Omeprazole Noridem Proszek do sporządzania roztworu do infuzji (40 mg) - 1 fiol. proszku
Omeprazole Noridem Proszek do sporządzania roztworu do infuzji (40 mg) - 1 fiol. proszku
ULOTKA DLA PACJENTA
Przed przystąpieniem do stosowania tego leku zapoznaj się z treścią ulotki informacyjnej. W przypadku wątpliwości lub pytań zwróć się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecenia dotyczące stosowania:
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie przekraczaj zalecanej dawki.
W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, natychmiast przerwij stosowanie i skonsultuj się z lekarzem.
Skład:
Każda tabletka zawiera: substancja czynna - , substancje pomocnicze -
Skonsultuj się z lekarzem jeśli masz alergię na którąkolwiek ze składników leku.
Ostrzeżenia:
Nie stosować w przypadku ciąży lub karmienia piersią. Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Możliwe działania niepożądane:
- Ból głowy
- Nudności
- Wysypka skórna
Omeprazole Noridem, 40 mg proszek do sporządzania roztworu do infuzji
Omeprazolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Omeprazole Noridem i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Omeprazole Noridem
- Jak przyjmować lek Omeprazole Noridem
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Omeprazole Noridem
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Omeprazole Noridem i w jakim celu się go stosuje
Lek Omeprazole Noridem zawiera substancję czynną omeprazol. Należy do grupy leków nazywanych „inhibitorami pompy protonowej”. Ich działanie polega na zmniejszniu ilości kwasu wydzielanego w żołądku. Omeprazole Noridem w postaci proszku do sporządzania roztworu do infuzji można stosować jako alternatywę dla leczenia doustnego.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Omeprazole Noridem
Kiedy nie stosować leku Omeprazole Noridem
- Jeśli pacjent ma uczulenie na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- Jeśli pacjent stwierdzono uczulenie na inne leki będące inhibitorami pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, ezomeprazol);
- Jeśli pacjent przyjmuje lek zawierający nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV).
Nie wolno przyjmować tego leku w żadnym z powyższych przypadków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości przed zastosowaniem leku Omeprazole Noridem należy omówić to z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Omeprazole Noridem należy omówić to z lekarzem, pielęgniarką lub farmaceutą. W związku z leczeniem omeprazolem zgłaszano ciężkie reakcje skórne (SCAR), w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczną rozpływną martwicę naskórka, reakcję polekową z eozynofilią.
Ważne informacje dotyczące leku Omeprazole Noridem
W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji skórnych, takich jak zespół długo utrzymującego się łagodnego gorączkowania (FHS) i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS) oraz ostrą uogólnioną osutkę krostkową (AGEP), należy natychmiast zaprzestać przyjmowania leku Omeprazole Noridem i skonsultować się z lekarzem.
Lek Omeprazole Noridem może maskować objawy innych chorób, dlatego w przypadku wystąpienia nieuzasadnionej utraty masy ciała, bólu żołądka, wymiotów treścią pokarmową lub krwią, czarnych stolców, ciężkiej biegunki, zaburzeń czynności wątroby lub innych niepokojących objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie leku może zwiększyć ryzyko złamań kości biodrowej, nadgarstka lub kręgosłupa, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu. Należy poinformować lekarza o osteoporozie lub przyjmowanych lekach kortykosteroidowych.
Dzieci i młodzież do 18 lat
Tego leku nie należy podawać osobom poniżej 18 roku życia, ze względu na ograniczone doświadczenie związkowane ze stosowaniem leku Omeprazole Noridem u dzieci i młodzieży.
Lek Omeprazole Noridem a inne leki
Należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych obecnie lub ostatnio lekach, a także o planowanych lekach, ze względu na możliwe interakcje leków. Nie wolno przyjmować leku Omeprazole Noridem w przypadku stosowania neflinawiru lub niektórych innych leków.
