Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Paracetamol HASCO Proszek doustny w saszetce (500 mg) - 10 sasz.

Paracetamol HASCO Proszek doustny w saszetce (500 mg) - 10 sasz.

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta - PARACETAMOL HASCO 500 mg

PARACETAMOL HASCO 500 mg, proszek doustny w saszetce

Paracetamolum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
  • Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest lek Paracetamol Hasco i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco
  3. Jak stosować lek Paracetamol Hasco
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Paracetamol Hasco
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Paracetamol Hasco i w jakim celu się go stosuje

Paracetamol Hasco to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do stosowania w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, w tym migreny, bóle gardła, bóle zębów, bóle kostne, stawowe i mięśniowe, bolesne miesiączkowanie) oraz gorączki (w przebiegu przeziębienia i stanów grypopodobnych).

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco

Kiedy nie stosować leku Paracetamol Hasco

  • jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
  • jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Hasco należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania paracetamolu u pacjentów:

  • z niewydolnością wątroby,
  • przewlekle uzależnionych od alkoholu,
  • z ciężką niewydolnością nerek,
  • z zespołem Gilberta (rodzinną żółtaczką niehemolityczną),
  • z ostrym zapaleniem wątroby,
  • przyjmujących równocześnie leki zaburzające czynność wątroby,

Informacje o leku Paracetamol Hasco

Poniżej znajdziesz informacje dotyczące stosowania leku Paracetamol Hasco:

Niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej

Osoby z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Niedokrwistość hemolityczna

Osoby z niedokrwistością hemolityczną powinny skonsultować się z lekarzem przed zastosowaniem leku.

Jeśli wystąpi wysoka gorączka lub objawy wtórnego zakażenia lub jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni należy skonsultować się z lekarzem.

Uwagi dotyczące przyjmowania leku

W trakcie stosowania leku Paracetamol Hasco należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadzące do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie, alkoholizm w fazie przewlekłej lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk).

Notowano występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna u pacjentów w sytuacjach, gdy stosują oni paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub gdy przyjmują paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawy kwasicy metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty.

Nawykowe przyjmowanie leków przeciwbólowych, szczególnie połączeń kilku substancji przeciwbólowych, może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek z ryzykiem niewydolności nerek.

Zalecenia dotyczące przyjmowania leku

Nie zaleca się przedłużonego lub częstego przyjmowania leku, ani równoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol. Przyjęcie na raz wielokrotności dawki dobowej może spowodować ciężkie uszkodzenie wątroby.

Niebezpieczeństwo przedawkowania jest większe u osób z alkoholowym uszkodzeniem wątroby, bez marskości. Nie należy przyjmować tego leku bez porady lekarza, jeśli u pacjenta występują problemy ze spożywaniem alkoholu.

Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych.

Dzieci i młodzież

Lek nie jest zalecany u dzieci w wieku poniżej 8 lat.

Lek Paracetamol Hasco a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.

Lek Paracetamol Hasco może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie leku Paracetamol Hasco.

Paracetamol Hasco - Interakcje leków:

- probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej - podagry),

- metoklopramid i domperidon (leki stosowane przeciw nudnościom i wymiotom) zwiększają szybkość wchłaniania paracetamolu,

- kolestyramina (lek obniżający zawartość cholesterolu we krwi) zmniejsza wchłanianie paracetamolu,

- długotrwałe stosowanie paracetamolu w dużych dawkach nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (z grupy pochodnych kumaryny),

- leki nasenne lub przeciwpadaczkowe (m.in. barbiturany np. fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, prymidon) nasilają szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę,

- niektóre antybiotyki, np. ryfampicyna zwiększa szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę, chloramfenikol - paracetamol zwiększa jego toksyczność,

- flukloksacylina (antybiotyk), z powodu poważnej nieprawidłowości krwi i płynów (nazywanej kwasicą metaboliczną), która powoduje konieczność pilnego leczenia (patrz punkt 2),

- leki spowalniające opróżnianie żołądka mogą opóźniać wchłanianie i początek działania paracetamolu,

Jednoczesne stosowanie paracetamolu z innymi lekami:

- jednoczesne stosowanie leków przeciwdepresyjnych (z grupy tzw. inhibitorów MAO) z paracetamolem może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę,

- jednoczesne stosowanie paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (m. in. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy) zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek,

- nie należy stosować paracetamolu jednocześnie z ośrodkowo działającymi lekami przeciwbólowymi, ponieważ nasila on ich działanie,

- kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu,

- jednoczesne podawanie paracetamolu i zydowudyny (leku stosowanego w zakażeniach HIV) zwiększa tendencję do zmniejszania się liczby białych krwinek (neutropenii), co zaburza układ odpornościowy i zwiększa ryzyko zakażeń. Dlatego lek Paracetamol Hasco można przyjmować równocześnie z zydowudyną jedynie na zalecenie lekarza. Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania któregokolwiek z wyżej wymienionych leków.

Paracetamol Hasco - Informacje dotyczące ciąży i karmienia piersią:

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Ciąża:

Paracetamol Hasco można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należy przyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jak najkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.

Karmienie piersią:

Po podaniu doustnym paracetamol w niewielkich ilościach wydzielany jest do mleka. Nie odnotowano żadnego niekorzystnego wpływu na karmione niemowlęta. Podczas karmienia piersią mogą być stosowane terapeutyczne dawki tego produktu leczniczego.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:

Paracetamol nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Lek Paracetamol Hasco zawiera sorbitol:

Lek zawiera 1845 mg sorbitolu w każdej saszetce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Lek Paracetamol Hasco

Paracetamol Hasco to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, który zawiera paracetamol.

Skład leku

Paracetamol Hasco zawiera 500 mg paracetamolu w każdej saszetce proszku doustnego.

Działanie i wskazania

Paracetamol Hasco działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. Jest wskazany do stosowania w łagodzeniu bólu i obniżania gorączki u dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować Paracetamolu Hasco w przypadku nadwrażliwości na paracetamol lub inne składniki leku, ciężkich zaburzeń czynności wątroby oraz u pacjentów z alkoholizmem.

Działania niepożądane

Podczas stosowania Paracetamolu Hasco mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, biegunka, wysypka skórna. W przypadku wystąpienia cięższych działań niepożądanych należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.

Jak przyjmować lek

Paracetamol Hasco należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub zgodnie z ulotką dla pacjenta. Dawkowanie oraz czas trwania leczenia powinny być ustalone indywidualnie, w zależności od wieku pacjenta oraz jego masy ciała.

Podsumowanie

Paracetamol Hasco jest skutecznym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, który może być stosowany u dorosłych i dzieci powyżej 8 roku życia. W celu uzyskania pełniejszej informacji dotyczącej dawkowania i możliwych działań niepożądanych należy skonsultować się z lekarzem.

Pacjenci w podeszłym wieku

Nie jest wymagane dostosowywanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku.

Dzieci

Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 8 lat. Dla dzieci w wieku poniżej 8 latdostępne są inne postacie i moce.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Hasco

Przedawkowanie paracetamolu może spowodować niewydolność wątroby lub nerek. W przypadkuzażycia dawki większej niż zalecana należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej nawet,gdy samopoczucie chorego jest dobre.

Istnieje ryzyko zatrucia, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, u małych dzieci oraz w przypadkuchorób wątroby, przewlekłego nadużywania alkoholu i przewlekłego niedożywienia. Przedawkowaniemoże w tych przypadkach prowadzić do zgonu. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanieparacetamolu może spowodować w ciągu pierwszych 24 godzin takie objawy, jak: nudności,wymioty, jadłowstręt, bladość i ból brzucha.

Pominięcie zastosowania leku Paracetamol Hasco

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócićsię do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):niedokrwistość, niedokrwistość niehemolityczna, zahamowanie czynności szpiku kostnego,małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi), obrzęki, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki,krwawienia, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, niewydolność wątroby, martwica wątroby,żółtaczka, świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, ust, gardła,trudności w oddychaniu), pokrzywka oraz nefropatie i tubulopatie (choroby nerek).

Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób):ciężkie reakcje skórne (wysypka z krostkami na całym ciele lub nadżerki w jamie ustnej, oczach,narządach płciowych i skórze, czerwone plamy na ciele, często w środku pęcherze, pękające pęcherze,duże złuszczające się płaty skórne, osłabienie, gorączka i bóle stawów).

Paracetamol to lek powszechnie stosowany, a doniesienia o działaniach niepożądanych są rzadkie izazwyczaj związane z przedawkowaniem.

Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych):poważne schorzenie, które może sprawić, że krew staje się bardziej kwaśna (tzw. kwasicametaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2).

Działania nefrotoksyczne są rzadkie, nie odnotowano ich związku z dawkami terapeutycznymi, pozaprzypadkami długotrwałego stosowania leku.

Lek stosowany przez dłuższy czas lub przedawkowany może spowodować uszkodzenie wątrobyi nerek oraz methemoglobinemię z objawami sinicy (szaroniebieskie zabarwienie skóry).

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działanianiepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych DziałańProduktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych

Informacje o leku Paracetamol Hasco

Dane kontaktowe:

Producent: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek S.A.

Adres: 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E

Telefon: 22 742 00 22

Email: informacjaoleku@hasco-lek.pl

Informacje o działaniu leku:

Lek Paracetamol Hasco zawiera substancję czynną paracetamol. Działania niepożądane można zgłaszać podmiotowi odpowiedzialnemu.

Aby zapewnić bezpieczeństwo stosowania leku, zaleca się zgłaszanie działań niepożądanych.

Przechowywanie leku:

Lek Paracetamol Hasco należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu, niedostępnym dla dzieci i chroniącym przed wilgocią i światłem.

Nie stosować leku po upływie terminu ważności. Zużyte leki należy odpowiednio utylizować, zapytaj farmaceutę o właściwy sposób usuwania.

Zawartość opakowania i skład:

Jedna saszetka leku zawiera 500 mg paracetamolu oraz inne składniki, takie jak sorbitol, aromat pomarańczowy, aspartam i inne substancje pomocnicze.

Opakowania leku Paracetamol Hasco dostępne są w różnych ilościach saszetek.

Informacje dodatkowe:

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 01/2025 r.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł