Ibuprofen Hasco kapsułki miękkie (200 mg) - 60 kaps.
Ibuprofen Hasco kapsułki miękkie (200 mg) - 60 kaps.
Ibuprofen Hasco
200 mg, kapsułki miękkie
Ibuprofenum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Ibuprofen Hasco i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Hasco
- Jak stosować lek Ibuprofen Hasco
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Ibuprofen Hasco
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Ibuprofen Hasco i w jakim celu się go stosuje
Ibuprofen Hasco zawiera ibuprofen – substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), mających działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Wskazaniami do stosowania leku są:
- bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (bóle głowy, w tym także migreny, bóle zębów, bóle mięśniowe, stawowe i kostne, bóle po urazach, nerwobóle, bóle towarzyszące przeziębieniu i grypie),
- bolesne miesiączkowanie,
- stany gorączkowe różnego pochodzenia (między innymi w przebiegu grypy, przeziębienia lub innych chorób zakaźnych),
- objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów (w tym młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów).
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Hasco
Kiedy nie stosować leku Ibuprofen Hasco:
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- u pacjentów, u których w trakcie leczenia kwasem acetylosalicylowym lub innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (NLPZ) występowały w przeszłości jakiekolwiek objawy alergii w postaci kataru, pokrzywki lub astmy oskrzelowej,
- u pacjentów, u których kiedykolwiek występowały perforacja (przedziurawienie) lub krwawienie z przewodu pokarmowego, związane z uprzednim leczeniem NLPZ,
- jeśli występuje czynna lub nawracająca choroba wrzodowa żołądka i (lub) dwunastnicy, lub też krwawienia z przewodu pokarmowego (przebyte poważne krwawienia lub więcej niż jeden epizod owrzodzeń lub krwawień),
- jeśli występuje ciężka niewydolność wątroby lub nerek,
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Ibuprofen Hasco:
Przeciwwskazania:
- Jeśli występuje ciężka niewydolność serca lub choroba naczyń wieńcowych,
- U pacjentów ze skazą krwotoczną (skłonność do krwawień),
- W ostatnich trzech miesiącach ciąży,
- Jeśli występuje krwawienie mózgowo-naczyniowe lub inne czynne krwawienie,
- U dzieci w wieku poniżej 6 lat o masie ciała poniżej 20 kg,
- Jeśli pacjent jest znacznie odwodniony (z powodu wymiotów, biegunki lub niewystarczającego nawodnienia),
- Jeśli pacjent choruje na chorobę nieznanego pochodzenia, w wyniku której dochodzi do tworzenia się nieprawidłowych komórek krwi.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Ibuprofen Hasco należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Należy zachować szczególną ostrożność, stosując lek Ibuprofen Hasco, jeśli:
- Jeśli u pacjenta stwierdzono choroby autoimmunologiczne (toczeń układowy rumieniowaty, choroby tkanki łącznej), ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia objawów jałowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych,
- Jeśli u pacjenta stwierdzono wrodzone zaburzenia metabolizmu porfiryn (np. ostra przerywana porfiria),
- Jeśli u pacjenta stwierdzono choroby przewodu pokarmowego oraz przewlekłe zapalne choroby jelit (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego - Crohna),
- Jeśli u pacjenta stwierdzono nadciśnienie tętnicze i (lub) zaburzenia czynności serca,
- Jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia czynności nerek lub wątroby,
- Jeśli u pacjenta stwierdzono zatrzymanie płynów i obrzęki związane z przyjmowaniem leków z grupy NLPZ,
- Jeśli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, lub jeśli u pacjenta stwierdzono zaburzenia krzepnięcia krwi (ibuprofen może czasowo hamować zlepianie się płytek krwi i wydłużać czas krwawienia),
- Jeśli u pacjenta występują zaburzenia w powstawaniu krwinek,
- Jeśli u pacjenta stwierdzono czynną lub przebytą astmę oskrzelową lub objawy reakcji alergicznych w przeszłości (po zastosowaniu leku może wystąpić skurcz oskrzeli),
- Bezpośrednio po dużych zabiegach chirurgicznych,
- W przypadku pacjentów przyjmujących inne leki (szczególnie leki przeciwzakrzepowe, moczopędne, nasercowe lub kortykosteroidy),
- Podczas stosowania leku u osób w podeszłym wieku (patrz punkt 3).
Należy unikać jednoczesnego stosowania leku Ibuprofen Hasco z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi włączając selektywne inhibitory cyklooksygenazy-2, gdyż zwiększa się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie, szczególnie pacjenci w podeszłym wieku, powinni zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe objawy dotyczące przewodu pokarmowego (szczególnie krwawienia), zwłaszcza w początkowym okresie leczenia.
Należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem leku u pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i (lub) niewydolnością serca z zatrzymaniem płynu, nadciśnieniem i obrzękiem, które są związane ze stosowaniem NLPZ w przeszłości.
Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen, może wiązać się z niewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności gdy są stosowane w dużych dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.
Przed zastosowaniem leku Ibuprofen Hasco pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
Przeciwwskazania do stosowania ibuprofenu
W przypadku pacjentów, u których występują:
- choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa, atak serca, operacja pomostowania,
- choroby tętnic obwodowych,
- udar,
- nadciśnienie tętnicze,
- cukrzycę,
- zwiększone stężenie cholesterolu,
- historia choroby serca lub udaru w rodzinie,
- palenie tytoniu,
oraz u pacjentów z zakażeniem zaleca się ostrożność lub unikanie stosowania ibuprofenu.
W przypadku wystąpienia objawów alergicznej reakcji na lek, takich jak trudności z oddychaniem, obrzęk naczynioruchowy, ból w klatce piersiowej, należy natychmiast odstawić lek i skontaktować się z lekarzem.
Istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą mieć skutek śmiertelny. W przypadku krwawienia należy przerwać stosowanie ibuprofenu. Pacjenci z chorobami przewodu pokarmowego w wywiadzie powinni zgłaszać lekarzowi wszelkie nietypowe objawy.
Stosując ibuprofen należy zachować ostrożność u pacjentów przyjmujących inne leki zwiększające ryzyko zaburzeń żołądka i jelit, krwawienia.
Możliwe skutki uboczne stosowania ibuprofenu obejmują zatrzymywanie sodu, potasu i płynów w organizmie, co może prowadzić do niewydolności serca, nadciśnienia tętniczego, a także trwałe uszkodzenie nerek.
Pacjenci powinni pamiętać, że długotrwałe stosowanie ibuprofenu może prowadzić do problemów nerek, zwłaszcza przy jednoczesnym stosowaniu innych leków przeciwbólowych.
Reakcje skórne związane z ibuprofenem mogą być poważne, dlatego w przypadku wystąpienia wysypki, zmian na błonach śluzowych czy innych objawów uczulenia należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku.
Ibuprofen Hasco: ostrzeżenia i zalecenia
W przypadku długotrwałego leczenia ibuprofenem, konieczna jest okresowa kontrola czynności wątroby i nerek jak również liczby krwinek, zwłaszcza u pacjentów z grup wysokiego ryzyka.
Zakażenia
Ibuprofen Hasco może ukryć objawy zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym Ibuprofen Hasco może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu wywołanego przez bakterie zapalenia płuc i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Bóle głowy
Podczas leczenia długotrwałego dużymi dawkami leków przeciwbólowych, mogą wystąpić bóle głowy, których nie należy leczyć zwiększonymi dawkami leków.
Hamowanie agregacji płytek krwi
Ibuprofen może czasowo hamować agregację płytek krwi i wydłużać czas krwawienia. Dlatego też pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia lub poddanych leczeniu lekami przeciwzakrzepowymi należy uważnie obserwować.
Wpływ alkoholu
Należy unikać spożywania alkoholu podczas stosowania leku, ponieważ może to spowodować nasilenie działań niepożądanych szczególnie tych związanych z przewodem pokarmowym i układem nerwowym.
Wpływ na płodność u kobiet
Patrz punkt „Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”.
Dzieci i młodzież
U pacjentów odwodnionych – dzieci i młodzieży, istnieje ryzyko zaburzenia czynności nerek.
Pacjenci w podeszłym wieku
U pacjentów w podeszłym wieku istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych wywołanych stosowaniem NLPZ, zwłaszcza krwawień z przewodu pokarmowego i perforacji, które mogą być śmiertelne (patrz punkt 3). Przyjmowanie leku w najmniejszej skutecznej dawce przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów zmniejsza ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Ibuprofen Hasco a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Należy unikać przyjmowania leku Ibuprofen Hasco w przypadku stosowania innych leków z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (w tym inhibitorów cyklooksygenazy 2, takich jak celekoksyb lub etorykoksyb), innych leków przeciwbólowych albo kwasu acetylosalicylowego (w dawkach przeciwbólowych).
Interakcje z innymi lekami
Lek Ibuprofen Hasco może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie leku Ibuprofen Hasco. Na przykład:
- Leki o działaniu przeciwzakrzepowym (tj. rozrzedzające krew/zapobiegające powstawaniu zakrzepów, takie jak aspiryna/kwas acetylosalicylowy, warfaryna, tyklopidyna);
- Leki obniżające ciśnienie krwi (inhibitory ACE, takie jak kaptopryl, leki beta-adrenolityczne, takie jak leki zawierające atenolol, leki będące antagonistami receptora angiotensyny II, takie jak losartan).
Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie Ibuprofen Hasco. Dlatego też przed zastosowaniem leku Ibuprofen Hasco z innymi lekami zawsze należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Przed przyjęciem ibuprofenu
W szczególności, przed przyjęciem ibuprofenu, należy poinformować lekarza o stosowaniu któregokolwiek z niżej wymienionych leków:
- kwas acetylosalicylowy w małej dawce (75 mg), raz na dobę,
- leki przeciwnadciśnieniowe (w tym inhibitory ACE),
- leki beta-adrenolityczne (β-blokery),
- leki moczopędne oraz leki oszczędzające potas,
- metotreksat (lek przeciwnowotworowy),
- itd.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Interakcje leków
Niektóre leki przeciwzakrzepowe, niektóre leki przeciwnadciśnieniowe oraz niektóre inne leki mogą mieć wpływ na działanie ibuprofenu. Zawsze przed zastosowaniem ibuprofenu jednocześnie z innymi lekami, należy zasięgnąć porady lekarza.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Ciąża
Nie należy przyjmować leku Ibuprofen Hasco w ostatnich 3 miesiącach ciąży, ponieważ może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku. Może również powodować zaburzenia związane z nerkami i sercem u nienarodzonego dziecka.
Karmienie piersią
Ibuprofen w niewielkich ilościach przenika do mleka matek karmiących piersią. Konieczne jest rozważenie wcześniejszego zakończenia karmienia piersią w przypadku dłuższego przyjmowania ibuprofenu.
Płodność
Ibuprofen może utrudniać zajście w ciążę. Pacjentka planująca zajście w ciążę powinna o tym poinformować lekarza.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ibuprofen Hasco - Informacje dotyczące stosowania
Ibuprofen Hasco ogólnie nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednakże występujące działania niepożądane, spowodowane dużymi dawkami leku, takie jak zmęczenie, senność, zawroty głowy (o których donoszono często) i zaburzenia widzenia (o których donoszono niezbyt często), mogą w pojedynczych przypadkach zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Działanie to może być nasilone w przypadku jednoczesnego spożywania alkoholu.
Lek Ibuprofen Hasco zawiera sorbitol oraz sód.
Żółcień chinolinowa (E 104) oraz błękit patentowy (E 131) wchodzące w skład otoczki kapsułki zawierają sód. Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu w każdej kapsułce, to znaczy lek uznaje się za "wolny od sodu".
Jak stosować lek Ibuprofen Hasco
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek stosuje się doustnie.
Ibuprofen Hasco należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Dawka ibuprofenu zależy od wieku pacjenta i masy ciała.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem (patrz punkt 2).
Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała ≥ 40 kg):
Dawka początkowa to od 1 do 2 kapsułek (200 mg - 400 mg ibuprofenu). Potem w razie potrzeby 1 (200 mg) do 2 (400 mg) kapsułek co 4 (dla dawki 200 mg) do 6 godzin (dla dawki 400 mg). Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 1200 mg (6 kapsułek).
Dawkowanie w bólach migrenowych: 400 mg (2 kapsułki) podawane w pojedynczej dawce, jeżeli to konieczne 400 mg podawane w odstępach co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 1200 mg (6 kapsułek).
Dzieci w wieku 6-12 lat (o masie ciała > 20 kg):
Dzieci w wieku 6-9 lat (20-29 kg): dawka dobowa wynosi zwykle 20 mg/kg masy ciała w dawkach podzielonych, dawka początkowa 200 mg (1 kapsułka). Potem w razie potrzeby 1 kapsułka co 8 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3 kapsułki (600 mg ibuprofenu).
Dzieci w wieku 10-12 lat (o masie ciała 30-39 kg): dawka początkowa 200 mg (1 kapsułka). Potem w razie potrzeby 1 kapsułka co 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa wynosi 4 kapsułki (800 mg ibuprofenu).
Bolesne miesiączkowanie
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
6
Ibuprofen - zalecane dawki i ostrzeżenia
200-400 mg (1-2 kapsułki), 1-3 razy na dobę w razie potrzeby w odstępach co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 1200 mg (6 kapsułek).
Objawowe leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnego zapalenia stawów
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat:
Zwykle stosowana dawka to 400-600 mg (2-3 kapsułki) 3 razy na dobę. Dawka podtrzymująca 600-1200 mg (3-6 kapsułek) może być skuteczna u niektórych pacjentów. W stanach ostrych i poważnych dawka może zostać zwiększona do maksymalnej 2400 mg (12 kapsułek) w 3 lub 4 dawkach podzielonych. Po uzyskaniu poprawy klinicznej dawkę należy zmniejszyć do najmniejszej dawki skutecznej.
Dzieci w wieku 6-12 lat w młodzieńczym reumatoidalnym zapaleniu stawów:
Zalecana dawka to 20 mg/kg masy ciała do 40 mg/kg masy ciała na dobę w 3 lub 4 dawkach podzielonych. Po uzyskaniu poprawy dawkę należy zmniejszyć do najmniejszej dawki skutecznej.
Osoby w podeszłym wieku:
Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) należy stosować z ostrożnością zwłaszcza u pacjentów w podeszłym wieku, którzy są bardziej narażeni na ryzyko występowania u nich działań niepożądanych oraz potencjalnie śmiertelnych krwawień z przewodu pokarmowego, owrzodzeń i perforacji.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Ibuprofen Hasco
Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Ibuprofen Hasco lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.
Informacje o leku Ibuprofen Hasco
Może wystąpić ostra niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby, niedociśnienie tętnicze, zapaść oddechowa lub sinica. U pacjentów z astmą może wystąpić zaostrzenie objawów astmy. Nie ma swoistej odtrutki (antidotum). Stosuje się leczenie objawowe i podtrzymujące, polegające na oczyszczeniu organizmu.
Lekarz powinien kontrolować parametry życiowe oraz rozważyć doustne podanie węgla aktywnego w ciągu 1 godziny od przedawkowania. W przypadku wystąpienia objawów przedawkowania należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania leku Ibuprofen Hasco. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Wykaz poniższych działań niepożądanych
Pacjenci przyjmujący lek Ibuprofen Hasco powinni odstawić lek i natychmiast zgłosić się do lekarza w przypadku wystąpienia
Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast zaprzestać stosowania ibuprofenu i zwrócić się o pomoc medyczną
Najczęściej obserwowane reakcje niepożądane dotyczą przewodu pokarmowego. Wystąpić mogą owrzodzenia, perforacja (przedziurawienie) czy krwawienie z przewodu pokarmowego
Ryzyko krwawienia z przewodu pokarmowego jest w szczególny sposób zależne od zakresu dawek oraz od czasu stosowania ibuprofenu.
