Moxalole proszek do sporządzania roztworu doustnego (-) - 40 sasz.
Moxalole proszek do sporządzania roztworu doustnego (-) - 40 sasz.
Duphagol
13,125 g + 350,7 mg + 46,6 mg + 178,5 mg, proszek do sporządzania roztworu doustnego
Makrogol 3350 + sodu chlorek + potasu chlorek + sodu wodorowęglan
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 2 tygodni od wystąpienia zaparcia nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli lek jest stosowany w leczeniu ciężkiego zaparcia (tak zwanego zaparcia spastycznego lub zaklinowania stolca) należy postępować zgodnie z zaleceniem lekarza.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Duphagol i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Duphagol
- Jak przyjmować lek Duphagol
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Duphagol
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Duphagol i w jakim celu się go stosuje
Duphagol pomaga w utrzymaniu prawidłowej perystaltyki (pracy) jelit, nawet w przypadku, gdy zaparcie trwa dość długo. Po konsultacji z lekarzem, Duphagol można stosować także w przypadku ciężkiego zaparcia (tak zwanego zaparcia spastycznego lub zaklinowania stolca).
Makrogol 3350 zwiększa objętość masy kałowej poprzez zatrzymanie wody w jelicie, co prowadzi do normalizacji perystaltyki (pracy) okrężnicy. Wynikiem tego jest zwiększony transport zmiękczonego stolca i ułatwienie wypróżnienia. Sole zawarte w leku pomagają w utrzymaniu prawidłowych poziomów soli i wody w organizmie.
Jeśli po upływie 2 tygodni od wystąpienia zaparcia nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli lek jest stosowany w leczeniu ciężkiego zaparcia (tak zwanego zaparcia spastycznego lub zaklinowania stolca) należy postępować zgodnie z zaleceniem lekarza.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Duphagol
Kiedy nie stosować leku Duphagol:
- jeśli pacjent ma uczulenie na makrogol 3350, sodu chlorek, potasu chlorek, sodu wodorowęglan lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Duphagol należy omówić to z lekarzem.
W czasie przyjmowania leku Duphagol należy kontynuować przyjmowanie dużej ilości płynów. Płyn przyjmowany razem z lekiem Duphagol nie może zastąpić regularnego przyjmowania płynów.
Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, takie jak obrzęk, duszność, zmęczenie, odwodnienie (objawy obejmują zwiększenie pragnienia, suchość w jamie ustnej i osłabienie) lub zaburzenia pracy serca, należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku Duphagol i natychmiast skontaktować się z lekarzem.
Nie należy stosować leku Duphagol przez dłuższy czas, chyba że tak zaleci lekarz, np. jeśli pacjent stosuje leki mogące powodować zaparcia lub w przypadku choroby wywołującej zaparcia, np. choroba Parkinsona lub stwardnienie rozsiane.
Dzieci
Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat.
Lek Duphagol a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Niektóre leki, np. leki przeciwpadaczkowe, mogą nie być w pełni skuteczne w czasie jednoczesnego stosowania z lekiem Duphagol.
Duphagol może wchodzić w interakcje z zagęszczaczami żywności na bazie skrobi, powodując, że produkty, które muszą pozostać gęste dla osób z problemami z połykaniem, mogą ulegać upłynnieniu. Duphagol należy stosować ostrożnie w połączeniu z zagęszczaczami na bazie skrobi.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza, przed zastosowaniem tego leku.
Duphagol może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Duphagol nie ma wpływu na zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługi maszyn.
Duphagol zawiera sód. Ten lek zawiera 187 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w każdej saszetce, co odpowiada 9,5% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych.
Jak przyjmować lek Duphagol
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka w przypadku zaparcia:1 saszetka 1 do 3 razy na dobę. Zazwyczaj stosowana dawka u większości pacjentów to 1-2 saszetki na dobę. W zależności od indywidualnej reakcji na lek może być konieczne zastosowanie 3 saszetek na dobę. Dawka zależy od ciężkości zaparcia. Można ją zmniejszyć po kilku dniach stosowania do najmniejszej dawki skutecznej. Normalny czas trwania leczenia wynosi 2 tygodnie. Należy skontaktować się z lekarzem jeśli objawy nie ustąpią po 2 tygodniach.
Dawkowanie leku Duphagol
Zawartość saszetki należy wsypać do połowy szklanki wody (około 125 ml). Mieszać do momentu rozpuszczenia proszku i wypić. Można dodać soku lub syropu owocowego, do smaku, tuż przed wypiciem leku.
Dzieci (w wieku poniżej 12 lat): lek nie jest zalecany.
Zalecana dawka w przypadku zaklinowania stolca:
Dorośli: zazwyczaj stosuje się 8 saszetek na dobę. Zawartość tych saszetek należy spożyć w ciągu 6 godzin każdego dnia przez okres do 3 dni, jeśli będzie taka potrzeba. Leczenie w przypadku zaklinowania stolca nie powinno trwać dłużej niż 3 dni.
W przypadku stosowania leku Duphagol w przypadku zaklinowania stolca, zawartość 8 saszetek można rozpuścić w 1 litrze wody. Po rozpuszczeniu roztwór należy przechowywać w lodówce.
Pomocne wskazówki
Pacjenci z zaburzeniami sercowo-naczyniowymi: W leczeniu zaklinowanego stolca dawkę należy podzielić w taki sposób, aby nie przyjmować więcej niż 2 saszetki w ciągu jednej godziny.
Pacjenci z niewydolnością nerek: Nie ma potrzeby modyfikowania dawki leku zarówno podczas leczenia zaparcia, jak i zaklinowania stolca.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Informacje dotyczące skutków ubocznych
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Bardzo często występujące (mogą wystąpić u więcej niż 1 osoby na 10): bóle i skurcze żołądka, biegunka, wymioty, nudności, burczenie w brzuchu i dolegliwości związane z gazami jelitowymi.
Często występujące (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 10): świąd, ból głowy, obrzęk rąk, stóp lub kostek.
Niezbyt często występujące (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 100): wysypka, niestrawność i wzdęcie brzucha.
Bardzo rzadko występujące (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 10 000): ciężkie reakcje alergiczne powodujące pojawienie się problemów z oddychaniem albo obrzęku twarzy, warg, języka lub gardła. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z wymienionych objawów należy niezwłocznie powiadomić lekarza i przerwać przyjmowanie leku Duphagol.
Częstość nieznana:
(częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych): zmiana poziomu płynów lub elektrolitów w organizmie (niski poziom sodu).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309, strona internetowa:
Jak przechowywać lek Duphagol
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na saszetce i tekturowym pudełku. Brak szczególnych środków ostrożności dotyczących temperatury przechowywania produktu. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed wilgocią. Po rozpuszczeniu zawartości saszetki roztwór należy przechowywać w lodówce (2˚C – 8˚C). Po upływie 6 godzin niezużyty roztwór należy wyrzucić.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Duphagol:
- Substancjami czynnymi leku są makrogol 3350 (znany także pod nazwą glikol polietylenowy 3350) 13,125 g, sodu chlorek 350,7 mg, potasu chlorek 46,6 mg, sodu wodorowęglan 178,5 mg.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to acesulfam potasowy (E 950) (substancja słodząca) i aromat cytrynowy (aromat).
Jak wygląda lek Duphagol i co zawiera opakowanie
Biały proszek do sporządzania roztworu doustnego. Saszetki zawierają 13,8 g proszku. Opakowanie zawiera 10, 20, 30, 40, 50, 60 i 100 lub 2x50 saszetek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny
Viatris Healthcare Limited
Damastown Industrial Park
Mulhuddart
Dublin 15
DUBLIN
Irlandia
Wytwórca
Klocke Pharma-Service GmbH
Strassburger Strasse 77
Adresy firm
Lamp San Prospero S.p.A.
Via Della Pace 25/a
San Prospero, 41030
Włochy
Viatris Healthcare Sp. z o.o.
D-777 67 Appenweier
Niemcy
tel.: 22 546 64 00
Kraje, w których dostępny jest lek
- Dania, Norwegia, Finlandia, Węgry, Islandia, Szwecja - Moxalole
- Austria, Belgia, Cypr, Włochy, Irlandia, Luksemburg, Holandia, Portugalia, Wielka Brytania - Molaxole
- Polska - Duphagol
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 04/2025