Mastodynon tabletki (-) - 60 tabl.
Mastodynon tabletki (-) - 60 tabl.
ULOTKA DLA PACJENTA
Mastodynon tabletki
Homeopatyczny produkt leczniczy ze wskazaniami leczniczymi. Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Należy zwrócić się do farmaceuty, jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja.
- Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
- Jeśli po upływie 6 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjentka czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Mastodynon i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Mastodynon
- Jak stosować lek Mastodynon
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Mastodynon
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Mastodynon i w jakim celu się go stosuje
Mastodynon, tabletki jest homeopatycznym produktem leczniczym stosowanym wspomagająco w zespole napięcia przedmiesiączkowego z takimi objawami jak: mastodynia (bolesność piersi), zaburzenia równowagi emocjonalnej, po wykluczeniu przez lekarza poważnych przyczyn dolegliwości. Lek wskazany do stosowania u dorosłych kobiet, powyżej 18 roku życia.
Jeśli po upływie 6 tygodni nie nastąpiła poprawa lub pacjentka czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Mastodynon
Kiedy nie stosować leku Mastodynon
- jeśli u pacjentki stwierdzono uczulenie (nadwrażliwość) na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (patrz punkt 6)
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując lek Mastodynon
- Należy skonsultować się z lekarzem:
- jeśli pacjentka choruje lub chorowała na estrogenozależnego raka
- jeśli pacjentka stosuje leki mające wpływ na wydzielanie dopaminy (hormon współczulnego układu nerwowego) lub stosuje terapię hormonalną
- jeśli objawy pogorszą się podczas stosowania leku Mastodynon
- jeśli pacjentka w przeszłości cierpiała na zaburzenia przysadki mózgowej
- jeśli objawy mają niejasny, nawrotowy lub przewlekły charakter, gdyż mogą one wynikać ze schorzenia wymagającego dokładniejszej diagnostyki
Dzieci i młodzież
Ze względu na brak wystarczających danych, leku Mastodynon nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku do 18 lat.
Mastodynon - ważne informacje dotyczące stosowania
Mastodynon nie powinien być stosowany u pacjentek, które nie rozpoczęły jeszcze regularnego miesiączkowania w okresie pokwitania.
Stosowanie leku Mastodynon z innymi lekami
Ze względu na możliwy wpływ owoców Vitex agnus castus na wydzielanie dopaminy (hormon współczulnego układu nerwowego) oraz na kobiece hormony płciowe, nie można wykluczyć wpływu leku Mastodynon na działanie innych leków o podobnych wskazaniach.
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjentka planuje przyjmować.
Stosowanie leku Mastodynon z jedzeniem i piciem
Negatywny wpływ na działanie leków homeopatycznych może mieć ogólnie rozumiany szkodliwy tryb życia jak i substancje drażniąco-pobudzające np. kawa.
Ciąża i karmienie piersią
Nie ma wskazań do stosowania leku w okresie ciąży.
Dane z badań nad rozrodczością sugerują, że ekstrakt z owoców Vitex agnus-castus może mieć wpływ na laktację. Z tego względu nie zaleca się stosowania leku podczas karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Nie badano wpływu leku na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Ważne informacje o niektórych innych składnikach leku Mastodynon
Lek Mastodynon w postaci tabletek zawiera laktozę. W związku z tym jeśli u pacjentki występuje nietolerancja niektórych cukrów należy skontaktować się z lekarzem przed zażyciem leku.
Jak stosować lek Mastodynon
Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z opisem w ulotce dla pacjenta lub według wskazań lekarza.
Zalecana dawka dla dorosłych kobiet to 1 tabletka, 2 razy dziennie po 1 tabletce, przez co najmniej 2-3 miesiące.
Jeśli po 6 tygodniach przyjmowania produktu leczniczego dolegliwości będą się utrzymywać, należy skontaktować się z lekarzem.
Jeżeli w trakcie terapii lekiem Mastodynon jego działanie wydaje się za mocne lub za słabe, należy skonsultować się z lekarzem.
Stosowanie u dzieci i młodzieży: leku Mastodynon nie należy stosować u osób do 18 roku życia.
Informacje dotyczące stosowania leku Mastodynon
Zalecana dawka leku Mastodynon
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki leku Mastodynon, należy skonsultować sięz lekarzem, który zadecyduje o dalszym postępowaniu.
Pominięcie dawki
W przypadku pominięcia dawki w wyznaczonym czasie należy przyjąć ją jak najszybciej. Jednakżew przypadku, gdy zbliża się pora przyjęcia następnej dawki, należy pominąć opuszczoną dawkę.Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Przerwanie stosowania leku Mastodynon
Przerwanie stosowania leku Mastodynon zazwyczaj jest bezpieczne.W razie wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Mastodynon może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego onewystąpią.Częstotliwość występowania następujących działań niepożądanych nie może być sklasyfikowana napodstawie dostępnych danych:
- ciężkie reakcje alergiczne z obrzękiem twarzy, dusznością i zaburzeniami połykania
- (alergiczne) reakcje skórne (wysypka i pokrzywka), trądzik
- bóle głowy, zawroty głowy
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe (takie jak nudności, bóle brzucha)
- zaburzenia miesiączkowania
W przypadku pojawienia się pierwszych objawów nadwrażliwości lub reakcji alergicznych należynatychmiast przerwać stosowanie tabletek Mastodynon.Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym również te niewymienione powyżej, należyzwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Uwaga
Przyjmowanie leków homeopatycznych może prowadzić do tymczasowego pogorszenia się istniejącychobjawów (wstępne pogorszenie). W takim przypadku należy przerwać terapię i skonsultować sięz lekarzem.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do:
Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów LeczniczychUrzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów BiobójczychAl. Jerozolimskie 181C02-222 WarszawaTel.: + 48 22 49 21 301Faks: + 48 22 49 21 309strona internetowa:
Data zatwierdzenia ulotki: 4