Convafort tabletki drażowane (15,7 mg) - 30 tabl.
Convafort tabletki drażowane (15,7 mg) - 30 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Convafort
15,7 mg (0,53 – 0,79 jednostek gołębich), tabletki drażowane
Convallariae extractum siccum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja należy zwrócić się do farmaceuty.
Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Convafort i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Convafort
- Jak stosować lek Convafort
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Convafort
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Convafort i w jakim celu się go stosuje
Convafort jest lekiem roślinnym stosowanym tradycyjnie, którego skuteczność w wymienionych wskazaniach opiera się wyłącznie na długotrwałym stosowaniu i doświadczeniu.
Convafort zawiera glikozydy kardenolidowe ziela konwalii, które wzmacniają siłę skurczu mięśnia sercowego (działanie inotropowo dodatnie).
Wskazania do stosowania
Lek stosuje się tradycyjnie, wspomagająco w początkowym okresie upośledzonej wydolności serca, nie wymagającej stosowania innych leków, bez objawów zastoju krążenia oraz w osłabieniu mięśnia sercowego u osób w podeszłym wieku.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Convafort
Kiedy nie stosować leku Convafort
Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6). Nie należy stosować tego leku w przypadku, gdy występują:
- hipokaliemia (niedobór potasu),
- hiperkalcemia (nadmiar wapnia w organizmie),
- zaburzenia przewodnictwa serca, np.: częstoskurcz komorowy, migotanie komór serca, blok przedsionkowo-komorowy.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Jeśli nie następuje poprawa lub nasilają się dolegliwości związane z niewydolnością krążenia, np. następuje gromadzenie płynu w organizmie, objawiające się obrzękami nóg, należy wówczas zwrócić się do lekarza, który zadecyduje o dalszej terapii.
UWAGA: Jeżeli wystąpiły objawy poważnej niewydolności serca: ból w okolicy serca rozszerzający się w kierunku ramienia, ból w górnej części jamy brzusznej, ból w okolicy szyi, wystąpienie duszności - należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
Informacje dotyczące stosowania leku Convafort
Jeśli po 7 dniach stosowania nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Dzieci
Leku Convafort nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Lek Convafort a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Ze względu na możliwość wystąpienia interakcji nie zaleca się łączenia produktu z następującymi lekami: innymi glikozydami nasercowymi, beta-blokerami, blokerami kanału wapniowego. Zwiększenie siły działania produktu może wystąpić przy równoczesnym stosowaniu chinidyny, soli wapnia, saluretyków, środków przeczyszczających oraz przy długotrwałej terapii glikokortykosteroidami.
Stosowanie leku Convafort z jedzeniem, piciem i alkoholem
Lek należy stosować 15 minut przed posiłkiem.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża: Nie wykonano kontrolowanych badań klinicznych u kobiet w okresie ciąży, dlatego nie zaleca się stosowania leku w tym okresie.
Karmienie piersią: Ze względu na możliwość przechodzenia do mleka matki glikozydów nasercowych nie należy stosować w okresie karmienia piersią.
Płodność: Wpływ na płodność nie jest znany.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Brak danych na temat wpływu na osoby kierujące pojazdami mechanicznymi i obsługujące maszyny.
Lek Convafort zawiera 167,85 mg sacharozy i 94,20 mg laktozy jednowodnej w 1 tabletce. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy lub fruktozy, brakiem laktazy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy.
Jak stosować lek Convafort
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Stosowanie leku: Lek stosować doustnie.
Zalecana dawka: Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: od 1 do 2 tabletek drażowanych 3 razy na dobę, 15 minut przed posiłkiem.
Stosowanie u dzieci: Leku Convafort nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Convafort
Glikozydy ziela konwalii kumulują się w bardzo małym stopniu, podawane nawet kilkakrotnie w ciągu dnia nie wywołują objawów przedawkowania. Wydalanie następuje przez nerki. Kilkakrotne przedawkowanie glikozydów konwalii nie powodowało objawów toksycznych, niemniej nie można wykluczyć, że znaczne przedawkowanie może doprowadzić do zatrucia glikozydami nasercowymi.
Objawy zatrucia glikozydami nasercowymi to m.in.: wymioty, zaburzenia widzenia, halucynacje i zaburzenia rytmu serca.
W przypadku przyjęcia omyłkowo większej dawki leku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Pominięcie zastosowania leku Convafort
Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.
Dotychczas nie raportowano występowania działań niepożądanych podczas stosowania leku Convafort.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, Tel.: +48 22 49 21 301 Faks: +48 22 49 21 309 Strona internetowa:
W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących tego leku należy zwrócić się do podmiotu odpowiedzialnego:
tel. 71 321 86 04 w.123
Data ostatniej aktualizacji ulotki: