Glycopyrronium Dr. August Wolff Krem (2,2 mg/dozę) - 1 pojemnik
Glycopyrronium Dr. August Wolff Krem (2,2 mg/dozę) - 1 pojemnik
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika Axhidrox 2,2 mg/dozę, krem
Glycopyrronium
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Axhidrox i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Axhidrox
- Jak stosować lek Axhidrox
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Axhidrox
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Axhidrox i w jakim celu się go stosuje
Lek Axhidrox zawiera substancję czynną glikopironium i należy do grupy leków zmniejszających wytwarzanie potu, nazywanych lekami przeciwpotnymi.
Lek Axhidrox jest stosowany w miejscowym leczeniu ciężkiej pierwotnej nadpotliwości pach u dorosłych.
Pierwotna nadpotliwość pach powoduje nadmierne pocenie się w obu pachach bez wyraźnej przyczyny, takiej jak uprawianie sportu, ciężka praca fizyczna, gorąca pogoda, niektóre choroby lub leki. Cechą charakterystyczną pierwotnej nadpotliwości pach jest to, że występuje ona zazwyczaj w ciągu dnia, ale nie podczas snu.
Stosowanie leku Axhidrox zewnętrznie pod pachami prowadzi do zmniejszenia wytwarzania potu w gruczołach potowych.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Axhidrox
Kiedy nie stosować leku Axhidrox:
- jeśli pacjent ma uczulenie na glikopironium lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- jeśli pacjent ma chorobę oczu, w której występuje wysokie ciśnienie w oku (jaskra),
- jeśli pacjenta ma lub miał w przeszłości ostre krwawienie z niestabilnym stanem serca i krążenia krwi,
- jeśli pacjent ma przewlekłe zapalenie jelita grubego (ciężkie, wrzodziejące zapalenie jelita grubego),
- jeśli pacjent ma lub miał w przeszłości przewlekłe zapalenie jelita grubego, powikłane ciężkim rozszerzeniem okrężnicy (toksyczne rozdęcie okrężnicy, będące powikłaniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego),
- jeśli pacjent ma lub miał w przeszłości niedrożność jelit w wyniku porażenia mięśni jelit (niedrożność porażenna jelit),
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Axhidrox należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta:
- występują lub występowały w przeszłości problemy z gruczołem krokowym lub pęcherzem moczowym lub problemy z oddawaniem moczu.
Należy przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią objawy zatrzymania moczu, takie jak oddawanie moczu słabym strumieniem lub kroplami, zwiększona potrzeba oddawania moczu, uczucie pełnego lub niedostatecznie opróżnionego pęcherza;
– występują ciężkie zaburzenia czynności nerek, w tym niewydolność nerek, wymagająca dializy;
– występują zaburzenia bariery krew-mózg, takie jak po urazowym uszkodzeniu mózgu w ciągu ostatniego roku, chemioterapii, radioterapii w obrębie głowy, operacji czaszki i mózgu lub z powodu nadużywania narkotyków dożylnych;
– występuje choroba serca, niewydolność serca, nieregularne bicie serca lub wysokie ciśnienie krwi;
– występuje stan zapalny lub zranienie skóry pach, ponieważ może to zwiększać ryzyko wystąpienia miejscowych działań niepożądanych.
Lek Axhidrox należy stosować dopiero po całkowitym ustąpieniu choroby skóry lub po zagojeniu się rany.
Nie stosować kremu na inne części ciała niż pachy i należy unikać kontaktu kremu z oczami, nosem, ustami lub kontaktu innych osób z kremem.
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Axhidrox
Lek Axhidrox należy nakładać tylko za pomocą wieczka dozownika, a nie palcami. Jeśli krem dostanie się do oczu, może spowodować przejściowe rozszerzenie źrenic i niewyraźne widzenie. Jeśli krem dostanie się do ust lub nosa, może wystąpić zmniejszenie wytwarzania śliny lub wydzieliny z nosa. W razie kontaktu kremu z oczami, nosem lub jamą ustną, należy niezwłocznie przemyć te obszary dużą ilością wody, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia miejscowych działań niepożądanych.
Podczas stosunku płciowego należy zakrywać leczone pachy ubraniem, ponieważ nie można wykluczyć działań niepożądanych w przypadku kontaktu innych osób z kremem.
W razie zaobserwowania suchości w jamie ustnej, należy dokładnie myć zęby. Należy regularnie kontrolować zęby u dentysty, ponieważ ryzyko wystąpienia próchnicy może być większe.
