Fluormex płyn stomatologiczny (133 mg/g) - 1 op. 50 g
Fluormex płyn stomatologiczny (133 mg/g) - 1 op. 50 g
FLUORMEX, 133 mg/g, płyn stomatologiczny
(Aminofluoridum)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym.Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądaneniewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punk 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest płyn stomatologiczny Fluormex i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem płynu stomatologicznego Fluormex
- Jak stosować płyn stomatologiczny Fluormex
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać płyn stomatologiczny Fluormex
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest płyn stomatologiczny Fluormex i w jakim celu się go stosuje
Fluormex jest płynem stomatologicznym do stosowania na zęby.Płyn Fluormex stosuje się do kontaktowej fluoryzacji zębów:w profilaktyce próchnicy;
w przypadkach niedorozwoju twardych tkanek zębów;przy nadwrażliwości szyjek zębowych;w odwapnieniach szkliwa;na wrażliwe powierzchnie zębów startych klamrami, szynami, protezami częściowymi orazaparatami ortodontycznymi;po korekcie zgryzu urazowego itp.Może być stosowany przez dzieci w wieku powyżej 5 lat i przez dorosłych.
Informacje ważne przed zastosowaniem płynu stomatologicznego Fluormex
Kiedy nie stosować płynu stomatologicznego Fluormex:- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tegoleku (wymienione w punkcie 6);- u dzieci w wieku do 5 lat;- jednocześnie z innymi preparatami o wysokim stężeniu fluorków;- w rejonach, w których zawartość fluoru w wodzie pitnej przekracza 0,7 mg/l;- u osób bez próchnicy lub o małym ryzyku próchnicy;- częściej niż raz na dwa tygodnie i nie więcej niż 10 razy w roku;- w ciąży i w okresie karmienia piersią.
Ostrzeżenia i środki ostrożnościZachować szczególną ostrożność u dzieci w wieku poniżej 9 lat.Dzieci w wieku poniżej 9 lat muszą być nadzorowane przez dorosłych w trakcie stosowania produktui nie mogą połykać płynu podczas szczotkowania.
Fluormex - płyn stomatologiczny
Połykanie przez dłuższy czas pewnych ilości substancji zawierających związki fluoru, nawet o niskichstężeniach, może spowodować objawy przewlekłego zatrucia w postaci szkliwa plamkowego(fluoroza zębów).
Płyn stomatologiczny Fluormex a inne leki
Nie stosować jednocześnie innego stężonego preparatu fluorkowego.
Pasty do zębów i płukanki
Pasty do zębów (zawartość fluoru do 1500 ppm) oraz płukanki (zawartość fluoru do 250 ppm) docodziennego stosowania mogą być używane razem z płynem Fluormex zgodnie z zaleceniem lub podnadzorem lekarza.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, nie powinna stosować płynu Fluormex. Nie należy stosować leku w okresie karmienia piersią, gdyż nie określono bezpieczeństwa stosowania.
Jak stosować płyn stomatologiczny Fluormex
Płyn stomatologiczny Fluormex jest zalecany do stosowania pod kontrolą, ściśle według wskazańlekarza stomatologa, jako jedna seria zabiegów w roku. Przez serię zabiegów rozumie się stosowaniepłynu co dwa tygodnie, w sumie 5 do 10 razy, tzn. 1 szczotkowanie co 2 tygodnie przez 10 do 20tygodni. Szczotkowanie - czyszczenie zębów przed zabiegiem jest bardzo korzystne, ale nie jest konieczne,ponieważ płyn Fluormex jest wysoce adhezyjny.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Stosowanie u dzieci
Dzieci w wieku poniżej 9 lat muszą być nadzorowane przez dorosłych w trakcie stosowania produktui nie mogą połykać płynu podczas szczotkowania.
Postępowanie w przypadku połknięcia leku
W razie połknięcia leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania płynu stomatologicznego Fluormex
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Przerwanie stosowania płynu stomatologicznego Fluormex
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku przedawkowania produktu, patrz punkt Zastosowanie większej niż zalecana dawki płynu stomatologicznego Fluormex.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych.
Jak przechowywać płyn stomatologiczny Fluormex
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Należy zwracać uwagę na datę ważności leku.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera płyn stomatologiczny Fluormex: Substancją czynną leku jest fluor w postaci aminofluorków. Pozostałe składniki to: glicerol, woda oczyszczona, substancja poprawiająca smak i zapach (aromat miętowy).
Jak wygląda płyn stomatologiczny Fluormex i co zawiera opakowanie
Płyn stomatologiczny Fluormex jest żółtą, oleistą cieczą o zapachu miętowym.
Butelka z tworzywa sztucznego z zakraplaczem i zakrętką, umieszczona w tekturowym pudełku,zawiera 50 g płynu.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
CHEMA-ELEKTROMET
Spółdzielnia Pracy
ul. Przemysłowa 9
35-105 Rzeszów
tel. 17 862 05 90
e-mail:
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 2016-11-21
Strona 4 z 4