Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Pantogen 40 mg tabletki dojelitowe (40 mg) - 56 tabl. w blistrze

Pantogen 40 mg tabletki dojelitowe (40 mg) - 56 tabl. w blistrze

ULOTKA DLA PACJENTA

Zanim zaczniesz stosować ten lek, zapoznaj się uważnie z treścią ulotki. Jeśli masz pytania lub wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Skład:

Ten lek zawiera substancję czynną oraz inne składniki pomocnicze. Zapoznaj się z informacjami na opakowaniu przed użyciem.

Dawkowanie:

Zalecana dawka oraz częstotliwość przyjmowania leku są opisane w ulotce. Nie przekraczaj zalecanej dawki bez konsultacji z lekarzem.

Przeciwwskazania:

Nie stosuj tego leku, jeśli jesteś uczulony na którąkolwiek z substancji zawartych w preparacie. Przeczytaj uważnie przeciwwskazania przed użyciem.

Interakcje z innymi lekami:

Przed rozpoczęciem leczenia należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, aby uniknąć niepożądanych interakcji.

Możliwe skutki uboczne:

Po zastosowaniu leku mogą wystąpić niepożądane reakcje. W razie nietypowych objawów, skonsultuj się z lekarzem.

Zachowaj tę ulotkę. Może być konieczne ponowne jej przeczytanie. Jeśli potrzebujesz dodatkowych informacji, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

Pantogen 40 mg

40 mg, tabletki dojelitowe (Pantoprazolum)

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Pantogen 40 mg i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pantogen 40 mg
  3. Jak stosować lek Pantogen 40 mg
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Pantogen 40 mg
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Pantogen 40 mg i w jakim celu się go stosuje

Pantoprazol jest selektywnym „inhibitorem pompy protonowej”, lekiem, który zmniejsza ilość kwasu wytwarzanego w żołądku. Jest stosowany w leczeniu chorób żołądka i jelit mających związek z kwasem żołądkowym.

Pantogen 40 mg jest stosowany w leczeniu:

  • Dorośli i młodzież od 12 lat:
    • Refluksowego zapalenia przełyku - zapalenia przełyku, któremu towarzyszy zarzucaniu kwasu żołądkowego.
  • Dorośli:
    • Zakażenia bakterią zwaną Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniami dwunastnicy i owrzodzeniami żołądka w połączeniu z 2 antybiotykami (terapia eradykacyjna). Celem jest pozbycie się bakterii i zmniejszenie w ten sposób prawdopodobieństwa nawrotu owrzodzeń.
    • Owrzodzeń żołądka i dwunastnicy
    • Zespołu Zollingera-Ellisona i innych stanów przebiegających z wytwarzaniem zbyt dużych ilości kwasu w żołądku.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Pantogen 40 mg

Kiedy nie stosować leku Pantogen 40 mg

  • jeśli pacjent ma uczulenie na pantoprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
  • jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Pantogen 40 mg należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:

  • jeśli pacjent ma ciężką chorobę wątroby. Jeśli kiedykolwiek w przeszłości występowała choroba wątroby, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Lekarz będzie częściej kontrolować enzymy wątrobowe, szczególnie jeśli Pantogen 40 mg jest stosowany przez długi okres czasu. W razie wzrostu enzymów wątrobowych leczenie należy przerwać
  • jeśli pacjent ma zmniejszone zasoby witaminy B12 w organizmie lub czynniki ryzyka dla zmniejszenia zasobów witaminy B12 i otrzymuje Pantogen 40 mg przez długi okres czasu. Podobnie jak wszystkie leki zobojętniające, Pantogen 40 mg może doprowadzić do zmniejszonego wchłaniania witaminy B12

Lek Pantogen 40 mg a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Pantogen 40 mg może mieć wpływ na skuteczność innych leków i dlatego należy powiedzieć lekarzowi, jeśli przyjmowane są:

Leki, które nie należy stosować razem z Pantogen 40 mg

- leki takie jak ketokonazol, itrakonazol i posakonazol (stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych) luberlotinib (stosowany w niektórych rodzajach nowotworów), ponieważ Pantogen 40 mg może hamowaćprawidłowe działanie tych i innych podobnych leków,

- warfaryna i fenprokumon, które wpływają na zagęszczenie lub rozrzedzenie krwi. Konieczne mogądodatkowe badania kontrolne,

- leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV, takie jak atazanawir,

- metotreksat (stosowany w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy i raka), ponieważpantoprazol może zwiększać stężenie metotreksatu w organizmie,

- Fluwoksamina (stosowana w leczeniu depresji i innych zaburzeń psychicznych),

- Ryfampicyna (stosowana w leczeniu zakażeń),

- Ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum) (stosowane w leczeniu łagodnej depresji).

