Tabletki przeciw niestrawności Labofarm tabletka (-) - 90 tabl. w pojemniku
Tabletki przeciw niestrawności Labofarm tabletka (-) - 90 tabl. w pojemniku
Informacja dla pacjenta - Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
Tabletki
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawieraona informacje ważne dla pacjenta. Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawyniepożądane, niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po 7-14 dniach nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to są Tabletki przeciw niestrawności Labofarm i w jakim celu się je stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem Tabletek przeciw niestrawności Labofarm
- Jak stosować Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to są Tabletki przeciw niestrawności Labofarm i w jakim celu się je stosuje
Tabletki przeciw niestrawności Labofarm są lekiem roślinnym wykazującym łagodne działanierozkurczające, wiatropędne. Przyjmuje się, że produkt wzmaga wydzielanie soków trawiennych oraz żółci (poprzez pobudzenie czynności wątroby).
Stosowany jest tradycyjnie w dolegliwościach związanych z zaburzeniami procesu trawienia, takimi jak: uczucie pełności w żołądku, wzdęcia, niewystarczające wydzielanie żółci i soku żołądkowego.Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w określonych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania.
Jeśli po 7-14 dniach nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy zwrócić się dolekarza.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem Tabletek przeciw niestrawności Labofarm
Kiedy nie stosować Tabletek przeciw niestrawności Labofarm
- jeśli pacjent ma uczulenie na którykolwiek ze składników tego leku (wymienionych w punkcie 6) lub inne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawnej złożonych - Compositae), z rodziny selerowatych (Apiaceae, dawniej baldaszkowatych - Umbelliferae), bylicę, brzozę, mentol.
- jeśli pacjent ma niedrożność, zwężenie lub atonię (zastój) jelit, zapalenie wyrostka robaczkowego, schorzenia zapalne jelit (np. choroba Leśniowskiego-Crohna).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Produkt przeznaczony jest do doraźnego lub krótkotrwałego stosowania. Nie stosować dłużej niż 7-14 dni. Stosowanie codziennie przez dłuższy okres może prowadzić do zaburzenia czynności jelit i trudności z wypróżnieniem po zaprzestaniu przyjmowania leku. Produkt wykazuje działanie żółciopędne, które ułatwia wypróżnienie. Ze względu na zawartość kory kruszyny, u pacjentów szczególnie wrażliwych na działanie związków antranoidowych, produkt zastosowany w maksymalnych dawkach, może powodować działanie przeczyszczające. W takim przypadku należy zastosować niższe dawki. Pacjenci z niewydolnością nerek muszą być świadomi możliwych zaburzeń gospodarki elektrolitowej. Ze względu na działanie żółciopędne, nie zaleca się stosowania w przypadku niedrożności dróg żółciowych, zapalenia dróg żółciowych, choroby wątroby, kamicy żółciowej i innych chorób dróg żółciowych. Nie zaleca się stosowania w przypadku achlorhydrii (braku kwasu solnego w soku żołądkowym). Ze względu na zawartość liścia mięty pieprzowej może nasilić się zgaga u pacjentów z refluksem żołądkowo-przełykowym.
Dzieci
Nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Tabletki przeciw niestrawności Labofarm a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.Przewlekłe nadużywanie leku może prowadzić do niskiego stężenia potasu we krwi, co możenasilać działanie równocześnie przyjmowanych glikozydów nasercowych, powodowaćinterakcje z lekami przeciwarytmicznymi. Równoczesne przyjmowanie leku z lekamimoczopędnymi, sterydami kory nadnerczy lub korzeniem lukrecji może pogłębić niedobórpotasu.
Ciąża i karmienie piersią
Stosowanie w czasie ciąży oraz laktacji jest przeciwwskazane ze względu na danedoświadczalne dotyczące ryzyka genotoksyczności niektórych antranoidów, m.in. emodyny ifranguliny oraz z powodu przechodzenia niewielkich ilości aktywnych metabolitówantranoidów, takich jak reina, do mleka karmiących kobiet.Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planujemieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Jak stosować Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lubwedług zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lubfarmaceuty.Doustnie. Dorośli, osoby w wieku podeszłym i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2 tabletki do3 razy na dobę.
Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
Tabletki przyjmować po posiłku, popijając wodą. Jeśli objawy nie ustępują należy poradzić się lekarza.
W celu uzyskania wyjaśnień, co do stosowania leku, należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki Tabletek przeciw niestrawności Labofarm
Przedawkowanie wywołuje biegunkę z możliwością utraty elektrolitów, w szczególnościjonów potasu. W przypadku przedawkowania należy uzupełnić niedobór płynów i elektrolitów.
Pominięcie zastosowania Tabletek przeciw niestrawności Labofarm
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego onewystąpią. Podczas leczenia może wystąpić żółte lub czerwono-bordowe (zależne od pH)zabarwienie moczu, które nie ma znaczenia klinicznego. Lek może nasilić objawy refluksużołądkowo-przełykowego oraz zgagi. Mogą wystąpić reakcje alergiczne i nadwrażliwości, skurcz i ból brzucha, płynny stolec (w szczególności u pacjentów z zespołem jelita drażliwego). Takie objawy mogą również wskazywać na przedawkowanie produktu. Przewlekłe nadużywanie leku może prowadzić do zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, białkomoczu, krwiomoczu oraz odkładania barwnika w błonie śluzowej jelita grubego (pseudomelanosis coli), które zwykle ustępuje po zakończeniu przyjmowania leku.
Zgłaszanie działań niepożądanych:
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane,niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działanianiepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania NiepożądanychDziałań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, WyrobówMedycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa,tel. 22 49 21 301, fax 22 49 21 309. Strona internetowa: . Działanianiepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dziękizgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na tematbezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nieprzechowywać w temperaturze powyżej 25C.
Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawierają Tabletki przeciw niestrawności Labofarm
Substancjami czynnymi leku są korzeń mniszka z owocem kminku (2:1), sproszkowane;sproszkowany liść mięty pieprzowej; sproszkowana kora kruszyny oraz wyciąg suchy zowoców ostropestu.
Substancje pomocnicze to: skrobia ziemniaczana, krzemionka koloidalna bezwodna.
Każda tabletka zawiera 150 mg Taraxacum officinale F.H. Wigg., radix cum Carum carvi L.fructu (korzeń mniszka z owocem kminku (2:1), sproszkowane); 60 mg Mentha x piperita L.
Skład tabletek przeciw niestrawności Labofarm
Składniki aktywne w jednej tabletce:
- Peppermint leaf (folium mięty pieprzowej) - 60 mg
- Frangula alnus cortex (kora kruszyny) - 3,8 mg glukofrangulin
- Silybum marianum fructus (owoc ostropestu) - 7 mg, zawartość sylimaryny 58%
Zawartość opakowania
Tabletki przeciw niestrawności Labofarm są dostępne w następujących opakowaniach:
- 20, 60 lub 90 tabletek w polipropylenowym pojemniku z wieczkiem LDPE
- 10, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 lub 100 tabletek w blisterach PVC/Aluminium
Nie wszystkie rodzaje opakowań muszą być dostępne w sprzedaży.
Dane kontaktowe
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca:
Labofarm sp. z o.oul. Lubichowska 176B
83-200 Starogard Gdański
Tel. 58 561 20 08
E-mail: poczta@labofarm.com.pl