Metformin Medreg Tabletki powlekane (1000 mg) - 98 tabl.
Metformin Medreg Tabletki powlekane (1000 mg) - 98 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Metformin Medreg, 500 mg, tabletki powlekane
Metformin Medreg, 850 mg, tabletki powlekane
Metformin Medreg, 1000 mg, tabletki powlekane
Metformini hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Metformin Medreg i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Metformin Medreg
- Jak stosować lek Metformin Medreg
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Metformin Medreg
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Metformin Medreg i w jakim celu się go stosuje
Lek Metformin Medreg zawiera metforminę, lek stosowany w leczeniu cukrzycy. Należy on do grupy leków zwanych biguanidami.
Insulina jest hormonem wytwarzanym przez trzustkę, który umożliwia organizmowi pobieranie glukozy (cukru) z krwi. Organizm wykorzystuje glukozę do wytwarzania energii lub magazynuje ją do wykorzystania w przyszłości.
U chorych na cukrzycę, trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub organizm nie jest w stanie prawidłowo wykorzystać wytwarzanej insuliny. Prowadzi to do zwiększenia stężenia glukozy we krwi. Lek Metformin Medreg pomaga zmniejszyć stężenie glukozy we krwi do wartości jak najbardziej zbliżonych do prawidłowych.
U osób dorosłych z nadwagą długotrwałe stosowanie leku Metformin Medreg pomaga również zmniejszyć ryzyko powikłań związanych z cukrzycą. Stosowanie leku Metformin Medreg wiąże się z utrzymaniem masy ciała lub jej umiarkowanym zmniejszeniem.
Lek Metformin Medreg jest stosowany w leczeniu pacjentów z cukrzycą typu 2 (zwaną również „cukrzycą insulinoniezależną”), gdy sama dieta i ćwiczenia fizyczne nie wystarczają do kontrolowania stężenia glukozy we krwi. Jest on stosowany szczególnie u pacjentów z nadwagą.
Dorośli mogą przyjmować lek Metformin Medreg w monoterapii lub w skojarzeniu z innymi lekami stosowanymi w leczeniu cukrzycy (leki przyjmowane doustnie lub z insuliną).
Dzieci w wieku 10 lat i starsze oraz młodzież mogą stosować lek Metformin Medreg w monoterapii lub w skojarzeniu z insuliną.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Metformin Medreg
Kiedy nie stosować leku Metformin Medreg
- jeśli pacjent ma uczulenie na metforminę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby,
- jeśli pacjent ma znacznie zmniejszoną czynność nerek,
- jeśli u pacjenta występuje niewyrównana cukrzyca, na przykład z ciężką hiperglikemią (duże stężenie glukozy we krwi), nudnościami, wymiotami, biegunką, szybkim zmniejszeniem masy ciała, kwasicą mleczanową (patrz "Ryzyko kwasicy mleczanowej" poniżej) lub kwasicą ketonową. Kwasica ketonowa to stan, w którym substancje nazywane "ciałami ketonowymi" gromadzą się we krwi i która może prowadzić do cukrzycowego stanu przedśpiączkowego. Do objawów należą ból brzucha, szybki i głęboki oddech, senność lub nietypowy owocowy zapach z ust.
- jeśli u pacjenta występuje nadmierna utrata wody z organizmu (odwodnienie), na przykład wskutek długotrwałej lub ciężkiej biegunki lub powtarzających się wymiotów. Odwodnienie może prowadzić do zaburzeń czynności nerek, co może narazić pacjenta na ryzyko kwasicy mleczanowej (patrz punkt "Ostrzeżenia i środki ostrożności").
- jeśli u pacjenta występuje ciężkie zakażenie, na przykład zapalenie płuc, oskrzeli lub nerek. Ciężkie zakażenia mogą prowadzić do zaburzeń czynności nerek, co może narazić pacjenta na ryzyko kwasicy mleczanowej (patrz punkt "Ostrzeżenia i środki ostrożności").
- jeśli pacjent jest leczony z powodu ostrej niewydolności serca lub niedawno przebył zawał mięśnia sercowego, ma ciężkie zaburzenia krążenia (na przykład wstrząs) lub ma trudności z oddychaniem. Może to prowadzić do niedotlenienia tkanek, co może narazić pacjenta na ryzyko kwasicy mleczanowej (patrz "Ostrzeżenia i środki ostrożności").
- jeśli pacjent spożywa duże ilości alkoholu.
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, przed rozpoczęciem stosowania tego leku należy skonsultować się z lekarzem.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli:
- u pacjenta konieczne jest przeprowadzenie badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej wymagającej wstrzyknięcia do krwi środka kontrastowego zawierającego jod,
- u pacjenta konieczne jest przeprowadzenie poważnego zabiegu chirurgicznego.
Lek Metformin Medreg musi zostać odstawiony na pewien okres przed i po badaniu lub zabiegu chirurgicznym. Lekarz zdecyduje, czy w tym czasie konieczne będzie inne leczenie. Ważne jest, by dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Ryzyko kwasicy mleczanowej
Lek Metformin Medreg może wywołać bardzo rzadkie, ale bardzo ciężkie działanie niepożądane nazywane kwasicą mleczanową, zwłaszcza jeśli pacjent ma zaburzenia czynności nerek. Ryzyko kwasicy mleczanowej zwiększa się także w przypadku niewyrównanej cukrzycy, ciężkich zakażeń, długotrwałego głodzenia lub spożywania alkoholu, odwodnienia (patrz dokładniejsze informacje poniżej), zaburzeń czynności wątroby oraz wszelkich stanów chorobowych, w których jakaś część ciała jest niewystarczająco zaopatrywana w tlen (np. ostre, ciężkie choroby serca).
Jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta, należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych instrukcji.
Należy zaprzestać czasowo stosowania leku Metformin Medreg jeśli u pacjenta występuje stan
Informacje dotyczące leku Metformin Medreg
chorobowy, który może wiązać się z odwodnieniem (znaczną utratą wody z organizmu), taki jakciężkie wymioty, biegunka, gorączka, narażenie na wysoką temperaturę lub jeśli pacjent pije mniejpłynów niż zwykle. Należy skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dalszych instrukcji.Należy zaprzestać stosowania leku Metformin Medreg i natychmiast skontaktować się zlekarzem lub najbliższym szpitalem, jeżeli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów kwasicymleczanowej, bowiem stan ten może doprowadzić do śpiączki.
Objawy kwasicy mleczanowej:
- wymioty
- ból brzucha
- skurcze mięśni
- ogólnie złe samopoczucie w połączeniu z silnym zmęczeniem
- trudności z oddychaniem
- zmniejszenie temperatury ciała i spowolnienie akcji serca
Kwasica mleczanowa jest nagłym stanem zagrażającym życiu, w którym konieczne jestnatychmiastowe leczenie w szpitalu.
Lek Metformin Medreg a inne leki
Jeśli pacjent będzie miał wstrzyknięty do krwiobiegu środek kontrastowy zawierający jod, na przykładw celu badania rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, musi przerwać przyjmowanie lekuMetformin Medreg przed lub najpóźniej w momencie takiego wstrzyknięcia. Lekarz zdecyduje, kiedypacjent musi przerwać i wznowić leczenie lekiem Metformin Medreg.
Lek Metformin Medreg - informacje dla pacjentów
Interakcje leku Metformin Medreg
- Leki, które mogą zmieniać stężenie leku Metformin Medreg we krwi, zwłaszcza jeżeli pacjent ma zaburzoną czynność nerek (takich jak werapamil, ryfampicyna, cymetydyna, dolutegrawir, ranolazyna, trimetoprim, wandetanib, izawukonazol, kryzotynib, olaparyb)
- Inne leki stosowane w leczeniu cukrzycy
Lek Metformin Medreg z alkoholem
Należy unikać spożywania nadmiernych ilości alkoholu podczas przyjmowania leku Metformin Medreg, ponieważ może to zwiększyć ryzyko kwasicy mleczanowej (patrz punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”).
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, gdyż mogą być konieczne zmiany w leczeniu lub monitorowaniu stężenia glukozy we krwi.
Ten lek nie jest zalecany, jeśli pacjentka karmi piersią lub planuje karmić piersią dziecko.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Metformin Medreg przyjmowany osobno nie powoduje hipoglikemii. Należy jednak zachować szczególną ostrożność, jeśli stosuje się lek Metformin Medreg jednocześnie z innymi lekami przeciwcukrzycowymi.
Lek Metformin Medreg zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Metformin Medreg
Zawsze stosuj zgodnie z zaleceniami lekarza.
Zalecana dawka
- Dzieci w wieku 10 lat i starsze oraz młodzież zwykle zaczynają leczenie od dawki 500 mg lub 850 mg leku Metformin Medreg raz na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 2000 mg i jest przyjmowana w 2 lub 3 dawkach podzielonych.
- Dorośli zwykle zaczynają leczenie od dawki 500 mg lub 850 mg leku Metformin Medreg, 2 lub 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 3000 mg i jest przyjmowana w 3 dawkach podzielonych.
- Jeśli pacjent ma zaburzoną czynność nerek, lekarz może przepisać mniejszą dawkę.