Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Nurofen Ultima tabletki powlekane (200 mg + 500 mg) - 16 tabl.

Nurofen Ultima tabletki powlekane (200 mg + 500 mg) - 16 tabl.

Ulotka dla pacjenta: informacja dla użytkownika - Nurofen Ultima

Nurofen Ultima 200 mg + 500 mg, tabletki powlekane Ibuprofenum/Paracetamolum

Należy przeczytać uważnie całą ulotkę, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. Nurofen Ultima będzie określany jako "ten lek" w całej ulotce.

- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.

- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 3 dniach.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Nurofen Ultima i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nurofen Ultima
  3. Jak stosować lek Nurofen Ultima
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Nurofen Ultima
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Nurofen Ultima i w jakim celu się go stosuje

Ten lek zawiera dwie substancje czynne (dzięki którym lek działa). Są to ibuprofen i paracetamol. Ibuprofen należy do grupy leków znanych jako niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Leki z grupy NLPZ działają poprzez zmniejszenie bólu, zmniejszenie obrzęku i obniżenie wysokiej temperatury. Paracetamol jest lekiem przeciwbólowym, który działa w inny sposób niż ibuprofen, łagodząc ból i gorączkę. Ten lek jest stosowany do czasowego łagodzenia łagodnego do umiarkowanego bólu migrenowego, bólu głowy, bólu pleców, bólu miesiączkowego, bólu zębów, bólu reumatycznego, bólu mięśni, bólu spowodowanego przez nieciężkie zapalenie stawów, objawów przeziębienia i grypy, bólu gardła i gorączki.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Nurofen Ultima

Kiedy nie stosować leku Nurofen Ultima

  • jeśli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol.
  • jeśli pacjent przyjmuje jakiekolwiek inne leki przeciwbólowe, takie jak ibuprofen, kwas acetylosalicylowy w dużych dawkach (powyżej 75 mg na dobę) lub inne leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), w tym inhibitory cyklo-oksygenazy-2 (COX-2)
  • jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen, paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników leku Ibuprofen i Paracetamol w tabletkach 200 mg/500 mg
  • jeśli pacjent ma uczulenie na kwas acetylosalicylowy lub inne leki przeciwbólowe z grupy NLPZ
  • jeśli obecnie występuje lub występowało owrzodzenia lub krwawienie w obrębie żołądka

Nurofen Ultima - ważne informacje

Skontaktuj się z lekarzem przed zastosowaniem leku Nurofen Ultima w przypadku:

  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • niewydolność serca, wątroby lub nerek
  • ciąża w ostatnim trymestrze
  • osoby poniżej 18 roku życia

Szczególna ostrożność jest zalecana w przypadku:

  • infekcji (patrz punkt "Zakażenia" poniżej)
  • osób w podeszłym wieku
  • astmy lub historii astmy
  • zaburzeń nerek, serca, wątroby lub jelit
  • tocznia rumieniowatego układowego (SLE) lub innych chorób tkanki łącznej
  • zapalnych chorób jelit
  • Nurofen Ultima - ważne informacje

    Innymi lekami z grupy NLPZ, takimi jak kwas acetylosalicylowy, ibuprofen. Należy zachować szczególną ostrożność, ponieważ niektóre leki mogą oddziaływać z tym lekiem, np.:

    • kortykosteroidy w tabletkach
    • antybiotyki (np. chloramfenikol lub chinolony)
    • leki przeciwwymiotne (np. metoklopramid, domperydon)
    • itd.

    Przed zastosowaniem Nurofen Ultima z innymi lekami należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.

    Nurofen Ultima z jedzeniem i piciem

    W celu zmniejszenia prawdopodobieństwa wystąpienia działań niepożądanych, ten lek należy przyjmować w trakcie jedzenia.

    Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

    Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje zajść w ciążę, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

    Ciąża

    Nie przyjmować leku Nurofen Ultima w ostatnich 3 miesiącach ciąży, ponieważ może to zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub spowodować komplikacje w trakcie porodu.

    Karmienie piersią

    Ibuprofen i jego metabolity mogą w niewielkich ilościach przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

    Lek można przyjmować w okresie karmienia piersią

    jeśli jest stosowany w zalecanej dawce i przez możliwie najkrótszy czas.

    Płodność u kobiet

    Ten lek może może powodować trudności w zajściu w ciążę. Ibuprofen należy do grupy leków, które mogą wpływać niekorzystnie na płodność u kobiet. Działanie to jest odwracalne po zaprzestaniu stosowania leku. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjentka planuje zajść w ciążę lub gdy występują problemy z zajściem w ciążę.

    Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

    Lek ten może powodować zawroty głowy, zaburzenia koncentracji i senność. Jeśli wystąpią takie działania niepożądane, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

    Nurofen Ultima zawiera sód

    Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na dawkę (2 tabletki), znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”

    Jak stosować lek Nurofen Ultima

    Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Nie należy stosować tego leku dłużej niż przez 3 dni.

    Lek do stosowania doustnego, przeznaczony wyłącznie do krótkotrwałego stosowania (nie dłużej niż 3 dni). Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę w najkrótrzym czasie koniecznym do złagodzenia objawów. W przypadku zakażenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, jeśli objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają (patrz punkt 2).

    Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia działań niepożądanych, należy przyjmować ten lek z jedzeniem. Nie należy przyjmować tego leku dłużej niż przez 3 dni. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią, lub jeśli stosowanie leku będzie konieczne przez ponad 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem.

    Zalecana dawka:

    Dorośli: przyjąć 1 tabletkę z jedzeniem lub piciem, do 3 razy na dobę. Należy zachować co najmniej 6 godzinną przerwę pomiędzy kolejnymi dawkami. W przypadku braku złagodzenia objawów po przyjęciu jednej tabletki można zastosować maksymalnie dwie tabletki do trzech razy na dobę. Nie należy przyjmować więcej niż sześć tabletek w ciągu 24 godzin (co odpowiada 1200 mg ibuprofenu i 3000 mg paracetamolu na dobę).

    Stosowanie u dzieci i młodzieży

    Nie stosować u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

    Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Nurofen Ultima

    Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Nurofen Ultima lub jeśli dziecko przypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala, aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy w takim przypadku podjąć.

    Objawy mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występować ślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja i oczopląs. Po przyjęciu dużej dawki występowała senność, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, utrata przytomności, drgawki (głównie u dzieci), osłabienie i zawroty głowy, krew w moczu, uczucie zimna i problemy z oddychaniem.

    Możliwe działania niepożądane

    Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

    PRZERWAĆ STOSOWANIE leku oraz skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią:

    • zgaga, niestrawność
    • objawy krwawienia z przewodu pokarmowego (ostry ból brzucha, krwawe wymiotylub wymioty zawierające cząsteczki o ciemnej barwie, które przypominają fusy kawy, kreww stolcu, czarne smoliste stolce)
    • objawy zapalenia opon mózgowych takie jak sztywność karku, bóle głowy, złe samopoczucie, gorączkalub uczucie zdezorientowania
    • objawy ciężkiej reakcji alergicznej (obrzęk twarzy, języka lub gardła, trudności w oddychaniu, nasilenieastmy)
    • ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS (częstość nieznana). Do objawów zespołu DRESSnależą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów(rodzaj białych krwinek)
    • Ciężkie reakcje skórne, takie jak wysypki obejmujące całe ciało, łuszczenie się skóry, powstawaniepęcherzy lub łuszczenie się skóry

    Inne możliwe działania niepożądane

    Często (występują u mniej niż 1 na 10 osób):

    • bóle brzucha lub złe samopoczucie, nudności lub wymioty, biegunka
    • zwiększona aktywność enzymów wątrobowych (w badaniach krwi)
    • nadmierna potliwość
    • obrzęk
    • podwyższona aminotransferaza alaninowa, podwyższona gamma-glutamylotransferaza i nieprawidłowewyniki testów czynnościowych wątroby z paracetamolem. Zwiększenie stężenia kreatyniny i mocznikawe krwi

    Niezbyt często (występują u mniej niż 1 na 100 osób):

    • ból głowy i zawroty głowy, gazy i zaparcia, wysypka, obrzęk twarzy i świąd
    • choroba wrzodowa, zaostrzenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i choroby Leśniowskiego-Crohna, perforacja lub krwawienie z przewodu pokarmowego, krwawe wymioty, smoliste stolce,zapalenie żołądka oraz zapalenie trzustki
    • zmniejszenie liczby czerwonych krwinek lub zwiększenie liczby płytek krwi (odpowiedzialnych zakrzepnięcie krwi)
    • podwyższenie poziomu aminotransferazy asparaginianowej, podwyższenie poziomu fosfatazy alkalicznejwe krwi, podwyższenie poziomu fosfokinezy kreatynowej we krwi, zmniejszenie stężenia hemoglobiny izwiększenie liczby płytek krwi

    Rzadkie (występują u mniej niż 1 na 1000 osób):

    Mrowienie, drętwienie lub świąd (wrażenie wbijania igieł w skórę)

    środowisko.

    Działania niepożądane leku Nurofen Ultima

    Bardzo rzadko (występują u mniej niż 1 na 10 000 osób):

    • zaburzenia hematopoezy, takie jak zmniejszenie liczby krwinek (objawiająe się bólem gardła, owrzodzeniem jamy ustnej, objawami grypopodobnymi, silnym zmęczeniem, niewyjaśnionymi krwawieniami, siniakami oraz i krwawieniem z nosa)
    • ciężkie reakcje nadwrażliwości
    • zaburzenia widzenia, dzwonienie w uszach, splątanie
    • dezorientacja, depresja, omamy
    • zapalenie opon mózgowych, nerwu wzrokowego i senność
    • reaktywność układu oddechowego, w tym astma, zaostrzenie astmy, skurcz oskrzeli, duszność
    • zmęczenie, ogólne złe samopoczucie
    • ciężkie reakcje skórne, takie jak powstawanie pęcherzy
    • wysokie ciśnienie krwi, zatrzymanie wody w organizmie
    • problemy z wątrobą (objawiające się zażółceniem skóry i białkówek oczu)
    • problemy z nerkami (objawiające się zwiększonym lub zmniejszonym oddawaniem moczu, puchnięciem nóg)
    • zaburzenia pracy serca (objawiające się dusznością, obrzękiem)

    Częstość nieznana (brak możliwości oszacowania na podstawie dostępnych danych):

    • Mogą wystąpić ciężkie reakcje skórne znane jako zespół DRESS. Do objawów zespołu DRESS należą: wysypka skórna, gorączka, obrzęk węzłów chłonnych oraz zwiększenie liczby eozynofilów (rodzaj białych krwinek).
    • Czerwona łuskowata wysypka ze zgrubieniami pod skórą i pęcherzami, umiejscowiona przeważnie w fałdach skórnych, na tułowiu i kończynach górnych, z gorączką występującą na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa). Jeśli takie objawy wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku Nurofen Ultima i niezwłocznie zwrócić się o pomoc medyczną. Patrz także punkt 2.
    • Skóra staje się wrażliwa na światło.
    • Leki, takie jak ten lek mogą być związane z niewielkim zwiększeniem ryzyka wystąpienia ataku ("zawał serca") lub udaru. (Patrz punkt 2).

    Zgłaszanie działań niepożądanych

    Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309, strona internetowa:

    Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

    Jak przechowywać lek Nurofen Ultima

    Przechowywać ten lek w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności, zamieszczonego na blistrze i opakowaniu. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

    Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

    Informacje o leku Nurofen Ultima

    1. Zastosowanie leku

    Lek Nurofen Ultima jest wskazany do łagodzenia bólu i obniżania gorączki.

    2. Skład

    Co zawiera lek Nurofen Ultima:

    • Substancje czynne: ibuprofen (200 mg) i paracetamol (500 mg)
    • Inne składniki: kroskarmeloza sodowa, celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, kwas stearynowy

    3. Wygląd i opakowanie

    Jak wygląda lek Nurofen Ultima:

    Tabletki mają kolor biały do prawie białego, są owalne i pokryte powłoką perłową z wytłoczonym znakiem identyfikacyjnym helisy.

    Opakowania (blistry) zawierają 6, 8, 10, 12, 16, 20, 24, lub 32 tabletki.

    4. Podmiot odpowiedzialny

    Podmiot odpowiedzialny:

    Reckitt Benckiser (Poland) S.A. ul. Okunin 1, 05-100 Nowy Dwór Mazowiecki

    Importer:

    RB NL Brands B.V. WTC Schiphol Airport, Schiphol Boulevard 207, 1118 BH Schiphol, Holandia

    Numer infolinii: 801 88 88 07

    Data ostatniej aktualizacji ulotki: 01/2023

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł