Fluorouracil Accord roztwór do wstrzykiwań lub infuzji (50 mg/ml) - 1 fiol. 20 ml
Fluorouracil Accord roztwór do wstrzykiwań lub infuzji (50 mg/ml) - 1 fiol. 20 ml
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Fluorouracil Accord, 50 mg/mL, roztwór do wstrzykiwań lub infuzji
Fluorouracilum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Fluorouracil Accord i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Fluorouracil Accord
- Jak stosować lek Fluorouracil Accord
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Fluorouracil Accord
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Fluorouracil Accord i w jakim celu się go stosuje
Co to jest lek Fluorouracil Accord
Substancją czynną leku Fluorouracil Accord jest fluorouracyl. Jest to lek przeciwnowotworowy. Jest częścią leczenia w chemioterapii.
W jakim celu stosuje się lek Fluorouracil Accord
Lek Fluorouracil Accord jest stosowany w leczeniu wielu rodzajów raka, w szczególności raka jelita grubego, przełyku, trzustki, żołądka, głowy i szyi oraz raka piersi. Można go stosować w leczeniu skojarzonym z innymi lekami przeciwnowotworowymi i radioterapią. Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Fluorouracil Accord
Kiedy nie stosować leku Fluorouracil Accord
- jeśli pacjent ma uczulenie na fluorouracyl lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- w przypadku znacznego osłabienia w wyniku długotrwałej choroby,
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie zakażenie (np. półpasiec, ospa wietrzna),
- jeśli rak jest niezłośliwy,
- jeśli szpik kostny został uszkodzony przez stosowanie innych rodzajów leczenia przeciwnowotworowego (w tym radioterapii),
- jeśli pacjent przyjmuje brywudynę, sorywudynę lub ich chemicznie pokrewne analogi (leki przeciwwirusowe). Fluorouracylu nie wolno stosować w ciągu 4 tygodni od zakończenia leczenia brywudyną, sorywudyną lub ich chemicznie pokrewnymi analogami.
- jeśli pacjentka karmi piersią,
- jeśli u pacjenta występuje ciężka choroba wątroby,
- jeśli pacjent jest homozygotyczny pod względem enzymu dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD),
- jeśli u pacjenta występuje zmniejszona aktywność/niedobór enzymu dehydrogenazy
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Fluorouracil Accord należy omówić to z lekarzem, farmaceutąlub pielęgniarką.
Należy zachować szczególną ostrożność:
- jeśli szpik kostny nie wytwarza prawidłowo komórek krwi (lekarz wykona badanie krwi, aby to sprawdzić);
- jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek zaburzenia czynności nerek;
- jeśli u pacjenta występują jakiekolwiek zaburzenia wątroby, w tym żółtaczka (żółte zabarwienie skóry);
- jeśli u pacjenta występuje dusznica bolesna (ból w klatce piersiowej) lub w przeszłości występowała choroba serca, ponieważ może być bardziej podatny na wystąpienie dusznicy bolesnej lub zawału serca, lub wystąpienie zaburzeń serca podczas wykonywania badania EKG;
- jeśli pacjent był poddawany radioterapii miednicy przy użyciu dużych dawek;
- jeśli doszło do rozsiewu komórek nowotworowych (przerzuty) do szpiku kostnego;
- u pacjentów z ogólnie złym stanem zdrowia i znaczną utratą masy ciała;
- jeśli pacjent miał zabieg chirurgiczny w ciągu ostatnich 30 dni;
- jeśli u pacjenta występują działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego (owrzodzenie jamy ustnej [zapalenie jamy ustnej], biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego) lub krwotok w dowolnym miejscu;
- jeśli u pacjenta rozpoznano częściowe zmniejszenie aktywności enzymu dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD);
- jeśli pacjent ma choroby serca. Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli podczas leczenia wystąpi ból w klatce piersiowej;
- jeśli u członka rodziny pacjenta występuje częściowy lub całkowity niedobór enzymu dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD).
Niedobór dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD): niedobór DPD jest chorobą genetyczną, która zazwyczaj nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych, dopóki pacjent nie otrzymaniektórych leków. Jeśli pacjent ma niedobór DPD i przyjmuje lek Fluorouracil Accord, zwiększa sięryzyko wystąpienia ciężkich działań niepożądanych (wymienionych w punkcie 4 – “Możliwedziałania niepożądane”). Zaleca się, aby przed rozpoczęciem leczenia wykonać u pacjenta badaniew celu sprawdzenia, czy nie występuje niedobór DPD. Jeśli u pacjenta stwierdzono brak aktywnościtego enzymu, nie powinien on być leczony lekiem Fluorouracil Accord. Jeśli aktywność tego enzymujest zmniejszona (częściowy niedobór enzymu), lekarz może przepisać zmniejszoną dawkę leku.Nawet jeśli wynik badania niedoboru DPD jest negatywny, nadal mogą wystąpić ciężkie i zagrażająceżyciu pacjenta działania niepożądane.Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent obawia się któregokolwiek z działańniepożądanych lub jeśli zauważy jakiekolwiek dodatkowe działania niepożądane niewymienione w tejulotce (patrz punkt 4: Możliwe działania niepożądane).
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią następujące objawy: występujące poraz pierwszy splątanie, dezorientacja lub inne zaburzenia psychiczne, zaburzenia równowagi lubkoordynacji ruchów, zaburzenia widzenia. Mogą to być objawy encefalopatii, która może prowadzićdo śpiączki i śmierci, jeśli nie jest leczona.
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, przed zastosowaniem tego leku należypoinformować o tym lekarza.
Fluorouracyl może powodować nadwrażliwość na światło słoneczne. Może to wywołać nasilonereakcje skórne. Aby temu zapobiec, podczas leczenia należy unikać bezpośredniego kontaktuze światłem słonecznym i nie wolno używać lampy ani łóżka do opalania.
Unikaj ekspozycji na promieniowanie UV
Należy unikać ekspozycji na promieniowanie UV (np. naturalne światło słoneczne, solarium).
Ważne informacje dotyczące leczenia fluorouracylem
Leczenie fluorouracylem może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia martwicy (obumierania tkanki lub skóry) spowodowanej promieniowaniem wskutek radioterapii.
Zespoł ręka-stopa
Podawanie fluorouracylu wiąże się z wystąpieniem zespołu ręka-stopa, charakteryzującego się uczuciem mrowienia dłoni i stóp, które w ciągu kilku dni może przejść w ból podczas trzymania przedmiotów lub chodzenia. Dłonie i podeszwy stają się opuchnięte i tkliwe.
Interakcje leków z Fluorouracil Accord
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
- Metotreksat, cyklofosfamid, cisplatyna, winorelbina (leki przeciwnowotworowe)
- Metronidazol (antybiotyk)
- Kwas folinowy (zwany również folinianem wapnia) – lek stosowany w celu zmniejszenia szkodliwego wpływu leków przeciwnowotworowych
Informacje dotyczące ciąży, karmienia piersią i płodności
Ciąża
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Karmienie piersią
Ponieważ nie wiadomo, czy fluorouracyl przenika do mleka ludzkiego, należy przerwać karmienie piersią przed rozpoczęciem leczenia fluorouracylem.
Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku należy poradzić się lekarza.
Płodność
Mężczyznom leczonym fluorouracylem zaleca się, aby nie planowali poczęcia dziecka w trakcie leczenia i przez 3 miesięce po jego zakończeniu. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety powinni przed leczeniem zasięgnąć porady dotyczącej płodności, np. konserwacji komórek jajowych lub nasienia, ze względu na możliwość wystąpienia nieodwracalnej niezpłodności w wyniku leczenia.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie prowadzić pojazdów mechanicznych, nie posługiwać się żadnymi narzędziami, ani nie obsługiwać maszyn, ponieważ lek Fluorouracil Accord może powodować działania niepożądane, takie jak nudności i wymioty. Może również powodować działania niepożądane dotyczące układu nerwowego i prowadzić do zmian widzenia. Jeśli u pacjenta wystąpią jakichkolwiek spośród wymienionych objawów, nie powinien prowadzić pojazdów mechanicznych, obsługiwać maszyn ani posługiwać się narzędziami, gdyż objawy te mogą wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn.
Fluorouracil Accord zawiera sód
Lek Fluorouracil Accord zawiera 7,78 mmol (178,2 mg) sodu na maksymalną dawkę dobową (600 mg/m2 pc.). Należy to wziąć pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.
Jak stosować lek Fluorouracil Accord
Zalecana dawka
Lekarz ustali właściwą dla pacjenta dawkę leku Fluorouracil Accord oraz częstość jego podawania. Stosowana dawka leku zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta, masy ciała, ostatnio przeprowadzonych zabiegów chirurgicznych oraz od czynności wątroby i nerek. W pierwszym cyklu leczenia dawkę można podawać raz na dobę lub w odstępach tygodniowych. W kolejnych cyklach leczenia dawkę można stosować w zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie. Pacjent może również otrzymać leczenie skojarzone z radioterapią.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Fluorouracil Accord
Z uwagi na to, że lek jest podawany przez lekarza lub pielęgniarkę, istnieje małe prawdopodobieństwo, że pacjent otrzyma zbyt małą lub zbyt dużą dawkę. Jednak, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy poinformować lekarza lub pielęgniarkę.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Działania niepożądane wymagające natychmiastowej pomocy medycznej:
- ciężkie reakcje alergiczne – może wystąpić nagła swędząca wysypka (pokrzywka), obrzęk dłoni,stóp, kostek, twarzy, warg lub gardła (co może powodować trudności w połykaniu luboddychaniu), pacjent może się czuć osłabiony,
- bóle w klatce piersiowej,
- krwawe lub smoliste stolce,
- ból i owrzodzenie warg,
- drętwienie, mrowienie i drżenie dłoni lub stóp,
- zawał serca lub inne problemy z sercem, takie jak przyspieszenie tętna i duszność,
- objawy leukoencefalopatii (choroba mózgu) - osłabienie, zaburzenia koordynacją rąk i nóg,trudności w myśleniu/mowie, zaburzenia widzenia/pamięci, drgawki, bóle głowy,
- duszność.
Wymienione działania niepożądane są bardzo ciężkie. Pacjent może wymagać natychmiastowej pomocy medycznej.
Działania niepożądane wymagające zgłoszenia lekarzowi:
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- Ból gardła
- Objawy niedokrwienia mięśnia sercowego w EKG
- Mielosupresja (zaburzenie, w którym szpik kostny wytwarza zmniejszoną liczbę wszystkich rodzajów komórek krwi [pancytopenia])
- Neutropenia i leukopenia (zbyt mała liczba białych krwinek we krwi)
(pozostałe działania niepożądane)
Działania niepożądane:
Niezbyt częste (mogą wystąpić u 1 na 100 pacjentów):
- Zaburzenia rytmu serca
- Niewydolność serca
- Niedokrwienie mięśnia sercowego
- Zapalenie mięśnia sercowego
- Kardiomiopatia zastoinowa
- Wstrząs kardiogenny
- Niskie ciśnienie krwi
- Senność
- Odwodnienie
- Uszkodzenie komórek wątroby
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Rzadkie (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów):
- Niedokrwienie mózgu, jelit i obwodowe
- Słabe krążenie krwi
- Nadwrażliwość
- Obrzęk żyły spowodowane zakrzepem krwi
- Anafilaksja
- Powstawanie zakrzepów w naczyniach
Działania niepożądane leku
Splątanie umysłowe lub zaburzenia świadomości w odniesieniu do czasu, miejsca lub tożsamości
Splątanie
Niewydolność nerek
Zmiany czynności tarczycy – zwiększone stężenia T4 i T3 (tyroksyny całkowitej i trójjodotyroniny)
Bardzo rzadkie działania niepożądane:
- Zatrzymanie akcji serca (nagłe zatrzymanie rytmu i pracy serca)
- Nagły zgon sercowy (niespodziewana śmierć z powodu schorzeń serca)
- Objawy leukoencefalopatii (choroba wpływająca na istotę białą mózgu) w tym ataksja (utrata zdolności koordynacji ruchu mięśni)
- Ostry zespół móżdżkowy
- Trudności z artykulacją słów
- Częściowa lub całkowita utrata zdolności porozumiewania się werbalnie lub za pomocą słów pisanych
- Nietypowe osłabienie mięśni lub zmęczenie
- Drgawki lub śpiączka u pacjentów przyjmujących duże dawki 5-fluorouracylu oraz u pacjentów z niedoborem dehydrogenazy dihydropirymidynowej (DPD)
- Zapalenie pęcherzyka żółciowego
- Uszkodzenie komórek wątroby (odnotowano przypadki śmierci)
Częstość nieznana:
- Zatrucie krwi (wstrząs septyczny)
- Posocznica neutropeniczna (zagrażająca życiu reakcja na zakażenie, która może wystąpić u pacjentów z neutropenią – małą liczbą pewnego rodzaju białych krwinek, które działają jako część układu odpornościowego w walce z zakażeniem krwi)
- Zapalenie płuc
- Zakażenie dróg moczowych, zakażenie bakteryjne układu moczowego
- Zakażenie bakteryjne skóry powodujące zaczerwienienie, obrzęk i ból w zakażonym miejscu
- Zmniejszenie liczby granulocytów (rodzaj białych krwinek)
- Zmniejszony apetyt
- Dezorientacja
- Gorączka
- Drętwienie lub osłabienie rąk i nóg
- Napady drgawek
- Encefalopatia hiperamonemiczna (dysfunkcja mózgu spowodowana zwiększonym stężeniem amoniaku)
- Zakrzepy w komorach serca, które mogą pęknąć i zablokować tętnice w organizmie, co może np. spowodować udar lub brak dopływu krwi do kończyny
- Zapalenie mięśnia sercowego
- Zapalenie skóry powodujące czerwone, łuszczące się plamy, którym może towarzyszyć ból stawów i gorączka (toczeń rumieniowaty skórny [CLE, ang. cutaneous lupus erythematosus])
- Choroba serca objawiająca się bólem w klatce piersiowej, dusznościami, zawrotami głowy, omdleniami, nieregularną akcją serca (kardiomiopatia stresowa)
- Krwawienie
- Ciemny, lepki kał zawierający częściowo strawioną krew
- Ból w klatce piersiowej
- Gromadzenie się powietrza w ścianie jelita
- Ciężki stan objawiający się trudnościami w oddychaniu, wymiotami i bólem brzucha ze skurczami mięśni (kwasica mleczanowa)
- Choroba charakteryzująca się bólem głowy, dezorientacją, drgawkami i zmianami widzenia (zespół tylnej odwracalnej encefalopatii [PRES, ang. reversible encephalopathy syndrome])
- Ciężkie powikłanie z szybkim rozpadem komórek nowotworowych, powodujące znaczne zwiększenie we krwi stężenia kwasu moczowego, potasu i fosforanów (zespół rozpadu guza)
- Przebarwienie w miejscu wstrzyknięcia
- Duże stężenie we krwi triglicerydów (rodzaju tłuszczu)
Działania niepożądane leku Fluorouracil Accord
Ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu podania wlewu
Ból, zaczerwienienie lub obrzęk w miejscu podania wlewu, występujące podczas wstrzykiwania lub podawania wlewu albo wkrótce po (mogą być spowodowane nieprawidłowym podaniem zastrzyku do żyły).
Niedobór witaminy B1 i encefalopatia Wernickego
Niedobór witaminy B1 i encefalopatia Wernickego (uszkodzenie mózgu spowodowane niedoborem witaminy B1).
Zapalenie jelita cienkiego i grubego
Zapalenie jelita cienkiego i grubego powodujące ból i biegunkę, co może prowadzić do obumarcia tkanki jelita (zapalenie okrężnicy, zapalenie jelit).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa Tel.: +48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa: Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Jak przechowywać lek Fluorouracil Accord
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie lub kartoniku po słowie „Termin ważności (EXP)”. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Nie przechowywać w lodówce ani nie zamrażać. Przechowywać fiolkę w opakowaniu zewnętrznym w celu ochrony przed światłem. Wyłącznie do jednorazowego użycia. Należy usunąć wszelkie niewykorzystane resztki leku.
Okres ważności po rozcieńczeniu
Wykazano chemiczną i fizyczną stabilność leku przez 24 godziny w temperaturze 25°C po rozcieńczeniu w 5% roztworze glukozy lub w 0,9% roztworze chlorku sodu do wstrzykiwań lub wody do wstrzykiwań dla stężenia roztworu Fluorouracil Accord 0,98 mg/mL. Z mikrobiologicznego punktu widzenia lek należy zużyć natychmiast. Jeżeli roztwór nie zostanie podany natychmiast, za czas i warunki przechowywania przed podaniem odpowiada osoba podająca lek. Okres przechowywania nie powinien być dłuższy niż 24 godziny w temperaturze od 2ºC do 8ºC, chyba że roztwór został rozcieńczony w kontrolowanych i zatwierdzonych warunkach aseptycznych.
Uwagi dotyczące przechowywania
- W przypadku pojawienia się brązowego lub ciemnożółtego zabarwienia roztworu nie wolno używać.
- Nie stosować w przypadku uszkodzenia pojemnika lub jeśli widoczne są cząstki i (lub) kryształki.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Fluorouracil Accord
Fluorouracil Accord - skład leku
Substancją czynną leku jest fluorouracyl.
Pozostałe składniki: woda do wstrzykiwań, sodu wodorotlenek i kwas solny.
Opakowanie leku Fluorouracil Accord
1 mL roztworu zawiera 50 mg fluorouracylu (w postaci wytworzonej in situ soli sodowej).
Lek Fluorouracil Accord roztwór do wstrzykiwań lub infuzji jest przezroczystym, bezbarwnym do lekko żółtego roztworem, który znajduje się w fiolce z bezbarwnego szkła typu I, z korkiem z gumy chlorobutylowej oraz aluminiową nakładką (typu flip off), w tekturowym pudełku.
- Każda fiolka o pojemności 5 mL zawiera 250 mg fluorouracylu.
- Każda fiolka o pojemności 10 mL zawiera 500 mg fluorouracylu.
- Każda fiolka o pojemności 20 mL zawiera 1000 mg fluorouracylu.
- Każda fioka o pojemności 50 mL zawiera 2500 mg fluorouracylu.
- Każda fiolka o pojemności 100 mL zawiera 5000 mg fluorouracylu.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.
ul. Taśmowa 7
02-677 Warszawa
Tel: + 48 22 577 28 00
Wytwórca/Importer
Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.
ul. Lutomierska 50
95-200 Pabianice
Polska
Accord Healthcare Single Member S.A.
64th Km National Road Athens
32009 Lamia
Grecja
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Zjednoczonym Królestwie (Irlandii Północnej) pod różnymi nazwami w zależności od państwa.