Leki a lek Omeprazole Noridem
- leki stosowane w celu zmniejszenia krzepliwości krwi, takie jak warfaryna lub inne antagoniści witaminy K. Lekarz będzie musiał kontrolować stan pacjenta podczas rozpoczynania oraz kończenia przyjmowania leku Omeprazole Noridem;
- ryfampicyna (stosowana w leczeniu gruźlicy);
- atazanawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV);
- takrolimus (stosowany w przypadku przeszczepu narządów);
- ziele dziurawca (Hypericum perforatum) (stosowane w leczeniu łagodnej depresji);
- cylostazol (stosowany w leczeniu chromania przestankowego);
- sakwinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusem HIV);
- klopidogrel (stosowany w celu zapobiegania powstawaniu zakrzepów krwi);
- erlotynib (stosowany w leczeniu raka);
- metotreksat (chemioterapeutyk stosowany w dużych dawkach w leczeniu nowotworów) – jeżeli pacjent otrzymuje duże dawki metotreksatu, lekarz może zalecić tymczasowe odstawienie leku Omeprazole Noridem.
Jeżeli lekarz oprócz leku Omeprazole Noridem przepisał pacjentowi antybiotyki: amoksycylinę oraz klarytromycynę w celu leczenia owrzodzeń spowodowanych zakażeniem bakterią Helicobacter pylori, bardzo ważne jest, aby pacjent poinformował lekarza o wszystkich innych przyjmowanych lekach.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty przed przyjęciem tego leku.
Omeprazol przenika do mleka matki, ale jest mało prawdopodobne, aby wpływał na karmione dziecko, o ile jest stosowany w dawkach terapeutycznych. Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może otrzymywać lek Omeprazole Noridem w okresie karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ten lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów oraz używania narzędzi i obsługiwania maszyn. Możliwe jest wystąpienie takich działań niepożądanych, jak zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia (patrz punkt 4). W razie ich wystąpienia nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Lek Omeprazole Noridem zawiera sódLek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na fiolkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Omeprazole Noridem
Lek Omeprazole Noridem można podawać pacjentom dorosłym, w tym osobom w podeszłym wieku. Doświadczenie w stosowaniu dożylnym leku Omeprazole Noridem u dzieci jest ograniczone.
Otrzymywanie leku Omeprazole Noridem- Lek Omeprazole Noridem będzie podawany pacjentowi przez lekarza, który zdecyduje, jaka ilość leku jest dla pacjenta konieczna.- Lek będzie podawany w postaci wlewu do jednej z żył pacjenta.
Podanie pacjentowi większej niż zalecana dawki leku Omeprazole NoridemJeżeli pacjent uważa, że otrzymał większą dawkę leku Omeprazole Noridem, powinien niezwłocznie porozmawiać z lekarzem. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli wystąpi którykolwiek spośród poniższych rzadkich (mogących wystąpić u maksymalnie 1 na 1000 osób) lub bardzo rzadkich (mogących wystąpić maksymalnie u 1 na 10 000 osób), lecz ciężkich działań niepożądanych, należy przerwać przyjmowanie leku Omeprazole Noridem i natychmiast skontaktować się z lekarzem:
- nagłe wystąpienie świszczącego oddechu, obrzmienie warg, języka i gardła lub ciała, wysypki, omdlenia lub trudności w połykaniu (ciężka reakcja alergiczna). Częstość tego działania niepożądanego określana jest jako rzadka;
- zaczerwienienie skóry z tworzącymi się pęcherzami lub łuszczeniem się skóry. Możliwe jest także powstawanie dużych pęcherzy i krwawienia w okolicy warg, oczu, ust, nosa i narządów płciowych. Może to być zespół Stevensa-Johnsona lub toksyczna rozpływna martwica naskórka. Częstość tego działania niepożądanego określana jest jako bardzo rzadka;
- rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała i powiększone węzły chłonne (zespół DRESS lub zespół nadwrażliwości na lek). Częstość tego działania niepożądanego określana jest jako rzadka;
- czerwona, łuszcząca się rozległa wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami oraz towarzyszącą gorączką. Objawy zwykle pojawiają się na początku leczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa). Częstość tego działania niepożądanego określana jest jako rzadka;
- żółcenie skóry, ciemny mocz oraz zmęczenie, które mogą być objawami zaburzeń czynności wątroby. Częstość tego działania niepożądanego określana jest jako rzadka.
Pozostałe działania niepożądane to:
Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów)
- Ból głowy.
- Wpływ na żołądek lub jelita: biegunka, ból żołądka, zaparcie, wzdęcia.
- Nudności lub wymioty.
- Łagodne polipy żołądka.
Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów)
- Obrzęk stóp i kostek.
- Zaburzenia snu (bezsenność).
- Zawroty głowy, uczucie mrowienia, senność.
- Wrażenie wirowania.
- Zmiany w wynikach badań krwi sprawdzających czynność wątroby.
- Wysypka skórna, wysypka grudkowata (pokrzywka) i świąd skóry.
- Ogólne złe samopoczucie i brak energii.
Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 pacjentów)
- Zaburzenia krwi, takie jak zmniejszona liczba krwinek białych lub płytek krwi. Może to powodować osłabienie, siniaczenie lub zwiększone ryzyko występowania zakażeń.
- Małe stężenie sodu we krwi. Może to powodować osłabienie, wymioty i kurcze mięśni.
- Pobudzenie, dezorientacja lub uczucie przygnębienia.
- Zmiany odczuwanego smaku.
- Zaburzenia widzenia, takie jak niewyraźne widzenie.
- Nagłe wystąpienie świszczącego oddechu lub duszność (skurcz oskrzeli).
- Suchość w jamie ustnej.
- Zapalenie jamy ustnej.
- Zakażenie określane jako grzybica, które może obejmować jelita i jest wywołane przez grzyby.
Skutki uboczne leku Omeprazole Noridem:
Często występujące:
- Wypadanie włosów (łysienie).
- Wysypka skórna po wystawieniu skóry na słońce.
- Bóle stawów (artralgia) lub bóle mięśni (mialgia).
- Ciężkie zaburzenia czynności nerek (śródmiąższowe zapalenie nerek).
- Zwiększona potliwość.
Bardzo rzadko:
- Zmiany w morfologii krwi, z agranulocytozą włącznie (brak krwinek białych).
- Agresja.
- Widzenie, odczuwanie lub słyszenie rzeczy nieistniejących (omamy).
- Ciężkie zaburzenia czynności wątroby prowadzące do niewydolności wątroby i zapalenia mózgu.
- Rumień wielopostaciowy (czerwona, grudkowata, tarczowata wysypka na skórze lub błonach śluzowych).
- Osłabienie mięśni.
- Powiększenie piersi u mężczyzn.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Częstość nieznana:
- Zapalenie jelit prowadzące do biegunki.
- Stosowanie leku Omeprazole Noridem przez okres dłuższy niż trzy miesiące może prowadzićdo zmniejszenia stężenia magnezu we krwi
- Wysypka, często z towarzyszącym bólem stawów.
Zgłaszanie działań niepożądanych:
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądaneniewymienione w tej ulotce
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych
można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Omeprazole Noridem
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i pudełku tekturowym po "EXP". Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Przechowywać w zewnętrznym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.
Fiolki można jednak przechowywać poza pudełkiem w warunkach normalnego oświetlenia pomieszczenia przez okres do 24 godzin.
Okres ważności po odtworzeniu:
Wykazano chemiczną i fizyczną stabilność podczas stosowania przez 12 godzin w temperaturze 25 ±2°C
Wykazano chemiczną i fizyczną stabilność podczas stosowania przez 6 godzin w temperaturze 25 ±2°C
Z mikrobiologicznego punktu widzenia produkt należy zastosować niezwłocznie
Wszelkie niewykorzystane resztki roztworu należy usunąć.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Omeprazole Noridem
- Substancją czynną leku jest omeprazol. Każda fiolka z proszkiem do sporządzania roztworu do wlewu zawiera sól sodową omeprazolu będącą odpowiednikiem 40 mg omeprazolu.
- Pozostałe składniki to disodu edetynian i sodu wodorotlenek 1N (do ustalenia pH).
Jak wygląda lek Omeprazole Noridem i co zawiera opakowanie
Omeprazole Noridem, 40 mg, proszek do sporządzania roztworu do infuzji jest dostarczany
Suchy proszek w fiolce służy do sporządzania roztworu przed podaniem go pacjentowi.
Lek jest dostarczany w opakowaniach zawierających 1, 5, 10 lub 50 fiolek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny
Noridem Enterprises Limited
Evagorou & Makariou
Mitsi Building 3, Office 115
1065, Nikozja
Cypr
Wytwórca
Demo S.A. PHARMACEUTICAL INDUSTRY
21st km National Road Athens-Lamia
14568 Krioneri, Attiki, Grecja
T: +30 210 8161802, F: +30 2108161587.
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Rumunia Omeprazol Noridem 40 mg Pulbere pentru soluţie perfuzabilă
- Republika Czeska Omeprazol Noridem
- Włochy Omeprazolo Noridem
- Polska Omeprazole Noridem
- Słowacja Omeprazol Noridem 40 mg Prášok na infúzny roztok
- Francja O meprazole Noridem 40 mg Poudre pour solution pour perfusion
- Hiszpania Omeprazol Noridem 40 mg Polvo para solución para perfusion
Data ostatniej aktualizacji ulotki:
Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:
Przygotowanie i postępowanie z roztworem
Całą zawartość każdej fiolki należy rozpuścić w około 5 ml, a następnie natychmiast rozcieńczyć, aby uzyskać 100 ml roztworu do wlewu. Do sporządzania roztworu należy używać roztworu chlorku sodu 9 mg/ml (0,9%) do wlewu lub roztworu glukozy 50 mg/ml (5%) do wlewu. Na stabilność omeprazolu wpływa pH roztworu do wlewu i z tego powodu do rozpuszczania i rozcieńczania produktu nie wolno stosować żadnych innych rozcieńczalników ani innych objętości niż wskazane.
Przygotowanie:
- Za pomocą strzykawki pobrać 5 ml roztworu do wlewu z butelki lub worka do wlewu o pojemności 100 ml.
- Tę objętość dodać do fiolki zawierającej liofilizowany omeprazol i wymieszać dokładnie aż do całkowitego rozpuszczenia omeprazolu.
- Pobrać roztwór omeprazolu do strzykawki.
- Przenieść roztwór do worka lub butelki z roztworem do wlewu.
- Czynności 1–4 dla upewnienia się, że cała ilość omeprazolu została przeniesiona z fiolki do worka lub butelki z roztworem do infuzji.
Alternatywne przygotowanie do wlewu w pojemnikach elastycznych
1. Użyć dwustronnej igły transferowej
Przymocować ją do membrany do wstrzykiwań w worku z roztworem do wlewu.
Podłączyć drugi koniec igły do fiolki zawierającej liofilizowany omeprazol.
2. Rozpuścić omeprazol
Pompując roztwór do wlewu w jedną i w drugą stronę między workiem z roztworem do wlewu a fiolką.
3. Upewnić się, że cały omeprazol uległ rozpuszczeniu.
Sposób podawania
Roztwór do wlewu musi zostać podany we wlewie dożylnym w czasie 20–30 minut.
Niezgodności farmaceutyczne
Nie można mieszać tego produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi z wyjątkiem tych wymienionych w punkcie „Przygotowanie i postępowanie z roztworem”.
Dawkowanie
Alternatywa dla terapii doustnej:
U pacjentów, w przypadku których terapia doustnym produktem leczniczym jest nieodpowiednia, zaleca się podawanie leku Omeprazole Noridem we wlewie dożylnym w dawce 40 mg raz na dobę.
Szczególne populacje pacjentów
Zaburzenia czynności nerek
Pacjenci z zaburzeniami czynności nerek nie wymagają dostosowania dawki.
Zaburzenia czynności wątroby
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby może być wystarczająca dawka dobowa 10–20 mg.
Osoby w podeszłym wieku (> 65 lat)
U pacjentów w podeszłym wieku dostosowanie dawki nie jest konieczne.
Dzieci i młodzież
Doświadczenie w stosowaniu dożylnym leku Omeprazole Noridem u dzieci jest ograniczone.
Przedawkowanie
Dostępne są jedynie ograniczone dane dotyczące przedawkowania omeprazolu u ludzi. W literaturze opisywano przypadki przyjęcia dawek do 560 mg, a pojedyncze doniesienia mówią nawet o zastosowaniu pojedynczej dawki doustnej do 2400 mg omeprazolu (dawki 120–krotnie większej niż zalecana dawka kliniczna). Zaobserwowane objawy przedawkowania omeprazolu to nudności, wymioty, zawroty głowy, ból brzucha, biegunka i ból głowy. W pojedynczych przypadkach zgłaszano apatię, depresję i splątanie.
Moja recenzja filmu
Opinia o filmie
Ten film jest naprawdę rewelacyjny! Scenariusz, aktorzy, efekty specjalne - wszystko na najwyższym poziomie. Nie mogę się doczekać, aby zobaczyć go ponownie.
Obsada
W rolach głównych występują: XYZ i ABC. Ich występy są naprawdę godne uwagi, świetnie odgrywają swoje role.
Podsumowanie
Zdecydowanie polecam ten film wszystkim miłośnikom kina. Jest to produkcja, którą warto zobaczyć, naprawdę warto poświęcić na nią czas.