Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide gaz medyczny, skroplony (100%) - 1 butla 10 l
Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide gaz medyczny, skroplony (100%) - 1 butla 10 l
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide, 100%, gaz medyczny skroplony
Dinitrogenii oxidum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądaneniewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide
- Jak stosować Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide i w jakim celu się go stosuje
Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide należy do grupy leków do znieczulenia ogólnego (układ nerwowy i ośrodkowy układ nerwowy) i jest gazem wziewnym.
Lek przeznaczony wyłącznie do stosowania w szpitalach.
Stosowanie tego leku jest wskazane w następujących przypadkach:
- lek pomocniczy przy znieczuleniu ogólnym, w połączeniu z innymi środkami znieczulającymi podawanymi dożylnie lub wziewnie.
- lek pomocniczy uśmierzający ból w płytkim znieczulaniu bez utraty świadomości przy krótkotrwałych, bolesnych zabiegach np. po wypadku, przy oparzeniach, zabiegach dentystycznych, porodzie i chirurgii otolaryngologicznej (dotyczące ucha).
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide
Kiedy nie stosować leku Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide:
- jeśli pacjent wymaga wentylacji 100% tlenem.
- w każdych warunkach, gdy powietrze jest zatrzymane wewnątrz ciała, a jego rozprężenie może stanowić zagrożenie, na przykład w przypadku:
- urazów głowy,
- urazów szczękowo-twarzowych,
- odmy,
- zatorów gazowych,
- choroby dekompresyjnej,
- u pacjentów, którzy niedawno nurkowali,
- u pacjentów, u których przeprowadzano encefalografię powietrzną,
- w przypadkach obecności pęcherzy rozedmowych,
- w trakcie operacji ucha środkowego, ucha wewnętrznego lub zatok,
- w przypadku znacznego wzdęcia brzucha (np. niedrożność jelit),
- gdy powietrze zostało wstrzyknięte do przestrzeni zewnątrzoponowej w celu określenia pozycji igły podczas znieczulenia zewnątrzoponowego.
- pacjentom, u których przeprowadzono niedawno wewnątrzgałkową iniekcję gazu (takiego jak SF 6)
Podtlenek azotu - ostrzeżenia i środki ostrożności
Ostrzeżenia dotyczące stosowania podtlenku azotu
- Heksfluorek siarki, CF - oktafluoropropan, CF - heksafluoroetan), dopóki pęcherzyk gazowy utrzymuje się w gałce ocznej lub przez okres 3 miesięcy po ostatnim wstrzyknięciu gazu do gałki ocznej. Rozprężenie pęcherzyka gazowego w gałce ocznej pod wpływem podtlenku azotu może spowodować poważne uszkodzenie wzroku.
- Nie należy stosować dłużej niż przez 24 godziny.
- W przypadku każdej zmiany stanu świadomości zakłócającej współpracę z pacjentem w trakcie stosowania podtlenku azotu w celu łagodzenia bólu.
Środki ostrożności
- Podtlenek azotu należy zawsze podawać z co najmniej 21% tlenem.
- Podtlenek azotu powoduje inaktywację witaminy B, co wpływa na metabolizm kwasu foliowego. W związku z tym synteza DNA po długotrwałym podawaniu podtlenku azotu jest zaburzona.
- U pacjentów z niezdiagnozowanym bezobjawowym niedoborem witaminy B podczas znieczulenia ogólnego zaobserwowano toksyczność neurologiczną po pojedynczym wystawieniu na działanie podtlenku azotu.
Zalecenia dla pacjentów
- Należy preferować samodzielne podawanie leku, aby umożliwić ocenę poziomu świadomości.
- Konieczne jest uważne monitorowanie pacjentów przyjmujących równocześnie leki upośledzające czynność ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza opiaty i benzodiazepiny.
- Podtlenek azotu jest gazem utleniającym, który ułatwia i przyspiesza spalanie.
Zachowanie ostrożności
- Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów z niewydolnością serca, jeśli podawanie podtlenku azotu prowadzi do wystąpienia niedociśnienia.
- Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów, którzy przeszli operacje na zatokach nosowych lub w uchu środkowym.
- Pomieszczenia, w których stosowany jest N2O, muszą być wyposażone w odpowiedni system odprowadzania gazów lub wentylacji.
Informacje dodatkowe
- W przypadku niedrożności trąbki Eustachiusza zwiększenie ciśnienia w jamie bębenkowej może skutkować bólem ucha i schorzeniami ucha środkowego.
Dzieci i młodzież
- Podtlenek azotu w rzadkich przypadkach powoduje depresję układu oddechowego u noworodków.
- Należy zbadać noworodka w kierunku możliwości wystąpienia depresji układu oddechowego, jeżeli w okresie okołoporodowym stosowano podtlenek azotu.
Lek Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide a inne leki
Pacjenci i leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, atakże o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
W odpowiednich przypadkach, zwłaszcza przy długotrwałym i powtarzającym się stosowaniupodtlenku azotu, konieczne jest podawanie pacjentowi witaminy B (patrz „Ostrzeżenia i środkiostrożności”, powyżej i punkt 4).
Leki, które zakłócają metabolizm witaminy B i (lub) kwasu foliowego, mogą wzmacniaćinaktywację witaminy B przez podtlenek azotu.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią , przypuszcza że może być w ciąży, lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża: Liczne dane dotyczące kobiet w ciąży, u których zastosowano pojedyncze podanie podtlenku azotu wpierwszym trymestrze (ponad 1000 wyników ekspozycji), wskazują na brak toksyczności powodującejanomalie rozwojowe. Ponadto narażenie na podtlenek azotu w okresie ciąży nie wiąże siębezpośrednio z toksycznością dla płodu lub noworodka.
Karmienie piersią: Nie wiadomo, w jakim stopniu podtlenek azotu przenika do mleka matki. Po krótkotrwałymstosowaniu podtlenku azotu, zważywszy na bardzo krótki okres półtrwania, przerwanie karmieniapiersią nie jest konieczne.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Po przerwaniu podawania podtlenku azotu, w szczególności po długotrwałym stosowaniu, pacjenciambulatoryjni, którzy są zmuszeni prowadzić pojazdy lub obsługiwać maszyny, powinni być podkontrolą medyczną do czasu, aż odzyskają ten sam stan czujności co przed podaniem leku.
Jak stosować Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide
Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide może być podawany wyłącznie w szpitalach przez fachowypersonel medyczny, zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się dolekarza.
Podtlenek azotu należy podawać wyłącznie podczas zabiegów chirurgicznych lub na sali porodowej,po zmieszaniu go z tlenem.
Lekarz określi właściwą dawkę podtlenku azotu, która zostanie podana w odpowiedni sposób,w zależności od potrzeb pacjenta, zapewniający odpowiednią ilość tlenu organizmowi pacjenta.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide
Podczas stosowania przeciwbólowego przedawkowanie może skutkować zawrotami głowy, utratą przebytomności, sinicą i zgonem z powodu zbyt małej ilości tlenu. W takiej sytuacji lekarz bezzwłocznie przerwie podawanie podtlenku i podejmie odpowiednie działania.
W przypadku przedawkowania w znieczuleniu ogólnym (wdychanie podtlenku azotu w stężeniu powyżej 70%) mogą wystąpić objawy niedotlenienia. W takiej sytuacji należy zredukować frakcję wdychanego podtlenku azotu, a lekarz anestezjolog powinien podjąć działania odpowiednio do potrzeb.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku należy zwrócić się do lekarza.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Główne działania niepożądane:
Odnośnie do łagodzenia bólu
Niezbyt często (występuje nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
nadmierne uspokojenie, pobudzenie, lęk, halucynacje, sny.
Częstość nieznana (nie można ocenić na podstawie dostępnych danych):
ból głowy.
Wspólne dla zastosowań w celu łagodzenia bólu i znieczulenia ogólnego
Podtlenek azotu przenika do przestrzeni w organizmie zawierających gaz szybciej niż azot się z nich wydostaje. Stosowanie podtlenku azotu może powodować rozszerzenie jam organizmu, w których znajduje się nie odprowadzany gaz.
Często (występuje nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
nudności, wymioty.
Niezbyt często (występuje nie częściej niż u 1 na 100 pacjentów):
Parestezje (mrowienie, drętwienie), wprowadzanie w stan euforii, zaburzenia psychiczno-dyslektyczne nie mające związku z innym środkiem znieczulającym.
Częstość nieznana (nie można ocenić na podstawie dostępnych danych):
zawroty głowy, mielopatia (niedowłady, osłabienie czucia), neuropatia (uszkodzenie nerwów – zaburzenia czucia), podostre złożone zwyrodnienie rdzenia kręgowego (zespół objawów neurologicznych takich jak: porażenie kurczowe, wygórowane odruchy głębokie, dodatni objaw Babińskiego, brak niektórych odruchów głębokich, osłabienie czucia powierzchniowego i głębokiego, zaburzenia koordynacji ruchów), wzrost ciśnienia śródczaszkowego, anemia megaloblastyczna (zmniejszenie się poniżej normy liczby krwinek czerwonych z powodu niedoboru witaminy B ), pancytopenia ( (zaburzenie hematologiczne polegające na niedoborze wszystkich prawidłowych elementów morfotycznych krwi: erytrocytów, leukocytów i trombocytów) obserwowana w przypadku występowania czynników predysponujących (niedobór kobalaminy, nadużywanie substancji)), leukopenia lub granulocytopenia (obserwowane po znacznym i długotrwałym narażeniu na terapię przeciwtężcową w latach 50.), poważne uszkodzenie wzroku (spowodowane rozprężeniem gazu w oku), ból ucha, zaburzenia ucha środkowego, przerwanie błony bębenkowej (w przypadku niedrożności trąbki Eustachiusza), depresja układu oddechowego (zmniejszenie
Częstości oddechów oraz objętości oddechowej
(u noworodka, gdy podtlenek azotu stosowano podczas porodu i w okresie)), niedobór witaminy B , dezorientacja.
Uogólnione napady padaczkowe o nieznanej częstości występowania
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczych: Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: 22 49-21-301, fax: 22 49-21-309,e-mail: ndl@urpl.gov.pl.
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Podczas magazynowania i transportu leku należy wziąć pod uwagę następujące informacje:
- Przechowywać w oryginalnej butli gazowej.
- Butlę gazową przechowywać szczelnie zamkniętą, w pozycji pionowej.
- Nie przelewać gazu z jednej butli gazowej do drugiej.
- Butle gazowe należy przechowywać w dobrze wentylowanych lub przewiewnych pomieszczeniach lub w wentylowanych magazynach zewnętrznych, gdzie są zabezpieczone przed deszczem i bezpośrednim nasłonecznieniem.
Butle należy chronić przed wstrząsem, upadkiem, substancjami utleniającymi i łatwopalnymi, wilgocią, źródłami ciepła lub zapłonu.
Przechowywanie butli gazowych w magazynie:
Butle należy magazynować w miejscu przewiewnym lub wentylowanym, chronionym przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i mrozem, czystym, wolnym od materiałów łatwopalnych, przeznaczonym wyłącznie do przechowywania gazów medycznych oraz zamykanym na klucz.
Przechowywanie butli gazowych podczas stosowania:
Przed użyciem butle powinny być przechowywane z zamkniętym zaworem; należy unikać magazynowania dużej ich liczby.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide
- Substancją czynną leku jest podtlenek azotu (skroplony gaz pod ciśnieniem 44 bar w temperaturze 15 ºC).
- Lek nie zawiera innych składników.
Jak wygląda lek Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide i co zawiera opakowanie
Podtlenek Azotu Medyczny Air Liquide jest pakowany w butle dostępne w następujących wielkościach:
- Butla 3 l: zawierająca 2,25 kg i dostarczająca 1,22 m3 gazu pod ciśnieniem 1 bar w temperaturze 15 ºC
- Butla 10 l: zawierająca 7,5 kg i dostarczająca 4,06 m3 gazu pod ciśnieniem 1 bar w temperaturze 15 ºC
- Butla 13,33 l: zawierająca 10 kg i dostarczająca 5,41 m3 gazu pod ciśnieniem 1 bar w temperaturze 15 ºC
- Butla 40 l: zawierająca 30 kg i dostarczająca 16,23 m3 gazu pod ciśnieniem 1 bar w temperaturze 15 ºC
- Butla 53,33 l: zawierająca 40 kg i dostarczająca 21,65 m3 gazu pod ciśnieniem 1 bar w temperaturze 15 ºC
- Wiązka 12 butli 53,33 l: zawierająca 480 kg i dostarczająca 259,8 m3 gazu pod ciśnieniem 1 bar w temperaturze 15 ºC
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny:
Air Liquide Santé International
75 quai d’Orsay
75007 Paris
Francja
Wytwórca:
Air Liquide Medical
Tolhuisstraat 46
2627 Schelle
Belgia
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 24 kwietnia 2019
Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:
Należy zapoznać się z Charakterystyką Produktu Leczniczego dostępną na stronie internetowejUrzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych(www.urpl.gov.pl).
Dawkowanie i sposób podawania
Podtlenek azotu może być podawany wyłącznie na bloku operacyjnym lub na sali porodowej. Poza salami operacyjnymi i porodowymi, jeśli podtlenek azotu ma być stosowany do znieczulenia, należy użyć gotowej mieszaniny równomolowej podtlenku azotu i tlenu 50%/50%.
Zgodnie z istniejącymi przepisami, podawanie leku wymaga:
- podtlenek azotu - należy użyć mieszalnika podtlenku azotu i tlenu, który zawsze gwarantuje stężenia tlenu (FiO2) większe lub równe 21%, z możliwością osiągnięcia stężenia tlenu (FiO2) 100%, wyposażonego w urządzenie z zaworem zwrotnym oraz w system alarmowy działający w przypadku wykrycia awarii w dopływie tlenu.
Uwaga na podtlenek azotu - specjalne środki ostrożności
W przypadku sztucznej wentylacji należy monitorować stężenie tlenu (FiO ) w wydychanym2powietrzu.
Dawkowanie
Podtlenek azotu powinien być podawany wziewnie, w mieszaninie z tlenem, w stężeniu między 50% a70%.
Kobietom w ciąży, można podać podtlenek azotu tylko w razie bezwzględnej konieczności w stężeniunie większym niż 50% (patrz punkt 4.6).
Nie należy podawać podtlenku azotu przez okres dłuższy niż 24 godziny z uwagi na toksyczny wpływna rdzeń kręgowy (patrz punkt 4.8).
Specjalne ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
- Podtlenek azotu należy zawsze podawać z co najmniej 21% tlenem.
- Podtlenek azotu powoduje inaktywację witaminy B (kofaktora syntazy metioniny) co wpływa nametabolizm kwasu foliowego. W związku z tym synteza DNA po długotrwałym podawaniupodtlenku azotu jest zaburzona. Częste lub długotrwałe stosowanie podtlenku azotu możespowodować zmiany megaloblastyczne w komórkach szpiku kostnego i ewentualniemieloneuropatię oraz podostre złożone zwyrodnienie rdzenia kręgowego (patrz także punkt. 4).
- U pacjentów z niezdiagnozowanym subklinicznym niedoborem witaminy B podczas znieczuleniaogólnego, zaobserwowano toksyczność neurologiczną po pojedynczej ekspozycji na podtlenekazotu.
Gdy podtlenek azotu stosuje się w celu złagodzenia bólu:
- należy preferować samodzielne podawanie leku, aby umożliwić ocenę poziomu świadomości
- konieczne jest uważne monitorowanie pacjentów przyjmujących równocześnie leki upośledzająceczynność ośrodkowego układu nerwowego, zwłaszcza opiaty i benzodiazepiny, ze względu napodwyższone ryzyko głębokiej sedacji
Specjalne ostrzeżenia
Pomieszczenia, w których stosowany jest N O, muszą być wyposażone w odpowiedni systemodprowadzania gazów lub wentylacji, aby stężenie azotu utrzymywało się na minimalnym poziomie iponiżej ustalonych krajowych norm narażenia zawodowego.
W przypadku kobiet narażonych zawodowo na przewlekłe wdychanie podtlenku azotu w okresie ciążyw pomieszczeniach pozbawionych odpowiedniego systemu odprowadzania gazów lub wentylacyjnegoodnotowano wzrost liczby samoistnych poronień i anomalii. Odkrycia te budzą wątpliwości zewzględu na błędy metodologiczne oraz warunki narażenia, a także wobec faktu, że niezaobserwowano żadnego ryzyka w kolejnych badaniach, w których zastosowano odpowiedni systemodprowadzania gazów lub wentylacyjny.
Jest to gaz niepalny, ale mogący podtrzymywać spalanie innych gazów, cięższy od powietrza,gromadzący się w nisko położonych przestrzeniach.
Podtlenek azotu ułatwia i przyspiesza spalanie. Największe niebezpieczeństwo zapłonu w obecnościpodtlenku azotu dotyczy materiałów łatwopalnych, a w szczególności substancji tłuszczowych (oleje,smary) oraz substancji organicznych (tkaniny, drewno, papier, tworzywa sztuczne itd.), które mogą7
Podtlenek azotu
Zapalić się w kontakcie z podtlenkiem azotu zarówno samoistnie jak i na skutek kontaktu z iskrą, płomieniem lub źródłem zapłonu.
Podtlenek azotu może tworzyć mieszaniny wybuchowe w połączeniu z łatwopalnymi gazami lub oparami stosowanymi do znieczulania, nawet przy braku tlenu; może też tworzyć toksyczne opary azotowe w przypadku pożaru.
Podawanie podtlenku azotu może zwiększyć ciśnienie w balonach rurek do intubacji tchawicy.
Środki ostrożności
Podczas podawania podtlenku azotu należy zachować szczególne środki ostrożności:
- u pacjentów z niewydolnością serca, jeśli podczas podawania podtlenku azotu występuje niedociśnienie lub niewydolność serca, należy natychmiast wstrzymać podawanie podtlenku azotu.
- po operacji zatok lub ucha środkowego.
W przypadku kobiet narażonych zawodowo na przewlekłe wdychanie podtlenku azotu w okresie ciąży w pomieszczeniach pozbawionych odpowiedniego systemu odprowadzania gazów lub wentylacyjnego odnotowano wzrost liczby samoistnych poronień i anomalii. Odkrycia te budzą wątpliwości ze względu na błędy metodologiczne oraz warunki narażenia, a także wobec faktu, że nie zaobserwowano żadnego ryzyka w kolejnych badaniach, w których zastosowano odpowiedni system odprowadzania gazów lub wentylacyjny.
Dzieci i młodzież
Podtlenek azotu w rzadkich przypadkach powoduje depresję układu oddechowego u noworodków. Należy zbadać noworodka w kierunku możliwości wystąpienia depresji układu oddechowego, jeżeli w okresie okołoporodowym stosowano podtlenek azotu.
Specjalne środki ostrożności dotyczące usuwania produktu leczniczego i przygotowania produktu leczniczego do stosowania
Butle z podtlenkiem azotu medycznym przeznaczone są wyłącznie do stosowania w szpitalach.
Podtlenek azotu medyczny należy stosować jedynie w mieszaninie z tlenem medycznym.
Stężenie tlenu w mieszaninie oddechowej (FiO2) nie powinno być niższe niż 30%.
Specjalne instrukcje bezpieczeństwa:
- Butle należy zawsze przechowywać w pozycji pionowej, aby zabezpieczyć przed ryzykiem rozpylenia płynu, które powoduje poważne oparzenia o charakterze kriogenicznym (skrajnie niska temperatura).
- W przypadku odmrożeń (oparzeń kriogenicznych) spłukać dużą ilością wody.
- Butle dostarczane przez producenta muszą być wyposażone w system zabezpieczeń gwarantujący, że nie zostały naruszone.
- Nie obsługiwać butli, której zawór nie jest zabezpieczony nakrętką lub pokrywą ochronną.
Aktualne środki ostrożności:
- Przed użyciem sprawdzić właściwy stan butli i zaworów.
- Obsługiwać butle czystymi, nietłustymi rękami.
- Podczas obsługiwania butli nosić rękawice i obuwie ochronne.
Podsumowanie:
Nie zbliżać do ognia. Nie palić papierosów.
Nie używać smarów
W szczególności:
- nie wprowadzać gazu do urządzenia, w którym mogą występować substancje palne, a w szczególności substancje tłuszczowe,
- nie czyścić pojemników zawierających gaz, zaworów, uszczelek, wkładek, urządzeń zamykających oraz obwodów za pomocą produktów łatwopalnych, w szczególności substancji tłuszczowych,
Niektóre inne zasady bezpieczeństwa:
- nie stosować substancji tłuszczowych (wazeliny, maści itp.) na twarzy pacjentów,
- nie używać generatorów aerozoli (lakierów do włosów, dezodorantów itp.), rozpuszczalników (alkoholu benzyny itp.) na butlach bądź w ich pobliżu,
- po użyciu należy zamknąć zawór butli, pozwolić regulatorowi ciśnienia na obniżenie ciśnienia pozostawiając przepływomierz otwarty, zamknąć przepływomierz, a następnie poluzować śrubę nastawiania regulatora ciśnienia.
Warto także pamiętać o:
- nie próbowaniu naprawiać uszkodzonego zaworu,
- nie dokręcaniu regulatora ciśnienia-przepływomierza z zaciskiem.
oraz wiele innych zasad bezpieczeństwa związanych z użytkowaniem butli gazowych.
Transport butli gazowych
Butle muszą być transportowane w pozycji pionowej i zabezpieczone z użyciem odpowiednichurządzeń (takich jak wózek wyposażony w łańcuchy, barierki lub obręcze), w celu ochrony przedwstrząsami i upadkiem, a tym samym zabezpieczenia przed ryzykiem poparzeń kriogenicznych ludziw przypadku otwarcia zaworu.
Należy zwrócić szczególną uwagę podczas podłączania zaworu regulatora ciśnienia, aby zapobiecjego przypadkowemu uszkodzeniu.