Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Dexmedetomidine Kabi Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (100 mcg/ml) - 10 fiol. 4 ml

Dexmedetomidine Kabi Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (100 mcg/ml) - 10 fiol. 4 ml

Ulotka - Dexmedetomidine Kabi

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

Dexmedetomidine Kabi, 100 mikrogramów/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji

Dexmedetomidinum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub pielęgniarki.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawyniepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki

  1. Co to jest Dexmedetomidine Kabi i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dexmedetomidine Kabi
  3. Jak stosować Dexmedetomidine Kabi
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać Dexmedetomidine Kabi
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest Dexmedetomidine Kabi i w jakim celu się go stosuje

Dexmedetomidine Kabi zawiera substancję czynną zwaną deksmedetomidyną, która należy do grupyleków uspokajających. Lek jest stosowany w celu zapewnienia uspokojenia (stan spokoju, sennościlub snu) u dorosłych pacjentów na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej w szpitalu lub podczasróżnych procedur diagnostycznych i zabiegów chirurgicznych z zachowaną świadomością.

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Dexmedetomidine Kabi

Kiedy nie stosować leku Dexmedetomidine Kabi

  • jeśli pacjent ma uczulenie na deksmedetomidynę lub którykolwiek z pozostałych składnikówtego leku (wymienione w punkcie 6),
  • jeśli u pacjenta występują zaburzenia rytmu serca (blok serca 2 lub 3 stopnia),
  • jeśli u pacjenta występuje bardzo niskie ciśnienie krwi, oporne na leczenie, jeśli pacjent przebyłostatnio udar lub inne ciężkie schorzenie mające wpływ na podaż krwi do mózgu.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed podaniem tego leku należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce, jeśli którakolwiekz poniższych sytuacji dotyczy pacjenta, ponieważ Dexmedetomidine Kabi należy stosować ostrożnie,jeśli:

  • u pacjenta występuje nieprawidłowa wolna akcja serca (w związku z chorobą lub dobrą formąfizyczną), ponieważ może to zwiększyć ryzyko zatrzymania akcji serca;
  • u pacjenta występuje niskie ciśnienie krwi;
  • u pacjenta występuje mała objętość krwi, np. po krwawieniu;
  • u pacjenta występują określone zaburzenia kardiologiczne;
  • pacjent jest w podeszłym wieku;
  • u pacjenta występuje zaburzenie neurologiczne (np. uraz głowy lub kręgosłupa, lub udar);
  • u pacjenta występują ciężkie choroby wątroby;

DE/H/6834/001/IB/003

Dexmedetomidine Kabi - Informacje dla pacjentów

Dexmedetomidine Kabi - Informacje dla pacjentów

Ostrzeżenia i zalecenia:

U pacjenta kiedykolwiek wystąpiła ciężka gorączka po podaniu określonych leków, szczególnie leków znieczulających. Ten lek może powodować wydalanie dużych ilości moczu i nadmierne pragnienie. Jeśli wystąpią takie objawy, należy skontaktować się z lekarzem. W celu uzyskania dalszych informacji, patrz punkt 4.

Obserwowano zwiększone ryzyko zgonu u pacjentów w wieku 65 lat i poniżej, u których stosowano ten lek, zwłaszcza u pacjentów przyjmowanych do oddziału intensywnej opieki medycznej w cięższym stanie i z powodów innych niż przebyty zabieg chirurgiczny oraz w młodszym wieku. Lekarz zdecyduje, czy ten lek jest nadal odpowiedni dla pacjenta. Lekarz weźmie pod uwagę korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem tego leku, w porównaniu z leczeniem innymi lekami uspokajającymi.

Interakcje z innymi lekami:

Należy powiedzieć lekarzowi lub pielęgniarce o wszystkich lekach stosowanych obecnie lub ostatnio a także o lekach, które pacjent planuje stosować. Następujące leki mogą nasilać działanie leku Dexmedetomidine Kabi: leki ułatwiające zasypianie lub powodujące uspokojenie (np. midazolam, propofol); silne leki przeciwbólowe (np. opioidy takie jak morfina, kodeina); leki znieczulające (np. sewofluran, izofluran).

Ciąża i karmienie piersią:

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza przed zastosowaniem tego leku. Leku Dexmedetomidine Kabi nie należy stosować w okresie ciąży lub karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn:

Dexmedetomidine Kabi wywiera istotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Po podaniu leku Dexmedetomidine Kabi nie wolno prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn ani pracować w niebezpiecznych warunkach, dopóki działanie leku nie ustąpi całkowicie. Należy zapytać lekarza, kiedy можно wznowić te aktywności oraz wrócić do tego rodzaju pracy.

Dexmedetomidine Kabi zawiera sód. Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.

Jak stosować Dexmedetomidine Kabi:

Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Dexmedetomidine Kabi jest podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej.

Sedacja proceduralna/ uspokojenie z zachowaną świadomością. Dexmedetomidine Kabi jest podawany pacjentowi przez lekarza lub pielęgniarkę przed lub w trakcie procedur diagnostycznych lub zabiegów chirurgicznych wymagających uspokojenia, tzw. sedacja proceduralna/ uspokojenie z zachowaną świadomością.

Informacje o leku Dexmedetomidine Kabi

Lekarz ustala dawkę odpowiednią dla pacjenta

Dawka leku Dexmedetomidine Kabi zależy od wieku, płci, ogólnego stanu zdrowia i wymaganego poziomu sedacji pacjenta oraz reakcji organizmu na lek.

