Sagalix Kapsułki dojelitowe, twarde (20 mg) - 60 kaps. w blistrze
Sagalix Kapsułki dojelitowe, twarde (20 mg) - 60 kaps. w blistrze
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Sagalix, 10 mg, kapsułki dojelitowe, twarde
Sagalix, 20 mg, kapsułki dojelitowe, twarde
Sagalix, 40 mg, kapsułki dojelitowe, twarde
Omeprazolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest Sagalix i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Sagalix
- Jak przyjmować Sagalix
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Sagalix
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Sagalix i w jakim celu się go stosuje
Sagalix zawiera substancję czynną omeprazol. Należy do grupy leków zwanych „inhibitorami pompy protonowej”. Zmniejszają one ilość kwasu wytwarzanego przez żołądek.
Sagalix jest stosowany w leczeniu następujących stanów:
U dorosłych:
- „Choroba refluksowa przełyku” (ang. gastro-esophageal reflux disease, GERD). GERD powoduje, że kwas z żołądka przedostaje do przełyku (przewodu łączącego gardło z żołądkiem), powodując ból, stan zapalny i zgagę.
- (kontynuacja informacji dla dorosłych)
U dzieci:
- Dzieci powyżej 1. roku życia, o masie ciała 10 kg lub więcej
- „Choroba refluksowa przełyku” (GERD). GERD powoduje, że kwas z żołądka przedostaje się do przełyku (przewodu łączącego gardło z żołądkiem), powodując ból, stan zapalny i zgagę.
- (kontynuacja informacji dla dzieci)
Objawy zgagi u dzieci
U dzieci objawy tego stanu mogą obejmować cofanie treści żołądkowej do jamy ustnej(zarzucanie, zwracanie), nudności (wymioty) i za mały przyrost masy ciała.Dzieci i młodzież w wieku powyżej 4 lat
Wrzody żołądka zakażone bakteriami
Wrzody zakażone bakteriami zwanymi „Helicobacter pylori”. Jeśli u dziecka występuje tachoroba, lekarz może przepisać antybiotyki w celu wyleczenia zakażenia i umożliwieniawygojenia się wrzodów.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Sagalix
Kiedy nie przyjmować leku Sagalix
Jeśli pacjent ma uczulenie na omeprazol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku(wymienionych w punkcie 6).
Jeśli pacjent ma uczulenie na leki zawierające inne inhibitory pompy protonowej(np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, esomeprazol).
Jeśli pacjent przyjmuje leki zawierające nelfinawir (stosowany w leczeniu zakażenia wirusemHIV).
Nie należy przyjmować leku Sagalix jeśli którekolwiek z powyższych stwierdzeń dotyczy pacjenta.W razie wątpliwości przed zastosowaniem leku Sagalix należy skonsultować się z lekarzem lubfarmaceutą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed przyjęciem leku Sagalix należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
W związku z leczeniem omeprazolem zgłaszano występowanie ciężkich reakcji skórnych, w tymzespołu Stevensa-Johnsona, toksycznej rozpływnej martwicy naskórka, reakcji polekowej z eozynofiliąi objawami ogólnymi (zespół DRESS) oraz ostrej uogólnionej osutki krostkowej (AGEP). W przypadkuzauważenia jakichkolwiek objawów związanych z tymi ciężkimi reakcjami skórnymi, opisanymiw punkcie 4, należy zaprzestać stosowania leku Sagalix i natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.
Sagalix może maskować objawy innych chorób. Dlatego, jeśli przed rozpoczęciem przyjmowania lekuSagalix lub podczas jego przyjmowania wystąpi którykolwiek z poniższych stanów, należy natychmiastskonsultować się z lekarzem:
- Wystąpi nieuzasadniona duża utrata masy ciała oraz trudności w przełykaniu.
- Wystąpi ból brzucha lub niestrawność.
- Pacjent zacznie wymiotować jedzeniem lub krwią.
- Wydalany stolec ma kolor czarny (kał z domieszką krwi).
- Występuje ciężka lub uporczywa biegunka, ponieważ stosowanie omeprazolu jest związanez niewielkim zwiększeniem częstości występowania biegunki zakaźnej.
