą być poważne i stanowić potencjalne zagrożenie dla życia pacjenta.
Reakcje alergiczne podczas stosowania leku
Podczas stosowania leku zgłaszano występowanie reakcji alergicznych, w tym obrzęku twarzy, warg, języka i(lub) gardła, który może powodować trudności w oddychaniu lub połykaniu (wymaga natychmiastowego leczenia).
Działania niepożądane przy stosowaniu leku w monoterapii:
Często: bóle brzucha, biegunka, wzdęcia, zmęczenie.
Niezbyt często: zwiększenie we krwi aktywności niektórych parametrów czynnościowych wątroby (aminotransferaz) lub parametrów funkcji mięśni (CK), kaszel, niestrawność, zgaga, nudności, bóle stawów, skurcze mięśni, ból szyi, zmniejszenie apetytu, ból, ból w klatce piersiowej, uderzenia gorąca, wysokie ciśnienie krwi.
Działania niepożądane przy stosowaniu leku w skojarzeniu ze statyną:
Często: zwiększenie we krwi aktywności niektórych parametrów czynnościowych wątroby (aminotransferaz), bóle głowy, bóle mięśni, tkliwość lub osłabienie.
Niezbyt często: uczucie mrowienia, suchość w jamie ustnej, świąd, wysypka, pokrzywka, ból pleców, osłabienie mięśni, bóle rąk i nóg, nietypowe zmęczenie lub osłabienie oraz obrzęki (szczególnie rąk i stóp).
Działania niepożądane przy stosowaniu leku w skojarzeniu z fenofibratem:
Często: bóle brzucha.
Podczas stosowania leku zgłaszano ponadto następujące działania niepożądane: zawroty głowy, bóle mięśni, zaburzenia czynności wątroby, reakcje alergiczne (w tym wysypka i pokrzywka), uniesiona czerwona wysypka, czasem ze zmianami przyjmującymi określony kształt (rumień wielopostaciowy), bóle mięśni, tkliwość lub osłabienie, rozpad mięśni, kamienie żółciowe lub zapalenie pęcherzyka żółciowego (może powodować bóle brzucha, nudności, wymioty), zapalenie trzustki, często z silnym bólem brzucha, zaparcia, zmniejszenie liczby krwinek mogące powodować siniaki/krwawienia (małopłytkowość), mrowienie, depresja, zmęczenie lub osłabienie, duszność.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Można również zgłaszać działania niepożądane bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa tel: + 48 22 49 21 301 faks: + 48 22 49 21 309 strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również do podmiotu odpowiedzialnego. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Exebir
- Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
- Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze, pudełku i butelce po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.