Pomalidomide PPH Kapsułki twarde (3 mg) - 21 kaps. w blistrze perforowanym
Pomalidomide PPH Kapsułki twarde (3 mg) - 21 kaps. w blistrze perforowanym
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Pomalidomide PPH, 1 mg, kapsułki, twarde
Pomalidomide PPH, 2 mg, kapsułki, twarde
Pomalidomide PPH, 3 mg, kapsułki, twarde
Pomalidomide PPH, 4 mg, kapsułki, twarde
Pomalidomidum
Należy spodziewać się, że lek Pomalidomide PPH spowoduje ciężkie wady rozwojowe i możeprowadzić do śmierci płodu.
- Nie wolno przyjmować leku, jeśli pacjentka jest w ciąży lub może zajść w ciążę.
- Koniecznie należy stosować się do porad dotyczących antykoncepcji przedstawionych w niniejszej ulotce.
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek możezaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądaneniewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Pomalidomide PPH i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Pomalidomide PPH
- Jak przyjmować lek Pomalidomide PPH
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Pomalidomide PPH
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Pomalidomide PPH i w jakim celu się go stosuje
Co to jest lek Pomalidomide PPH
Lek Pomalidomide PPH zawiera substancję czynną pomalidomid. Lek ten jest podobny do talidomidu i należy do grupy leków, które wpływają na działanie układu immunologicznego (naturalnej odporności organizmu).
W jakim celu stosuje się lek Pomalidomide PPH
Lek Pomalidomide PPH jest stosowany do leczenia osób dorosłych, u których występuje rodzaj nowotworu zwany „szpiczakiem mnogim”.
Lek Pomalidomide PPH stosuje się jednocześnie z:
- dwoma innymi lekami, bortezomibem (rodzaj leku stosowanego w chemioterapii) i deksametazonem (lek przeciwzapalny) u pacjentów, którzy otrzymali już co najmniej jeden inny rodzaj leczenia zawierający lenalidomid lub
Szpiczak mnogi i lek Pomalidomide PPH
Jednym z innym lekiem, deksametazonem u pacjentów ze szpiczakiem, których stan pogorszył się, mimo że w przeszłości otrzymali już co najmniej dwa inne rodzaje leczenia zawierające lenalidomid i bortezomib.
Co to jest szpiczak mnogi
Szpiczak mnogi jest nowotworem, który atakuje pewien rodzaj białych komórek krwi (nazywanych komórkami plazmatycznymi). Komórki te ulegają niekontrolowanemu wzrostowi i gromadzą się w szpiku kostnym, co powoduje uszkodzenie kości i nerek.
W jaki sposób działa lek Pomalidomide PPH
- Przez zahamowanie rozwoju komórek szpiczakowych
- Przez pobudzanie układu immunologicznego tak, aby atakował komórki nowotworowe
- Poprzez hamowanie powstawania naczyń krwionośnych, dostarczających krew do komórek nowotworowych
Korzyści ze stosowania leku Pomalidomide PPH z bortezomibem i deksametazonem
Lek Pomalidomide PPH stosowany z bortezomibem i deksametazonem zwykle opóźniał nawrót szpiczaka mnogiego do 11 miesięcy - w porównaniu z 7 miesiącami u pacjentów, którzy przyjmowali jedynie bortezomib i deksametazon.
Korzyści ze stosowania leku Pomalidomide PPH z deksametazonem
Lek Pomalidomide PPH stosowany z deksametazonem zwykle opóźniał nawrót szpiczaka mnogiego do 4 miesięcy - w porównaniu z 2 miesiącami u pacjentów, którzy przyjmowali jedynie deksametazon.
Informacje ważne przed przyjęciem leku Pomalidomide PPH
Kiedy nie stosować leku Pomalidomide PPH
- Jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko
- Jeśli pacjent ma uczulenie na pomalidomid lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Pomalidomide PPH należy omówić to z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką, jeśli:
- u pacjenta występowały kiedykolwiek w przeszłości zakrzepy krwi. Podczas leczenia lekiem Pomalidomide PPH występuje zwiększone ryzyko powstawania zakrzepów krwi w żyłach i tętnicach. Lekarz może zalecić dodatkowe leczenie (np. warfaryną) lub zmniejszyć dawkę leku Pomalidomide PPH w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia zakrzepów krwi.
- u pacjenta kiedykolwiek wystąpiła reakcja nadwrażliwości, jak wysypka, świąd, obrzęk, zawroty głowy lub trudności w oddychaniu podczas przyjmowania podobnych leków o nazwach „talidomid” i „lenalidomid”.
Ciąża, antykoncepcja i karmienie piersią - informacja dla kobiet i mężczyzn
Jak wskazano poniżej, podczas stosowania leku Pomalidomide PPH muszą być przestrzegane warunki programu zapobiegania ciąży.
Kobietom przyjmującym lek Pomalidomide PPH nie wolno zajść w ciążę, nie wolno też, żeby partnerka mężczyzny leczonego pomalidomidem zaszła w ciążę, ponieważ należy spodziewać się, że lek ten będzie
Szkodliwość dla płodu
Lek Pomalidomide PPH może być szkodliwy dla płodu. Pacjent/pacjentka i jego partnerka/jej partner powinni stosować skuteczne metody antykoncepcji podczas przyjmowania tego leku.
Kobiety
Nie należy stosować leku Pomalidomide PPH, jeśli pacjentka jest w ciąży, przypuszcza że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, ponieważ należy spodziewać się, że lek ten będzie szkodliwy dla płodu.
Przed rozpoczęciem leczenia pacjentka powinna powiedzieć lekarzowi, że może zajść w ciążę, nawet jeśli uważa to za mało prawdopodobne.
- musi stosować skuteczne metody zapobiegania ciąży przez co najmniej 4 tygodnie przed rozpoczęciem leczenia, przez cały czas trwania leczenia i co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu leczenia. Pacjentka powinna porozmawiać z lekarzem o tym, która metoda zapobiegania ciąży jest dla niej najlepsza.
- za każdym razem podczas przepisywania leku, lekarz upewni się, że pacjentka zrozumiała wszystkie niezbędne działania, które musi podjąć, aby zapobiec zajściu w ciążę.
- lekarz zleci wykonanie testów ciążowych przed leczeniem, nie rzadziej niż co 4 tygodnie w trakcie leczenia i po co najmniej 4 tygodniach od zakończenia leczenia.
Jeśli pomimo zastosowania metod zapobiegawczych pacjentka zajdzie w ciążę, musi natychmiast przerwać leczenie i natychmiast poinformować o tym lekarza.
Karmienie piersią
Nie wiadomo, czy lek Pomalidomide PPH przenika do mleka ludzkiego. Jeśli pacjentka karmi piersią lub zamierza karmić piersią, musi powiedzieć o tym lekarzowi prowadzącemu. Lekarz prowadzący poinformuje pacjentkę czy powinna przerwać, czy kontynuować karmienie piersią.
Mężczyźni
Lek Pomalidomide PPH przenika do nasienia ludzkiego.
- Jeśli partnerka jest w ciąży lub może zajść w ciążę, mężczyzna musi stosować prezerwatywy podczas całego okresu leczenia i przez 7 dni po zakończeniu leczenia.
- Jeśli partnerka mężczyzny będącego w trakcie leczenia lekiem Pomalidomide PPH zajdzie w ciążę, należy natychmiast poinformować o tym lekarza. Partnerka powinna natychmiast zwrócić się do lekarza.
Pacjent nie powinien być dawcą nasienia podczas leczenia i przez 7 dni po zakończeniu leczenia.
Oddawanie krwi i badania krwi
Podczas leczenia i przez 7 dni po zakończeniu leczenia pacjent nie powinien oddawać krwi.
Przed leczeniem i podczas leczenia lekiem Pomalidomide PPH, lekarz będzie regularnie zlecał wykonywanie badań krwi. Jest to konieczne, ponieważ lek ten może spowodować zmniejszenie liczby komórek krwi (białych krwinek), które pomagają zwalczać zakażenia oraz zmniejszenie liczby komórek (płytek krwi), które pomagają zahamować krwawienia.
Lekarz powinien zlecić pacjentowi badania krwi:
- przed leczeniem,
- co tydzień podczas pierwszych 8 tygodni leczenia,
- następnie co najmniej raz w miesiącu tak długo, jak pacjent przyjmuje lek Pomalidomide PPH.
Lekarz może zmienić dawkę leku Pomalidomide PPH lub przerwać leczenie na podstawie wyników badań krwi pacjenta. Lekarz może również zmienić dawkę lub zaprzestać stosowania leku, ze względu na ogólny stan zdrowia pacjenta.
Dzieci i młodzież
Lek Pomalidomide PPH nie jest zalecany do stosowania u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat.
Lek Pomalidomide PPH a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, ponieważ lek Pomalidomide PPH może wpływać na działanie innych leków. Również inne leki mogą wpływać na działanie leku Pomalidomide PPH.
Przed przyjęciem leku Pomalidomide PPH należy poinformować lekarza, farmaceutę lub pielęgniarkę,w szczególności, jeżeli pacjent przyjmuje którykolwiek z następujących leków:
- niektóre leki przeciwgrzybicze, takie jak ketokonazol
- niektóre antybiotyki (na przykład cyprofloksacyna, enoksacyna)
- niektóre leki przeciwdepresyjne, takie jak fluwoksamina
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Podczas przyjmowania leku Pomalidomide PPH niektóre osoby mogą odczuwać zmęczenie, zawroty głowy, omdlenie, splątanie lub zmniejszoną czujność. Jeśli takie objawy wystąpią u pacjenta, nie należy prowadzić pojazdów, posługiwać się narzędziami ani obsługiwać maszyn.
Lek Pomalidomide PPH
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na kapsułkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak przyjmować lek Pomalidomide PPH
Lek Pomalidomide PPH musi zlecić lekarz mający doświadczenie w leczeniu szpiczaka mnogiego. Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
Kiedy przyjmować lek Pomalidomide PPH z innymi lekami
Lek Pomalidomide PPH z bortezomibem i deksametazonem
- Należy zapoznać się z ulotkami dołączonymi do bortezomibu i deksametazonu w celu uzyskania dalszych informacji dotyczących ich stosowania i działania.
- Lek Pomalidomide PPH, bortezomib i deksametazon stosuje się w cyklach leczenia. Każdy cykl trwa 21 dni (3 tygodnie).
- Należy zapoznać się z poniższą tabelą, aby sprawdzić, jakie leki należy przyjmować w poszczególnych dniach 3-tygodniowego cyklu.
Cykle od 1 do 8 | Cykl 9 i kolejne |
---|---|
|
|
|
|
|
|
| |
|
|
|
5 √ √ 5 √
6 √ 6 √
7 √ 7 √
8 √ √ √ 8 √ √ √
9 √ √ 9 √ √
10 √ 10 √
11 √ √ √ 11 √
12 √ √ 12 √
13 √ 13 √
14 √ 14 √
15 15
16 16
17 17
18 18
19 19
20 20
21 21
Po zakończeniu każdego 3-tygodniowego cyklu należy rozpocząć nowy cykl.
Lek Pomalidomide PPH tylko z deksametazonem
- Należy zapoznać się z ulotką dołączoną do leku deksametazon w celu uzyskania dalszych informacji dotyczących jego stosowania i działania.
- Lek Pomalidomide PPH i deksametazon stosuje się w cyklach leczenia. Każdy cykl trwa 28 dni (4 tygodnie).
- Należy zapoznać się z poniższą tabelą, aby sprawdzić, jakie leki należy przyjmować w poszczególnych dniach 4-tygodniowego cyklu:
- Każdego dnia należy sprawdzić w tabeli, jakie leki należy przyjąć w danym dniu.
- W niektóre dni należy przyjąć oba leki, w niektóre dni tylko jeden lek, a w niektóre dni nie należy przyjmować żadnego leku.
POM: pomalidomide; DEX: deksametazon
Nazwa leku | DZIEŃ | POM | DEX |
---|---|---|---|
1 | √ | √ | |
2 | √ | ||
3 | √ | ||
4 | √ | ||
5 | √ | ||
6 | √ | ||
7 | √ | ||
8 | √ | √ | |
9 | √ | ||
10 | √ | ||
11 | √ | ||
12 | √ | ||
13 | √ | ||
14 | √ | ||
15 | √ | √ | |
16 | √ | ||
17 | √ |
Po zakończeniu każdego 4-tygodniowego cyklu należy rozpocząć nowy cykl.
Jaką dawkę leku Pomalidomide PPH należy przyjmować z innymi lekami:
Lek Pomalidomide PPH z bortezomibem i deksametazonem
- Zalecana dawka początkowa leku Pomalidomide PPH to 4 mg na dobę.
- Zalecana dawka początkowa bortezomibu to 1,3 mg/m2 powierzchni ciała pacjenta.
- Zalecana dawka początkowa deksametazonu to 20 mg na dobę, a powyżej 75 lat to 10 mg na dobę.
Lek Pomalidomide PPH tylko z deksametazonem
- Zalecana dawka leku Pomalidomide PPH to 4 mg na dobę.
- Zalecana dawka początkowa deksametazonu to 40 mg na dobę, a powyżej 75 lat to 20 mg na dobę.
Lekarz może dostosować dawkę leków w zależności od wyników badań i stanu zdrowia pacjenta.
Jak przyjmować lek Pomalidomide PPH
- Nie łamać, nie otwierać ani nie rozgryzać kapsułek. Jeśli doszło do uszkodzenia kapsułki, należy natychmiast umyć skórę.
- Zawsze używaj rękawiczek jednorazowych podczas kontaktu z lekiem.
- Kapsułki należy połykać w całości, popijając wodą.
- Można je przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku.
- Stosuj kapsułki codziennie o tej samej porze.
- Żeby wyjąć kapsułkę z blistra, naciskaj tylko z jednej strony i unikaj naciskania środka kapsułki.
Lek Pomalidomide PPH - ważne informacje dla pacjentów
Jeśli u pacjenta występuje choroba nerek i pacjent jest dializowany, lekarz doradzi, jak i kiedyprzyjmować lek Pomalidomide PPH.
Czas trwania leczenia lekiem Pomalidomide PPH:
Należy kontynuować cykle leczenia do czasu podjęcia przez lekarza decyzji o zaprzestaniu leczenia.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Pomalidomide PPH:
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku Pomalidomide PPH należy natychmiastpowiadomić o tym lekarza lub udać się do szpitala. Należy wziąć ze sobą opakowanie leku.
Pominięcie przyjęcia leku Pomalidomide PPH:
Jeśli pacjent pominął przyjęcie leku Pomalidomide PPH w dniu, kiedy lek powinien zostać przyjęty,należy przyjąć kolejną kapsułkę o wyznaczonej porze następnego dnia. Nie należy stosować dawkipodwójnej w celu uzupełnienia pominiętej kapsułki Pomalidomide PPH.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku, należy zwrócić się dolekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane:
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Ciężkie działania niepożądane:
- gorączka, dreszcze, ból gardła, kaszel, owrzodzenia w jamie ustnej lub jakiekolwiek inne objawy zakażenia (ze względu na mniejszą liczbę białych krwinek, które pomagają zwalczać zakażenie)
- krwawienie lub siniaki występujące bez przyczyny, w tym krwawienie z nosa, jelit lub żołądka (z uwagi na wpływ leku na komórki krwi, zwane płytkami krwi)
- szybki oddech, szybkie tętno, gorączka i dreszcze, oddawanie bardzo niewielkiej ilości lub nieoddawanie moczu, nudności i wymioty, splątanie, utrata przytomności (z powodu zakażenia krwi nazywanego posocznicą lub wstrząsem septycznym)
- ciężka, utrzymująca się lub krwawa biegunka (także z bólem brzucha lub gorączką) wywołana przez bakterie zwane Clostridium difficile
- ból w klatce piersiowej lub ból nóg i obrzęk, szczególnie podudzia i łydki (spowodowane występowaniem zakrzepów krwi)
- duszność (ze względu na ciężkie zakażenia w obrębie klatki piersiowej, zapalenie płuc, niewydolność serca lub zakrzep krwi)
Skutki uboczne leku Pomalidomide PPH
Ostrzeżenie
1. Obrzęk twarzy, ust, języka i gardła, mogące powodować trudności w oddychaniu (z powodu poważnych postaci reakcji alergicznej nazywanych obrzękiem naczynioruchowym i reakcją anafilaktyczną)
2. Niektóre rodzaje raka skóry (rak płaskonabłonkowy oraz rak podstawnokomórkowy), które mogą powodować zmianę wyglądu skóry lub powstanie narośli na skórze. Jeśli pacjent zauważy jakiekolwiek zmiany na skórze podczas przyjmowania leku Pomalidomide PPH, należy zgłosić to lekarzowi tak szybko, jak to możliwe
3. Nawrót zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B, co może spowodować zażółcenie skóry i białek oczu, ciemnobrązowe zabarwienie moczu, ból brzucha po prawej stronie, gorączkę, nudności i wymioty. Należy natychmiast zwrócić się do lekarza w przypadku zaobserwowania jakiegokolwiek z tych objawów
4. Rozległa wysypka, wysoka temperatura ciała, powiększone węzły chłonne i zajęcie innych narządów (wysypka polekowa z eozynofilią i objawami układowymi określana również jako DRESS lub zespół nadwrażliwości na lek, toksyczna rozpływna martwica naskórka lub zespół Stevensa-Johnsona). W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast zaprzestać stosowania pomalidomidu oraz skontaktować się z lekarzem lub niezwłocznie zwrócić się pomoc medyczną. Patrz również punkt 2.
Ciężkie działania niepożądane
Jeśli wystąpią jakiekolwiek z powyższych ciężkich działań niepożądanych, należy przerwać przyjmowanie leku Pomalidomide PPH i natychmiast zwrócić się do lekarza – może być konieczne natychmiastowe leczenie.
Inne działania niepożądane
Bardzo częste (mogą wystąpić u więcej niż 1 osoby na 10):
- brak tchu (duszność)
- zakażenia płuc (zapalenie płuc i zapalenie oskrzeli)
- zakażenia nosa, zatok i gardła wywołane przez bakterie lub wirusy
- objawy grypopodobne (grypa)
- zmniejszenie liczby czerwonych krwinek mogące spowodować niedokrwistość prowadzącą do zmęczenia oraz osłabienia
- małe stężenia potasu we krwi (hipokaliemia) mogące powodować osłabienie, kurcze mięśni, bóle mięśni, kołatanie serca, mrowienie lub drętwienie, duszność, zmiany nastroju
- duże stężenie cukru we krwi
- szybkie i nieregularne bicie serca (migotanie przedsionków)
- utrata apetytu
- zaparcia, biegunka lub nudności
- wymioty
- ból brzucha
- brak energii
- trudności w zasypianiu lub utrzymaniu ciągłości snu
- zawroty głowy, drżenie
- kurcze mięśni, osłabienie mięśni
- ból kości, ból pleców
- drętwienie, uczucie mrowienia lub pieczenia skóry, bóle rąk lub stóp (neuropatia obwodowa czuciowa)
- obrzęk ciała, w tym obrzęk rąk i nóg
- wysypka
- zakażenie dróg moczowych mogące powodować pieczenie w czasie oddawania moczu lub potrzebę częstszego oddawania moczu
Częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 10):
- upadek
- krwawienie wewnątrz czaszki
Objawy niedoboru witaminy B12
- zmniejszona zdolność do poruszania lub czucia w obrębie dłoni, ramion, stóp i nóg z powoduuszkodzenia nerwów (neuropatia obwodowa czuciowo-ruchowa)
- drętwienie, świąd i mrowienie skóry (parestezje)
- uczucie wirowania w głowie utrudniające zachowanie prawidłowej pozycji stojącej i prawidłoweporuszanie
- obrzęk wywołany gromadzeniem się płynu
- pokrzywka
- świąd skóry
- półpasiec
- zawał serca (ból w klatce piersiowej rozprzestrzeniający się do ramion, szyi, szczęki, uczuciepocenia i braku tchu, nudności lub wymioty)
- ból w klatce piersiowej, zakażenie w obrębie klatki piersiowej
- wysokie ciśnienie tętnicze krwi
- jednoczesne zmniejszenie liczby czerwonych i białych krwinek oraz płytek krwi (pancytopenia),przez co występuje zwiększona podatność na krwawienia i siniaczenie. Pacjent może czuć sięzmęczony, osłabiony oraz mieć duszności, a także jest bardziej podatny na zakażenia.
- zmniejszenie liczby limfocytów (rodzaju krwinek białych), często wywołane przez zakażenie(limfopenia)
- małe stężenia magnezu we krwi (hipomagnezemia) mogące powodować zmęczenie, uogólnioneosłabienie, kurcze mięśni, drażliwość oraz prowadzić do małych stężeń wapnia we krwi(hipokalcemia), które mogą wywoływać drętwienie i (lub) mrowienie rąk, stóp lub warg, kurczemięśni, osłabienie mięśni, uczucie pustki w głowie, splątanie
- małe stężenie fosforanów we krwi (hipofosfatemia) mogące powodować osłabienie mięśnii drażliwość lub splątanie
- duże stężenie wapnia we krwi (hiperkalcemia) mogące powodować spowolnienie odruchówi osłabienie mięśni szkieletowych
- duże stężenia potasu we krwi mogące powodować nieprawidłowy rytm serca
- małe stężenia sodu we krwi mogące powodować zmęczenie i splątanie, drżenie mięśni, drgawki(napady padaczkowe) lub śpiączkę
- duże stężenie kwasu moczowego we krwi, które może prowadzić do zapalenia stawów w postacidny moczanowej
- niskie ciśnienie tętnicze krwi mogące powodować zawroty głowy lub omdlenia
- ból lub suchość w jamie ustnej
- zmiany w odczuwaniu smaku
- wzdęcie brzucha
- uczucie splątania
- przygnębienie (depresja)
- utrata przytomności, omdlenie
- zmętnienie oka (zaćma)
- uszkodzenie nerek
- niezdolność oddawania moczu
- nieprawidłowe wyniki badań wątroby
- ból w miednicy
- utrata masy ciała
Niezbyt częste (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 osoby na 100):
- udar
- zapalenie wątroby, które może powodować świąd skóry, zażółcenie skóry i białek oczu (żółtaczka),jasne zabarwienie stolca, ciemne zabarwienie moczu oraz ból brzucha
- rozpad komórek nowotworowych prowadzący do uwolnienia się toksycznych związków do krwi(zespół rozpadu guza). Może to prowadzić do problemów z nerkami.
- niedoczynność tarczycy, która może powodować takie objawy, jak zmęczenie, letarg, osłabieniemięśni, wolna częstość akcji serca, zwiększenie masy ciała
Informacje o leku Pomalidomide PPH
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- odrzucenie przeszczepionego narządu miąższowego (takiego jak serce lub wątroba)
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa Tel.: + 48 22 49 21 301 Faks: + 48 22 49 21 309 Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Pomalidomide PPH
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i tekturowym pudełku po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Zapis na opakowaniu po skrócie EXP oznacza termin ważności, a po skrócie Lot oznacza numer serii. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Nie stosować tego leku, jeśli zauważy się jakiekolwiek uszkodzenia lub ślady otwierania opakowania. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Po zakończeniu leczenia niewykorzystany lek należy zwrócić do apteki, która je przyjmuje. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Pomalidomide PPH- Substancją czynną leku jest pomalidomid.- Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna (E460), maltodekstryna, sodu stearylofumaran.
Pomalidomide PPH, 1 mg, kapsułki, twarde- Każda kapsułka twarda zawiera 1 mg pomalidomidu.- Otoczka kapsułki zawiera: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), biały tusz.- Tusz do nadruku zawiera: szelak glazurowany, tytanu dwutlenek (E171), glikol propylenowy.
Pomalidomide PPH, 2 mg, kapsułki, twarde- Każda kapsułka twarda zawiera 2 mg pomalidomidu.- Otoczka kapsułki zawiera: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), żelaza tlenek żółty (E172), żelaza tlenek czerwony (E172), biały tusz.
Tusz do nadruku zawiera:
szelak glazurowany, tytanu dwutlenek (E171), glikol propylenowy.
Pomalidomide PPH, 3 mg, kapsułki, twarde
Każda kapsułka twarda zawiera 3 mg pomalidomidu.
Otoczka kapsułki zawiera: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), indygokarmina (E132), żelazo tlenekżółty (E172), żelazo tlenek czerwony (E172), biały tusz.
Pomalidomide PPH, 4 mg, kapsułki, twarde
Każda kapsułka twarda zawiera 4 mg pomalidomidu.
Otoczka kapsułki zawiera: żelatyna, tytanu dwutlenek (E171), indygokarmina (E132), erytrozyna(E127), żelazo tlenek żółty (E172), żelazo tlenek czerwony (E172), biały tusz.
Jak wygląda lek Pomalidomide PPH i co zawiera opakowanie
Pomalidomide PPH, 1 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka żelatynowa twarda z żółtym korpusem i czerwonym wieczkiem, z białym nadrukiem „PLM 1”,wzdłuż osi korpusu.
Pomalidomide PPH, 2 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka żelatynowa twarda z pomarańczowym korpusem i czerwonym wieczkiem, z białym nadrukiem„PLM 2”, wzdłuż osi korpusu.
Pomalidomide PPH, 3 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka żelatynowa twarda z turkusowym korpusem i czerwonym wieczkiem, z białym nadrukiem„PLM 3”, wzdłuż osi korpusu.
Pomalidomide PPH, 4 mg, kapsułki, twarde
Kapsułka żelatynowa twarda z ciemnoniebieskim korpusem i czerwonym wieczkiem, z białym nadrukiem„PLM 4”, wzdłuż osi korpusu.
Wielkości opakowań:
14, 21, 14x1 lub 21x1 kapsułek w tekturowym pudełku.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny
Zakłady Farmaceutyczne POLPHARMA S.A.
ul. Pelplińska 19, 83-200 Starogard Gdański
tel. +48 22 364 61 01
Wytwórca
Synthon Hispania S.L.
Calle De Castello 1
Sant Boi De Llobregat
Barcelona 08830
Hiszpania
Synthon B.V.
Microweg 22
Nijmegen
Gelderland
6545 CM
Holandia
Lek Pomalidomid w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Austria: Pomalidomid +pharma 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg, Hartkapseln
- Grecja: POMALIDOMIDE/FARAN
- Finlandia: Pomalidomid Avansor
- Islandia: Pomalidomide WH
- Holandia: Pomalidomide Synthon 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg, harde capsules
- Rumunia: Pomalidomidă Dr. Reddy’s 1 mg, 2 mg, 3 mg, 4 mg, capsule
- Szwecja: Pomalidomid Avansor
- Węgry: Pomalidomid Onkogen 4 mg kemény kapszula
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 13