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.Nie należy stosować tego jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, chyba że lekarz uzna, żekorzyści dla pacjentki są większe niż potencjalne ryzyko dla nienarodzonego dziecka lub niemowlęcia.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Jeśli wystąpią objawy niepożądane, takie jak zawroty głowy lub zaburzenia widzenia, nie należyprowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Pantogen 40 mg zawiera laktozę i sód

Pantogen 40 mg zawiera jednowodną laktozę. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancjęniektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na tabletkę, czyli lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Jak stosować lek Pantogen 40 mg

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Kiedy i jak należy stosować Pantogen 40 mg

Tabletki należy przyjmować na godzinę przed posiłkiem. Nie należy ich żuć ani kruszyć. Tabletkinależy połykać w całości popijając niewielką ilością wody.

Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, zalecana dawka wynosi:

Dorośli i młodzież od 12 lat:

W leczeniu refluksowego zapalenia przełyku

Zalecana dawka to 1 tabletka dziennie. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do 2 tabletek dziennie.Długość leczenia w refluksowym zapaleniu przełyku wynosi zwykle od 4 do 8 tygodni. Lekarz określi,jak długo należy stosować lek.

Dorośli:

W leczeniu zakażenia bakterią zwaną Helicobacter pylori u pacjentów z owrzodzeniamidwunastnicy i owrzodzeniami żołądka, w połączeniu z 2 antybiotykami (terapia eradykacyjna).

Leczenie żołądka - zalecenia dotyczące przyjmowania leku Pantogen 40 mg

Standardowe leczenie

1 tabletka leku Pantogen 40 mg, 2 razy dziennie, plus 2 antybiotyki w tabletkach (amoksycylina, klarytromycyna lub metronidazol/tynidazol) 2 razy dziennie. Tabletki antybiotyków należy przyjmować razem z tabletką leku Pantogen 40 mg.

W leczeniu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy

Zalecana dawka to 1 tabletka dziennie, ale po konsultacji z lekarzem dawkę można podwoić.

W leczeniu zespołu Zollingera-Ellisona

Zalecana dawka początkowa to 2 tabletki dziennie. Należy je przyjmować na godzinę przed posiłkiem.

Szczególne grupy pacjentów

  • Pacjenci z chorobą nerek lub ciężką chorobą wątroby nie powinni stosować leku Pantogen 40 mg do eradykacji Helicobacter pylori.
  • Ciężko chorzy na wątrobę nie powinni przyjmować więcej niż 1 tabletki leku Pantogen 20 mg dziennie.
  • Nie zaleca się stosowania leku u dzieci poniżej 12 lat.

Zalecenia dotyczące przyjmowania leku

Należy przestrzegać zaleceń lekarza i zapoznać się z ulotkami informacyjnymi stosowanych antybiotyków. Leczenie trwa zwykle 1 do 2 tygodni.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane. Jeśli wystąpią, należy przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Rzadkie objawy niepożądane

Możliwe działania niepożądane mogą obejmować ciężkie reakcje alergiczne, silne zawroty głowy i inne. W przypadku wystąpienia należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jeśli masz dalsze wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane pantoprazolu

Zmniejszenie liczby białych i czerwonych krwinek

Zmniejszenie liczby białych i czerwonych krwinek i/lub płytek krwi, co może być widoczne w badaniach krwi. Można również zauważyć częstsze infekcje, powstawanie siniaków lub krwawienia częstsze niż normalnie.

Ciężkie zmiany skórne

Ciężkie zmiany skórne: powstawanie pęcherzy na skórze i szybkie pogarszanie się stanu ogólnego, nadżerki (z niewielkim krwawieniem) oczu, nosa, jamy ustnej/warg lub narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona, zespół Lyella, rumień wielopostaciowy), wysypka, czasem z towarzyszącym bólem stawów i nadwrażliwość na światło.

Inne ciężkie zaburzenia

Inne ciężkie zaburzenia: zażółcenie skóry i białkówek oczu (ciężkie uszkodzenie komórek wątroby, żółtaczka) lub gorączka, wysypka, powiększenie nerek czasami z bolesnym oddawaniem moczu i bólami krzyża (groźne zapalenie nerek, które może prowadzić do niewydolności nerek).

Poziom magnezu we krwi

Jeśli pacjent stosuje pantoprazol dłużej niż trzy miesiące możliwe jest, że poziom magnezu we krwi może spaść. Niski poziom magnezu może objawiać się zmęczeniem, mimowolnymi skurczami mięśni, dezorientacją, drgawkami, zawrotami głowy, przyspieszonym biciem serca. Jeśli pacjent zaobserwuje u siebie którykolwiek z powyższych objawów, należy natychmiast powiadomić lekarza.

Inne działania niepożądane

Częste: łagodne polipy żołądka
Niezbyt częste: Bóle głowy, zawroty głowy, biegunka, mdłości, wymioty, wzdęcie brzucha i wiatry, zaparcia, suchość w ustach, bóle i dyskomfort brzucha, wysypka, osutka, wykwity skórne, swędzenie, osłabienie, uczucie wyczerpania lub ogólnie złe samopoczucie, zaburzenia snu, złamania biodra, nadgarstka lub kręgosłupa.

Rzadkie działania niepożądane

Rzadkie: Zniekształcenie lub całkowity brak poczucia smaku, zaburzenia widzenia, pokrzywka, bóle stawów, bóle mięśni, zmiany wagi ciała, podwyższenie temperatury ciała, obrzęk kończyn, reakcje alergiczne, depresja, powiększenie piersi u mężczyzn.

Działania niepożądane stwierdzane w badaniach krwi

Niezbyt częste: wzrost aktywności enzymów wątrobowych
Rzadkie: Wzrost stężenia bilirubiny, wzrost stężenia tłuszczów we krwi
Częstość nieznana: Obniżenie poziomu sodu we krwi.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301.

Kontakt:

faks: + 48 22 49 21 309,

Strona internetowa:

Działania niepożądane:

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku. Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Jak przechowywać lek Pantogen 40 mg

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Blistry:

Nie przechowywać leku w temperaturze powyżej 30°C. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Butelki:

Brak specjalnych zaleceń dotyczących temperatury przechowywania. Przechowywać w oryginalnym opakowaniu.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Pantogen 40 mg

  • Substancją czynną jest pantoprazol. Każda tabletka dojelitowa zawiera 40 mg pantoprazolu (w postaci pantoprazolu sodowego półtorawodnego).
  • Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna i magnezu stearynian. Otoczka zawiera sodu laurylosiarczan, polisorbat 80, kwasu metakrylowego i etylu akrylanu kopolimer, trietylu cytrynian, alkohol poliwinylowy, makrogol 3350, tytanu dwutlenek, talk i żelaza tlenek żółty (patrz punkt 2 „Pantogen 40 mg zawiera laktozę i sód”).

Jak wygląda lek Pantogen 40 mg i co zawiera opakowanie

Tabletki są bladożółte do brunatnożółtego i podłużne.

Opakowania: plastikowe butelki i opakowania blistrowe.

Pantogen 40 mg jest dostępny w opakowaniach różnej wielkości.

Podmiot odpowiedzialny

TOWA Pharmaceutical Europe, S.L.
C/ de Sant Martí, 75-97, 08107
Martorelles (Barcelona), Hiszpania

Wytwórca:
TOWA Pharmaceutical Europe, S.L.
C/ de Sant Martí, 75-97, 08107
Martorelles (Barcelona), Hiszpania

Informacje o leku

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat leku oraz jego nazw w krajachczłonkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotuodpowiedzialnego:

TOWA Pharmaceutical Europe, S.L.

Tel: +34 93 446 00 00

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 24/05/2022

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł