Fludarabine Accord koncentrat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji (25 mg/ml) - 1 fiol. 2 ml
Fludarabine Accord koncentrat do sporządzania roztworu do wstrzykiwań i infuzji (25 mg/ml) - 1 fiol. 2 ml
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Fludarabine Accord, 25 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu dowstrzykiwań lub infuzji
Fludarabini phosphas
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki
- Lek ten przepisano scisle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek możezaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądaneniewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Fludarabine Accord i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem Fludarabine Accord
- Jak przyjmować Fludarabine Accord
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Fludarabine Accord
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Fludarabine Accord i w jakim celu się go stosuje
Lek Fludarabine Accord, 25 mg/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do wstrzykiwańlub infuzji zawiera substancję czynną fludarabiny fosforan., która hamuje wzrost nowychkomórek nowotworowych. Wszystkie komórki ciała tworzą nowe komórki poprzez własny podział.Lek Fludarabine Accord pobierany przez komórki nowotworowe hamuje ich podział.
U pacjentów z nowotworem białych krwinek (np. w przewlekłej białaczce szpikowej) organizmprodukuje wiele nieprawidłowych białych krwinek (limfocytów), następuje powiększenie węzłówchłonnych w różnych częściach ciała. Nieprawidłowe krwinki nie są w stanie spełniać prawidłowychfunkcji obronnych organizmu i mogą wypierać zdrowe krwinki z organizmu. Może to prowadzić dozakażeń, zmniejszenia liczby czerwonych krwinek (niedokrwistość), powstawania siniaków, nadmiernegokrwawienia (krwotoków), a nawet niewydolności narządów.
Lek Fludarabine Accord jest stosowany do leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej z limfocytów B(B-PBL) u pacjentów, u których wytwarzanie zdrowych komórek krwi jest wystarczające.
Pierwszy kurs leczenia przewlekłej białaczki limfocytowej fludarabiny fosforanem można rozpocząć tylkou pacjentów z zaawansowaną chorobą nowotworową, którzy wykazują objawy z nią związane lubwyraźny postęp choroby.
Informacje ważne przed zastosowaniem Fludarabine Accord
Kiedy nie stosować leku Fludarabine Accord:
- jeśli pacjent ma uczulenie na fludarabiny fosforan lub którykolwiek z pozostałych składnikówtego leku (wymienionych w punkcie 6);
- jeśli pacjentka karmi piersią;
Zalecenia dotyczące stosowania leku Fludarabine Accord
Czasu wykonania dalszych badań. Jeśli rozpoznanie LE, ATL lub RPLS zostanie potwierdzone, lekarz całkowicie zaprzestanie stosowania leku Fludarabine Accord.
Jeśli u pacjenta występuje ból w boku, krew w moczu lub zmniejszenie ilości wytwarzanego moczu.
W razie ciężkiego przebiegu choroby, organizm może nie być zdolny do usunięcia wszystkich wydalanych substancji z komórek zniszczonych przez fludarabinę. Nazywa się to zespołem rozpadu guza i może spowodować niewydolność nerek i zaburzenia serca od pierwszego tygodnia kuracji. Lekarz będzie o tym pamiętał i może podać inne leki w celu zapobiegania tym zaburzeniom.
Jeśli konieczne jest pobranie szpiku kostnego, a pacjent jest (lub był) leczony fludarabiną.
Jeżeli pacjent wymaga przetoczenia krwi i przyjmuje fludarabinę (albo ją otrzymywał).
W przypadku konieczności przetoczenia krwi lekarz zapewni, że pacjent otrzyma krew napromienianą. Po przetoczeniu krwi nienapromienianej występowały ciężkie powikłania, a nawet zgon.
Jeśli pacjent zauważy na skórze jakiekolwiek zmiany, zarówno w trakcie leczenia, jak i po jego zakończeniu.
Jeśli u pacjenta występuje albo występował rak skóry, może dojść do pogorszenia albo ponownego pojawienia się podczas terapii fludarabiną lub po niej. Podczas lub po terapii fludarabiną może dojść do wystąpienia raka skóry.
Inne kwestie do rozważenia podczas leczenia
Mężczyźni i kobiety w wieku rozrodczym muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas leczenia i co najmniej przez 6 miesięcy po jego zakończeniu. Nie można wykluczyć, że Fludarabine Accord może mieć szkodliwy wpływ na płód. Lekarz rozważy stosunek korzyści dla pacjentki do ryzyka dla płodu i zaleci stosowanie fludarabiny kobietom w ciąży, tylko jeśli jest to bezwzględnie konieczne.
Nie należy rozpoczynać ani kontynuować karmienia piersią w trakcie leczenia lekiem Fludarabine Accord.
Jeżeli pacjent wymaga szczepienia, należy porozumieć się z lekarzem, ponieważ należy unikać stosowania żywych szczepionek podczas i po leczeniu fludarabiną.
Jeżeli u pacjenta występują zaburzenia nerek albo pacjent ma więcej niż 65 lat, przeprowadzane będą regularnie badania krwi i (lub) badania laboratoryjne w celu sprawdzenia czynności nerek. W razie występowania ciężkich zaburzeń nerek, nie wolno w ogóle podawać tego leku (patrz punkt 2 i 3).
Dzieci i młodzież
Skuteczność i bezpieczeństwo stosowania fosforanu fludarabiny u dzieci w wieku poniżej 18 lat nie zostały ustalone, dlatego nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci.
Osoby w podeszłym wieku
Osoby w wieku powyżej 65 roku życia będą miały wykonywane regularne badania w celu oceny czynności nerek (patrz także punkt 3: „Jak stosować lek Fludarabine Accord”).
Osoby w wieku powyżej 75 roku życia będą obserwowane szczególnie uważnie.
Fludarabine Accord a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach, stosowanych przez pacjenta obecnielub ostatnio, a także o lekach które pacjent planuje stosować, w tym o lekach dostępnych bez recepty.Szczególnie ważne jest, żeby powiedzieć lekarzowi o przyjmowaniu następujących leków.
- pentostatyna (deoksykoformycyna), stosowana również w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowejB-komórkowej. Jednoczesne stosowanie tych dwóch leków może prowadzić do ciężkich chorób płuc;
- dipirydamol, lek zmniejszający krzepliwość krwi lub inne leki o podobnym działaniu. Mogą onezmniejszać skuteczność fludarabiny;
- cytarabina (Ara-C) stosowana w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej. Jednoczesne stosowaniefludarabiny z cytarabiną może powodować zwiększenie stężenia aktywnej postaci fludarabiny wkomórkach białaczki. Jednak nie zaobserwowano zmian w ogólnym stężeniu we krwi i eliminacji z krwi.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Ciąża
Nie należy stosować leku Fludarabine Accord, jeśli kobieta jest w ciąży, ponieważ badaniaprzeprowadzone na zwierzętach oraz ograniczone doświadczenie u ludzi wykazały możliwe ryzyko wadrozwojowych u płodu, a także poronienia i przedwczesne porody.
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza ze może być w ciąży lub gdyplanuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.Lekarz rozważy stosunek korzyści dla pacjentki do ryzyka dla płodu i zaleci stosowanie tego leku w ciąży,tylko jeśli jest to bezwzględnie konieczne.
Karmienie piersią
Nie należy rozpoczynać ani kontynuować karmienia piersią w trakcie leczenia lekiem FludarabineAccord, ponieważ lek ten może wpływać na wzrost i rozwój dziecka.
Płodność
Płodni mężczyźni i kobiety muszą stosować skuteczne metody antykoncepcji w trakcie leczenia orazprzez co najmniej 6 miesięcy po jego zakończeniu.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
U niektórych pacjentów leczonych lekiem Fludarabine Accord występuje zmęczenie, osłabienie,zaburzenia widzenia, splątanie, pobudzenie i napady drgawkowe. Nie należy podejmować próbprowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, dopóki pacjent nie upewni się, że nie występuje u niegotakie działanie leku.
Ważne informacje o niektórych składnikach leku Fludarabine Accord
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu na dawkę, tj. w zasadzie jest „wolny od sodu”.
Jak przyjmować Fludarabine Accord
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza.Fludarabinę należy podawać pod nadzorem wykwalifikowanego lekarza, doświadczonegow prowadzeniu terapii przeciwnowotworowej.
Informacje dotyczące przygotowania rozcieńczeń roztworu
Patrz punkt 6 „Zawartość opakowania i inne informacje”.
Jaką ilość leku Fludarabine Accord należy podać:
Dawka leku Fludarabine Accord zależy od powierzchni ciała pacjenta.
W jaki sposób podawać lek Fludarabine Accord:
Fludarabine Accord podaje się w postaci roztworu, jako zastrzyk, lub najczęściej w postaci infuzji dożylnej.
Jak długo należy podawać lek Fludarabine Accord:
Zalecaną dawkę podaje się raz na dobę przez 5 kolejnych dni.
Jak postępować w razie przypadkowego rozlania roztworu leku Fludarabine Accord:
W przypadku kontaktu roztworu leku Fludarabine Accord ze skórą lub graniczącą błoną śluzową należy dokładnie przemyć te okolice wodą z mydłem.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Fludarabine Accord:
Jeśli pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku, lekarz przerwie leczenie i zastosuje leczenie objawów.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Pominięcie zastosowania leku Fludarabine Accord
Lekarz wyznaczy terminy podania leku. Jeśli pacjent uważa, że pominięto dawkę leku, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Nie należy przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Fludarabine Accord
W razie wystąpienia ciężkich działań niepożądanych lekarz zadecyduje o przerwaniu leczenia.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych z niżej opisanymi działaniami niepożądanymi, należy poprosić lekarza o wyjaśnienie.
Niektóre działania niepożądane mogą być zagrożeniem dla życia.
- Jeśli pacjent ma trudności w oddychaniu, kaszel lub ból w klatce piersiowej z gorączką lub bez. Mogą to być objawy zakażenia płuc.
- Jeśli pacjent zauważy nietypowe siniaki, nadmierne krwawienie po urazie lub większą podatność na zakażenia. Objawy te mogą być spowodowane zmniejszoną liczbą krwinek. Może to prowadzić do zwiększonego ryzyka (ciężkich) zakażeń wywołanych drobnoustrojami, które zazwyczaj nie powodują chorób u zdrowych osób (zakażenia oportunistyczne), włącznie z późną reaktywacją wirusów, np. półpaśca.
- Jeśli pacjent odczuwa ból w boku, zauważy krew w moczu lub zmniejszenie ilości wytwarzanego moczu. Mogą być to oznaki zespołu rozpadu guza (patrz punkt 2).
- Jeśli pacjent zauważy zmiany na skórze i (lub) błonach śluzowych w postaci zaczerwienienia, zapalenia, pęcherzy i uszkodzenia tkanki. Mogą być to objawy ciężkiej reakcji alergicznej (zespół Lyella, zespół Stevensa i Johnsona).
- Jeśli pacjent ma kołatanie serca (odczuwalne nietypowe bicie serca) lub ból w klatce piersiowej. Mogą być to objawy zaburzeń serca. Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem w przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych działań niepożądanych.
Poniższe działania niepożądane zostały wymienione według częstości ich występowania. Rzadkie działania niepożądane (występujące u mniej niż 1 na 1000 pacjentów) zgłoszono głównie po wprowadzeniu leku do obrotu.
Bardzo często (występujące częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- zakażenia (w tym ciężkie);
- zakażenia spowodowane zahamowaniem czynności układu odpornościowego (zakażenia oportunistyczne);
- zakażenia płuc (zapalenie płuc), z takimi objawami jak trudności w oddychaniu i (lub) kaszel z gorączką lub bez;
- zmniejszenie liczby płytek krwi (małopłytkowość), któremu może towarzyszyć powstawanie siniaków i krwawień;
- zmniejszona liczba białych krwinek (neutropenia);
- zmniejszona liczba czerwonych krwinek (niedokrwistość);
- kaszel;
- wymioty, biegunka, nudności;
- gorączka;
- zmęczenie;
- osłabienie.
Często (występujące rzadziej niż u 1 na 10 pacjentów):
- inne nowotwory krwi (zespół mielodysplastyczny, ostra białaczka szpikowa). Większość pacjentów,u których występują te choroby, była leczona wcześniej lub jednocześnie innymi lekamiprzeciwnowotworowymi (lekami alkilującymi, inhibitorami topoizomerazy) lub radioterapią;
- zmniejszenie liczby komórek szpiku kostnego (mielosupresja);
- ciężka utrata apetytu prowadząca do zmniejszenia masy ciała (jadłowstręt);
- drętwienie lub osłabienie kończyn (neuropatia obwodowa);
- zaburzenie widzenia;
- zapalenie wnętrza jamy ustnej;
- wysypka skórna;
- obrzęk związany z nadmiernym zatrzymywaniem płynów;
- zapalenie błony śluzowej w układzie pokarmowym od jamy ustnej do odbytu (zapalenie śluzówki);
- dreszcze;
- ogólnie złe samopoczucie.
Niezbyt często (występujące rzadziej niż u 1 na 100 pacjentów):
- choroby autoimmunologiczne (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”);
- zespół rozpadu guza (patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności);
- uczucie dezorientacji;
- uszkodzenie płuc; bliznowacenie płuc (włóknienie płuc), zapalenie płuc, duszność;
- krwawienie w jamie brzusznej lub w jelitach;
- nieprawidłowa aktywność enzymów wątrobowych lub trzustkowych.
Rzadko (występujące rzadziej niż u 1 na 1000 pacjentów):
- zaburzenia układu chłonnego na skutek zakażenia wirusowego (choroba limfoproliferacyjna, związanaz zakażeniem EBV);
- śpiączka;
- drgawki;
- niepokój;
- utrata wzroku;
- zapalenie lub uszkodzenie nerwu wzrokowego, neuropatia nerwu wzrokowego;
- niewydolność serca;
- nieregularne bicie serca (arytmia);
- rak skóry;
- zmiany na skórze i (lub) błonach śluzowych w postaci zaczerwienia, zapalenia, pęcherzy i uszkodzeniatkanki (zespół Lyella, zespół Stevensa i Johnsona);
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- zapalenie pęcherza moczowego, które może powodować ból podczas oddawania moczu i powodowaćpojawienie się krwi w moczu (krwotoczne zapalenie pęcherza).
- krwawienie do tkanki mózgowej (krwotok mózgowy),
- krwawienie w płucach (krwotok płucny).
Zaburzenia neurologiczne pod postacią bólu głowy, nudności (mdłości), wymiotów, drgawek, zaburzeńwidzenia, w tym utraty wzroku, zmian stanu psychicznego (zaburzenia myślenia, splątanie, zaburzeniaświadomości), a także sporadycznie zaburzenia nerwowo-mięśniowe w postaci osłabienia mięśni wkończynach (w tym nieodwracalny częściowy lub całkowity paraliż) (objawy leukoencefalopatii, ostrejtoksycznej leukoencefalopatii lub zespołu odwracalnej tylnej leukoencefalopatii (RPLS)).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych UrzęduRejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Dane kontaktowe:
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
tel.: + 48 22 49 21 301
faks: + 48 22 49 21 309
e-mail: ndl@urpl.gov.pl
Działania niepożądane:
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Fludarabine Accord:
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku, po upływie terminu ważności zamieszczonego na oznakowaniu ampułki/fiolki oraz na pudełku po: EXP.
Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Warunki przechowywania produktu:
- Nieotwarte fiolki: Przechowywać w lodówce (2-8°C), nie zamrażać.
- Po rozcieńczeniu: Wykazano chemiczną i fizyczną stabilność roztworów o stężeniu 0,2 mg/ml i 6 mg/ml po rozcieńczeniu w 0,9% NaCl i 5% glukozie przez 7 dni w temperaturze 2-8°C i 5 dni w temperaturze 20-25°C w worku infuzyjnym nie-PVC i szklanej butelce. Z mikrobiologicznego punktu widzenia ten produkt leczniczy należy zużyć natychmiast.
Zużycie produktu leczniczego:
Jeśli roztworu nie zużyje się natychmiast, należy przechowywać nie dłużej niż 24 godziny w kontrolowanych i potwierdzonych warunkach aseptycznych.
Informacje dodatkowe:
Roztworu nie należy używać, jeśli widoczne są oznaki zepsucia.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa.
Zawartość opakowania i inne informacje:
Co zawiera lek Fludarabine Accord:
Substancją czynną leku jest fludarabiny fosforan. 1 ml koncentratu zawiera 25 mg fludarabiny fosforanu.
Pozostałe składniki to: mannitol, disodu fosforan dwuwodny, woda do wstrzykiwań.
Jak wygląda lek Fludarabine Accord i co zawiera opakowanie:
Fludarabine Accord to jałowy, przejrzysty, bezbarwny lub lekko brązowawo-żółty roztwór w fiolce z bezbarwnego szkła.
Fludarabine Accord dostępny jest w trzech wielkościach opakowań: 1, 5 lub 10 fiolek w opakowaniu.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny:
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.
ul. Taśmowa 7
02-677 Warszawa
Wytwórca/importer:
Accord Healthcare Polska Sp.z o.o.
ul. Lutomierska 50
95-200 Pabianice
Accord Healthcare B.V.
Winthontlaan 200
3526 KV Utrecht
Holandia
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Nazwa Państwa Członkowskiego | Nazwa produktu leczniczego |
---|---|
Austria | Fludarabine Accord 25 mg/ml Konzentrat zur Herstellung einer Injektions-oder Infusionslösung |
Belgia | Fludarabine Accord Healthcare 25 mg/ml Concentraat voor oplossing voor injectie of infusie |
Portugalia Fludarabina Accord
Rumunia Fludarabină Accord 25 mg/ml concentrat pentru soluție injectabilă sau perfuzabilă
Szwecja Fludarabine Accord
Węgry Fludarabin Accord 25 mg/ml koncentrátum oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
Wielka Brytania Fludarabine phosphate 25 mg/ml Concentrate for Solution for Injection or Infusion
Włochy Fludarabina Accord
Data ostatniej aktualizacji ulotki: sierpień 2022
Informacje przeznaczone wyłącznie dla personelu medycznego lub pracowników służby zdrowia:
Fludarabine Accord jako lek cytoktoksyczny powinien być przygotowywany przez wykwalifikowany personel, w wyznaczonym miejscu. Postępowanie z produktem leczniczym powinno być zgodne z lokalnie obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi cytotoksycznych produktów leczniczych. Produkt przeznaczony wyłącznie do podawania dożylnego.
Niezgodności farmaceutyczne
W związku z brakiem badań dotyczących zgodności produktu leczniczego nie wolno mieszać z innymi produktami leczniczymi.
Rozcieńczanie
Wymagana dawka (obliczona na podstawie powierzchni ciała pacjenta) jest pobierana do strzykawki. W przypadku bezpośredniego wstrzykniecia dożylnego (bolus) taka dawka jest później rozcieńczana w 10 ml 0,9% (9 mg/ml) roztworu do wstrzykiwań chlorku sodu. Alternatywnie, do infuzji, wymaganą dawkę można rozcieńczyć w 100 ml 0,9% (9 mg/ml) roztworu chlorku sodu i podawać w ciągu około 30 minut.
W badaniach klinicznych produkt rozcieńczany był w 100 ml lub 125 ml 5% roztwory dekstrozy lub 0,9% chlorku sodu (9 mg/ml).
Przechowywanie
Termin ważności (nieotwarte fiolki): 2 lata. Wykazano chemiczną i fizyczną stabilność roztworów o stężeniu 0,2 mg/ml i 6 mg/ml po rozcieńczeniu w 0,9% NaCl i 5% glukozie przez 7 dni w temperaturze 2-8°C i 5 dni w temperaturze 20-25°C w worku infuzyjnym nie-PVC i szklanej butelce.
Z mikrobiologicznego punktu widzenia ten produkt leczniczy należy zużyć natychmiast. Jeśli roztworu nie zużyje się natychmiast, użytkownik ponosi odpowiedzialność za czas i warunki przechowywania, który prawidłowo nie powinien przekraczać 24 godzin w temperaturze od 2°C do 8°C, jeśli rozcieńczenia dokonano w kontrolowanych i potwierdzonych warunkach aseptycznych.
Ocena przed użyciem
Rozcieńczony roztwór jest przejrzysty, bezbarwnym lub lekko brązowawo-żółty. Należy go obejrzeć przed użyciem. Należy stosować tylko przejrzysty i bezbarwny lub lekko brązowawo-żółty roztwór.
Postępowanie z produktem leczniczym
W trakcie postępowania z roztworem fludarabiny należy zachować ostrożność. Zaleca się używanie lateksowych rękawiczek i okularów ochronnych, w celu uniknięcia ekspozycji w razie rozbicia fiolki lub przypadkowego rozlania zawartości. Jeśli doszło do przypadkowego zetknięcia się roztworu ze skórą lub graniczącą błoną śluzową, należy tę okolicę dokładnie obmyć wodą z mydłem. W razie kontaktu z oczami trzeba je dokładnie przepłukać obfitą ilością wody. Należy unikać wdychania.
Stosowanie produktu leczniczego
Nie należy stosować produktu z uszkodzonego pojemnika. Kobiety w ciąży nie powinny mieć kontaktu z fosforanem fludarabiny. Postępowanie z produktem leczniczym powinno być zgodne z lokalnie obowiązującymi wytycznymi dotyczącymi cytotoksycznych produktów leczniczych.
Usuwanie odpadów
Produkt leczniczy jest przeznaczony tylko do jednorazowego użytku. Wszelkie niewykorzystane resztki produktu leczniczego lub jego odpady należy usunąć zgodnie z lokalnymi przepisami.