- Pacjent ma ciężkie zaburzenia czynności wątroby.
- Wystąpiła kiedykolwiek reakcja skórna po leczeniu lekiem podobnym do leku Sagalix, któryzmniejsza ilość kwasu w żołądku.
- Planowane jest specyficzne badanie krwi (chromogranina A).
Podczas przyjmowania omeprazolu może wystąpić zapalenie nerek. Objawy mogą obejmowaćzmniejszenie objętości moczu lub występowanie krwi w moczu i (lub) reakcje nadwrażliwości, takie jakgorączka, wysypka i sztywność stawów. Takie objawy pacjent powinien zgłosić lekarzowiprowadzącemu.
W przypadku długotrwałego przyjmowania leku Sagalix (dłużej niż 1 rok) prawdopodobnie koniecznebędą regularne kontrole lekarskie. Podczas każdej wizyty u lekarza należy zgłaszać wszelkie nowei nietypowe objawy i okoliczności.
Sagalix - informacje dla pacjentów
Przyjmowanie leku Sagalix
Przyjmowanie inhibitora pompy protonowej, takiego jak lek Sagalix, szczególnie przez okres dłuższy niż 1 rok, może nieznacznie zwiększyć ryzyko złamania kości biodrowej, kości nadgarstka lub kręgosłupa. Należy powiadomić lekarza, jeśli pacjent ma osteoporozę lub przyjmuje kortykosteroidy (które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia osteoporozy).
Działania niepożądane
Jeśli u pacjenta wystąpi wysypka na skórze, szczególnie w miejscach narażonych na działanie promieni słonecznych, należy jak najszybciej poinformować o tym lekarza, ponieważ może być konieczne przerwanie leczenia lekiem Sagalix. Należy również pamiętać, aby powiedzieć o wszelkich innych działaniach niepożądanych, takich jak ból stawów.
Dzieci
Niektóre dzieci z chorobami przewlekłymi mogą wymagać długotrwałego leczenia, chociaż nie jest to zalecane. Nie należy podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 1. roku życia lub dzieciom o masie ciała mniejszej niż 10 kg.
Lek Sagalix a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach które pacjent planuje przyjmować. Jest to ważne, ponieważ lek Sagalix może wpływać na sposób działania niektórych innych leków, a także niektóre inne leki mogą wpływać na działanie leku Sagalix.
Leki, które mogą mieć interakcje z lekiem Sagalix:
- Ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol
- Digoksyna
- Diazepam
- Fenytoina
Sagalix z jedzeniem i piciem
Patrz punkt 3.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Omeprazol przenika do mleka kobiet karmiących piersią, ale prawdopodobnie nie wpływa na dziecko przy stosowaniu dawek terapeutycznych. Lekarz zdecyduje, czy pacjentka może zażywać lek Sagalix, jeśli karmi piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Sagalix prawdopodobnie nie wpłynie na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania narzędzi lub maszyn. Mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak zawroty głowy i zaburzenia widzenia (patrz punkt 4). W takim przypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Sagalix zawiera sacharozę i sód
Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak przyjmować Sagalix
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Lekarz poinformuje pacjenta, ile kapsułek należy przyjmować oraz przez jak długi okres. Będzie to zależeć od stanu zdrowia pacjenta i jego wieku.
Zalecane dawki podano poniżej.
Stosowanie u dorosłych:
W leczeniu objawów GERD, takich jak zgaga i zarzucanie kwaśnej treści żołądkowej:
- Jeśli lekarz stwierdzi, że przełyk został nieznacznie uszkodzony, zalecana dawka to 20 mg raz na dobę przez 4-8 tygodni. Lekarz może zalecić przyjmowanie dawki 40 mg przez kolejne 8 tygodni, jeśli przełyk jeszcze się nie zagoi.
- Zalecana dawka po wygojeniu przełyku wynosi 10 mg raz na dobę.
- Jeśli przełyk nie został uszkodzony, zwykle stosowana dawka wynosi 10 mg raz na dobę.