Prokit tabletki powlekane (50 mg) - 100 tabl.
Prokit tabletki powlekane (50 mg) - 100 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Prokit, 50 mg, tabletki powlekane
Itopridi hydrochloridum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Prokit i w jakim celu się go przyjmuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Prokit
- Jak przyjmować lek Prokit
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Prokit
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Prokit i w jakim celu się go przyjmuje
Prokit zawiera itopryd, który należy do grupy leków zwanych lekami prokinetycznymi. Leki prokinetyczne poprawiają lub pobudzają i nasilają motorykę (ruchliwość) przewodu pokarmowego przez działanie antagonistyczne na receptory dopaminowe D oraz hamowanie działania acetylocholinoesterazy. Podanie tych leków powoduje przyspieszenie opróżniania żołądka i przejścia treści pokarmowej przez jelito cienkie oraz zwiększenie napięcia dolnego zwieracza przełyku. Dodatkowo lek Prokit ma działanie przeciwwymiotne.
Prokit wskazany jest w leczeniu objawów wynikających z powolnego opróżniania żołądka, takich jak uczucie pełności w żołądku lub ból w górnej części brzucha, utrata apetytu, zgaga, nudności i wymioty w zaburzeniach żołądkowo-jelitowych, które nie są spowodowane chorobą wrzodową lub chorobą organiczną wpływającą na szybkość przejścia treści pokarmowej przez przewód pokarmowy.
Prokit jest również wskazany do objawowego leczenia choroby refluksowej przełyku w monoterapii lub jako terapia uzupełniająca do inhibitorów pompy protonowej (leki zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku).
Prokit jest wskazany do stosowania u dorosłych.
2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Prokit
Kiedy nie przyjmować leku Prokit:
- jeśli pacjent ma uczulenie na itopryd lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli przyspieszone opróżnianie żołądka może być szkodliwe, np. u pacjentów z krwawieniem z przewodu pokarmowego, z niedrożnością lub perforacją.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Prokit należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.
Prokit nasila działanie acetylocholiny i należy go stosować ze szczególną ostrożnością.
Badania kliniczne i działania niepożądane
Chociaż badania kliniczne wskazują, że częstość występowania działań niepożądanych u pacjentów w wieku 65 lat i starszych nie jest większa niż u młodszych pacjentów, u pacjentów w podeszłym wieku działania niepożądane mogą wystąpić na skutek ogólnego pogorszenia czynności wątroby i nerek.
Dzieci i młodzież
Nie należy stosować leku Prokit u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.
Prokit a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnielub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Lek Prokit i inne jednocześnie stosowane leki mogą wpływać wzajemnie na swoje działanie.
- Nie są znane interakcje leku Prokit z warfaryną, diazepamem, diklofenakiem, tyklopidyną, nifedypiną i nikardypiną.
- Leki antycholinergiczne mogą zmniejszać działanie itoprydu.
- Ze względu na działanie itoprydu na przewód pokarmowy, może on wpływać na wchłanianie innych, stosowanych doustnie leków.
Prokit z jedzeniem i piciem
Prokit należy przyjmować przed posiłkiem.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem leku. Lek Prokit może być stosowany w okresie ciąży lub u kobiet, u których nie można wykluczyć ciąży, jeśli korzyści z leczenia przewyższają potencjalne ryzyko.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Chociaż nie obserwowano wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, nie można jednak wykluczyć osłabienia koncentracji uwagi. Bardzo rzadko mogą wystąpić zawroty głowy. Jeśli wystąpią takie objawy, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn do czasu ustąpienia tych objawów.
Lek Prokit zawiera laktozę
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować sięz lekarzem przed przyjęciem leku.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Lek Prokit zawiera sód
Prokit zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę powlekaną, to znaczy lek uznaje się za „wolny odsodu”.
Jak przyjmować lek Prokit
Lek ten należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy skonsultowaćsię z lekarzem lub farmaceutą.
Informacje o leku Prokit
Wskazania do stosowania
W przypadku dolegliwości żołądkowo-jelitowych czynnościowej, niestrawności nie związanej z chorobą wrzodową, zalecana dawka dobowa dla dorosłych to 1 tabletka trzy razy na dobę przed posiłkiem przez maksymalnie 8 tygodni.
W przypadku choroby refluksowej przełyku zalecana dawka dobowa dla dorosłych to 1 tabletka trzy razy na dobę przed posiłkiem przez maksymalnie 6 tygodni, gdy Prokit jest stosowany w monoterapii i maksymalnie przez 12 tygodni, gdy Prokit jest stosowany jako terapia uzupełniająca do inhibitorów pompy protonowej.
Dawkowanie dla pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek
Jeśli pacjent ma zaburzenia czynności wątroby lub nerek, lekarz będzie uważnie kontrolował stan zdrowia pacjenta. Jeśli u pacjenta wystąpią działania niepożądane, lekarz zdecyduje o podjęciu odpowiednich działań, takich jak zmniejszenie dawki leku lub przerwanie leczenia.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Nie należy stosować leku Prokit u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 16 lat.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać przyjmowanie leku Prokit i poinformować lekarza, jeśli wystąpią objawy reakcji alergicznej.
Podczas leczenia lekiem Prokit mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak biegunka, zaparcie, ból brzucha, nadmierne wydzielanie śliny, ból głowy, drażliwość, zaburzenia snu, zawroty głowy, ból w klatce piersiowej lub ból pleców.
Działania niepożądane leku Prokit
Możliwe działania niepożądane:
- zmęczenie
- zwiększenie stężenia hormonu prolaktyny
- zmiany laboratoryjnych wyników badań krwi (zmniejszenie liczby białych krwinek, zwiększenie stężenia mocznika i kreatyniny)
Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1000 osób):
- wysypka, zaczerwienienie i świąd skóry
Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- ciężkie reakcje alergiczne, które mogą powodować trudności w oddychaniu
- zwiększenie wartości wyników badań krwi (AspAT, AlAT, GGTP, fosfataza alkaliczna, bilirubina)
- zmniejszenie liczby płytek krwi (co może objawiać się siniakami i nasilonymi krwawieniami)
- drżenie
- nudności
- żółtaczka
- powiększenie piersi u mężczyzn
Jeśli wystąpi mlekotok (produkcja i wydzielanie mleka, nie związane z karmieniem piersią) lubginekomastia (powiększenie piersi u mężczyzn) należy przerwać lub zakończyć leczenie tym lekiem.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tejulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszaćbezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych UrzęduRejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych,Al. Jerozolimskie 181 C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301,Faks: + 48 22 49 21 309, strona internetowa:
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Polska: Prokit
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 03.07.2023