Ibuprofen Dr. Max tabletki powlekane (400 mg) - 20 tabl. w butelce
Ibuprofen Dr. Max tabletki powlekane (400 mg) - 20 tabl. w butelce
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, tabletki powlekane
Ibuprofenum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Jeżeli u dorosłych objawy utrzymują się po 3 dniach leczenia w przypadku gorączki lub po 5 dniach w przypadku bólu lub nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem.
U młodzieży należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się po 3 dniach leczenia lub nasilają się.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Ibuprofen Dr. Max i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max
- Jak stosować lek Ibuprofen Dr. Max
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Ibuprofen Dr. Max
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Ibuprofen Dr. Max i w jakim celu się go stosuje
Lek Ibuprofen Dr. Max należy do grupy leków nazywanych NLPZ (niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi), które działają poprzez zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i gorączki.
Lek Ibuprofen Dr. Max jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawowym bólu o nasileniu łagodnym do umiarkowanego, takiego jak ból głowy, w tym migrenowy ból głowy, bólu zębów, bólu spowodowanego urazem tkanek miękkich, takim jak stłuczenia i skręcenia, bólów miesiączkowych i gorączki.
Lek Ibuprofen Dr. Max jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży o masie ciała od 40 kg (w wieku 12 lat i powyżej).
Dorośli: Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się po 3 dniach leczenia w przypadku gorączki lub po 5 dniach w przypadku bólu lub nasilenia objawów.
Młodzież: Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się po 3 dniach leczenia lub nasilają się.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max
Kiedy nie stosować leku Ibuprofen Dr. Max
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Ibuprofen Dr. Max:
U pacjentów nie zaleca się stosowania leku Ibuprofen Dr. Max w następujących przypadkach:
- jeśli u pacjenta występowały reakcje nadwrażliwości po zastosowaniu leków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ
- jeśli wystąpiło krwawienie z żołądka lub jelita cienkiego lub perforacja związana z uprzednim stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ)
- jeśli pacjent ma owrzodzenie lub krwawienie z żołądka lub jeśli miał dwa lub więcej z tych epizodów w przeszłości
- jeśli występuje ciężka niewydolność wątroby
- jeśli występuje ciężka niewydolność nerek (szybkość filtracji kłębuszkowej poniżej 30 mL/min)
- jeśli występuje ciężka niewydolność serca
- jeśli doszło do znaczącego odwodnienia (spowodowanego wymiotami, biegunką lub niewystarczającym spożyciem płynów)
- jeśli występuje aktywne krwawienie (np. z mózgu)
- jeśli pacjent choruje na chorobę nieznanego pochodzenia, w wyniku której dochodzi do tworzenia się nieprawidłowych komórek krwi
- jeśli pacjentka jest w okresie ostatnich 3 miesięcy ciąży
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zażyciem leku Ibuprofen Dr. Max, jeśli:
- pacjent ma przewlekłe choroby zapalne jelit
- pacjent ma astmę
- pacjent ma katar sienny, polipy nosa lub przewlekłą chorobę układu oddechowego
- pacjent ma problemy z wątrobą, nerkami lub sercem
- pacjent przyjmuje leki wpływające na krzepnięcie krwi
- pacjentka planuje mieć dziecko
- pacjentka jest w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ciąży
- pacjentka karmi piersią
- u pacjenta występuje zakażenie
Wpływ na serce i mózg:
Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się zniewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.
Przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max, pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- u pacjenta występują choroby serca
Zasady stosowania leku Ibuprofen Dr. Max
Zabrania się stosowania leku Ibuprofen Dr. Max, jeśli występuje:
- krwawienie z przewodu pokarmowego
- zablokowanie tętnic
- przedni udar (w tym TIA)
W przypadku pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą lub zwiększonym stężeniem cholesterolu, konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem przed zastosowaniem ibuprofenu.
Objawy reakcji alergicznej
Jeśli podczas stosowania ibuprofenu wystąpią objawy reakcji alergicznej, takie jak trudności z oddychaniem lub ból w klatce piersiowej, należy natychmiast zakończyć przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Toczeń rumieniowaty układowy i mieszana choroba tkanki łącznej
Przed rozpoczęciem leczenia ibuprofenem pacjent z SLE lub mieszaną chorobą tkanki łącznej powinien skonsultować się z lekarzem z uwagi na zwiększone ryzyko zapalenia opon mózgowych.
Ciężkie reakcje skórne
Stosowanie ibuprofenu może powodować ciężkie reakcje skórne, których należy pilnie skonsultować się z lekarzem.
Wpływ na nerki
Należy zachować ostrożność przy stosowaniu ibuprofenu u pacjentów z problemami nerkowymi, sercowymi lub wątrobowymi.
Dzieci, młodzież i osoby w podeszłym wieku
Ibuprofen może pogorszyć czynność nerek u odwodnionych pacjentów oraz zwiększyć ryzyko krwawień i perforacji u osób starszych.
Zakażenia
Ibuprofen może ukryć objawy zakażeń, co może prowadzić do opóźnienia stosowania odpowiedniego leczenia. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku utrzymujących się objawów zakażenia.
Inne środki ostrożności
Przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek leków przeciwbólowych zaleca się konsultację z lekarzem w przypadku bólu głowy.
Ibuprofen - informacje dotyczące stosowania leku
Ibuprofen może przejściowo hamować czynność płytek krwi i wydłużać czas krwawienia. Rzadko mogą wystąpić ciężkie, ostre reakcje nadwrażliwości (takie jak wstrząs anafilaktyczny). Stan ten wymaga natychmiastowego leczenia.
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zwiększa się wraz ze zwiększaniem dawki. Dlatego należy rozpocząć leczenie od możliwie najmniejszej dawki i kontynuować leczenie przez najkrótszy czas niezbędny do wyleczenia objawów.
Lek Ibuprofen Dr. Max a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty.
Działania niepożądane leku Ibuprofen Dr. Max mogą nasilić się poprzez równoczesne stosowanie innych leków. Z drugiej strony, lek Ibuprofen Dr. Max może nasilać lub obniżać działanie innych leków lub nasilać występowanie działań niepożądanych innych leków stosowanych jednocześnie z ibuprofenem.
Lek Ibuprofen Dr. Max może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie leku Ibuprofen Dr. Max. Na przykład:
- inne leki z grupy NLPZ, w tym selektywne inhibitory COX-2, kortykosteroidy i leki stosowane w leczeniu depresji, zwane SSRI
- metotreksat (stosowany w leczeniu nowotworów i chorób autoimmunologicznych)
- lit, digoksyna, fenytoina (stosowane w leczeniu różnych chorób serca)
Oprócz powyższych przeciwwskazań, istnieje wiele innych leków, które mogą wpływać na działanie Ibuprofenu. Należy zawsze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania nowego leku.
Interakcje leku Ibuprofen Dr. Max z innymi lekami
- bisfosfoniany (stosowane w leczeniu osteoporozy, choroby Pageta oraz w celu zmniejszeniawysokiego stężenia wapnia we krwi), okspentyfilina (pentoksyfilina) stosowana w leczeniuchorób układu krążenia w tętnicach nóg lub rąk), ponieważ mogą nasilać się działanianiepożądane ze strony przewodu pokarmowego
- baklofen (lek zwiotczający mięśnie), ponieważ jego toksyczność może być zwiększona
- inhibitory CYP2C9, takie jak worykonazol lub flukonazol (rodzaj leków przeciwgrzybiczych),ponieważ mogą zwiększać wrażliwość na ibuprofen
- produkty zawierające Ginkgo biloba (lek ziołowy), ponieważ istnieje prawdopodobieństwozwiększenia łatwości powstawania krwawienia, jeśli pacjent przyjmuje go z ibuprofenem.
Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem Ibuprofen Dr.Max, dlatego też przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max z innymi lekami zawsze należyporadzić się lekarza lub farmaceuty.
Lek Ibuprofen Dr. Max z alkoholem
Należy unikać spożywania alkoholu, gdyż może on nasilać działania niepożądane leku Ibuprofen Dr.Max, zwłaszcza te, ze strony żołądka, jelit oraz mózgu.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie należy przyjmować leku Ibuprofen Dr. Max, jeśli pacjentka jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży,gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji podczas porodu.
Lek Ibuprofen Dr. Max może powodować zaburzenia czynności nerek i serca u nienarodzonegodziecka.
Może on zwiększać skłonność do krwawień u pacjentki i dziecka oraz powodowaćopóźnienie lub wydłużenie okresu porodu.
W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosowaćleku Ibuprofen Dr. Max, chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne. Jeśli koniecznejest leczenie w tym okresie lub podczas starań o ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przezmożliwie najkrótszy czas. Od 20. tygodnia ciąży lek Ibuprofen Dr. Max może powodować zaburzeniaczynności nerek u nienarodzonego dziecka, jeśli jest przyjmowany dłużej niż kilka dni. Może toprowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lubzwężenia naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane jestleczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.
Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małej ilości i zwykle, podczas krótkotrwałegostosowania leku, karmienie piersią nie musi być przerwane. Jeżeli jednak przewidziane jest dłuższeleczenie, należy wziąć pod uwagę wcześniejsze przerwanie karmienia piersią.
Płodność
Kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie leku.Lek Ibuprofen Dr. Max należy do grupy leków (NLPZ), które mogą niekorzystnie wpływać napłodność u kobiet. Dlatego nie zaleca się stosowania ibuprofenu u kobiet, które starają się zajść wciążę lub mają problemy z zajściem w ciążę. Działanie to jest odwracalne po odstawieniu leku.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ibuprofen na ogół nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednaku niektórych pacjentów przyjmujących ibuprofen mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia widzeniai inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Ponieważ mogą wystąpić te działanianiepożądane, pacjenci nie powinni wykonywać takich czynności jak prowadzenie pojazdów lubobsługiwanie maszyn, chyba że są pewni, że leczenie ibuprofenem nie wpływa na ich zdolność do
Zalecenia dotyczące stosowania leku Ibuprofen Dr. Max
Dla bezpieczeństwa pacjenta i zwiększenia skuteczności leczenia, zaleca się przestrzeganie poniższych zasad:
Zawartość sodu
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, co oznacza, że jest uznawany za "wolny od sodu".
Jak stosować lek Ibuprofen Dr. Max?
Ten lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez krótki okres czasu, konieczny do złagodzenia objawów. W przypadku utrzymujących się objawów, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Dawkowanie dla dorosłych:
W przypadku gorączki: ½ do 1 tabletki podawanej 3 do 4 razy na dobę. Maksymalna dzienna dawka to 3 tabletki (1200 mg).
Dawkowanie dla młodzieży:
Należy skonsultować się z lekarzem po 3 dniach leczenia w przypadku utrzymujących się lub pogarszających objawów. Nie przekraczać dawki maksymalnej 3 tabletek (1200 mg) na dobę.
Uwagi dotyczące stosowania u dzieci, osób starszych i pacjentów z zaburzeniami nerek lub wątroby
Lek Ibuprofen Dr. Max nie jest przeznaczony dla dzieci poniżej 12 roku życia, osób starszych oraz pacjentów z ciężkimi zaburzeniami nerek lub wątroby. Dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie przez lekarza.
Ibuprofen Dr. Max - jak przyjmować?
Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody. Należy ją przyjmować bez gryzienia, rozgniatanialub ssania. Szybsze działanie można uzyskać podając dawkę na pusty żołądek. Pacjentom zwrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie ibuprofenu z jedzeniem.
Przedawkowanie i objawy
Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Ibuprofen Dr. Max lub jeśli dzieckoprzypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala,aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy wtakim przypadku podjąć.
Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występowaćślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i mimowolny oczopląs. Po przyjęciudużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności,drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, niskie stężenie potasu wekrwi, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.
Inne objawy przedawkowania to senność lub suchość w jamie ustnej. W przypadku ciężkiegoprzedawkowania może wystąpić niewydolność nerek i uszkodzenie wątroby.
Pominięcie dawki leku
W przypadku pominięcia dawki należy ją przyjać tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie należystosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Działania niepożądane
Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Pacjent może zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, przyjmując najmniejsząilość tabletek przez najkrótszy czas niezbędny do kontrolowania objawów.
Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast zaprzestaćstosowania ibuprofenu i zwrócić się o pomoc medyczną:
- Zaczerwienione, niewypukłe, podobne do tarczy lub okrągłe plamy na tułowiu
- Wysypka skórna, gorączka, powiększone węzły chłonne
Skutki uboczne leku
Popularne:
- biegunka
- zaparcia
- wzdęcia
- niestrawność
- ból brzucha
- krwawienie z przewodu pokarmowego (stolce o czarnym zabarwieniu lub krwawe wymioty)
- zawroty głowy
- uczucie zmęczenia
- ból głowy
- wysypka
Niezbyt częste:
- uczucie senności
- uczucie niepokoju
- uczucie mrowienia lub kłucia
- trudności w zasypianiu
- skóra wrażliwa na światło
- różne rodzaje zaburzeń czynności nerek, takie jak zapalenie nerek, zespół nerczycowy (zespół objawów w chorobie nerek) i niewydolność nerek
- katar (zapalenie błony śluzowej nosa)
- wrzody żołądka lub jelit
- dziura w ścianie przewodu pokarmowego
- zapalenie żołądka
- owrzodzenie jamy ustnej
- zapalenie wątroby
- żółtaczka
- zaburzenia czynności wątroby
- astma oskrzelowa
- zwężenie oskrzeli (skurcz oskrzeli)
- trudności w oddychaniu
- dzwonienie w uszach (szumy uszne)
- uczucie zawrotów głowy lub wirowania
- zaburzenia widzenia
- zaburzenia słuchu
- pokrzywka
- świąd
- plamica (plamiste krwawienie do skóry)
- reakcje nadwrażliwości
- obrzęk naczynioruchowy (obrzęk występujący w różnych częściach ciała, takich jak tkanka podskórna twarzy, błony śluzowe układu oddechowego i pokarmowego, i powodujący problemy w zależności od dotkniętego obszaru)
Rzadko:
- uczucie depresji lub dezorientacji
- aseptyczne zapalenie opon mózgowych (zapalenie błony mózgowej bez zakażenia bakteryjnego)
- zapalenie nerwu wzrokowego
- toksyczna neuropatia nerwu wzrokowego (uszkodzenie nerwu wzrokowego)
- obrzęk
Bardzo rzadko:
- niewydolność wątroby
- niewydolność serca
Działania niepożądane leku Ibuprofen Dr. Max
Informujemy o możliwych działaniach niepożądanych związanych z przyjmowaniem leku Ibuprofen Dr. Max:
Możliwe skutki uboczne:
- atak serca
- zapalenie trzustki
- wysokie ciśnienie krwi
- ciężkie postacie reakcji skórnych
- zmiany w liczbie elementów krwi (czerwone i białe krwinki, płytki krwi)
- martwica brodawek (szczególnie przy długotrwałym leczeniu)
- reakcja anafilaktyczna - ciężka reakcja nadwrażliwości, objawy mogą obejmować:
- obrzęk twarzy, języka i krtani
- duszność
- tachykardię
- niedociśnienie
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- pogorszenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Crohna (zapalenie okrężnicy)
- ból w klatce piersiowej, objaw potencjalnie ciężkiej reakcji alergicznej nazywanej zespołem Kounisa
Leki, takie jak lek Ibuprofen Dr. Max mogą być związane z niewielkim zwiększonym ryzykiem ataku serca (zawał mięśnia sercowego) lub udaru.
Zgłaszanie działań niepożądanych:
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy poinformować o tym lekarza lub farmaceuta. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych.
Jak przechowywać lek Ibuprofen Dr. Max:
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować po upływie terminu ważności.
Zawartość opakowania i inne informacje:
Lek Ibuprofen Dr. Max zawiera 400 mg ibuprofenu. Skład: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, hydroksypropyloceluloza, itd.
Nie wyrzucać leków do kanalizacji. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa.
Jak wygląda lek Ibuprofen Dr. Max i co zawiera opakowanie
Białe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z linią podziału po jednej stronie. Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Wielkości opakowań:
Blistry: 6, 10, 12, 20, 24, 30, 36, 40, 48, 50, 60 i 100 tabletek powlekanych.
Pojemniki: 10, 20, 30, 36, 40, 50, 60 i 100 tabletek powlekanych.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny:
Dr. Max Pharma s.r.o.
Na Florenci 2116/15
110 00 Praga
Republika Czeska
tel.: (+420) 516 770 199
Wytwórca:
Medis International a.s.
Průmyslová 961/16
747 23 Bolatice
Republika Czeska
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Republika Czeska: Ibuprofen Dr. Max
- Polska: Ibuprofen Dr. Max
- Słowacja: Ibuprofen Dr. Max 400 mg filmom obalené tablety
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 10/2024