Paracetamol HASCO Proszek doustny w saszetce (500 mg) - 12 sasz.
Paracetamol HASCO Proszek doustny w saszetce (500 mg) - 12 sasz.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
PARACETAMOL HASCO
500 mg, proszek doustny w saszetce
Paracetamolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Paracetamol Hasco i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco
- Jak stosować lek Paracetamol Hasco
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Paracetamol Hasco
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Paracetamol Hasco i w jakim celu się go stosuje
Paracetamol Hasco to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy do stosowania w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, w tym migreny, bóle gardła, bóle zębów, bóle kostne, stawowe i mięśniowe, bolesne miesiączkowanie) oraz gorączki (w przebiegu przeziębienia i stanów grypopodobnych).
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się do lekarza.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol Hasco
Kiedy nie stosować leku Paracetamol Hasco:
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6),
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem stosowania leku Paracetamol Hasco należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania paracetamolu u pacjentów:
- z niewydolnością wątroby,
- przewlekle uzależnionych od alkoholu,
- z ciężką niewydolnością nerek,
- z zespołem Gilberta (rodzinną żółtaczką niehemolityczną),
- z ostrym zapaleniem wątroby,
- przyjmujących równocześnie leki zaburzające czynność wątroby.
Informacje o leku Paracetamol Hasco
Osoby z niedoborem dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub niedokrwistością hemolityczną powinny powiadomić swojego lekarza o stosowaniu leku Paracetamol Hasco. W przypadku wysokiej gorączki, objawów wtórnego zakażenia lub utrzymujących się objawów należy skonsultować się z lekarzem.
Przyjmowanie leku Paracetamol Hasco może prowadzić do różnych skutków ubocznych, dlatego ważne jest poinformowanie lekarza o wszelkich chorobach oraz przyjmowanych innych lekach. Należy również unikać przedłużonego stosowania leku bez nadzoru lekarza oraz jednoczesnego stosowania innych leków zawierających paracetamol.
Informacje dodatkowe
Stosowanie paracetamolu może być przyczyną fałszywych wyników niektórych badań laboratoryjnych. Dlatego ważne jest, aby pacjent informował lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, w tym o planowanych.
Dzieci i młodzież
Paracetamol Hasco nie jest zalecany dla dzieci poniżej 8 roku życia. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania leku u dzieci, należy skonsultować się z lekarzem.
Interakcje leków z Paracetamolem
- probenecyd (lek stosowany w leczeniu dny moczanowej - podagry),
- metoklopramid i domperidon (leki stosowane przeciw nudnościom i wymiotom) zwiększająszybkość wchłaniania paracetamolu,
- kolestyramina (lek obniżający zawartość cholesterolu we krwi) zmniejsza wchłanianieparacetamolu,
- długotrwałe stosowanie paracetamolu w dużych dawkach nasila działanie lekówprzeciwzakrzepowych (z grupy pochodnych kumaryny),
- leki nasenne lub przeciwpadaczkowe (m.in. barbiturany np. fenobarbital, fenytoina,karbamazepina, prymidon) nasilają szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę,
- niektóre antybiotyki, np. ryfampicyna zwiększa szkodliwe działanie paracetamolu na wątrobę,chloramfenikol - paracetamol zwiększa jego toksyczność,
- flukloksacylina (antybiotyk), z powodu poważnej nieprawidłowości krwi i płynów (nazywanejkwasicą metaboliczną), która powoduje konieczność pilnego leczenia (patrz punkt 2),
- leki spowalniające opróżnianie żołądka mogą opóźniać wchłanianie i początek działaniaparacetamolu,
- jednoczesne stosowanie leków przeciwdepresyjnych (z grupy tzw. inhibitorów MAO) zparacetamolem może wywołać stan pobudzenia i wysoką temperaturę,
- jednoczesne stosowanie paracetamolu z niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi (m. in.ibuprofen, kwas acetylosalicylowy) zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń czynności nerek,
- nie należy stosować paracetamolu jednocześnie z ośrodkowo działającymi lekamiprzeciwbólowymi, ponieważ nasila on ich działanie,
- kofeina nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu,
- jednoczesne podawanie paracetamolu i zydowudyny (leku stosowanego w zakażeniach HIV)zwiększa tendencję do zmniejszania się liczby białych krwinek (neutropenii), co zaburza układodpornościowy i zwiększa ryzyko zakażeń. Dlatego lek Paracetamol Hasco można przyjmowaćrównocześnie z zydowudyną jedynie na zalecenie lekarza.
Należy skonsultować się z lekarzem w przypadku przyjmowania któregokolwiek z wyżejwymienionych leków.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Paracetamol Hasco - informacje dla pacjentów
Paracetamol Hasco z alkoholem
W czasie leczenia paracetamolem nie należy spożywać alkoholu.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Paracetamol Hasco można stosować w czasie ciąży, jeżeli jest to klinicznie uzasadnione. Należyprzyjmować możliwie najmniejszą zalecaną dawkę zmniejszającą ból i (lub) gorączkę, przez jaknajkrótszy czas i jak najrzadziej. Należy skonsultować się z lekarzem, jeżeli ból i (lub) gorączka niezmniejszają się lub gdy pacjentka potrzebuje częściej przyjmować lek.
Karmienie piersią
Po podaniu doustnym paracetamol w niewielkich ilościach wydzielany jest do mleka. Nie odnotowanożadnego niekorzystnego wpływu na karmione niemowlęta. Podczas karmienia piersią mogą byćstosowane terapeutyczne dawki tego produktu leczniczego.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Paracetamol nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdówi obsługiwania maszyn.
Lek Paracetamol Hasco zawiera sorbitol
Lek zawiera 1845 mg sorbitolu w każdej saszetce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzonowcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej upacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjentanie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Informacje o leku Paracetamol Hasco
Sorbitol może powodować dyskomfort ze strony układu pokarmowego i może mieć łagodne działanie przeczyszczające.
Lek Paracetamol Hasco zawiera aspartam. Lek zawiera 25 mg apartamu w każdej saszetce. Aspartam jest źródłem fenyloalaniny. Może być szkodliwy dla pacjentów z fenyloketonurią. Jest to rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania.
Jak stosować lek Paracetamol Hasco
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Zalecana dawka to:
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat (powyżej 40 kg): 1-2 saszetki do 3 razy na dobę. Nie częściej niż co 4 godziny i nie więcej niż 3 g (6 saszetek) paracetamolu na dobę.
Dzieci w wieku 8 – 12 lat (26 – 40 kg): 1 saszetka do 3 razy na dobę. Nie częściej niż co 4 godziny i nie więcej niż 1,5 g (3 saszetki) paracetamolu na dobę.
Zawsze konieczne jest przyjmowanie najmniejszej skutecznej dawki przez najkrótszy czas niezbędny do złagodzenia objawów. Nie należy przekraczać zalecanej dawki.
Czas trwania leczenia: Bez konsultacji z lekarzem leku nie należy stosować dłużej niż przez 3 dni.
Sposób podawania: Paracetamol Hasco, proszek doustny w saszetce przeznaczony jest do stosowania bezpośrednio doustnie, bez konieczności popijania. W razie potrzeby proszek doustny w saszetce można popić wodą, bądź rozpuścić w szklance gorącej wody, wymieszać w celu otrzymania jednorodnej zawiesiny o mleczno-żółtawym zabarwieniu i wypić bezpośrednio po ostudzeniu. Nie należy przechowywać otrzymanej zawiesiny.
Szczególne grupy pacjentów: U pacjentów dorosłych o masie ciała mniejszej niż 50 kg, odwodnionych lub przewlekle niedożywionych, a także w poniższych sytuacjach należy rozważyć podanie skutecznej dawki dobowej, nieprzekraczającej 60 mg na kg masy ciała na dobę, jednak nie więcej niż 3 g (6 saszetek) paracetamolu na dobę.
Zaburzenia czynności wątroby lub nerek: U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstępy pomiędzy kolejnymi dawkami.
Niewydolność nerek: U pacjentów z ciężką niewydolnością nerek musi być zachowany odstęp pomiędzy dawkami wynoszący co najmniej 8 godzin.
Przewlekły alkoholizm: Przewlekłe spożywanie alkoholu może obniżyć próg toksyczności paracetamolu. U tych pacjentów odstęp w czasie pomiędzy dwiema dawkami powinien wynosić minimum 8 godzin. Nie należy przekraczać dawki 2 g paracetamolu na dobę.
Pacjenci w podeszłym wieku
Nie jest wymagane dostosowywanie dawki u pacjentów w podeszłym wieku.
Dzieci
Nie zaleca się stosowania tego leku u dzieci w wieku poniżej 8 lat. Dla dzieci w wieku poniżej 8 lat dostępne są inne postacie i moce.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol Hasco
Przedawkowanie paracetamolu może spowodować niewydolność wątroby lub nerek. W przypadku zażycia dawki większej niż zalecana należy natychmiast zasięgnąć porady lekarskiej nawet, gdy samopoczucie chorego jest dobre.
Istnieje ryzyko zatrucia, zwłaszcza u osób w podeszłym wieku, u małych dzieci oraz w przypadku chorób wątroby, przewlekłego nadużywania alkoholu i przewlekłego niedożywienia. Przedawkowanie może w tych przypadkach prowadzić do zgonu. Przypadkowe lub zamierzone przedawkowanie paracetamolu może spowodować w ciągu pierwszych 24 godzin takie objawy, jak: nudności, wymioty, jadłowstręt, bladość i ból brzucha.
Pominięcie zastosowania leku Paracetamol Hasco
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
- Rzadko (u mniej niż 1 na 1000 osób):
- niedokrwistość, niedokrwistość niehemolityczna, zahamowanie czynności szpiku kostnego
- małopłytkowość (zmniejszenie liczby płytek krwi), obrzęki, ostre i przewlekłe zapalenie trzustki, krwawienia, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka, niewydolność wątroby, martwica wątroby, żółtaczka, świąd, wysypka, pocenie się, plamica, obrzęk naczynioruchowy (obrzęk twarzy, ust, gardła, trudności w oddychaniu), pokrzywka oraz nefropatie i tubulopatie (choroby nerek)
- Bardzo rzadko (u mniej niż 1 na 10 000 osób): ciężkie reakcje skórne (wysypka z krostkami na całym ciele lub nadżerki w jamie ustnej, oczach, narządach płciowych i skórze, czerwone plamy na ciele, często w środku pęcherze, pękające pęcherze, duże złuszczające się płaty skórne, osłabienie, gorączka i bóle stawów)
Paracetamol to lek powszechnie stosowany, a doniesienia o działaniach niepożądanych są rzadkie i zazwyczaj związane z przedawkowaniem.
Częstość nieznana (nie może być określona na podstawie dostępnych danych): poważne schorzenie, które może sprawić, że krew staje się bardziej kwaśna (tzw. kwasica metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2).
Działania nefrotoksyczne są rzadkie, nie odnotowano ich związku z dawkami terapeutycznymi, poza przypadkami długotrwałego stosowania leku.
Lek stosowany przez dłuższy czas lub przedawkowany może spowodować uszkodzenie wątroby i nerek oraz methemoglobinemię z objawami sinicy (szaroniebieskie zabarwienie skóry).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych.
Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309
Strona internetowa:
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 01/2025 r.