Przyjmowanie ibuprofenu, szczególnie długotrwale w dużych dawkach (2400 mg na dobę) może być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka zatorów tętnic (np. zawał serca lub udar mózgu).
Inne możliwe działania niepożądane to: Często (występują u 1 do 10 na 100 pacjentów):
Skutki uboczne stosowania leku
Zgaga, bóle brzucha, nudności, wymioty, wzdęcia z oddawaniem gazów, biegunka,niestrawność, zaparcia i niewielkie krwawienia z przewodu pokarmowego, mogące prowadzićw wyjątkowych przypadkach do niedokrwistości.
Niezbyt często (występują u 1 do 10 na 1000 pacjentów):
- Reakcje nadwrażliwości z wysypką skórną i świądem, jak również napady duszności (możliwewystąpienie w połączeniu ze spadkiem ciśnienia tętniczego). W takich przypadkach należyodstawić lek i natychmiast zgłosić się do lekarza.
- Ból głowy, senność, zawroty głowy, bezsenność, pobudzenie, rozdrażnienie lub zmęczenie.
- Zaburzenia widzenia.
- Owrzodzenia przewodu pokarmowego, potencjalnie z krwawieniem i perforacją, owrzodzeniabłony śluzowej jamy ustnej, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, chorobaCrohna, zapalenie błony śluzowej żołądka, smoliste stolce, krwawe wymioty.
Rzadko (występują u 1 do 10 na 10 000 pacjentów):
- Szumy uszne.
- Uszkodzenia tkanki nerki (martwica brodawek) oraz zwiększenie stężenia kwasu moczowegowe krwi.
Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów):
- Ciężkie, uogólnione reakcje nadwrażliwości. Mogą one wystąpić jako obrzęk twarzy, obrzękjęzyka, obrzęk wewnętrzny krtani z upośledzeniem drożności dróg oddechowych,niewydolności oddechowej, przyspieszenia czynności serca, spadku ciśnienia krwi, dozagrażającego życiu wstrząsu włącznie. Jeśli wystąpi jeden z powyższych objawów, co możezdarzyć się już po pierwszym zastosowaniu leku, konieczna jest natychmiastowa pomoclekarska.
- Reakcje pęcherzowe, w tym zespół Stevensa-Johnsona (ciężki, zagrażający życiu typ reakcjialergicznej) i toksyczne martwicze oddzielenie się naskórka oraz złuszczające zapalenie skóry.
Częstość nieznana
- ból w klatce piersiowej, mogący być objawem potencjalnie ciężkiej reakcji alergicznejnazywanej zespołem Kounisa.
- ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS. Do objawów zespołu DRESS należą:wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczbyeozynofilów (rodzaj białych krwinek).
- czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, umiejscowionaprzeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą napoczątku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należyprzerwać przyjmowanie leku Ibuprofen Hasco i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną.
- skóra staje się wrażliwa na światło.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działanianiepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych DziałańProduktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych iProduktów Biobójczych:Al. Jerozolimskie 181C, 02 - 222 Warszawatel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309Strona internetowa:
Jak przechowywać lek Ibuprofen Hasco
Przechowywać w temperaturze poniżej 25oC. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celuochrony przed wilgocią.Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu. Terminważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Ibuprofen Hasco
- Substancją czynną leku jest ibuprofen. 1 kapsułka miękka zawiera 200 mg ibuprofenu.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: makrogol 400, potasu wodorotlenek 50%,żelatyna, sorbitol ciekły częściowo odwodniony, żółcień chinolinowa (E 104), błękit patentowy(E 131).
Jak wygląda lek Ibuprofen Hasco i co zawiera opakowanie
Ibuprofen Hasco ma postać owalnych, zielonych, przezroczystych kapsułek z płynnym ibuprofenem, ogładkiej i lśniącej powierzchni.
Opakowanie leku zawiera 60 kapsułek miękkich.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
„PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK” S.A.
51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E
Informacja o leku
tel.: 22 742 00 22
e-mail: informacjaoleku@hasco-lek.pl
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 11