Solpadeine Max Tabletki musujące (500 mg + 30 mg + 12,8 mg) - 16 tabl.
Solpadeine Max Tabletki musujące (500 mg + 30 mg + 12,8 mg) - 16 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla użytkownika - Solpadeine Max
Solpadeine Max, 500 mg + 30 mg + 12,8 mg, tabletki musujące
Paracetamolum + Coffeinum + Codeini phosphas hemihydricus
- Ten lek jest przeznaczony do krótkotrwałego leczenia umiarkowanego ostrego bólu w przypadkach, gdy inne leki przeciwbólowe nie były skuteczne.
- Ten lek należy przyjmować przez maksymalnie 3 dni z rzędu. W przypadku konieczności stosowania tego leku przez ponad 3 dni należy skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
- Ten lek zawiera kodeinę, która może powodować uzależnienie w przypadku ciągłego stosowania przez ponad 3 dni. Mogą wtedy wystąpić objawy odstawienia po przerwaniu przyjmowania leku.
- Przyjmowanie tego leku na bóle głowy dłużej niż 3 dni może powodować ich pogorszenie. Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Solpadeine Max i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed przyjęciem leku Solpadeine Max
- Jak stosować lek Solpadeine Max
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Solpadeine Max
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Solpadeine Max i w jakim celu się go stosuje
Lek Solpadeine Max może być stosowany u pacjentów w wieku powyżej 12 lat w celu krótkotrwałego uśmierzania umiarkowanego bólu, wymagającego silniejszego działania przeciwbólowego niż obserwowane po podaniu innych leków przeciwbólowych, takich jak zawierające pojedynczo paracetamol, ibuprofen lub kwas acetylosalicylowy.
Może być stosowany w leczeniu bólu głowy, migreny z objawami ostrzegawczymi (aurą) i bez takich objawów, bólu zębów (w tym bólu po ekstrakcji), bolesnego miesiączkowania, neuralgii, bólu związanego z uszkodzeniami w wyniku wysiłku i skręceniami, bólu pleców, bólu kości i stawów związanego z zapaleniem stawów i reumatyzmem, oraz rwy kulszowej.
Tabletki zawierają trzy substancje czynne: paracetamol, kodeinę i kofeinę. Kodeina i paracetamol są lekami przeciwbólowymi. Kodeina należy do grupy leków zwanych opioidowymi lekami przeciwbólowymi o działaniu uśmierzającym ból. Można ją stosować samą lub w skojarzeniu z innymi lekami przeciwbólowymi. Kofeina wspomaga skuteczność paracetamolu. Dzięki potrójnemu mechanizmowi działania składników, możliwe jest szybkie uśmierzenie umiarkowanego bólu.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Solpadeine Max
Ten lek zawiera kodeinę, która może powodować uzależnienie w przypadku ciągłego stosowania przez ponad 3 dni. Mogą wtedy wystąpić objawy odstawienia po przerwaniu przyjmowania leku.
Przyjmowanie tego leku na bóle głowy dłużej niż 3 dni może powodować ich pogorszenie.
Kiedy nie stosować leku Solpadeine Max:
- jeśli u pacjenta wystąpiła kiedykolwiek reakcja alergiczna na paracetamol, kodeinę, kofeinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6)
- jeśli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol i kodeinę
- u osób w wieku poniżej 12 lat
- jeśli pacjentka karmi piersią
- jeśli występują trudności z oddychaniem
- jeśli u pacjenta występują przewlekłe zaparcia
- do uśmierzania bólu u dzieci i młodzieży (w wieku 0–18 lat) po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych lub gardłowych wykonanego z powodu obturacyjnego bezdechu sennego
- jeśli wiadomo, że u pacjenta metabolizm kodeiny do morfiny przebiega bardzo szybko
Przed rozpoczęciem przyjmowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli u pacjenta występuje choroba wątroby lub nerek, także alkoholowa choroba wątroby lub pacjent ma zespół Gilbert’a (rodzinna żółtaczka niehemolityczna), należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć czas pomiędzy przyjmowaniem kolejnych dawek
- jeśli pacjent przyjmuje leki mające wpływ na wątrobę
- jeśli u pacjenta występują problemy jelitowe, w tym niedrożność jelita
- jeśli u pacjenta wykonano operację w celu usunięcia woreczka żółciowego
- jeśli u pacjenta występuje astma i uczulenie na aspirynę
- jeśli u pacjenta występuje niedociśnienie, niedoczynność tarczycy, uraz głowy albo podwyższone ciśnienie wewnątrzczaszkowe
- jeśli pacjent kontroluje zawartość sodu w diecie. Każda tabletka zawiera 427 mg sodu
- jeśli u pacjenta występuje nietolerancja na niektóre cukry, niedobory dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub niedobory glutationu
- jeśli pacjent choruje na przewlekły alkoholizm, jest niedożywiony lub odwodniony
- jeśli pacjent jest osobą w podeszłym wieku, dorosłą lub nastoletnią o masie ciała poniżej 50 kg
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Kodeina jest przekształcana w morfinę przez enzym wątrobowy. Morfina jest substancją, która łagodzi ból. Niektóre osoby mają zmieniony ten enzym i może to wpływać na nie w różny sposób. U niektórych osób morfina nie jest wytwarzana lub jest wytwarzana w bardzo małych ilościach, co nie zapewnia odpowiedniego złagodzenia bólu. Inne osoby są bardziej narażone na ciężkie działania niepożądane spowodowane wytwarzaniem bardzo dużej ilości morfiny. Jeśli u pacjenta wystąpi którekolwiek z następujących działań niepożądanych, należy przerwać przyjmowanie leku i natychmiast skontaktować się z lekarzem: wolny lub płytki oddech, dezorientacja, senność, małe źrenice, nudności lub wymioty, zaparcia, brak apetytu.
Przed zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem
Jeśli pacjent ma problemy z wątrobą lub nerkami, ma niedowagę (<50kg), jest niedożywiony lub regularnie pije alkohol, ponieważ może to zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby. Może być konieczne zmniejszenie ilości przyjmowanego paracetamolu lub całkowite unikanie stosowania tego produktu.
Zalecenia dotyczące dzieci i młodzieży
Nie podawać tego leku dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Stosowanie u dzieci i młodzieży po zabiegu chirurgicznym: Kodeiny nie należy stosować do uśmierzania bólu u dzieci i młodzieży po zabiegu usunięcia migdałków podniebiennych lub gardłowych w związku z zespołem obturacyjnego bezdechu sennego. Stosowanie u dzieci z zaburzeniami oddychania: Nie zaleca się stosować kodeiny u dzieci z zaburzeniami oddychania, gdyż objawy toksyczności morfiny mogą nasilać się u tych dzieci.
Interakcje leku Solpadeine Max z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio. Jeśli pacjent stosuje leki rozrzedzające krew (leki przeciwzakrzepowe np. warfaryna i pochodne kumaryny) oraz musi przyjmować lek przeciwbólowy codziennie, powinien porozmawiać z lekarzem na temat ryzyka krwawienia, ale może nadal przyjmować sporadycznie dawki leku Solpadeine Max wraz z lekami przeciwzakrzepowymi.
Informacje dotyczące paracetamolu
Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeśli pacjent stosuje Flukloksacylinę (antybiotyk). Jednoczesne stosowanie leku Solpadeine Max i leków uspokajających np. benzodiazepin zwiększa ryzyko senności, trudności w oddychaniu (depresji oddechowej) lub śpiączki.
Lek Solpadeine Max - ważne informacje
Mogącym zagrażać życiu. Dlatego leczenie skojarzone należy brać pod uwagę jedynie wtedy, gdy nie są dostępne inne metody leczenia.
Jeśli jednak lek Solpadeine Max stosuje się razem z innymi lekami uspokajającymi, lekarz powinien ograniczyć dawkę i okres jednoczesnego stosowania.
Pacjent powinien powiedzieć lekarzowi o wszystkich przyjmowanych lekach uspokajających oraz ściśle przestrzegać dawki przepisanej przez lekarza. Pomocne może okazać się powiadomienie krewnego lub bliskiego przyjaciela pacjenta o możliwości wystąpienia powyżej wymienionych objawów. Jeśli wystąpią opisane wyżej objawy, należy skonsultować się z lekarzem.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży, powinna poradzić się lekarza przed przyjęciem leku Solpadeine Max. Nie należy przyjmować leku Solpadeine Max podczas karmienia piersią. Kodeina i morfina przenikają do mleka kobiecego.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn w czasie stosowania leku Solpadeine Max, ponieważ może on powodować zawroty głowy lub nadmierne uspokojenie.
Solpadeine Max zawiera sód
Maksymalna zalecana dobowa dawka tego produktu leczniczego (8 tabletek) zawiera 3416 mg sodu (występującego w soli kuchennej). Odpowiada to 171% zalecanego maksymalnego dobowego spożycia sodu dla osoby dorosłej. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli pacjent potrzebuje stosować Solpadeine Max codziennie przez dłuższy czas, zwłaszcza jeśli zalecono dietę o niskiej zawartości soli.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Solpadeine Max zawiera sorbitol (E420)
Ten lek zawiera 50 mg sorbitolu w każdej tabletce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku.
Jak stosować lek Solpadeine Max
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Osoby dorosłe:
1 do 2 tabletek rozpuścić w co najmniej połowie szklanki wody (200 ml). Lek przyjmować co 4 do 6 godzin, jeśli potrzeba.
- Nie należy przyjmować częściej niż co 4 godziny.
- Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin (co jest równoważne 4 g paracetamolu, 102,4 mg kodeiny fosforanu półwodnego i 240 mg kofeiny).
Osoby w podeszłym wieku:
U osób w podeszłym wieku, osłabionych i unieruchomionych może być konieczne zmniejszenie dawki.
Zaburzenia czynności nerek:
W przypadku podawania paracetamolu pacjentom z niewydolnością nerek zaleca się zmniejszenie dawki i zwiększenie minimalnego odstępu między każdym podaniem do co najmniej 6 godzin.
Osoby dorosłe:
Wskaźnik przesączania kłębuszkowego Dawka (GFR)
10-50 ml/min 500 mg co 6 godzin
<10 ml/min 500 mg co 8 godzin
Zaburzenia czynności wątroby:
U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby lub zespołem Gilberta dawkę należy zmniejszyć lub wydłużyć odstęp między dawkami.
Młodzież w wieku 16 do 18 lat:
1 lub 2 tabletki rozpuścić w co najmniej połowie szklanki wody (200 ml). Lek przyjmować co 6 godzin, jeśli potrzeba.
- Nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
- Nie należy przyjmować więcej niż 8 tabletek w ciągu 24 godzin (co jest równoważne z 4 g paracetamolu i 102,4 mg kodeiny fosforanu półwodnego i 240 mg kofeiny).
Młodzież w wieku 12 do 15 lat:
1 tabletkę rozpuścić w co najmniej połowie szklanki wody (200 ml). Lek przyjmować co 6 godzin, jeśli potrzeba.
- Nie przyjmować częściej niż co 6 godzin.
- Nie należy przyjmować więcej niż 4 tabletki w ciągu 24 godzin (co jest równoważne z 2 g paracetamolu i 51,2 mg kodeiny fosforanu półwodnego i 120 mg kofeiny).
- Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.
W następujących przypadkach maksymalna dawka paracetamolu nie powinna przekraczać 2 g w ciągu 24 godzin, o ile lekarz nie zaleci inaczej:
- jeśli pacjent jest w podeszłym wieku lub jest osobą dorosłą albo nastolatkiem o masie ciała poniżej 50 kg
- jeśli u pacjenta występują łagodne lub umiarkowane zaburzenia czynności wątroby lub nerek
- jeśli u pacjenta występuje zespół Gilberta (rodzinna żółtaczka niehemolityczna)
- jeśli pacjent choruje na przewlekły alkoholizm, jest niedożywiony lub odwodniony.
Możliwe skutki odstawienia
Ten lek zawiera kodeinę i może powodować uzależnienie w przypadku ciągłego stosowania przez ponad 3 dni. Po przerwaniu przyjmowania leku mogą wystąpić objawy odstawienia.
Jeśli objawy nie ustępują albo ból głowy nie mija, należy skontaktować się z lekarzem.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Solpadeine Max
Należy niezwłocznie porozmawiać z lekarzem w przypadku przyjęcia zbyt dużej dawki tego leku, nawet jeśli samopoczucie pacjenta jest dobre. Jest to związane z tym, że zbyt duża dawka paracetamolu może spowodować opóźnione, ciężkie uszkodzenie wątroby.
Pominięcie przyjęcia leku Solpadeine Max
Uwaga!
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić siędo lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Należy przerwać stosowanie leku i natychmiast poinformować lekarza o wystąpieniu takich objawów,jak:
- suchość w jamie ustnej, nudności i wymioty, jeśli u pacjenta niedawno wycięto woreczek żółciowy
- ostre zapalenie trzustki (stan zapalny trzustki), które może skutkować poważnym bólem żołądka
- reakcje alergiczne
Inne działania niepożądane:
- nerwowość i zawroty głowy
- zaparcia
Skąd pacjent może wiedzieć, czy jest uzależniony?
Jeśli lek przyjmowany jest zgodnie z instrukcją dawkowania prawdopodobieństwo uzależnienia odleku jest bardzo małe. Niemniej jednak w przypadku następujących sytuacji ważne jest, abyporozmawiać z lekarzem.
- Jeśli pacjent musi przyjmować lek przez dłuższy czas.
- Jeśli pacjent musi stosować dawkę większą niż zalecana
Zgłaszanie działań niepożądanych:
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu MonitorowaniaNiepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych,Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,tel. + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 49 21 309,Strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
5. Jak przechowywać lek Solpadeine Max
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25oC.
Przechowywać w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony produktu przed wilgocią.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na blistrze i pudełku
tekturowym po EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.
6. Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Solpadeine Max
- Substancjami czynnymi leku są paracetamol, kofeina i kodeiny fosforan półwodny. Każdatabletka zawiera 500 mg paracetamolu, 30 mg kofeiny i 12,8 mg kodeiny fosforanu półwodnego
- Pozostałe składniki to: sorbitol (E420), sacharyna sodowa, sodu wodorowęglan, sodulaurylosiarczan, kwas cytrynowy bezwodny, sodu węglan bezwodny, powidon K-25 idimetykon 350.
Jak wygląda lek Solpadeine Max i co zawiera opakowanie
Solpadeine Max występuje w postaci białych tabletek o ściętych brzegach
Linia na tabletce nie jest przeznaczona do dzielenia na równe dawki.
Wielkości opakowań: 8, 10, 12 lub 16 tabletek.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny:
Perrigo Poland Sp. z o.o.
Al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
tel. (22) 489 54 51
Wytwórca
GlaxoSmithKline Dungarvan Limited, Knockbrack, Dungarvan, Co. Waterford, Irlandia
Swiss Caps GmbH, Grassingerstrasse 9, 83043 Bad Aibling, Niemcy
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego ObszaruGospodarczego pod następującymi nazwami:
Rumunia Solpadeine Forte 500 mg/12,8 mg/30 mg comprimate efervescente
Polska Solpadeine Max
Irlandia Solpa-Plus with Caffeine Soluble Tablets
Paracetamol 500 mg, Codeine Phosphate Hemihydrate 12.8mg, Caffeine 30 mg
Data ostatniej aktualizacji ulotki: listopad 2022