Fluorouracil Accord - Informacje dla fachowego personelu medycznego
Łotwa Fluorouracil Accord 50 mg/ml, šķīdums injekcijām vai infūzijām
Malta Fluorouracil 50 mg/ml, Solution for Injection or Infusion
Niemcy Fluorouracil Accord 50 mg/ml Injektionslösung bzw. Infusionslösung
Norwegia Fluorouracil Accord 50 mg/ml konsentrat til infusjonsvæske
Polska Fluorouracil Accord
Portugalia Fluorouracilo Accord
Rumunia Fluorouracil Accord 50 mg/ml solutie injectabila sau perfuzabila
Słowacja Fluorouracil Accord 50 mg/ml, injekčný alebo infúzny roztok
Słowenia Fluorouracil Accord 50 mg/ml raztopino za injiciranje ali infundiranje
Szwecja Fluorouracil Accord 50 mg/ml, Lösning för injektion och infusion
Węgry Fluorouracil Accord 50 mg/ml, oldatos injekció vagy infúzió
Zjednoczone Królestwo Fluorouracil 50 mg/ml Solution for Injection or Infusion (Irlandia Północna)
Włochy Fluorouracile AHCL 50 mg/ml, Soluzione per iniezione o infusione
Data ostatniej aktualizacji ulotki: luty 2025
Instrukcje dotyczące stosowania, przygotowania leku do użycia i usuwania pozostałości leku Fluorouracil Accord
Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:
- Lek Fluorouracil Accord powinien być podawany wyłącznie pod nadzorem lekarza.
- Lek powinien być przygotowywany w warunkach aseptycznych.
- W przypadku skażenia, należy zastosować odpowiednie procedury.
Pierwsza pomoc:
Kontakt leku z oczami: natychmiast przepłukać wodą i zgłosić się po poradę medyczną.
Kontakt leku ze skórą: starannie przemyć wodą z mydłem. Skażoną odzież należy zdjąć.
Inhalacja, połknięcie: zgłosić się po poradę medyczną.
Usuwanie pozostałości leku:
Wszelkie skażone materiały należy umieścić w worku przeznaczonym na rozlane środki cytotoksyczne.
Powierzchnie należy dokładnie oczyścić po zakończeniu procedury.
Instrukcje dotyczące przetwarzania leków cytostatycznych
Strzykawki, pojemniki, materiały chłonne, roztwór oraz jakiekolwiek inne skażone materiały należy umieścić w grubym plastikowym worku lub innym nieprzepuszczalnym pojemniku oznakowanym jako odpady cytotoksyczne, po czym je spalić w temperaturze nie mniejszej niż 700°C. Inaktywację chemiczną można uzyskać w 5% roztworze podchlorynu sodu przez 24 godziny.
Instrukcje dotyczące przygotowywania:
a) Chemioterapeutyki powinny być przygotowywane do podania wyłącznie przez osoby, które zostały przeszkolone w zakresie bezpiecznego przygotowywania leku.
b) Zabiegi takie, jak rozpuszczanie proszku oraz przeniesienie do strzykawek powinny się odbyć wyłącznie w miejscu do tego wyznaczonym.
c) Personel wykonujący te czynności powinien nosić odpowiednie ubranie ochronne, dwie pary rękawiczek: jedne lateksowe, drugie ochronne z PVC (PVC należy nałożyć na lateksowe), co zapobiega przenikaniu różnych środków przeciwnowotworowych oraz chronić oczy. Należy zawsze stosować strzykawki i złączki typu Luer Lock podczas sporządzania i podawania produktów cytotoksycznych.
d) Kobietom w ciąży zaleca się, aby unikały kontaktu z chemoterapeutykami.
e) Przed przystąpieniem do usuwania pozostałości leku należy zapoznać się z lokalnymi przepisami.
Instrukcje dotyczące stosowania
Lek Fluorouracil Accord można podawać we wstrzyknięciu dożylnym (bolus), infuzji lub ciągłym wlewie.
Niezgodności farmaceutyczne
Lek Fluorouracil Accord wykazuje niezgodność farmaceutyczną z folinianem wapnia, karboplatyną, cisplatyną, cytarabiną, diazepamem, doksorubicyną, droperydolem, filgrastymem, azotanem galu, metotreksatem, metoklopramidem, morfiną, ondansetronem, żywieniem pozajelitowym, winorelbiną i innymi antracyklinami.