Dzieci i młodzież
Nie wolno stosować leku Axhidrox u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, ponieważ nie zbadano bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności tego leku w tej grupie wiekowej.
Lek Axhidrox a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Niektóre leki mogą wpływać na lek Axhidrox lub lek Axhidrox może wpływać na nie.
Do tych leków należą:
- topiramat, stosowany w leczeniu padaczki i migreny
- uspokajające leki przeciwhistaminowe, stosowane w leczeniu alergii lub zaburzeń snu
- trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, stosowane w leczeniu depresji
- inhibitory monoaminooksydazy, stosowane w leczeniu depresji lub choroby Parkinsona
- neuroleptyki lub leki przeciwpsychotyczne, stosowane w leczeniu choroby psychicznej lub lęku
- opioidy, stosowane w leczeniu bólu lub kaszlu
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Axhidrox - informacje
Brak danych dotyczących stosowania leku Axhidrox u kobiet w okresie ciąży i nie wiadomo, czysubstancja czynna tego leku przenika do mleka ludzkiego. Lekarz omówi z pacjentką, czy pacjentkamoże stosować lek Axhidrox w okresie ciąży. Jeśli pacjentka karmi piersią, konieczne jest podjęciedecyzji przez pacjentkę i lekarza, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać leczenie lekiemAxhidrox, biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dlapacjentki. Jest to spowodowane tym, że dziecko nie powinno mieć kontaktu z kremem ani z leczonąskórą.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Po podaniu leku Axhidrox może występować niewyraźne widzenie, senność, zmęczenie i zawrotygłowy (patrz punkt 4). Niewyraźne widzenie może wystąpić w szczególności po dostaniu się lekuAxhidrox do oczu. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani wykonywaćniebezpiecznych prac lub sportów do czasu ustąpienia tych objawów.
Lek Axhidrox zawiera alkohol benzylowy, glikol propylenowy i alkohol cetostearylowy
Lek zawiera 2,7 mg alkoholu benzylowego w każdej dawce leku uwolnionego po naciśnięciu pompkidozującej. Alkohol benzylowy może powodować reakcje alergiczne i łagodne miejscowepodrażnienie.
Lek zawiera 8,1 mg glikolu propylenowego w każdej dawce leku uwolnionego po naciśnięciu pompkidozującej.
Lek zawiera alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną(np. kontaktowe zapalenie skóry).
Jak stosować lek Axhidrox
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócićsię do lekarza lub farmaceuty.
Lek Axhidrox należy nakładać tylko na skórę pach i tylko przy użyciu wieczka pompki, a nie palcami(patrz punkt 2 „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
Zalecana dawka to dwa naciśnięcia pompki dozującej na jedną pachę.
W czasie pierwszych 4 tygodni leczenia, lek Axhidrox należy nakładać równomiernie na każdą pachę,raz na dobę, najlepiej wieczorem.
Przygotowanie pompki przed pierwszym użyciem
W celu uzyskania zalecanej dawki, należy usunąć znajdujące się w pompce powietrze w następującysposób:
- Należy zdjąć wieczko z pompki.
- Położyć kawałek papieru na stole. Pompkę należy trzymać pod kątem (patrz rysunek) i kilkukrotnie naciskać pompkę do dołu, aż do momentu wypłynięcia kremu z otworu.
- Pompkę należy naciskać powoli, do końca jeszcze 10 razy i nałożyć wyciśnięty krem na kawałek papieru. Papier z wyciśniętym kremem należy wyrzucić wyłącznie do kosza na śmieci.
- Pompka jest teraz gotowa do użycia. Nie jest konieczne ponowne przygotowanie pompki przed kolejnym użyciem.
Nałożenie kremu wieczkiem pompki
Wieczko pompki należy zdjąć. Pompkę należy trzymać w jednej ręce, tak aby otwór pompki był skierowany w stronę zdjętego wieczka.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Jak stosować lek Axhidrox?
- Pompkę należy nacisnąć dwa razy do końca, aby nałożyć zalecaną ilość kremu na wierzch wieczka (patrz rysunek).
- Za pomocą wieczka należy równomiernie rozprowadzić krem pod jedną pachą.
- Powtórzyć ten proces dla drugiej pachy.
- Następnie, dla zachowania bezpieczeństwa, należy natychmiast i dokładnie umyć wieczko i ręce wodą z mydłem. Ważne jest, aby unikać kontaktu kremu z nosem, oczami lub ustami (patrz punkt 2, „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
- Zaznaczyć numer kolejnej dawki leczniczej w tabeli na pudełku tekturowym (patrz punkt 6). Jedna dawka lecznicza odpowiada 4 naciśnięciom pompki dozującej, tzn. 2 naciśnięcia pompki na każdą pachę.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Axhidrox
Przedawkowanie jest mało prawdopodobne, jeśli stosuje się lek Axhidrox tylko pod pachami w opisany sposób. Jeśli jednak lek Axhidrox jest stosowany zbyt często lub w nadmiernej ilości, to możliwe działania niepożądane mogą się nasilić (patrz punkt 4).
Pominięcie zastosowania leku Axhidrox
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Axhidrox
Jeśli pacjent lub lekarz zdecyduje o przerwaniu stosowania leku Axhidrox, nadmierne pocenie wystąpi ponownie.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy przerwać stosowanie leku Axhidrox i skontaktować się z lekarzem lub oddziałem ratunkowym najbliższego szpitala, jeśli u pacjenta wystąpią następujące ciężkie działania niepożądane:
- obrzęk, głównie twarzy, warg lub gardła, który powoduje trudności z połykaniem lub oddychaniem, świąd i wysypka. Może to być objawem ciężkiej reakcji alergicznej lub obrzęku naczynioruchowego (częstość nieznana, nie może być określona na podstawie dostępnych danych), w związku z tym pacjent może potrzebować pilnej pomocy medycznej.
- niewyraźne widzenie (częste działania niepożądane) (patrz punkt 2, „Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn”).
Zaobserwowano następujące inne działania niepożądane:
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób)
- suchość w jamie ustnej.
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 osób)
- w leczonej pasze: podrażnienie, ból, świąd, wyprysk, zapalenie skóry, wysypka, zaczerwienienie skóry, guzki
- suchość nosa
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Działania niepożądane:
Suchość oczu
Suchość skóry, ból głowy, zaparcia.
Niezbyt częste działania niepożądane:
- Suchość, trądzik, obrzęk, stwardnienie skóry, blizna, niewielkie pęcherze, rana, krosty, zapalenie mieszków włosowych
- Wyprysk, świąd całego ciała, wysypka skórna
- Zaczerwienienie skóry, długotrwały wyprysk skórny (atopowe zapalenie skóry)
- Podrażnienie skóry, tarczki skórne, trądzik
- Pokrzywka, nietypowy zapach ciała
- Choroba skóry przypominająca łuszczycę (przyłuszczyca), suche wargi, dłonie, błony śluzowe, gardło
Inne działania niepożądane:
- Brak śliny, uczucie zatkanego nosa, swędzące oczy
- Różne wielkości źrenic, rozszerzone źrenice, pogorszenie widzenia
- Wzdęcie brzucha, twarde stolce, niestrawność
(pozostałe działania niepożądane)
Zgłaszanie działań niepożądanych
Aby zgłosić działania niepożądane, skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Można również zgłosić bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych na adres: Al. Jerozolimskie 181C 5.
Informacje kontaktowe:
Adres: 02-222 Warszawa
Tel.: + 48 22 49 21 301
Faks: + 48 22 49 21 309
Strona internetowa:
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Austria Axhidrox 2,2 mg/Pumpenhub Creme
- Belgia Axhidroks 8 mg/g crème
- Bułgaria АКСХИДРОКС 2,2 mg/изпомпване, кrem
- Chorwacja Axhidrox 2,2 mg po potisku krema
- Czechy Axhidrox
- Dania Axhidrox
- Estonia Axhidrox 8 mg/g kreem
- Finlandia Axhidrox 2,2 mg/pumpun käyttökerta emulsiovoide
- Francja GLYCOPYRRONIUM WOLFF 8 mg/g, crème
- Grecja AXHIDROX
- Holandia Axhidrox 8 mg/g, Crème
- Irlandia Axhidrox 2.2 mg/pump actuation cream
- Łotwa Axhidrox 2,2 mg/dozējumā krēms
- Litwa Akshidroz 8 mg/g kremas
- Luksemburg Axhidroks 8 mg/g crème
- Niemcy Axhidrox 2,2 mg/Hub Creme
- Norwegia Axhidrox 2,2 mg/pumpetrykk krem
- Polska Axhidrox
- Rumunia Axhidrox 2,2 mg/doza, cremă
- Słowacja Axhidrox
- Słowenia Axhidrox 2,2 mg/potisk krema
- Szwecja Axhidrox
- Węgry Axhidrox 8 mg/g krém
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 7