Adrenalina WZF roztwór do wstrzykiwań (300 mcg/0,3 ml) - 1 amp.-strzyk. 1 ml
Adrenalina WZF roztwór do wstrzykiwań (300 mcg/0,3 ml) - 1 amp.-strzyk. 1 ml
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
ADRENALINA WZF, 300 mikrogramów/0,3 ml, roztwór do wstrzykiwań w ampułko-strzykawce
Adrenalinum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty, lub pielęgniarki.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
1. Co to jest lek Adrenalina WZF i w jakim celu się go stosuje
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Adrenalina WZF
3. Jak stosować lek Adrenalina WZF
4. Możliwe działania niepożądane
5. Jak przechowywać lek Adrenalina WZF
6. Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Adrenalina WZF i w jakim celu się go stosuje
Lek Adrenalina WZF zawiera jako substancję czynną adrenalinę.
Lek Adrenalina WZF jest przeznaczony do stosowania w stanach zagrożenia życia, w leczeniu nagłych przypadków ciężkiej reakcji alergicznej, wstrząsu anafilaktycznego i anafilaksji samoistnej.
Powyższe stany mogą być wywołane przez kontakt z alergenem (np. użądlenia i ukąszenia owadów, pokarmy, leki, lateks) lub wynikać z innych przyczyn (np. wysiłek fizyczny). Objawami tych reakcji mogą być: wysypka; świąd skóry; obrzęk twarzy, gardła, ust, języka, rąk i nóg; duszność; świszczącyoddech; nudności; wymioty; a w niektórych przypadkach utrata przytomności. Adrenalina łagodzipowyższe objawy, wpływając korzystnie na ciśnienie krwi, pracę serca i oddychanie.
Po zastosowaniu leku pacjent powinien natychmiast skonsultować się z lekarzem, ponieważ może byćkonieczne dalsze leczenie.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Adrenalina WZF
Kiedy nie stosować leku Adrenalina WZF:
- jeśli pacjent ma uczulenie na adrenalinę lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku(wymienionych w punkcie 6.). W stanach zagrożenia życia nie ma bezwzględnychprzeciwwskazań do zastosowania leku.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku Adrenalina WZF należy omówić to z lekarzem, farmaceutą, lubpielęgniarką.
Lekarz dokładnie pouczy pacjenta, w jakich sytuacjach i w jaki sposób stosować lek.
Jeśli pacjent ma astmę może być narażony na zwiększone ryzyko ciężkich reakcji alergicznych.
Porady dotyczące leczenia anafilaksji
Każdy pacjent, u którego wystąpił epizod anafilaksji powinien zgłosić się do lekarza, aby wykonać badania w celu ustalenia substancji, które mogą uczulać i których należy bezwzględnie unikać w przyszłości. Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że alergia na jedną substancję może prowadzić do wystąpienia alergii na większą liczbę substancji podobnych.
Jeśli pacjent ma alergię pokarmową, ważne jest, aby sprawdzał składniki we wszystkich produktach, które spożywa (dotyczy to również leków), ponieważ nawet małe ilości mogą spowodować ciężkie reakcje.
Zwłaszcza należy poradzić się lekarza w przypadku pacjentów:
- z chorobami serca i zaburzeniami krążenia krwi (objawy takie jak np. ból w klatce piersiowej, przyspieszone lub nieregularne bicie serca, duszność, wysokie ciśnienie krwi);
- z nadczynnością tarczycy;
- z guzem chromochłonnym nadnerczy (guz znajdujący się w gruczołach położonych powyżej nerek);
- z podwyższonym ciśnieniem w oczach;
- z chorobami gruczołu krokowego (prostaty);
- ze zwiększonym stężeniem wapnia we krwi;
- ze zmniejszonym stężeniem potasu we krwi;
- ze zwiększonym stężeniem cukru we krwi;
- z ciężką niewydolnością nerek.
Pacjenci, u których występują powyższe choroby powinni poinformować o nich lekarza. Należy zachować ostrożność w przypadku pacjentów w podeszłym wieku.
Dzieci
Dzieciom o masie ciała poniżej 30 kg nie można podać odpowiedniej dawki leku ze względu na konstrukcję ampułko-strzykawki. Nie zaleca się stosowania mniejszych dawek leku z wyjątkiem sytuacji zagrażających życiu i pod kontrolą lekarza.
Pacjenci z ryzykiem wystąpienia ciężkiej reakcji alergicznej lub wstrząsu anafilaktycznego powinni mieć lek stale przy sobie (w domu, w pracy, podczas urlopu). Lek Adrenalina WZF zapakowany jest w ampułko-strzykawkę, która jest gotowa do bezpośredniego użycia.
Adrenalina WZF i inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Leki wpływające na działanie leku Adrenalina WZF to:
- leki stosowane w leczeniu depresji (np. wenlafaksyna, sybutramina, milnacypran oraz leki z grupy inhibitorów monoaminooksydazy np. selegilina);
- leki stosowane w leczeniu choroby Parkinsona (np. lewodopa);
- hormony tarczycy (trijodotyronina, tyroksyna);
- leki przeciwastmatyczne (np. teofilina);
- oksytocyna (lek hormonalny stosowany podczas porodu);
- parasympatykolityki (np. atropina);
- leki przeciwalergiczne (np. difenhydramina, chlorofeniramina);
- leki wziewne rozszerzające oskrzela (np. formoterol);
- leki stosowane w nadciśnieniu i zaburzeniach rytmu serca (np. propranolol, sotalol);
- leki stosowane w chorobach serca (glikozydy naparstnicy, chinidyna);
- wziewne środki znieczulające stosowane do znieczulenia ogólnego;
- leki stosowane w przeziębieniu (efedryna, pseudoefedryna);
- leki stosowane w cukrzycy (np. insulina).
Adrenalina WZF z alkoholem
Alkohol może nasilać działanie leku Adrenalina WZF.
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku. O zastosowaniu leku w okresie ciąży zdecyduje lekarz. Jest mało prawdopodobne, aby adrenalina zastosowana przez kobietę karmiącą piersią wywierała wpływ na dziecko karmione piersią.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Po zastosowaniu leku pacjent nie powinien prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn do czasu aż ustąpią objawy ciężkiej reakcji alergicznej. Lek Adrenalina WZF zawiera sodu pirosiarczyn (E 223) i sód. Lek rzadko może powodować ciężkie reakcje nadwrażliwości i skurcz oskrzeli. Adrenalina WZF zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na ampułkostrzykawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Adrenalina WZF
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek Adrenalina WZF jest przeznaczony do stosowania w nagłych przypadkach w stanach zagrożenia życia. Zawsze po użyciu leku Adrenalina WZF należy natychmiast skorzystać z pomocy lekarskiej. Należy wybrać numer telefonu 112, poprosić o przysłanie karetki pogotowia oraz powiedzieć, że wystąpiła „anafilaksja”, nawet jeśli wydaje się, że objawy ustępują. Może być konieczna hospitalizacja, w celu obserwacji i dalszego leczenia. Jest to spowodowane możliwością nawrotu objawów ciężkiej reakcji alergicznej po pewnym czasie. Czekając na karetkę pogotowia należy położyć się z nogami uniesionymi, a jeśli w tej pozycji wystąpią trudności z oddychaniem - należy usiąść. Należy poprosić kogoś, aby pozostał z pacjentem do momentu przyjazdu karetki, na wypadek gdyby pacjent ponownie poczuł się źle. Osoby nieprzytomne powinny być ułożone na boku w pozycji bezpiecznej.
- Lek Adrenalina WZF należy podać natychmiast po wystąpieniu objawów ciężkiej reakcji alergicznej, które mogą wystąpić w ciągu kilku minut od zetknięcia się z alergenem.
- Lek Adrenalina WZF należy wstrzykiwać wyłącznie domięśniowo, w mięsień znajdujący się w przednio-bocznej części uda (patrz punkt Sposób podawania).
- Leku Adrenalina WZF nie należy wstrzykiwać w pośladek.
- Podanie adrenaliny w dłoń lub palce może spowodować zatrzymanie dopływu krwi do tych miejsc. Jeśli dojdzie do przypadkowego zakłucia się igłą lub wstrzyknięcia leku w te części ciała należy niezwłocznie udać się do lekarza.
- Ampułko-strzykawka służy do podania pojedynczej dawki leku.
- Ampułko-strzykawka zawiera 1 ml roztworu. Po podaniu dawki leku w ampułko-strzykawce pozostaje 0,7 ml roztworu, ale ampułko-strzykawka nie nadaje się do ponownego użytku. Należy zapytać farmaceutę jak usunąć lek w bezpieczny sposób.
- Roztwór w ampułko-strzykawce powinien być bezbarwny lub prawie bezbarwny, przezroczysty. Nie używać leku w przypadku stwierdzenia zmiany zabarwienia roztworu.
Dorośli i dzieci o masie ciała powyżej 30 kg:- Zazwyczaj stosuje się 300 mikrogramów (0,3 ml).- Czasami pojedyncza dawka adrenaliny nie wystarcza do całkowitego ustąpienia objawów ciężkiej reakcji alergicznej. Dlatego też lekarz może przepisać pacjentowi więcej niż jedną ampułko-strzykawkę leku Adrenalina WZF. Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą w ciągu 5-15 minut,
Instrukcja stosowania leku Adrenalina WZF
Po upływie 10 minut od pierwszego zastrzyku, pacjent powinien podać sobie drugi zastrzyk lub poprosić o to osobę towarzyszącą. Z tego powodu zawsze należy nosić ze sobą więcej niż jedną ampułko-strzykawkę leku Adrenalina WZF w oryginalnym opakowaniu.
Dzieci o masie ciała poniżej 30 kg
Nie można podać dawki mniejszej niż 300 mikrogramów z odpowiednią dokładnością, ze względu na konstrukcję ampułko-strzykawki. Dlatego też mniejsze dawki mogą być stosowane wyłącznie w sytuacjach zagrażających życiu i pod kontrolą lekarza.
Sposób podawania
Adrenalina WZF jest lekiem stosowanym w stanie zagrożenia życia. Dlatego należy dokładnie zapoznać się z poniższą instrukcją bezpośrednio po wykupieniu leku, aby w razie konieczności pacjent był odpowiednio przygotowany do jego użycia. Zaleca się, aby również członkowie rodziny pacjenta, opiekunowie lub nauczyciele zostali przeszkoleni w zakresie poprawnego stosowania leku Adrenalina WZF. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
- Przed użyciem wyjąć ampułko-strzykawkę z blistra.
- Zdjąć nasadkę z igły. Nie dotykać igły. Nie zdejmować blokady umieszczonej na tłoku ampułko-strzykawki. Nie naciskać tłoka (np. w celu usunięcia pęcherzyka powietrza).
- Zdecydowanym ruchem wbić całą igłę pod kątem prostym (90º) w mięsień znajdujący się w przednio-bocznej części uda. W razie potrzeby wstrzyknięcie można wykonać przez lekką odzież. Nacisnąć tłok do oporu.
- Wyjąć igłę i założyć na nią nasadkę.
- Miejsce wstrzyknięcia należy lekko masować przez 10 sekund.
- Wyrzucić wykorzystaną ampułko-strzykawkę w bezpieczny sposób.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Adrenalina WZF
W przypadku zastosowania większej niż zalecana dawki adrenaliny lub w przypadku wstrzyknięcia leku do naczynia krwionośnego może dojść do nagłego zwiększenia ciśnienia tętniczego, zwężenia
Działania niepożądane leku
Adrenalina może powodować działania niepożądane, takie jak:
Zwolnienie, przyspieszenie lub zaburzenia czynności serca
Może wystąpić trudności w oddychaniu. W razie wystąpienia tych objawów należy natychmiast zwrócić się do lekarza.
Inne możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, adrenalina może powodować różne działania niepożądane. Wystąpienie działań niepożądanych zależy od wrażliwości pacjenta i podanej dawki.
- Kołatanie serca
- Przyspieszenie czynności serca
- Nadmierna potliwość
- Nudności, wymioty
- Bladość skóry
- Zawroty głowy, ból głowy
- Osłabienie
- Drżenie
- Stany lękowe, uczucie niepokoju
- Nadpobudliwość nerwowa
- Zimne kończyny
Rzadko odnotowywane działania niepożądane mogą obejmować omamy, omdlenie, zwiększenie stężenia glukozy we krwi,zmniejszenie stężenia potasu we krwi, rozszerzenie źrenic, trudności w oddawaniu moczu oraz drżenie mięśni.
Działania niepożądane, które mogą wystąpić po zastosowaniu większych dawek adrenaliny lub u osób wrażliwych, to m.in. zaburzenia rytmu serca, nagłe zwiększenie ciśnienia tętniczego oraz skurcz naczyń krwionośnych.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy zgłosić je lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można także zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych.
Kontakt do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych:
Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
E-mail: ndl@urpl.gov.pl