Vidisic żel do oczu(2 mg/g) (2 mg/g) - 1 tuba 10 g
Vidisic żel do oczu(2 mg/g) (2 mg/g) - 1 tuba 10 g
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta Vidisic 2 mg/g, żel do oczu, Carbomerum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Instrukcje dotyczące Vidisic:
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
- Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Vidisic i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Vidisic
- Jak stosować lek Vidisic
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Vidisic
- Zawartość opakowania i inne informacje
Co to jest lek Vidisic i w jakim celu się go stosuje:
Substancją czynną leku Vidisic jest karbomer, będący wielkocząsteczkowym związkiem wiążącym wodę. Lek charakteryzuje się dużą lepkością i fizjologicznym pH, zbliżonym do naturalnych łez.
Lek Vidisic jest stosowany w objawowym leczeniu zespołu suchego oka (zwanego także suchym zapaleniem rogówki i spojówek).
Właściwości leku Vidisic:
Lek Vidisic jest płynnym żelem, który wiąże wodę, tworząc na powierzchni oka przezroczystą warstwę ochronną, zapewniającą odpowiednie nawilżenie rogówki i spojówek.
Jest łatwy w użyciu, jeśli stosuje się go zgodnie z instrukcją podawania.
Czym jest zespół suchego oka?
Zespół suchego oka jest schorzeniem oczu, w przebiegu którego dochodzi do nieprawidłowego nawilżania powierzchni oka.
Może być spowodowane zmniejszoną produkcją naturalnych łez, ich nieprawidłowym składem lub nadmiernym parowaniem.
Jeśli ilość lub skład filmu łzowego są zaburzone, występuje zjawisko wysychania rogówki i spojówek, objawiające się pieczeniem, uczuciem suchości oka, uczuciem piasku w oku, uczuciem ucisku i nadwrażliwością na światło.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku Vidisic:
Kiedy nie stosować leku Vidisic
jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą(wymienioną w punkcie 6).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Vidisic należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.Jeśli objawy zespołu suchego oka utrzymują się lub się nasilają, należy przerwać stosowanie leku iskonsultować się z lekarzem.Jeśli pacjent nosi soczewki kontaktowe, powinien je zdjąć przed zastosowaniem leku Vidisic.Soczewki kontaktowe można ponownie założyć po upływie co najmniej 15 minut od podania lekuVidisic.Lek Vidisic jest lekiem jałowym do pierwszego otwarcia. Bardzo ważne jest utrzymywanie tuby wczystości i niedopuszczenie do zanieczyszczenia jej zawartości. Podczas stosowania leku należyzwrócić szczególną uwagę, aby uniknąć dotykania oczu, powiek i innych powierzchni końcówką tuby(patrz także punkt 3: podpunkt „Instrukcja podawania leku”).
Dzieci i młodzież
Brak dostępnych danych. Nie przeprowadzono badań klinicznych dotyczących stosowania lekuVidisic u dzieci i młodzieży.
Ważne informacje o niektórych składnikach leku
Lek Vidisic zawiera cetrymid jako środek konserwujący, który stosowany często lub przez długi okresczasu może powodować podrażnienie oka (pieczenie, przekrwienie, uczucie obecności ciała obcego) imoże uszkadzać nabłonek rogówki. Jeśli wystąpią powyższe działania niepożądane, należy przerwaćstosowanie leku Vidisic i skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy zalecą stosowanieinnych leków, niezawierających środków konserwujących.
Lek Vidisic a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjentaobecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.Nie przeprowadzono badań określających czy lek Vidisic wpływa na działanie innych leków i czyinne leki mogą wpływać na działanie leku Vidisic.
Uwaga:Lek Vidisic może przedłużać czas kontaktu innych leków okulistycznych z powierzchnią oka.Jeśli w trakcie stosowania leku Vidisic konieczne jest jednoczesne podawane innego leku lub lekówdo oczu, np. kropli do oczu należy zachować co najmniej 5 minutową przerwę pomiędzy podaniemkolejnych leków. W przypadku gdy lek Vidisic jest stosowany dodatkowo z maścią do oczu, przerwapomiędzy podaniem obu leków powinna wynosić 15 minut. Lek Vidisic powinien być zawszestosowany jako ostatni.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje miećdziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
CiążaZe względu na brak danych dotyczących stosowania karbomeru u kobiet w ciąży, zaleca się unikaniestosowania leku Vidisic w okresie ciąży.
Karmienie piersią
Wpływ leku Vidisic na organizm
Nie wiadomo czy karbomer lub jego metabolity przenikają do mleka ludzkiego. Z tego względu niezaleca się stosowania leku Vidisic w okresie karmienia piersią, chyba że lekarz zadecyduje inaczej.
Wpływ na płodność
Brak danych dotyczących wpływu na płodność.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Vidisic wywiera umiarkowany wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwaniamaszyn. Bezpośrednio po zastosowaniu lek może powodować zaburzenia ostrości widzenia przez krótki okresczasu, powodując niewyraźne widzenie. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn aniwykonywać potencjalnie niebezpiecznych prac do momentu odzyskania ostrości widzenia.
Jak stosować lek Vidisic
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecana dawka
Dawkowanie w leczeniu zespołu suchego oka zależy od stanu indywidualnego pacjenta. Krople należy podawać do worka spojówkowego 3 do 5 razy na dobę lub w zależności od potrzebczęściej oraz około 30 minut przed snem (w przeciwnym razie istnieje ryzyko sklejenia powiek). Należy konsultować się z lekarzem okulistą w trakcie stosowania produktu Vidisic w leczeniu zespołusuchego oka, które zazwyczaj wymaga długotrwałego lub ciągłego leczenia.
Instrukcja podawania leku:
Uwaga! Nie należy dotykać końcówki tuby palcami ani nie należy dotykaćkońcówką tuby do powierzchni oka lub jakiejkolwiek innejpowierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczeniezawartości tuby. Stosowanie zanieczyszczonych leków do oczu możeprowadzić do poważnych uszkodzeń wzroku, w tym do utratywidzenia.
- Dokładnie umyć ręce.
- Odkręcić zakrętkę zabezpieczającą.
- Odchylić głowę do tyłu.
- Ustawić tubę w pozycji pionowej nad okiem, trzymając ją kciukiem i palcem wskazującym.
- Palcem wskazującym drugiej ręki delikatnie odciągnąć w dół dolną powiekę, tak aby międzygałką oczną a powieką utworzyła się „kieszonka”, do której będzie wprowadzany żel.
- Przybliżyć końcówkę tuby do oka, nie dotykając końcówką tuby oka, powieki, okolic okaani innych powierzchni.
- Delikatnie nacisnąć na tubę w celu uwolnienia 1 kropli.
- Patrząc w górę, wprowadzić 1 kroplę żelu do utworzonej „kieszonki”.
- W przypadku gdy kropla nie trafiła do oka, czynność powtórzyć.
- Kilka razy delikatnie zamknąć i otworzyć oko, aby żel pokrył całą jego powierzchnię.
Instrukcja stosowania leku Vidisic:
10. Jeśli żel ma być podawany do obu oczu, opisane powyżej czynności, powtórzyć dla drugiego oka.
11. Bezpośrednio po użyciu leku, starannie zakręcić tubę. Pomoc drugiej osoby lub użycie lustra może ułatwić podanie leku. Żel Vidisic dostępny jest w tubie z płaską zakrętką, umożliwiającą przechowywanie tuby w pozycji pionowej.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Vidisic
Jeśli przypadkowo zostanie zastosowana większa dawka leku niż zalecana, może to spowodować przejściowe zaburzenia widzenia, które szybko ustępują.
Pominięcie zastosowania dawki leku Vidisic
W przypadku pominięcia dawki, następną dawkę należy przyjąć o normalnej porze, zgodnie z zaleconym schematem dawkowania. Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek Vidisic może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Bardzo rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 000 osób):
- pieczenie oczu
- zaczerwienienie oczu
- wyprysk na powiece
- uczucie obecności ciała obcego w oku
- olbrzymiobrodawkowe zapalenie spojówek
- świąd oczu
- uczucie lepkości w oku
- powierzchniowe punktowe zapalenie rogówki
- łzawienie
- niewyraźne widzenie
Powyższe reakcje, w tym reakcje pochodzenia alergicznego, mogą być wywołane przez substancję konserwującą zawartą w leku (cetrymid) lub mogą być związane z nietolerancją jednego z pozostałych składników leku. Cetrymid może także powodować uszkodzenie nabłonka rogówki. Niewyraźne widzenie po podaniu leku Vidisic może być związane z dużą lepkością produktu.
Dzieci i młodzież
Brak danych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.