IbuTeva tabletki powlekane (200 mg) - 24 tabl.
IbuTeva tabletki powlekane (200 mg) - 24 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
IbuTeva, 200 mg, tabletki powlekane
Ibuprofenum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek IbuTeva i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku IbuTeva
- Jak stosować lek IbuTeva
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek IbuTeva
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek IbuTeva i w jakim celu się go stosuje
IbuTeva należy do grupy leków zwanej NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne), które działają poprzez zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i wysokiej temperatury.
IbuTeva jest stosowany w celu łagodzenia bólu łagodnego lub średnio nasilonego takiego jak: ból głowy, w tym migrenowy ból głowy, ból zębów, bolesne miesiączkowanie i gorączka.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku IbuTeva
Kiedy nie przyjmować leku IbuTeva:
- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
- jeśli u pacjenta wystąpiła reakcja nadwrażliwości, taka jak: astma, katar, swędząca wysypka skórna lub obrzęk warg, twarzy, języka lub gardła po zastosowaniu leków zawierających kwas acetylosalicylowy lub innych leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ)
- jeśli u pacjenta występowała choroba wrzodowa lub krwawienia w żołądku lub dwunastnicy związane ze stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ)
- jeśli u pacjenta występuje choroba wrzodowa lub krwawienia z żołądka lub dwunastnicy lub jeśli u pacjenta wystąpiły dwa lub więcej takie epizody w przeszłości
- jeśli u pacjenta występowały ciężkie zaburzenia czynności wątroby, nerek lub serca (w tym choroba wieńcowa)
- jeśli pacjentka jest w ostatnich trzech miesiącach ciąży
- jeśli pacjent jest znacznie odwodniony (z powodu wymiotów, biegunki lub niewystarczającego nawodnienia)
- jeśli u pacjenta występuje czynne krwawienie (włączając krwawienie w mózgu)
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku IbuTeva należy omówić to z lekarzem:
- jeśli u pacjenta występuje toczeń rumieniowaty układowy lub inne choroby autoimmunologiczne
- jeśli u pacjenta występuje wrodzona choroba czerwonego barwnika krwi – hemoglobiny (porfiria)
- jeśli u pacjenta występują przewlekłe stany zapalne jelit, takie jak: zapalenie okrężnicy z owrzodzeniem (wrzodziejące zapalenie okrężnicy), stany zapalne wpływające na przewód pokarmowy (choroba Crohna) lub inne choroby żołądka lub jelit
- jeśli u pacjenta występują zaburzenia tworzenia się czerwonych krwinek
- jeśli u pacjenta występuje problem z procesem krzepnięcia krwi
- jeśli u pacjenta występuje alergia, katar sienny, astma, przewlekły obrzęk błony śluzowej nosa, polipy nosa lub przewlekła obturacyjna choroba płuc, ponieważ ibuprofen może powodować zwężenie dróg oddechowych i trudności w oddychaniu (skurcz oskrzeli)
- jeśli pacjent ma ciężką niewydolność wątroby, nerek lub serca
- jeśli u pacjenta występują problemy z sercem, w tym niewydolność serca, dusznica bolesna (ból w klatce piersiowej) lub wysokie ciśnienie krwi, lub jeśli pacjent miał zawał serca, operację wszczepienia bajpasów lub jakikolwiek udar lub przemijający atak niedokrwienny („TIA”) lub jeśli u pacjenta występują problemy z krążeniem tętniczym w kończynach górnych i dolnych (choroba tętnic obwodowych). Patrz punkt „Wpływ na serce i mózg”
- jeśli pacjent jest bezpośrednio po dużym zabiegu chirurgicznym
- jeśli pacjentka jest w pierwszych sześciu miesiącach ciąży
- jeśli pacjentka karmi piersią
- u pacjenta występuje zakażenie — patrz poniżej, punkt „Zakażenia”
Wpływ na przewód pokarmowy
Należy unikać jednoczesnego stosowania produktu IbuTeva z NLPZ, w tym również z selektywnymi inhibitorami cyklooksygenazy-2.
Pacjenci w podeszłym wieku
Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku, może być bardziej podatny na występowanie działań niepożądanych, zwłaszcza krwawień i perforacji w przewodzie pokarmowym, które potencjalnie mogą być śmiertelne.
Owrzodzenia, perforacje i krwawienia w żołądku lub dwunastnicy
Jeśli u pacjenta występowało wcześniej owrzodzenie żołądka lub dwunastnicy, zwłaszcza jeśli było powikłane przez perforację lub towarzyszyło mu krwawienie, należy uważnie obserwować wszelkie nietypowe objawy występujące w obrębie jamy brzusznej i niezwłocznie powiadomić lekarza, zwłaszcza jeżeli wystąpią one na początku leczenia. Ryzyko krwawienia i owrzodzenia przewodu pokarmowego jest w tym przypadku większe u pacjentów w podeszłym wieku. Jeżeli wystąpi krwawienie lub owrzodzenie przewodu pokarmowego, leczenie musi zostać przerwane.
Krwawienie, owrzodzenie lub perforacja żołądka lub jelit może wystąpić bez żadnych sygnałów ostrzegawczych nawet u pacjentów, którzy nigdy wcześniej nie mieli takich problemów. Może być śmiertelne.
Ryzyko owrzodzeń, perforacji lub krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego zazwyczaj wzrasta po dużych dawkach ibuprofenu. Ryzyko wzrasta również, jeśli jednocześnie z ibuprofenem są stosowane niektóre inne leki (patrz punkt „IbuTeva a inne leki”).
Leki z grupy NLPZ a choroby przewodu pokarmowego
Leki z grupy NLPZ należy stosować ostrożnie u pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego wwywiadzie (wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna), ponieważ ichstan może ulec zaostrzeniu.
Wpływ leków NLPZ na serce i mózg
Stosowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych takich jak ibuprofen może być związanez niewielkim zwiększeniem ryzyka ataku serca (zawału serca) lub udaru, szczególnie jeżeli sąstosowane w wysokich dawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki ani czasu trwania leczenia.
Przed rozpoczęciem stosowania leku IbuTeva należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą, jeśli:
- pacjent ma problemy z sercem
- pacjent ma wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu, lub u któregoś zczłonków rodziny występują choroby serca lub udar mózgu, lub jeśli pacjent jest palaczem.
Wpływ leków NLPZ na nerki
W przypadku stosowania leku u odwodnionych dzieci i młodzieży ibuprofen może powodowaćproblemy z nerkami.
Ibuprofen może powodować uszkodzenie nerek zwłaszcza u pacjentów, u których niedawno wystąpiłyproblemy z nerkami, sercem lub wątrobą. Zatrzymanie Ibuprofenu jednak generalnie prowadzi do wyzdrowienia.
Reakcje skórne
Notowano występowanie ciężkich reakcji skórnych związanych ze stosowaniem ibuprofenu. Jeślipojawią się: jakakolwiek wysypka na skórze, zmiany na błonach śluzowych, pęcherze lub inne objawyuczulenia, należy przerwać przyjmowanie ibuprofenu i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną,ponieważ mogą to być pierwsze objawy bardzo ciężkiej reakcji skórnej.
Zakażenia
Ibuprofen może ukryć objawy przedmiotowe zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tymibuprofen może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencjiprowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań.
Ospa wietrzna
Podczas ospy wietrznej (łac. varicella) wskazane jest unikanie stosowania ibuprofenu.
Aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych
Podczas leczenia ibuprofenem odnotowano przypadki zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych(objawiające się sztywnością karku, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, gorączkąlub dezorientacją). Pomimo, że prawdopodobieństwo zachorowania jest większe u pacjentów zchorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń rumieniowaty układowy lub mieszana układowa.
Choroba tkanki łącznej
Choroba tkanki łącznej, to odnotowano je również u pacjentów, którzy nie chorują na chorobę przewlekłą.
Inne ostrzeżenia
Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek leków przeciwbólowych może wystąpić ból głowy, którego nie należy leczyć zwiększonymi dawkami tego leku. Nawykowe stosowanie leków przeciwbólowych może spowodować trwałe uszkodzenie nerek i powodować ryzyko wystąpienia niewydolności nerek.
Ibuprofen może okresowo wydłużać czas krwawienia.
W przypadku długotrwałego podawania ibuprofenu wymagana jest regularna kontrola parametrów wątroby, czynności nerek oraz morfologii krwi.
IbuTeva może utrudniać zajście w ciążę. Należy poinformować lekarza, jeżeli pacjentka planuje zajście w ciążę lub jeśli ma problemy z zajściem w ciążę. Patrz punkt „ Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”.
Dzieci i młodzież
Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
IbuTeva a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Działania niepożądane leku IbuTeva mogą być nasilone przez pewne leki przyjmowane w tym samym czasie. Ponadto lek IbuTeva może zwiększać lub zmniejszać skuteczność innych przyjmowanych jednocześnie leków lub nasilać ich działania niepożądane.
- inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
- leki przeciwzakrzepowe (rozrzedzające krew lub zapobiegające krzepnięciu np. kwas acetylosalicylowy, warfaryna, heparyna,)
- inhibitory agregacji płytek krwi (przeciwko krzepnięciu), takie jak klopidogrel, tyklopidyna
- selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny (leki stosowane w depresji) takie jak: paroksetyna, sertralina, citalopram
- kortykosteroidy (stosowane w leczeniu stanów zapalnych)
- metotreksat (stosowany w leczeniu raka i chorób autoimmunologicznych)
Składniki aktywne
- bisfosfoniany (stosowane w osteoporozie, chorobie Pageta i w celu zmniejszenia stężenia wapnia we krwi)
- okspentyfilina (pentoksyfilina) (stosowana w leczeniu zaburzeń krążenia w kończynach górnych i dolnych)
- baklofen (lek rozluźniający mięśnie)
- ginkgo biloba (miłorząb japoński)
Sposób stosowania IbuTeva
Lek IbuTeva należy połykać popijając szklanką wody podczas lub po posiłku. Należy unikać spożywania alkoholu.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku. Nie należy przyjmować leku IbuTeva w ostatnich 3 miesiącach ciąży. Ibuprofen może być wydzielany w mleku matki karmiącej.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ibuprofen może upośledzać zdolność do prowadzenia samochodu. Należy zachować ostrożność przy współżyciu z alkoholem.
IbuTeva zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na jedną tabletkę, to znaczy lek jest uznawany za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek IbuTeva
Lek IbuTeva należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy czas. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem.
Zalecana dawka leku IbuTeva:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat (o masie ciała 40 kg i większej):
Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka
1 do 2 tabletek podawane w pojedynczej dawce lub 3 do 4 razy na dobę co 4 do 6 godzin.
Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekroczyć 6 tabletek (1200 mg).
Bóle migrenowe:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat (≥40kg):
2 tabletki podawane w pojedynczej dawce, jeśli konieczne 2 tabletki, co 4 do 6 godzin.
Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 6 tabletek (1200mg).
Bolesne miesiączkowanie:
Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat:
1 do 2 tabletek, 1 do 3 razy na dobę jeśli konieczne, co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka nie
powinna przekroczyć 6 tabletek (1200 mg) na dobę.
Dzieci w wieku 6-12 lat:
Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka
Dzieci w wieku 6-9 lat (o masie ciała 20-29 kg): 1 tabletka, 1 do 3 razy na dobę co 4 do 6 godzin.
Maksymalna dawka nie powinna przekroczyć 3 tabletek na dobę.
Dzieci w wieku 10-12 lat (o masie ciała 30-40 kg): 1 tabletka, 1 do 4 razy na dobę co 4 do 6 godzin.
Maksymalna dawka nie powinna przekroczyć 4 tabletek na dobę.
Leku IbuTeva nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Sposób podania:
Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody podczas lub po jedzeniu. W celu ułatwienia
połknięcia lub dostosowania dawki, tabletki mogą być dzielone na równe połowy.
Pacjenci w podeszłym wieku:
Jeśli pacjent jest w podeszłym wieku powinien zawsze skonsultować się z lekarzem zanim zacznie
stosowanie leku IbuTeva, ponieważ pacjent może być bardziej podatny na wystąpienie działań
niepożądanych, zwłaszcza krwawień i perforacji w przewodzie pokarmowym, które mogą być
śmiertelne. Lekarz zaleci odpowiednie stosowanie leku.
Zaburzenia czynności wątroby i nerek:
Jeżeli pacjent choruje z powodu zmniejszonej czynności nerek lub wątroby, należy zawsze
skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku IbuTeva. Lekarz zaleci odpowiednie
stosowanie leku.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku IbuTeva:
Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku IbuTeva lub jeśli dziecko przypadkowo
przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać
opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku
podjąć.
Objawy przedawkowania mogą obejmować: nudności, bóle żołądka, biegunkę wymioty (mogą
występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Może także
wystąpić krwawienie z żołądka lub jelit.
Po przyjęciu dużej dawki w cięższych przypadkach przedawkowania zgłaszano występowanie
senności, bólu w klatce piersiowej, kołatania serca, utraty przytomności, pobudzenia, dezorientacji.
Działania niepożądane leku IbuTeva
Wśród działań niepożądanych leku IbuTeva można wymienić:
- śpiączki, drgawek (głównie u dzieci), osłabienia, zawrotów głowy, skurczy (zwłaszcza u dzieci)
- zaburzenia widzenia, problemów z oczami, niewydolności nerek, krwi w moczu, uszkodzenia wątroby, zmniejszonego ciśnienia tętniczego, uczucia zimna, problemów z oddychaniem sinego zabarwienia ust, języka i palców i zwiększonej skłonności do krwawienia. U pacjentów chorujących na astmę może nastąpić zaostrzenie choroby.
Pominięcie zastosowania leku IbuTeva
W przypadku pominięcia dawki leku, należy ją przyjąć tak szybko jak jest to możliwe, z wyjątkiem sytuacji, gdy pozostało mniej niż cztery godziny do przyjęcia następnej dawki. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki leku. W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Wystąpienie działań niepożądanych jest bardziej prawdopodobne po zastosowaniu dużych dawek i dłuższego czasu trwania leczenia.
Następujące działania niepożądane są ważne i jeśli wystąpią wymagają podjęcia niezwłocznego postępowania. Należy przerwać stosowanie leku IbuTeva i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeżeli wystąpią następujące objawy:
- Czarne smoliste stolce lub wymioty zawierające krew (owrzodzenie przewodu pokarmowego z krwawieniem, częste działanie niepożądane)
- Obrzęk twarzy, języka lub gardła, które mogą powodować trudności w połykaniu lub oddychaniu i pokrzywka (obrzęk naczynioruchowy, nieczęste działanie niepożądane)
- Przyspieszone bicie serca, znaczne obniżenie ciśnienia tętniczego krwi lub zagrażający życiu wstrząs (reakcja anafilaktyczna, rzadkie działanie niepożądane)
Często
(mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów)
- Ból głowy, zawroty głowy
- Zaburzenia dotyczące przewodu pokarmowego (niestrawność, biegunka, nudności, wymioty, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia, czarne stolce, krwawienie z żołądka i jelit, krwawe wymioty)
- Powikłania uchyłków jelita grubego (perforacja lub przetoka)
- Wysypka
- Zmęczenie
Niezbyt często
(mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów)
- Katar (nieżyt nosa)
- Reakcja nadwrażliwości na światło
- Bezsennosc, niepokój
- Zaburzenia widzenia
- Osłabienie słuchu
- Astma, skurcz oskrzeli, trudności w oddychaniu
- Owrzodzenie jamy ustnej
- Wrzód żołądka, wrzód jelit, pęknięty wrzód żołądka, zapalenie błony śluzowej żołądka
- Zapalenie wątroby, żółtaczka, nieprawidłowa czynność wątroby
- Świąd, drobne siniaki na skórze i błonach śluzowych
- Nadwrażliwość skóry na światło
- Upośledzona czynność nerek
- Senność
- Mrowienie
- Utrata słuchu
Rzadko
(mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 1 000 pacjentów)
- Zapalenie błony mózgowej bez infekcji bakteryjnej
- Reakcja anafilaktyczna
- Depresja, dezorientacja
- Zaburzenia widzenia
- Szum w uszach (dzwonienie w uszach), zawroty głowy pochodzenia błędnikowego
- Uszkodzenie wątroby
- Zatrzymanie płynów w organizmie (obrzeki)
- Zwiększenie stężenia azotu mocznikowego i aktywności enzymów wątrobowych, zmniejszenie wartosci hemoglobiny i hematokrytu, hamowanie agregacji płytek, wydłużenie czasu krwawienia, zmniejszenie stężenia wapnia w surowicy, zwiększenie stężenia kwasu moczowego w surowicy.
Bardzo rzadko
(mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 10 000 pacjentów)
- Zaburzenia tworzenia krwinek (niedokrwistość (zmniejszenie liczby czerwonych krwinek), leukopenia, trombocytopenia, neutropenia, pancytopenia, agranulocytoza)
- Niewydolność serca, zawał serca lub zwiększone ciśnienie tętnicze
- Zapalenie trzustki
- Zapalenie przełyku
- Zwężenie jelit
- Niewydolność wątroby
- Wypadanie włosów (łysienie)
Częstość nieznana
(częstość nie może być ustalona na podstawie dostępnych danych)
- Nasilenie owrzodzeń w jelicie grubym (zapalenie okrężnicy) i choroby Leśniowskiego-Crohna (choroba jelit)
Leki takie jak IbuTeva mogą powodować niewielkie zwiększenie ryzyka wystąpienia ataku serca (zawału serca) lub udaru. Zatrzymanie wody (obrzęk), zwiększone ciśnienie tętnicze i niewydolność serca obserwowano w związku ze stosowaniem leków z grupy NLPZ.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów LeczniczychUrzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309,Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek IbuTeva
Lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po "Terminważności", "Termin ważności (EXP)" lub "EXP". Termin ważności oznacza ostatni dzień podanegomiesiąca.Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania.Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, co zrobić z lekami, których się już nie potrzebuje. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek IbuTeva
- Substancją czynną leku jest ibuprofen. Każda tabletka zawiera 200 mg ibuprofenu.
- Pozostałe składniki leku to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna,hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa, talk.
Otoczka tabletki (Opadry White 06B28499): hypromeloza 5cP, hypromeloza 15cP,hypromeloza 50cP, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).
Jak wygląda lek IbuTeva i co zawiera opakowanie
Tabletka powlekana.
200 mg: białe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z rowkiem dzielącym po jednejstronie.
Wielkości opakowań:
Blistry: 6, 10, 12 lub 24 tabletki powlekane.
Pojemnik: 30 lub 50 tabletek powlekanych.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny:
Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.
ul. Emilii Plater 53
00-113 Warszawa
tel.(22) 345 93 00
Wytwórca:
Balkanpharma – Dupnitsa AD
9
Informacje kontaktowe:
3 Samokovsko Shosse Str.
2600 Dupnitsa
Bułgaria
Medis International a.s.
výrobní závod Bolatice
Průmyslová 961/16, 747 23 Bolatice
Republika Czeska
Balkanpharma-Razgrad AD
68 Aprilsko vastanie Bled
Razgrad 7200
Bułgaria
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Irlandia Buplex 400 mg film coated tablets
- Malta Irfen 400 mg
- Norwegia Ifenin
- Polska IbuTeva
- Rumunia Adagin Forte 400 mg comprimate filmate
Data ostatniej aktualizacji ulotki: styczeń 2022 r.