Sertraline Zentiva Tabletki powlekane (25 mg) - 98 szt.
Sertraline Zentiva Tabletki powlekane (25 mg) - 98 szt.
Sertraline Zentiva, 25 mg, tabletki powlekane
Sertralinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawyniepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Sertraline Zentiva i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Sertraline Zentiva
- Jak stosować lek Sertraline Zentiva
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Sertraline Zentiva
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Sertraline Zentiva i w jakim celu się go stosuje
Lek Sertraline Zentiva zawiera substancję czynną sertralinę. Sertralina należy do grupy lekównazywanych selektywnymi inhibitorami zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI); leki te stosowanesą w leczeniu zaburzeń depresyjnych i (lub) zaburzeń lękowych.
Lek Sertraline Zentiva można stosować w leczeniu:
- depresji oraz zapobieganiu nawrotowom depresji (u dorosłych),
- zespołu lęku społecznego (u dorosłych),
- zespołu stresu pourazowego (PTSD) (u dorosłych),
- lęku napadowego (u dorosłych),
- zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych (ZO-K) (u dorosłych oraz dzieci i młodzieży w wiekuod 6 do 17 lat).
Depresja jest jednostką chorobową, której towarzyszą następujące objawy smutek, problemy zesnem i niemożność odczuwania radości z życia.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (ZO-K) i lęk napadowy są chorobami związanymi z lękiem,z towarzyszącym ciągłym niepokojem z powodu uporczywych wyobrażeń (obsesji), które powodująwykonywanie powtarzalnych rytuałów (czynności przymusowych, kompulsji).
Zespół stresu pourazowego jest stanem, który może wystąpić po wyjątkowo ciężkim przeżyciui charakteryzuje się pewnymi objawami zbliżonymi do depresji i lęku.
Zespół lęku społecznego (fobia społeczna) jest chorobą związaną z lękiem. Charakteryzuje sięuczuciem nasilonego lęku lub stresu w sytuacjach społecznych (takich jak np. rozmowa z obcymiosobami, przemawianie przed grupą ludzi, spożywanie posiłków lub napojów w obecności innychludzi, lub obawa przed potencjalnie zawstydzającym zachowaniem).
Lekarz podejmuje decyzję, czy lek ten nadaje się do leczenia choroby występującej u danegopacjenta.
W razie wątpliwości pacjenta związanych z przepisaniem mu leku Sertraline Zentiva należy skonsultować się z lekarzem.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Sertraline Zentiva
Kiedy nie stosować leku Sertraline Zentiva:
- jeśli pacjent ma uczulenie na sertralinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienione w punkcie 6);
- jeśli pacjent stosuje lub stosował inhibitory monoaminooksydazy (inhibitory MAO, np. selegilinę, moklobemid) lub leki podobne do inhibitorów MAO (np. linezolid). W przypadku zakończenia leczenia sertraliną trzeba odczekać co najmniej tydzień przed rozpoczęciem leczenia inhibitorem MAO. Po zakończeniu leczenia inhibitorem MAO trzeba odczekać co najmniej 2 tygodnie, zanim będzie można rozpocząć leczenie sertraliną;
- jeśli pacjent stosuje lek o nazwie pimozyd (lek stosowany w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak psychoza).
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
- Przed rozpoczęciem stosowania leku Sertraline Zentiva należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie, jeśli któraś z poniższych sytuacji dotyczy pacjenta obecnie lub w przeszłości:
- Jeśli u pacjenta występuje padaczka lub napady drgawkowe w wywiadzie. W razie wystąpienia napadu (drgawek) należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- Występująca w przeszłości choroba maniakalno-depresyjna (dwubiegunowa) lub schizofrenia. W razie wystąpienia epizodu maniakalnego należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.
- Występujące obecnie lub w przeszłości myśli samobójcze (patrz poniżej – myśli samobójcze i pogorszenie zaburzeń depresyjnych lub lękowych).
- Jeśli u pacjenta występuje zespół serotoninowy, stan potencjalnie zagrażający życiu.
Choroba serca i inne czynniki ryzyka
Jeśli u pacjenta występuje choroba serca, małe stężenie potasu lub magnezu, wydłużenie odstępu QTc w wywiadzie rodzinnym, wolne bicia serca i w czasie jednoczesnego stosowania leków powodujących wydłużenie odstępu QTc, należy zachować szczególną ostrożność.
Niepokój psychoruchowy/akatyzja
Stosowanie sertraliny wiązano z pojawianiem się stanu charakteryzującego się niepokojem ruchowym i przymusem wykonywania ruchów – często z niemożnością siedzenia lub stania w bezruchu (akatyzja). Stan ten występuje na ogół w ciągu pierwszych tygodni leczenia.
Objawy odstawienia
Po przerwaniu leczenia często występują działania niepożądane (objawy z odstawienia), zwłaszcza jeśli leczenie zostało przerwane nagle. Objawy te wykazują zwykle słabe lub umiarkowane nasilenie.
Myśli samobójcze, pogłębienie depresji lub zaburzeń lękowych
Osoby, u których występuje depresja lub zaburzenia lekowe, mogą czasami mieć myśli o samookaleczeniu lub o popełnieniu samobójstwa. Wystąpienie myśli samobójczych jest bardziej prawdopodobne u osób młodych dorosłych.
Zaburzenia seksualne
Leki takie jak Sertraline Zentiva (SSRI) mogą spowodować wystąpienie objawów zaburzeń czynności seksualnych. W niektórych przypadkach objawy te utrzymywały się po przerwaniu leczenia.
Dzieci i młodzież
Zasadniczo sertraliny nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 roku życia, z wyjątkiem pacjentów z zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym (ZO-K).
Lek Sertraline Zentiva - informacje dla pacjentów
Pacjentowi w wieku poniżej 18 lat, jeśli będzie to leżało w interesie pacjenta. Jeśli lekarz przepisze lek Sertraline Zentiva, a pacjent jest w wieku poniżej 18 lat, i opiekun dziecka będzie to chciał przedyskutować, należy się skontaktować z lekarzem. Co więcej, jeśli podczas stosowania leku Sertraline Zentiva przez pacjenta w wieku poniżej 18 lat, pojawi się lub nasili którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, należy powiadomić lekarza. Dodatkowo nie potwierdzono bezpieczeństwa długotrwałego stosowania leku Sertraline Zentiva pod względem jego wpływu na wzrost, dojrzewanie, uczenie się (funkcje poznawcze) oraz zachowanie w tej grupie wiekowej.
Lek Sertraline Zentiva a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Niektóre leki mogą wpływać na sposób działania leku Sertraline Zentiva lub sam lek Sertraline Zentiva może zmniejszać skuteczność innych leków przyjmowanych w tym samym czasie.
Stosowanie leku Sertraline Zentiva jednocześnie z następującymi lekami może powodować ciężkie działania niepożądane:
- Leki będące inhibitorami monoaminooksydazy (MAO), np. moklobemid (stosowany w leczeniu depresji) oraz selegilina (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona), antybiotyk linezolid oraz błękit metylenowy (stosowany w leczeniu dużego stężenia methemoglobiny we krwi). Nie należy stosować leku Sertraline Zentiva jednocześnie z inhibitorami MAO.
- Leki stosowane w leczeniu zaburzeń psychicznych, takich jak psychoza (pimozyd). Nie należy stosować leku Sertraline Zentiva jednocześnie z pimozydem.
- Leki stosowanie w leczeniu substytucyjnym uzależnienia od opioidów (takie jak buprenorfina). Leki zawierające buprenorfinę mogą wchodzić w interakcje z lekiem Sertraline Zentiva i mogą prowadzić do wystąpienia zespołu serotoniniowego, stanu potencjalnie zagrażającemu życiu. U pacjenta mogą wystąpić objawy, takie jak mimowolne, rytmiczne skurcze mięśni, w tym mięśni kontrolujących ruch gałek ocznych, pobudzenie, omamy, śpiączka, nadmierne pocenie się, drżenie, nasilenie odruchów, zwiększone napięcie mięśni, temperatura ciała powyżej 38°C. W przypadku wystąpienia takich objawów należy skontaktować się z lekarzem.
Pacjent powinien poinformować lekarza, jeśli przyjmuje którykolwiek z następujących leków lub leków roślinnych:
- Leki zawierające amfetaminę (stosowane w leczeniu ADHD- zespołu nadpobudliwości psychoruchowej ang. Attention Deficit Hyperactivity Disorder, narkolepsji i otyłości).
- Leki roślinne zawierające ziele dziurawca zwyczajnego (Hypericum perforatum). Działanie ziela dziurawca zwyczajnego może utrzymywać się przez 1–2 tygodni.
- Produkty zawierające aminokwas tryptofan.
- Metamizol, lek stosowany w leczeniu bólu i gorączki.
- Leki stosowane w leczeniu silnego bólu (np. tramadol).
Leki stosowane w różnych schorzeniach
Inne leki stosowane w leczeniu depresji (np. amitryptylina, nortryptylina, nefazodon, fluoksetyna, fluwoksamina).
Leki stosowane w leczeniu schizofrenii i innych zaburzeń psychicznych (takie jak perfenazyna, lewomepromazyna i olanzapina).
Leki stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi, bólu w klatce piersiowej lub do regulacji prędkości i rytmu serca (takie jak werapamil, diltiazem, flekainid, propafenon).
Leki stosowane w leczeniu infekcji bakteryjnych (takie jak ryfampicyna, klarytromycyna, telitromycyna, erytromycyna).
Leki stosowane w leczeniu zakażeń grzybiczych (takie jak ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol, worykonazol, flukonazol).
Leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV/AIDS oraz zapalenia wątroby typu C (inhibitory proteazy, takie jak rytonawir, telaprewir).
Leki stosowane w zapobieganiu nudnościom i wymiotom po chemioterapii (aprepitant).
Leki zwiększające ryzyko zmian w elektrycznej aktywności serca (np. leki przeciwpsychotyczne i antybiotyki).
Lek Sertraline Zentiva - zalecenia dotyczące stosowania
Lek Sertraline Zentiva można przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.
Podczas stosowania leku Sertraline Zentiva należy unikać alkoholu.
Nie należy stosować leku Sertraline Zentiva razem z sokiem grejpfrutowym, gdyż może to prowadzić do zwiększenia stężenia sertraliny w organizmie.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku.
Nie potwierdzono w pełni bezpieczeństwa stosowania sertraliny u kobiet w ciąży. Lek można stosować u kobiet w ciąży wyłącznie wtedy, gdy według oceny lekarza korzyści ze stosowania leku dla matki są większe niż potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się płodu. Podczas przyjmowania sertraliny pacjentka, kótra mogłaby zajść w ciążę, powinna stosować niezawodną metodę antykoncepcji (np. pigułkę antykoncepcyjną).
Stosowanie leku Sertraline Zentiva pod koniec ciąży może zwiększać ryzyko poważnego krwotoku z pochwy, występującego krótko po porodzie, zwłaszcza jeśli w wywiadzie stwierdzono u pacjentki zaburzenia krzepnięcia krwi. Jeśli pacjentka przyjmuje lek Sertraline Zentiva, powinna poinformować o tym lekarza lub położną, aby mogli udzielić pacjentce odpowiednich porad.
Należy poinformować położną lub lekarza o stosowaniu leku Sertraline Zentiva. Stosowanie leków, takich jak Sertraline Zentiva, w okresie ciąży szczególnie w ostatnim trymestrze, może zwiększać ryzyko wystąpienia u dziecka poważnej choroby, zwanej zespołem przetrwałego nadciśnienia płucnego u noworodków (PPHN), w której dziecko oddycha szybciej i sinieje. Objawy te pojawiają się zazwyczaj w pierwszej dobie życia. Jeśli u dziecka wystąpiły powyższe objawy, należy niezwłocznie skontaktować się z położną lub lekarzem.
U noworodka mogą również wystąpić inne schorzenia/powikłania, które zazwyczaj pojawiają się w ciągu pierwszych 24 godzin po urodzeniu. Objawy mogą być następujące:
- trudności w oddychaniu,
- zasinienie skóry, zbyt ciepła lub zimna skóra,
- sine usta,
- wymioty lub niemożność prawidłowego ssania pokarmu,
- silne zmęczenie, bezsenność lub ciągły płacz,
- wzmożone lub zmniejszone napięcie mięśni.
Objawy i działanie leku Sertraline Zentiva
- drżenie, skurcze mięśni lub drgawki
- nasilenie odruchów,
- pobudliwość,
- niski poziom cukru we krwi.
Jeśli u dziecka wystąpiły powyższe objawy po porodzie, lub matka ma wątpliwości odnośnie stanu zdrowia dziecka, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub położną, którzy będą mogli udzielić odpowiednich informacji.
Istnieją dane świadczące o przedostawaniu się sertraliny do mleka matki. Lek można stosować u kobiet w okresie karmienia piersią, jeśli według oceny lekarza korzyści ze stosowania leku dla matki przeważają nad potencjalnymi zagrożeniami dla dziecka.
Niektóre leki, takie jak sertralina, mogą zmniejszać jakość nasienia w badaniach na zwierzętach. Teoretycznie może mieć to wpływ na płodność, ale jednak nie wykazano dotychczas wpływu na płodność u ludzi.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Leki psychotropowe, takie jak sertralina, mogą wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Należy odczekać z wykonywaniem wyżej wymienionych czynności do chwili, gdy będzie wiadomo, w jaki sposób lek Sertraline Zentiva wpływa na zdolność pacjenta do ich wykonywania.
Lek Sertraline Zentiva zawiera laktozę i sód. Jeśli pacjent został poinformowany przez lekarza, że ma nietolerancję niektórych cukrów, powinien skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.
Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę powlekaną, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Sertraline Zentiva
Ten lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka leku Sertraline Zentiva wynosi:
Dorośli
Depresja i zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Zazwyczaj stosowana skuteczna dawka w leczeniu depresji i ZO-K wynosi 50 mg na dobę. Dawkę dobową można zwiększać stopniowo, o 50 mg, w odstępach co najmniej jednego tygodnia przez okres kilku tygodni. Maksymalna zalecana dawka wynosi 200 mg na dobę.
Lęk napadowy, zespół lęku społecznego i zespół lęku pourazowego
Leczenie lęku napadowego, zespołu lęku społecznego i zespołu lęku pourazowego należy rozpocząć od dawki 25 mg/dobę, po upływie tygodnia zwiększając ją do 50 mg na dobę. Dawkę dobową można następnie zwiększać stopniowo za każdym razem o 50 mg, w ciągu kilku tygodni. Maksymalna zalecana dawka wynosi 200 mg na dobę.
Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek Sertraline Zentiva można stosować w leczeniu dzieci i młodzieży wyłącznie z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (ZO-K) w wieku od 6 do 17 lat.
Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
Dzieci w wieku od 6 do 12 lat: zalecana dawka początkowa wynosi 25 mg na dobę. Po upływie1 tygodnia lekarz może ją zwiększyć do 50 mg na dobę. Maksymalna dawka wynosi 200 mg nadobę.
Młodzież w wieku od 13 do 17 lat: zalecana dawka początkowa wynosi 50 mg na dobę. Maksymalnadawka wynosi 200 mg na dobę.
Pacjenci z chorobami wątroby lub nerek powinni o tym powiedzieć lekarzowi i postępować zgodniez jego zaleceniami.
Sposób podawania:
Lek przyjmować jeden raz na dobę, rano lub wieczorem. Lek Sertraline Zentiva w postaci tabletekmożna przyjmować podczas posiłków lub niezależnie od nich.
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo powinien zażywać lek. Okres leczenia zależy od rodzajuchoroby i od reakcji pacjenta na leczenie. Poprawa może nastąpić dopiero po kilku tygodniachleczenia. Leczenie depresji powinno zazwyczaj trwać 6 miesięcy od czasu zaobserwowaniapoprawy.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Sertraline Zentiva
W razie przypadkowego zażycia zbyt dużej ilości leku Sertraline Zentiva, należy niezwłoczniezawiadomić lekarza lub zgłosić się do najbliższego szpitala. Należy zabrać ze sobą opakowanie leku,niezależnie od tego, czy znajduje się w nim lek, czy nie.
Objawy przedawkowania mogą obejmować senność, nudności i wymioty, przyspieszenie rytmuserca, drżenie, pobudzenie, zawroty głowy i rzadko utratę przytomności.
Działania niepożądane leku Sertraline Zentiva
Ciężka wysypka skórna:
Jeśli u pacjenta rozwinie się ciężka wysypka skórna, która powoduje tworzenie się pęcherzy (rumień wielopostaciowy; pęcherze mogą pojawiać się w jamie ustnej i na języku). Mogą to być objawy stanu zwanego zespołem Stevensa-Johnsona lub toksycznej nekrolizy naskórka (TEN – toxic epidermalnecrolysis). W takich przypadkach lekarz przerwie leczenie.
Reakcja alergiczna:
Jeśli u pacjenta wystąpi reakcja alergiczna lub alergia, z takimi objawami jak: swędząca wysypka skórna, problemy z oddychaniem, świszczący oddech, obrzęk powiek, twarzy lub warg.
Zespół serotoninowy:
Jeśli u pacjenta wystąpią: pobudzenie, splątanie, biegunka, wysoka temperatura ciała i wysokie ciśnienie tętnicze, nasilona potliwość i przyspieszenie rytmu serca. Są to objawy zespołu serotoninowego. W rzadkich przypadkach zespół ten może wystąpić, gdy pacjent przyjmuje pewne leki w tym samym czasie, co sertralinę. Lekarz może wówczas przerwać leczenie stosowane u pacjenta.
Inne działania niepożądane:
Lista innych możliwych działań niepożądanych leku Sertraline Zentiva jest długa i obejmuje m.in. bezsenność, zawroty głowy, biegunkę, nudności, suchość w jamie ustnej, lęk, depresję, drżenie, trudności z ruchami mięśniowymi, zaburzenia widzenia i wiele innych.
Skutki uboczne leku:
Często (mogą wystąpić u 1 na 10 pacjentów):
myśli samobójcze, zachowania samobójcze*, zaburzenia psychotyczne, zaburzenia myślenia, zamartwianie się bez powodu, omamy, agresja, euforia, paranoja;
niepamięć, spłycenie emocji, mimowolne skurcze mięśni, omdlenia, zwiększona ruchliwość, migrena, drgawki, zawroty głowy podczas wstawania, zaburzenia koordynacji, zaburzenia mowy;
powiększone źrenice;
ból ucha;
szybkie bicie serca, problemy z sercem;
krwawienie (takie jak krwawienie z żołądka)*, wysokie ciśnienie tętnicze, uderzenia gorąca, krew w moczu;
duszność, krwawienie z nosa, trudności w oddychaniu, możliwy świszczący oddech;
krew w stolcu, zaburzenia zębów, zapalenie przełyku, zaburzenia języka, hemoroidy, zwiększone wydzielanie śliny, trudności w połykaniu, odbijanie, trudności w poruszaniu językiem;
obrzęk powiek, pokrzywka, wypadanie włosów, świąd, purpurowe plamki na skórze, zaburzenia skóry z tworzeniem się pęcherzy, sucha skóra, obrzęk twarzy, zimne poty;
choroba zwyrodnieniowa stawów, drżenie mięśni, skurcze mięśni, osłabienie mięśni;
zwiększenie częstości oddawania moczu, zaburzenia podczas oddawania moczu, niemożność oddania moczu, nietrzymanie moczu, zwiększenie wydalania moczu, nocne oddawanie moczu;
zaburzenia seksualne, zwiększenie krwawienia podczas menstruacji, krwawienie z pochwy, zaburzenia czynności seksualnych u kobiet;
obrzęk nóg, dreszcze, trudności w chodzeniu, pragnienie;
zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, zmniejszenie masy ciała;
w trakcie leczenia sertraliną lub krótko po jego zakończeniu zgłaszano przypadki myśli i zachowań samobójczych (patrz punkt 2).
Rzadko (mogą wystąpić u 1 na 1000 pacjentów):
zapalenie uchyłków, obrzęk węzłów chłonnych, zmniejszenie liczby płytek krwi, zmniejszenie liczby białych krwinek;
ciężka reakcja alergiczna;
zaburzenia endokrynologiczne;
wysokie stężenie cholesterolu, trudności z kontrolowaniem stężenia glukozy we krwi (cukrzyca), zmniejszenie stężenia glukozy, zwiększenie stężenia glukozy we krwi, zmniejszenie stężenia sodu we krwi;
objawy fizyczne spowodowane stresem lub emocjami, przerażające koszmarne sny, uzależnienie lekowe, lunatykowanie, przedwczesny wytrysk;
śpiączka, nieprawidłowe ruchy, trudności z poruszaniem się, zwiększenie wrażliwości czuciowej, nagły silny ból głowy (który może być objawem ciężkiego stanu zwanego zespołem przejściowego skurczu naczyń mózgowych, ang. Reversible Cerebral Vasoconstriction Syndrome, RCSV), zaburzenia czucia;
mroczki przed oczami, jaskra, podwójne widzenie, bólu oczu spowodowany światłem, krew w oku, źrenice nierównej wielkości, zaburzenia widzenia, problemy z łzawieniem;
zawał serca, zawroty głowy, omdlenia lub dyskomfort w klatce piersiowej, które mogą być objawami zmian aktywności elektrycznej serca (widocznej na elektrokardiogramie) lub nieprawidłowego rytmu serca, wolne bicie serca;
zaburzenia krążenia krwi w ramionach i nogach;
szybki oddech, postępujące bliznowacenie tkanek płuc (choroba śródmiąższowa płuc), niedrożność gardła, trudności w mówieniu, zwolnienie oddychania, czkawka;
owrzodzenie jamy ustnej, zapalenie trzustki, krew w stolcu, owrzodzenie języka, ból jamy ustnej;
zaburzenia czynności wątroby, ciężkie zaburzenia funkcjonowania wątroby, zażółcenie skóry i białkówki oka (żółtaczka);
reakcja skórna na słońce, obrzęk skóry, nieprawidłowa struktura włosów, nieprawidłowy zapach skóry, wysypka skóry owłosionej;
rozpad tkanki mięśniowej, zaburzenia kości;
Objawy i działania niepożądane
Często występujące objawy:
- Niemożność ciągłego wydalania moczu, zmniejszona ilość oddawanego moczu
- Wyciek z brodawek sutkowych, suchość pochwy, upławy, bolesność i zaczerwienienie prącia i napletka, powiększenie piersi*, długotrwały wzwód prącia
- Przepuklina, zmniejszona tolerancja leku
- Zwiększenie stężenia cholesterolu we krwi, nieprawidłowe wyniki badań laboratoryjnych*, nieprawidłowe wyniki badania nasienia, problemy z krzepnięciem krwi*, rozszerzenie naczyń krwionośnych
Częstość nieznana:
- Szczękościsk*
- Moczenie nocne*
- Częściowa utrata wzroku*
- Zapalenie okrężnicy (powodujące biegunkę)
- Ciężki krwotok z pochwy, występujący krótko po porodzie (krwotok poporodowy)
* Działania niepożądane zgłaszane po wprowadzeniu sertraliny do obrotu.
Dodatkowe działania niepożądane u dzieci i młodzieży
W badaniach klinicznych z udziałem dzieci i młodzieży działania niepożądane były na ogół podobne do występujących u dorosłych (patrz powyżej). Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u dzieci i młodzieży były: bóle głowy, bezsenność, biegunka i nudności.
Objawy występujące po przerwaniu stosowania
Po nagłym przerwaniu stosowania leku mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak zawroty głowy, drętwienia, zaburzenia snu, pobudzenie lub lęk, bóle głowy, nudności, wymioty i drżenia mięśniowe.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Jak przechowywać lek Sertraline Zentiva
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i pudełku po „EXP”.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.
Na podstawie poniższego tekstu wygeneruj kod HTML do wpisu na bloga, z użyciem nagłówków, akapitów i innych odpowiednich tagów HTML:
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak wyrzucić leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Sertraline Zentiva tabletki powlekane
- Substancją czynną leku jest sertralina.
- Inne składniki leku to:
rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, celuloza mikrokrystaliczna (PH-102), powidon K-30, kroskarmeloza sodowa oraz magnezu stearynian.
otoczka tabletki: hypromeloza 2910/5, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E171), talk.
Jak wygląda lek Sertraline Zentiva i co zawiera opakowanie
Sertraline Zentiva, 25 mg, tabletki powlekane: białe lub białawe, okrągłe, obustronnie wypukłe tabletki powlekane o średnicy 6,0 mm ± 0,5 mm.
Tabletki są pakowane w przeźroczyste blistry z folii PVC/PVDC/Aluminium w tekturowym pudełku.
Wielkość opakowań: 28, 30, 98, 100 tabletek powlekanych.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny
Zentiva k.s., U Kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Praga 10, Republika Czeska
Wytwórca
Zentiva k.s., U Kabelovny 130, Dolní Měcholupy, 102 37 Praga 10, Republika Czeska
S.C. Zentiva S.A., B-dul Theodor Pallady nr. 50, sector 3, Bukareszt, 032266, Rumunia
Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Dania, Republika Czeska, Szwecja: Sertralin Zentiva
Polska, Słowacja Sertraline Zentiva
Rumunia: Sertralină Zentiva
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat leku należy zwrócić się do:
Zentiva Polska Sp. z o.o.
ul. Bonifraterska 17
00-203 Warszawa
Tel. +48 (22) 375 92 00
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 11