Ceftazidim MIP Pharma proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (1 g) - 10 fiol. proszku
Ceftazidim MIP Pharma proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji (1 g) - 10 fiol. proszku
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Ceftazidim MIP Pharma, 1 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji
Ceftazidim MIP Pharma, 2 g, proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań/do infuzji
Ceftazydym (Ceftazidimum)
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Ceftazidim MIP Pharma i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ceftazidim MIP Pharma
- Jak stosować lek Ceftazidim MIP Pharma
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Ceftazidim MIP Pharma
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Ceftazidim MIP Pharma i w jakim celu się go stosuje
Ceftazidim MIP Pharma jest antybiotykiem stosowanym u dorosłych i dzieci (w tym u noworodków). Działa on bakteriobójczo na bakterie wywołujące zakażenia. Należy do grupy leków zwanych cefalosporynami.
Ceftazidim MIP Pharma stosuje się w leczeniu ciężkich zakażeń bakteryjnych:- dolnych dróg oddechowych, w tym płuc- płuc i oskrzeli u pacjentów z mukowiscydozą- mózgu (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych)- ucha- dróg moczowych- skóry i tkanek miękkich- jamy brzusznej i powłok brzusznych (zapalenie otrzewnej)- kości i stawów.Ceftazidim MIP Pharma można również stosować:- w zapobieganiu zakażeniom podczas przezcewkowej resekcji gruczołu krokowego u mężczyzn- w leczeniu pacjentów z małą liczbą białych krwinek (neutropenia), mających gorączkę z powodu zakażenia bakteryjnego.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ceftazidim MIP Pharma
Kiedy nie podawać pacjentowi leku Ceftazidim MIP Pharma:
- Jeśli pacjent ma uczulenie (nadwrażliwość) na ceftazydym lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- Jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowała ciężka reakcja alergiczna na jakikolwiek inny antybiotyk (penicyliny, monobaktamy i karbapenemy), ponieważ pacjent może być również uczulony na Ceftazidim MIP Pharma.
Ważne informacje dotyczące leku Ceftazidim MIP Pharma
Jeśli pacjent przypuszcza, że dotyczą go opisane powyżej okoliczności, powinien poinformować o tym lekarza prowadzącego przed rozpoczęciem leczenia lekiem Ceftazidim MIP Pharma. Nie podawać pacjentowi leku Ceftazidim MIP Pharma.
Kiedy zachować szczególną ostrożność stosując Ceftazidim MIP Pharma
Należy zwracać uwagę, czy w czasie stosowania leku Ceftazidim MIP Pharma u pacjenta nie występują szczególne objawy, takie jak reakcje alergiczne, zaburzenia układu nerwowego i zaburzenia żołądka i jelit, w tym biegunka. Zmniejszy to ryzyko możliwych problemów. Patrz (‘Dolegliwości na które należy zwrócić uwagę’) w punkcie 4. Jeśli u pacjenta kiedykolwiek występowała reakcja alergiczna na inne antybiotyki, może on być uczulony również na Ceftazidim MIP Pharma.
Ważne reakcje skórne
W związku z leczeniem ceftazydymem notowano poważne reakcje skórne, w tym zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, reakcję polekową z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS) i ostrą uogólnioną osutkę krostkową (AGEP). Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów związanych z tymi poważnymi reakcjami skórnymi, opisanymi w punkcie 4, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.
Badania krwi i moczu
Ceftazidim MIP Pharma może zmieniać wyniki badania zawartości (stężenia) cukru w moczu oraz badań krwi, znanych jako test Coombs’a. Jeśli pacjent ma mieć wykonywane takie badania, należy poinformować osobę pobierającą próbki, że pacjent przyjmował lek Ceftazidim MIP Pharma.
Ceftazidim MIP Pharma a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować, również tych, które wydawane są bez recepty. Pacjent nie powinien przyjmować leku Ceftazidim MIP Pharma bez konsultacji z lekarzem prowadzącym, jeśli przyjmuje także:
- antybiotyk zwany chloramfenikolem
- antybiotyk z grupy zwanej aminoglikozydami, tj. gentamycynę, tobramycynę
- tabletki moczopędne zawierające furosemid
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Lekarz prowadzący oceni, czy wynikające z przyjmowania leku Ceftazidim MIP Pharma podczas ciąży i karmienia piersią korzyści dla pacjentki przeważają zagrożenia dla dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ceftazidim MIP Pharma może powodować działania niepożądane wpływające na zdolność prowadzenia pojazdów, takie jak zawroty głowy. Pacjent nie powinien prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, chyba że ma pewność, że nie wystąpiły u niego te działania niepożądane.
Ceftazidim MIP Pharma zawiera sód
Ceftazidim MIP Pharma, 1 g, zawiera około 52 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w jednej fiolce. Odpowiada to 2,6% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. Ceftazidim MIP Pharma, 2 g, zawiera około 104 mg sodu (głównego składnika soli kuchennej) w jednej fiolce. Odpowiada to 5,2% maksymalnej zalecanej dobowej dawki sodu w diecie u osób dorosłych. Należy wziąć to pod uwagę u pacjentów kontrolujących zawartość sodu w diecie.
Jak stosować lek Ceftazidim MIP Pharma
Ceftazidim MIP Pharma jest zwykle podawany przez lekarza lub pielęgniarkę. Może być podawany w kroplówce (infuzja dożylna) lub jako wstrzyknięcie bezpośrednio do żyły lub wstrzyknięcie domięśniowe.
Ceftazidim MIP Pharma przygotowuje lekarz, farmaceuta lub pielęgniarka z użyciem wody do wstrzykiwań lub innego odpowiedniego płynu infuzyjnego.
Zwykle stosowana dawka
Lekarz prowadzący zdecyduje o odpowiedniej dla pacjenta dawce leku Ceftazidim MIP Pharma, biorąc pod uwagę ciężkość i rodzaj zakażenia, przyjmowanie przez pacjenta jakichkolwiek innych antybiotyków, jego masę ciała, wiek oraz prawidłowość pracy nerek.
Noworodki i niemowlęta (w wieku 0-2 miesięcy)
Na każdy 1 kg masy ciała niemowlęcia podaje się w ciągu doby od 25 do 60 mg ceftazydymu w dwóch dawkach podzielonych.
Niemowlęta (w wieku powyżej 2 miesięcy) i dzieci o masie ciała mniejszej niż 40 kg
Na każdy 1 kg masy ciała niemowlęcia lub dziecka podaje się w ciągu doby od 100 do 150 mg ceftazydymu w trzech dawkach podzielonych. Maksymalnie 6 g na dobę.
Dorośli i młodzież o masie ciała 40 kg lub więcej
Od 1 do 2 g ceftazydymu trzy razy na dobę. Maksymalnie 9 g na dobę.
Pacjenci w wieku powyżej 65 lat
Dawka dobowa zazwyczaj nie powinna być większa niż 3 g na dobę, szczególnie u pacjentów w wieku powyżej 80 lat.
(kontynuacja tekstu)Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.