Paracetamol Medica Kapsułki miękkie (500 mg) - 2 tabl.
Paracetamol Medica Kapsułki miękkie (500 mg) - 2 tabl.
ULOTKA DLA PACJENTA
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed et efficitur erat. Duis nec libero ut purus luctus laoreet ut et orci.
Skład
- Substancja czynna: Lorem ipsum 100mg
- Substancje pomocnicze: Lorem ipsum, dolor sit amet
Dawkowanie
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed et efficitur erat. Duis nec libero ut purus luctus laoreet ut et orci.
Przeciwwskazania
- Lorem ipsum dolor sit amet
- Consectetur adipiscing elit
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed et efficitur erat. Duis nec libero ut purus luctus laoreet ut et orci.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Paracetamol US Pharmacia
500 mg, kapsułki, miękkie
Paracetamolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
Jeżeli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest Paracetamol US Pharmacia i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol US Pharmacia
- Jak przyjmować Paracetamol US Pharmacia
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Paracetamol US Pharmacia
- Zawartość opakowania i inne informacje
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
1. Co to jest Paracetamol US Pharmacia i w jakim celu się go stosuje
Paracetamol US Pharmacia zawiera paracetamol, który jest lekiem przeciwbólowym. Obniża on również gorączkę. Lek ten stosuje się w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki u dorosłych i młodzieży o masie ciała powyżej 55 kg (w przybliżeniu w wieku powyżej 15 lat).
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli samopoczucie nie ulegnie poprawie lub jeśli objawy nasilą się po 3 dniach leczenia.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Paracetamol US Pharmacia
Nie należy przyjmować leku Paracetamol US Pharmacia jeśli:
- u pacjenta stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (patrz punkt 6) lub orzeszki ziemne i soję,
- u pacjenta stwierdzono niewydolność wątroby.
Ostrzeżenia i środki ostrożności: Przed przyjęciem leku Paracetamol US Pharmacia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta stwierdzono: zaburzenia czynności wątroby lub nerek (w tym niewydolność nerek o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego i niewydolność wątroby o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego lub zespół Gilberta), niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, niedokrwistość hemolityczną, odwodnienie lub przewlekłe problemy żywieniowe (niedożywienie), astmę i uczulenie na aspirynę (kwas acetylosalicylowy).
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Paracetamol US Pharmacia:
Jeśli pacjent codziennie spożywa duże ilości alkoholu (ryzyko szkodliwego działania na wątrobę).
W trakcie stosowania leku Paracetamol US Pharmacia należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli:
- u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadząc do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie, przewlekły alkoholizm lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk).
- W tych sytuacjach notowano u pacjentów występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna (nieprawidłowość krwi i płynów ustrojowych), gdy stosowali oni paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub gdy przyjmowali paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawy kwasicy metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty.
Lek Paracetamol US Pharmacia zawiera paracetamol. NIE należy przyjmować tego leku z innymi lekami zawierającymi paracetamol. Nie należy przyjmować większej dawki leku niż zalecana, ponieważ może on poważnie uszkodzić wątrobę. Nie zaleca się długotrwałego lub częstego stosowania.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli któreś z powyższych ostrzeżeń dotyczy pacjenta lub dotyczyło go w przeszłości.
Informacje dodatkowe:
Dzieci i młodzież: Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 15 lat.
Paracetamol US Pharmacia a inne leki: Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent stosuje którykolwiek z następujących leków:
- barbiturany (grupa leków nasennych i przeciwbólowych),
- niektóre leki przeciwdepresyjne (np. inhibitory monoaminooksydazy),
- probenecyd (na dnę moczanową),
- chloramfenikol (antybiotyk),
- metoklopramid lub domperidon (leki zapobiegające nudnościom i przeciwwymiotne),
- cholestyramina (lek przeciwcholinergiczny),
- warfaryna i inne pochodne kumaryny (leki przeciwzakrzepowe),
- zydowudyna (lek stosowany w leczeniu AIDS),
- salicylamid (lek przeciwbólowy),
- izoniazyd (lek przeciwgruźliczy),
- lamotrygina (lek przeciwpadaczkowy).
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeżeli pacjent przyjmuje flukloksacylinę (antybiotyk) ze względu na poważne ryzyko zaburzeń krwi i płynów ustrojowych (nazywanych kwasicą metaboliczną), które muszą być pilnie leczone (patrz punkt 2).
Paracetamol może mieć wpływ na wyniki różnych badań laboratoryjnych.
Stosowanie leku Paracetamol US Pharmacia z jedzeniem, piciem i alkoholem:
Nie należy spożywać alkoholu w czasie przyjmowania leku Paracetamol US Pharmacia.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność:
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje zajście w ciążę, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Dawkowanie Paracetamol US Pharmacia
Zawsze należy przyjmować ten lek dokładnie w sposób opisany w tej ulotce lub zalecony przez lekarza lub farmaceutę. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (o masie ciała >55 kg):
Zwykle przyjmuje się od 1 do 2 kapsułek co 4 godziny (minimalna przerwa między dawkami). Nie należy przyjmować więcej niż 6 kapsułek w ciągu 24 godzin. Kapsułki należy połykać w całości.
Aby złagodzić objawy, należy stosować najmniejszą możliwą dawkę przez możliwie najkrótszy czas.
Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli samopoczucie nie ulegnie poprawie lub jeśli objawy nasilą się po 3 dniach leczenia.
Zaburzenia czynności nerek:
W przypadku choroby nerek (niewydolność nerek) może wystąpić ryzyko kumulacji paracetamolu. W konsekwencji lekarz może zmniejszyć dawkowanie. Zwyczajowo stosowana dawka to 1 kapsułka co 6 godzin u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek lub 1 kapsułka co 8 godzin u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.
Zaburzenia czynności wątroby, niedożywienie lub odwodnienie:
U pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, niedożywieniem, odwodnieniem i u dorosłych o masie ciała mniejszej niż 50 kg, dawka dobowa nie może przekraczać 60 mg/kg/dobę (do 2 gramów/dobę).
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol US Pharmacia
Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent zażyje więcej leku niż powinien, nawet jeśli czuje się dobrze. Mogą wystąpić nudności, wymioty i brak apetytu. Bardzo duże dawki paracetamolu mogą powodować poważne uszkodzenie wątroby.
Pominięcie przyjęcia leku Paracetamol US Pharmacia
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem jeżeli u pacjenta wystąpią:
- reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności z oddychaniem, pocenie się, mdłości, niedociśnienie, wstrząs i anafilaksja;
- uszkodzenie wątroby;
- ciężkie reakcje skórne.
Działania niepożądane, które mogą wystąpić to:
- Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1 000 osób)
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 (22) 492 13 01, faks: +48 (22) 492 13 09.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Paracetamol US Pharmacia
- Substancją czynną leku jest paracetamol. Jedna kapsułka zawiera 500 mg paracetamolu.
- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: makrogol 400, makrogol 600, woda oczyszczona, glikol propylenowy, powidon, krzemionka, koloidalna bezwodna, żelatyna, sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, glicerol, tytanu dwutlenek (E171).
- Zawiera w śladowych ilościach: triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytynę sojową, alkohol izopropylowy.
Jak wygląda lek Paracetamol US Pharmacia i co zawiera opakowanie
- Paracetamol US Pharmacia to biała, podłużna, miękka, żelatynowa kapsułka.
- Lek Paracetamol US Pharmacia jest dostępny w blistrach z folii PVC/PVDC/Aluminium.
- Każde opakowanie zawiera 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30 lub 32 kapsułki. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Polska: Paracetamol US Pharmacia
- Estonia: APAPTEN
- Litwa: APAP Express 500 mg minkštosios kapsulės
- Łotwa: APAPTEN 500 mg mīkstās kapsulas
Data ostatniej aktualizacji ulotki: marzec 2025 r.