Tektrotyd zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (20 mcg) - 1 zestaw (1 fiolka I + 1 fiolka II)
Tektrotyd zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego (20 mcg) - 1 zestaw (1 fiolka I + 1 fiolka II)
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika
Tektrotyd, 20 mikrogramów, zestaw do sporządzania preparatu radiofarmaceutycznego
Hynic-[D-Phe1,Tyr3-Oktreotyd] trifluorooctan
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza prowadzącego lub lekarzaspecjalisty medycyny nuklearnej, nadzorującego przebieg badania.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane w tym wszelkie objawy niepożądaneniewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi specjaliście medycyny nuklearnej.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Tektrotyd i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Tektrotyd
- Jak stosować lek Tektrotyd
- Możliwe działania niepożądane.
- Jak przechowywać lek Tektrotyd
- Zawartość opakowania i inne informacje.
1. Co to jest lek Tektrotyd i w jakim celu się go stosuje
Produkt przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.
Używany jest w celu uwidocznienia w żołądku, jelicie i trzustce szczególnego rodzaju komórek,takich jak:
- nieprawidłowe tkanki,
- guzy nowotworowe
Lek Tektrotyd połączony z promieniotwórczym izotopem przyłącza się do komórek nieprawidłowychlub do komórek nowotworowych, które posiadają odpowiednie receptory (receptory somatostatynowe). Następnie, urządzenie służące do pomiaru radioaktywności (gamma kamera) wykrywa to promieniowanie i ukazuje na obrazie położenie tych nieprawidłowych lubnowotworowych komórek w ciele.
Ze względu na połączenie z promieniotwórczym izotopem technetu 99mTc stosowanie lek Tektrotyduwiąże się z narażeniem na niewielką dawkę promieniowania. Twój lekarz prowadzący i lekarzmedycyny nuklearnej uznali, że korzyści wynikające z przeprowadzonego badania przewyższająpotencjalne ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Tektrotyd
Kiedy nie stosować zestawu Tektrotyd
Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku(wymienionych w punkcie 6) lub roztwór do wstrzykiwań nadtechnecjanu sodu (99mTc).
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub podejrzewa, że może być w ciąży.
Jeśli pacjentka karmi piersią (patrz punkt Ciąża i karmienie piersią poniżej).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Tektrotyd jeśli u pacjenta rozpoznanoniewydolność nerek.
Przygotowanie pacjenta do badania scyntygraficznego
Jeśli którakolwiek z wymienionych powyżej informacji dotyczy pacjenta, należy niezwłoczniepoinformować o tym lekarza.
Przed podaniem leku Tektrotyd.
W celu uzyskania jak najlepszej jakości obrazu scyntygraficznego, pacjent przed podaniemradiofarmaceutyku wymaga odpowiedniego przygotowania.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, zaleca się płynną dietę na dwa dni przed badaniem.
Lekarz może zalecić podanie leków przeczyszczających w dniu poprzedzającym badanie.
W dniu badania należy pozostać na płynnej diecie aż do zakończenia wykonywania pierwszych zdjęć,zalecane jest jednak picie większej ilości płynów przed badaniem oraz możliwie częste oddawaniemoczu w pierwszych godzinach po badaniu w celu ograniczenia napromieniowania organizmu.
Lekarz prowadzący może zalecić inny sposób przygotowania pacjenta, w zależności od sposobuprzeprowadzenia badania i lokalizacji obrazowanych zmian.
Dzieci i młodzież
Należy poinformować lekarza specjalistę medycyny nuklearnej, jeżeli pacjent jest w wieku poniżej 18lat.
Lek Tektrotyd a inne leki
Wiele leków może znacząco wpływać na wynik planowanego badania. Należy omówić z lekarzemktórych leków należy nie przyjmować przed badaniem i kiedy powinno się je ponownie zacząćprzyjmować.
Przed planowanym badaniem należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich lekach stosowanych obecnielub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Pacjenci leczeni tzw. "analogami somatostatyny" (stosowanymi w terapii guzów neuroendokrynnych)powinni poinformować o tym lekarza, ponieważ leki te mogą silnie wpłynąć na wynik badania.
Ciąża i karmienie piersią
Należy poradzić się lekarza w przypadku, gdy istnieje podejrzenie, że pacjentka jest w ciąży, wprzypadku braku miesiączki lub w okresie karmienia piersią. To ważne, aby poradzić się lekarzaprowadzącego w razie jakichkolwiek wątpliwości.
Ciąża
Leku Tektrotyd nie wolno stosować w okresie ciąży ze względu na potencjalne ryzyko związane zpromieniowaniem jonizującym dla matki i płodu.
Karmienie piersią
Należy poinfomować lekarza jeśli pacjentka karmi piersią. Lekarz może zdecydować o przełożeniubadania na czas po zakończeniu karmienia piersią lub zalecić zaprzestanie karmienia piersią iusuwanie mleka z piersi do czasu aż lek zostanie całkowicie usuniety z organizmu kobiety.
Proszę zapytać lekarza medycyny nuklearnej kiedy można powrócić do karmienia piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Nie przeprowadzono badań nad wpływem leku na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych iobsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.
Jednakże nie jest spodziewane, aby lek Tektrotyd wpływał na zdolność do prowadzenia pojazdów iobsługi maszyn.
Lek Tektrotyd zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol sodu (23 mg) na fiolkę czyli jest traktowany jako nie zawierającysodu.
Preparaty radiofarmaceutyczne
Preparaty radiofarmaceutyczne mogą być podawane wyłącznie przez upoważniony personel. Istnieją ścisłe przepisy dotyczące stosowania, przekazywania i usuwania preparatów radiofarmaceutycznych. Lek Tektrotyd jest stosowany wyłącznie w odpowiednich warunkach klinicznych i tylko przez osoby odpowiednio wykwalifikowane. Osoby te podejmują specjalne środki ostrożności w celu bezpiecznego stosowania leku i będą na bieżąco informować o swoich działaniach.
Lekarz specjalista medycyny nuklearnej nadzorujący procedurę decyduje o dawce leku, jaką należy zastosować w danym przypadku. Będzie to minimalna dawka niezbędna do uzyskania oczekiwanej informacji diagnostycznej. W zależności od rodzaju badania, zalecana dawka waha się między 370 a 740 MBq (MBq = megabekerel to jednostka miary radioaktywności).
Podanie leku i przeprowadzenie badania
Gotowy roztwór do wstrzykiwań zostanie podany jednorazowo dożylnie przed wykonaniem badania. Lek ten nie jest przeznaczony do regularnego lub ciągłego stosowania. Po wstrzyknięciu leku otrzyma Pan(i) płyny do picia i będzie proszony(a) o oddanie moczu tuż przed rozpoczęciem wykonywania zdjęć.
Czas trwania procedury
Lekarz poinformuje o standardowym czasie trwania procedury. Po podaniu leku Tektrotyd należy:
- unikać bliskiego kontaktu z małymi dziećmi i kobietami w ciąży w czasie pierwszych 24 godzin po wstrzyknięciu
- często oddawać mocz w celu usunięcia leku z organizmu
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Tektrotyd
Przedawkowanie jest niemożliwe, ponieważ dawka leku podawana jednorazowo pacjentowi jest ściśle kontrolowana przez lekarza specjalistę medycyny nuklearnej nadzorującego badanie. Jednak w przypadku przedawkowania lekarz może np. zalecić picie większej ilości płynów, aby usunąć pozostałości radiofarmaceutyku z organizmu poprzez częste opróżnianie pęcherza moczowego.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Bardzo rzadko (dotyczy mniej niż 1 pacjenta na 10000 podań), bezpośrednio po podaniu może wystąpić przejściowy ból głowy lub ból w nadbrzuszu. Podanie tego radiofarmaceutyku powoduje narażenie na niewielką dawkę promieniowania jonizującego, co jest powiązane z ryzykiem wywołania chorób nowotworowych i wad wrodzonych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub lekarzowi specjaliście medycyny nuklearnej. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania.