Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Citalopram Medreg Tabletki powlekane (20 mg) - 98 tabl.

Citalopram Medreg Tabletki powlekane (20 mg) - 98 tabl.

Informacja dla pacjenta - Citalopram Medreg 20 mg

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Citalopram Medreg, 20 mg, tabletki powlekane

Citalopramum

Należy zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacjeważne dla pacjenta.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek możezaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawyniepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek Citalopram Medreg i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Citalopram Medreg
  3. Jak stosować lek Citalopram Medreg
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek Citalopram Medreg
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest lek Citalopram Medreg i w jakim celu się go stosuje

Jak działa lek Citalopram Medreg

Lek Citalopram Medreg należy do grupy leków przeciwdepresyjnych zwanych selektywnymiinhibitorami wychwytu zwrotnego serotoniny (ang. Selective Serotonin Reuptake Inhibitors, SSRIs).Leki te działają na układ serotoninergiczny w mózgu przez zwiększenie stężenia serotoniny.

W jakich przypadkach stosowany jest lek Citalopram Medreg

Lek Citalopram Medreg zawiera cytalopram i jest stosowany w leczeniu depresji, a gdy pacjentpoczuje się lepiej, w zapobieganiu nawrotom tych objawów.

Lek Citalopram Medreg jest stosowany w długotrwałym leczeniu w celu zapobiegania występowaniunowych epizodów depresyjnych u pacjentów z nawracającą depresją.

Lek Citalopram Medreg jest również skuteczny w łagodzeniu objawów u pacjentów ze skłonnością doataków paniki oraz u pacjentów z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi (ang. Obsessive-Compulsive Disorder, OCD).

Możliwe, że lekarz przepisał pacjentowi lek Citalopram Medreg z innego powodu. W raziejakichkolwiek pytań dotyczących tego, dlaczego lek Citalopram Medreg został przepisany pacjentowi,należy zwrócić się do lekarza.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Citalopram Medreg

Kiedy nie stosować leku Citalopram Medreg

- jeśli pacjent ma uczulenie na cytalopram lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku(wymienionych w punkcie 6).

Przeciwwskazania i ostrzeżenia dotyczące leku Citalopram Medreg

Przeciwwskazania i ostrzeżenia dotyczące leku Citalopram Medreg

Jeśli pacjent przyjmuje inne leki należące do grupy zwanej inhibitorami monoaminooksydazy (MAOIs). Do MAOIs należą takie leki jak fenelzyna, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid, tranylcypromina, selegilina (stosowana w leczeniu choroby Parkinsona), moklobemid (stosowany w leczeniu depresji) i linezolid (antybiotyk).

Jeśli u pacjenta występuje wrodzony nieprawidłowy rytm serca lub jeśli u pacjenta wystąpił epizod nieprawidłowego rytmu serca (widoczny w EKG; badaniu oceniającym pracę serca).

Jeśli pacjent przyjmuje leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca lub leki mogące wpływać na rytm serca (patrz punkt „Lek Citalopram Medreg a inne leki”).

W razie zakończenia przyjmowania inhibitorów MAO, należy odczekać 2 tygodnie przed rozpoczęciem przyjmowania leku Citalopram Medreg.

Po zakończeniu stosowania moklobemidu należy odczekać 1 dzień przed rozpoczęciem stosowania leku Citalopram Medreg.

Po zakończeniu stosowania leku Citalopram Medreg musi upłynąć 1 tydzień zanim zacznie się stosować jakiekolwiek inhibitory MAO.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem stosowania leku Citalopram Medreg należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Należy powiedzieć lekarzowi, jeśli u pacjenta występują inne zaburzenia lub schorzenia, ponieważ lekarz powinien uwzględnić takie informacje. W szczególności należy poinformować lekarza:

  • jeśli u pacjenta występują epizody manii lub lęk paniczny.
  • jeśli u pacjenta występują zaburzenia czynności wątroby lub nerek. Wymagane może być dostosowanie dawki przez lekarza.
  • jeśli pacjent ma cukrzycę. Stosowanie leku Citalopram Medreg może wpłynąć na stężenie glukozy we krwi. Konieczne może być dostosowanie dawki insuliny i (lub) doustnych leków zmniejszających stężenie glukozy we krwi.
  • jeśli pacjent ma padaczkę. W przypadku wystąpienia napadów drgawkowych lub zwiększenia ich częstości, należy przerwać terapię lekiem Citalopram Medreg (patrz także punkt 4 „Możliwe działania niepożądane”).
  • jeśli pacjent ma zwiększoną skłonność do krwawień lub jeśli pacjentka jest w ciąży (patrz „Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność”).
  • jeśli pacjent ma zmniejszone stężenie sodu we krwi.
  • jeśli pacjent leczony jest elektrowstrząsami.
  • jeśli u pacjenta występują lub występowały kiedyś problemy z sercem lub jeśli pacjent przebył niedawno zawał serca.
  • jeśli pacjent ma wolną spoczynkową częstość pracy serca i (lub) zmniejszone stężenie elektrolitów będące wynikiem przedłużającej się, ciężkiej biegunki i wymiotów lub stosowania leków moczopędnych (tabletek zwiększających ilość oddawanego moczu).
  • jeśli u pacjenta występuje szybkie lub nieregularne bicie serca, zasłabnięcia, zapaść lub zawroty głowy podczas wstawania, które to objawy mogą wskazywać na nieprawidłową częstość pracy serca.
  • jeśli u pacjenta występują lub występowały w przeszłości problemy oczne, takie jak niektóre rodzaje jaskry (wzrost ciśnienia wewnątrz gałki ocznej).

Należy skonsultować się z lekarzem, nawet jeśli powyższe ostrzeżenia dotyczą sytuacji występujących w przeszłości.

Uwaga

U niektórych pacjentów z zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym może wystąpić faza maniakalna. Charakteryzuje się ona niezwykłymi i szybko zmieniającymi się pomysłami, nieuzasadnionym uczuciem szczęścia i nadmierną aktywnością fizyczną. Jeśli wystąpią te objawy, należy skontaktować się z lekarzem.

Ważne informacje dotyczące leczenia depresji

Ważne informacje dotyczące leczenia depresji

W pierwszych tygodniach leczenia mogą również wystąpić takie objawy, jak niepokój lub trudności w spokojnym siedzeniu lub staniu w miejscu (akatyzja). W razie pojawienia się takich objawów należy natychmiast poinformować o tym lekarza.

Leki takie, jak Citalopram Medreg (tak zwane SSRI/SNRI) mogą spowodować wystąpienie objawów zaburzeń czynności seksualnych (patrz punkt 4). W niektórych przypadkach objawy te utrzymywały się po zakończeniu leczenia.

Myśli samobójcze i pogorszenie depresji lub zaburzeń lękowych

U pacjentów z depresją i (lub) zaburzeniami lękowymi mogą czasami występować myśli dotyczące samookaleczenia lub myśli samobójcze. Mogą się one nasilić po rozpoczęciu stosowania leków przeciwdepresyjnych, ponieważ wszystkie te leki potrzebują czasu, aby zacząć działać, zwykle około dwóch tygodni, ale czasami dłużej.

Pojawienie się myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie może być bardziej prawdopodobne:

  • jeśli pacjent wcześniej miał myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie.
  • jeśli pacjent jest młodym dorosłym. Informacje z badań klinicznych wykazały zwiększone ryzyko zachowań samobójczych u młodych dorosłych (w wieku poniżej 25 lat) z chorobą psychiczną, którzy byli leczeni lekami przeciwdepresyjnymi.

Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek myśli o samookaleczeniu lub samobójstwie, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub udać się do najbliższego szpitala.

Dzieci i młodzież

Lek Citalopram Medreg zwykle nie powinien być stosowany u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Należy również wiedzieć, że w przypadku przyjmowania leków z tej grupy, pacjenci w wieku poniżej 18 lat narażeni są na zwiększone ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, takich jak próby samobójcze, myśli samobójcze i wrogość (głównie agresja, zachowania buntownicze i przejawy gniewu).

Mimo to lekarz może przepisać lek Citalopram Medreg pacjentom w wieku poniżej 18 lat, stwierdzając, że leży to w ich najlepiej pojętym interesie. Jeżeli lekarz przepisał lek Citalopram Medreg pacjentowi w wieku poniżej 18 lat, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy ponownie skontaktować się z lekarzem.

Szczególne informacje dotyczące choroby

Tak jak w przypadku innych leków stosowanych w leczeniu depresji lub chorób pokrewnych, poprawa nie następuje natychmiast. Pacjent może ją odczuć dopiero kilka tygodni po rozpoczęciu stosowania leku Citalopram Medreg.

W leczeniu lęku napadowego poprawę zwykle obserwuje się po 2-4 tygodniach. Na początku leczenia u niektórych pacjentów występuje nasilenie lęku, który ustępuje podczas leczenia. Dlatego bardzo ważne jest, aby pacjent dokładnie przestrzegał zaleceń lekarza oraz nie przerywał leczenia, ani nie zmieniał dawki bez konsultacji z lekarzem.

Należy natychmiast poinformować lekarza lub skontaktować się z najbliższym szpitalem w przypadku wystąpienia niepokojących myśli lub któregokolwiek z wyżej wymienionych objawów podczas leczenia.

Leki i Citalopram Medreg

Stosowanie leków z grupy SSRI/SNRI i lek Citalopram Medreg

Stosowanie leków z grupy SSRI/SNRI (do której należy lek Citalopram Medreg) jest często związane z rozwojem akatyzji (nieprzyjemnego wewnętrznego uczucia lub niepokoju lub trudności z siedzeniem lub staniem w miejscu) może również wystąpić w pierwszych tygodniach leczenia. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpią takie objawy.

Lek Citalopram Medreg a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach stosowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Niektóre leki mogą wpływać na działanie innych leków i to może czasami powodować występowanie poważnych działań niepożądanych. Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent przyjmuje jakikolwiek z wymienionych poniżej leków:

  • „Nieselektywne inhibitory monoaminooksydazy (MAOIs)” zawierające jako substancję czynną fenelzynę, iproniazyd, izokarboksazyd, nialamid i tranylcyprominę. Jeśli pacjent przyjmował którykolwiek z tych leków, powinien odczekać 14 dni przed rozpoczęciem stosowania leku Citalopram Medreg. Po zakończeniu stosowania leku Citalopram Medreg należy odczekać 7 dni zanim przyjmie się którykolwiek z tych leków.
  • „Odwracalne, selektywne inhibitory monoaminooksydazy A (MAO-A)” zawierające moklobemid (stosowany w leczeniu depresji).
Leki Citalopram Medreg

Leki przeciwpsychotyczne

(np. pochodne fenotiazyny, pimozyd, haloperydol), trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, niektóre leki przeciwbakteryjne (np. sparfloksacyna, moksyfloksacyna, erytromycyna IV, pentamidyna, leki przeciw malarii - szczególnie halofantryna), niektóre leki przeciwhistaminowe (astemizol, mizolastyna).

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości należy zwrócić się do lekarza.

Lek Citalopram Medreg z jedzeniem, piciem i alkoholem

Lek Citalopram Medreg można przyjmować z jedzeniem lub niezależnie od jedzenia (patrz punkt 3 „Jak stosować lek Citalopram Medreg”).

Wykazano, że lek Citalopram Medreg nie nasila działania alkoholu. Zaleca się jednak, aby nie spożywać alkoholu podczas leczenia lekiem Citalopram Medreg.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, nie powinna stosować leku Citalopram Medreg, chyba że lekarz omówi z pacjentką zagrożenia i korzyści związane z leczeniem.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek Citalopram Medreg na ogół nie powoduje senności; niemniej jednak w przypadku wystąpienia zawrotów głowy lub senności po rozpoczęciu stosowania tego leku, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn, do czasu ustąpienia tych objawów.

Lek Citalopram Medreg zawiera laktozę

Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem tego leku.

Lek Citalopram Medreg zawiera sód

Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Jak stosować lek Citalopram Medreg

Jak stosować lek Citalopram Medreg

Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwościnależy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Zalecane dawkowanie to:

Dorośli

  • Depresja: Zwykle stosowana dawka dobowa to 20 mg. Dawka może zostać zwiększona przez lekarza maksymalnie do 40 mg na dobę.
  • Lęk napadowy: Dawka początkowa wynosi 10 mg na dobę przez pierwszy tydzień przed zwiększeniem dawki do 20-30 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 40 mg na dobę.
  • Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne (OCD): Dawka początkowa wynosi 20 mg na dobę. Lekarz może zwiększyć dawkę do maksymalnie 40 mg na dobę.

Pacjenci w podeszłym wieku (powyżej 65 lat): Dawka początkowa powinna zostać zmniejszona do połowy dawki zalecanej, np. 10-20 mg na dobę.

Pacjenci ze szczególnymi zagrożeniami: Pacjenci z dolegliwościami wątroby nie powinni otrzymywać więcej niż 20 mg na dobę.

Stosowanie u dzieci i młodzieży: Leku Citalopram Medreg nie należy stosować u dzieci i młodzieży.

Jak i kiedy stosować lek Citalopram Medreg: Lek Citalopram Medreg przyjmuje się raz na dobę w pojedynczej dawce. Lek Citalopram Medreg można przyjmować o każdej porze dnia, z jedzeniem lub niezależnie od jedzenia. Tabletkę należy połknąć popijając wodą.

Czas trwania leczenia: Tak jak w przypadku innych leków stosowanych na depresję, lęk napadowy i OCD, może minąć kilka tygodni, zanim pacjent poczuje jakąkolwiek poprawę. Należy zatem kontynuować stosowanie leku Citalopram Medreg, nawet jeśli upłynie nieco czasu zanim nastąpi poprawa samopoczucia. Nie wolno nigdy zmieniać dawkowania leku bez wcześniejszego skonsultowania się z lekarzem. Czas trwania leczenia jest ustalany indywidualnie, zazwyczaj wynosi co najmniej 6 miesięcy. Tabletki należy przyjmować tak długo, jak zaleci lekarz. Nie należy przerywać stosowania tabletek nawet w przypadku poprawy samopoczucia. Choroba może utrzymywać się przez długi czas i jeśli leczenie zostanie przerwane za wcześnie, objawy mogą powrócić. U pacjentów z nawracającą depresją, leczenie podtrzymujące może trwać nawet kilka lat, aby zapobiec nowym epizodom depresyjnym.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Citalopram Medreg: W przypadku podejrzenia, że pacjent lub inna osoba zażyła za dużo leku Citalopram Medreg, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub najbliższym szpitalnym oddziałem ratunkowym.

Lek Citalopram Medreg - ważne informacje

Ważne informacje dotyczące leku Citalopram Medreg

Aby uniknąć problemów zdrowotnych, zaleca się zabranie ze sobą pudełka/blistra leku Citalopram Medreg, nawet jeśli pacjent udaje się do lekarza lub szpitala.

Niektóre z objawów przedawkowania mogą być bardzo poważne, dlatego należy pilnie zareagować. Objawy przedawkowania mogą obejmować: nieregularne bicie serca, drgawki, zmiany rytmu serca, senność, śpiączkę, wymioty, drżenia, obniżenie ciśnienia krwi, podwyższenie ciśnienia krwi, nudności, zespół serotoninowy, pobudzenie, zawroty głowy, rozszerzenie źrenic, nasilone pocenie się, sinica skóry, hiperwentylacja.

Pominięcie zastosowania leku Citalopram Medreg

W przypadku pominięcia dawki leku, nie należy stosować podwójnej dawki. Zaleca się natychmiastowe przyjęcie pominiętej dawki przed snem i przyjęcie kolejnej dawki następnego dnia. Jeśli pacjent nie pamięta o dawce w nocy lub następnego dnia, powinien zrezygnować z pominiętej dawki i przyjąć kolejną dawkę o zwykłej porze.

Przerwanie przyjmowania leku Citalopram Medreg

Nie należy nagle przerywać stosowania leku, dopóki lekarz nie zaleci inaczej. Po zakończeniu cyklu leczenia, zaleca się stopniowe zmniejszanie dawki przez kilka tygodni, aby uniknąć łagodnych i przemijających objawów odstawienia, takich jak zawroty głowy, uczucie mrowienia, zaburzenia snu, uczucie niepokoju, bóle głowy, nudności, wymioty, pocenie się, uczucie dezorientacji lub zagubienia, chwiejność emocjonalną, biegunkę, zaburzenia widzenia.

Możliwe działania niepożądane

Podobnie jak każdy lek, Citalopram Medreg może wywoływać działania niepożądane. W przypadku wystąpienia poważnych objawów, takich jak wysoka gorączka, pobudzenie, dezorientacja, drżenie mięśni, należy przerwać stosowanie leku i natychmiast zwrócić się o pomoc medyczną.

Rzadkie, ale poważne działania niepożądane, takie jak hiponatremia, nietypowe krwawienia, obrzęk skóry lub trudności z oddychaniem, wymagają pilnej interwencji lekarskiej.

W razie jakichkolwiek wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Działania niepożądane leków

Działania niepożądane

Poniższe działania niepożądane są zazwyczaj łagodne i ustępują po kilku dniach leczenia. Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą często być objawami choroby i dlatego ulegną poprawie, gdy pacjent zacznie czuć się lepiej. Jeśli działania niepożądane sprawiają trudności lub utrzymują się dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Suchość w jamie ustnej

Suchość w jamie ustnej zwiększa ryzyko próchnicy, dlatego zaleca się częstsze mycie zębów.

Bardzo często (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 pacjentów)

  • senność, trudności w zasypianiu, ból głowy
  • suchość w ustach, nudności (mdłości)
  • zwiększona potliwość

Często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 10 pacjentów)

  • zmniejszenie apetytu, zmniejszenie masy ciała
  • pobudzenie, zmniejszenie popędu płciowego, lęk, nerwowość, stan dezorientacji, nietypowe sny
  • drżenie, mrowienia lub drętwienie dłoni lub stop, zawroty głowy, zaburzenia uwagi
  • dzwonienie w uszach (szumy uszne)
  • ziewanie
  • biegunka, wymioty, zaparcia
  • świąd
  • bóle mięśni i stawów
  • mężczyźni mogą mieć problemy z wytryskiem i erekcją
  • kobiety mogą mieć problemy z osiągnięciem orgazmu
  • zmęczenie

Niezbyt często (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 100 pacjentów)

  • zwiększenie apetytu, zwiększenie masy ciała
  • agresja, depersonalizacja (utrata poczucia własnej osobowości), omamy, mania
  • omdlenia
  • rozszerzenie źrenic
  • przyspieszone bicie serca, zwolnione bicie serca
  • pokrzywka, wypadanie włosów, wysypka, plamica (czerwone lub fioletowe plamy na skórze spowodowane krwawieniem), nadwrażliwość na światło
  • problemy z oddawaniem moczu
  • obfite krwawienia miesiączkowe
  • obrzęk rąk lub nóg

Rzadko (mogą wystąpić u nie więcej niż 1 na 1 000 pacjentów)

  • napady drgawkowe, mimowolne ruchy, zaburzenia smaku
  • krwawienie
  • zapalenie wątroby
  • gorączka

Częstość nieznana

Myśli o samookaleczeniu lub myśli samobójcze, patrz także punkt „Ostrzeżenia i środki ostrożności”

Zmniejszenie liczby płytek krwi, powodujące wzrost ryzyka krwawienia i powstawania siniaków,

Nadwrażliwość (wysypka), ciężka reakcja alergiczna powodująca trudności w oddychaniu lub zawroty głowy

Zwiększona ilość wydalanego moczu

Hipokaliemia: niskie stężenie potasu we krwi, mogące powodować osłabienie mięśni, drżenie mięśni lub nieprawidłowy rytm serca

Napad paniki, zgrzytanie zębami, niepokój

Działania niepożądane leku Citalopram Medreg

Działania niepożądane leku Citalopram Medreg

- nietypowe ruchy mięśni, sztywność lub skurcze, akatyzja (mimowolne ruchy mięśni)

- zaburzenia widzenia

- zmiany widoczne w EKG (zwane "wydłużeniem odstępu QT"), arytmia komorowa

(nieregularny rytm serca), w tym torsade de pointes

- niskie ciśnienie krwi

- krwawienie z nosa

- nieprawidłowe wyniki testów czynnościowych wątroby

- nagły obrzęk skóry lub błon śluzowych

- nieregularne miesiączkowanie, ciężki krwotok z pochwy, występujący krótko po porodzie

(krwotok poporodowy), dodatkowe informacje patrz w punkcie 2 "Ciąża, karmienie piersią i

wpływ na płodność".

- bolesne erekcje, mlekotok u mężczyzn oraz u kobiet, które nie karmią piersią.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione

w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można

zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów

Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów

Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21

309, strona internetowa:

Jak przechowywać lek Citalopram Medreg

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze po: EXP.

Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać

farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić

środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Citalopram Medreg

- Substancją czynną leku jest cytalopram (w postaci cytalopramu bromowodorku). Każda tabletka

powlekana zawiera 20 mg cytalopramu (w postaci cytalopramu bromowodorku).

- Pozostałe składniki to:

Rdzeń tabletki: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, kopowidon, celuloza

mikrokrystaliczna (typ 102), kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian.

Otoczka tabletki: tytanu dwutlenek (E 171), hypromeloza 2910, 3 mPas (E 464), hypromeloza

2910, 6 mPas (E 464), makrogol 400 (E 1521), polisorbat 80 (E 433).

Jak wygląda lek Clopidogrel Medreg i co zawiera opakowanie

Białe lub białawe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane (o wymiarach ok. 8,1 mm x 5,6

mm), z wytłoczonymi oznaczeniami "Z" i "7" po obu stronach linii podziału oraz "H" po drugiej

stronie. Tabletkę można podzielić na równe dawki.

Informacje o tabletkach powlekanych

Tabletki powlekane

Tabletki powlekane pakowane są w białe, nieprzezroczyste blistry z folii PVC/PVdC/Aluminium, w tekturowym pudełku.

Wielkości opakowań: 14, 20, 28, 30, 60, 90, 98 i 100 tabletek powlekanych. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca/importer

Podmiot odpowiedzialny: Medreg s.r.o.
Na Florenci 2116/15
Nové Město
110 00 Praga 1
Republika Czeska
tel.: (+420) 516 770 199

Wytwórca/Importer:
Medis International a.s.
Průmyslová 961/16
747 23 Bolatice
Republika Czeska
Pharmazet Group s.r.o.
Třtinová 260/1
Čakovice
196 00 Praga 9
Republika Czeska

Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
Republika Czeska: Citalopram Medreg
Polska: Citalopram Medreg

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 10