Lekarz w razie potrzeby może zmienić dawkę leku i będzie monitorować pracę serca i ciśnienie krwi podczas leczenia.

Podawanie leku

Dexmedetomidine Kabi jest rozcieńczany i podawany pacjentowi dożylnie w infuzji (kroplówka).

Po sedacji/ po wybudzeniu

  • Lekarz będzie nadzorował pacjenta przez kilka godzin po sedacji, aby upewnić się, że pacjent czuje się dobrze.
  • Pacjent nie powinien sam wracać do domu.
  • Przez pewien czas po podaniu leku Dexmedetomidine Kabi nie należy stosować leków ułatwiających zasypianie, powodujących uspokojenie ani silnych leków przeciwbólowych.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki

Jeśli pacjent otrzymał zbyt dużą dawkę leku Dexmedetomidine Kabi, może nastąpić zwiększenie lub zmniejszenie ciśnienia krwi, spowolnienie akcji serca, spowolnienie oddechu i uczucie senności.

Lekarz wie, jak leczyć pacjenta odpowiednio do jego stanu zdrowia.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Bardzo często

  • wolna akcja serca,
  • niskie lub wysokie ciśnienie krwi,
  • zmiany w sposobie oddychania lub zatrzymanie oddychania.

Często

  • ból w klatce piersiowej lub zawał serca,
  • szybka akcja serca,
  • niskie lub wysokie stężenie cukru we krwi,
  • nudności, wymioty, suchość w jamie ustnej,
  • niepokój,
  • wysoka temperatura,
  • objawy po odstawieniu leku.

Niezbyt często

  • zaburzenia czynności serca, zatrzymanie akcji serca,
  • obrzęk żołądka,
  • wzmożone pragnienie,
  • stan zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej (kwasica metaboliczna),
  • niskie stężenie albuminy we krwi,
  • zadyszka,
  • omamy,
  • lek nie jest dość skuteczny.

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza.

Informacje o leku Dexmedetomidine Kabi

Informacje o leku Dexmedetomidine Kabi

Nieznana częstość

Nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych) - wydalanie dużych ilości moczu i nadmierne pragnienie – mogą to być objawy zaburzenia hormonalnego, zwanego moczówką prostą. Należy skontaktować się z lekarzem, jeśli wystąpią takie objawy.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Al. Jerozolimskie 181C 02-222 Warszawa tel.: +48 22 49 21 301 faks: +48 22 49 21 309 strona internetowa: .

Jak przechowywać Dexmedetomidine Kabi

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na etykiecie i pudełku po „EXP”. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Nie stosować tego leku, jeśli fiolka jest uszkodzona. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera Dexmedetomidine Kabi - Substancją czynną leku jest deksmedetomidyna. Jeden ml koncentratu zawiera chlorowodorek deksmedetomidyny w ilości odpowiadającej 100 mikrogramom deksmedetomidyny. Pozostałe składniki to: sodu chlorek i woda do wstrzykiwań. Każda fiolka o pojemności 2 ml zawiera 200 mikrogramów deksmedetomidyny. Każda fiolka o pojemności 4 ml zawiera 400 mikrogramów deksmedetomidyny. Każda fiolka o pojemności 10 ml zawiera 1000 mikrogramów deksmedetomidyny. Stężenie gotowego roztworu po rozcieńczeniu powinno wynosić albo 4 mikrogramy/ml, albo 8 mikrogramów/ml. Jak wygląda Dexmedetomidine Kabi i co zawiera opakowanie Koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji (jałowy koncentrat). Koncentrat jest klarownym, bezbarwnym roztworem.

Rodzaj i wielkość opakowania leku Dexmedetomidin Kabi

Rodzaj opakowania

Szklane fiolki o pojemności 2 ml, 4 ml lub 10 ml, w tekturowym pudełku.

Wielkość opakowania

  • 10 fiolek po 2 ml
  • 25 fiolek po 2 ml
  • 1 fiolka po 4 ml
  • 4 fiolki po 4 ml
  • 10 fiolek po 4 ml
  • 4 fiolki po 10 ml
  • 10 fiolek po 10 ml

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Podmiot odpowiedzialny:
Fresenius Kabi Polska Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 134
02-305 Warszawa

Wytwórca:
Fresenius Kabi Austria GmbH
Hafnerstrasse 36
8055 Graz
Austria

Ten lek jest dopuszczony do obrotu w Państwach Członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i w Zjednoczonym Królestwie (Irlandii Północnej) pod następującymi nazwami:

Nazwa PaństwaNazwa leku
AustriaDexmedetomidin Kabi 100 Mikrogramm/ml Konzentrat zur Herstellung einer Infusionslösung

DE/H/6834/001/IB/003

Nazwa Państwa - Nazwa leku

Nazwa Państwa - Nazwa leku

Irlandia - Dexmedetomidine Kabi 100 micrograms/ml concentrate for solution for infusion

Włochy - Dexmedetomidina Kabi

Litwa - Dexmedetomidine Kabi 100 mikrogramų/ml koncentratas infuziniam tirpalui

Luksemburg - Dexmedetomidine Kabi 100 µg/ml Konzentrat zur Herstellung einer Infusionslösung

Malta - Dexmedetomidine Kabi 100 mcg/ml, concentrat voor oplossing voor infusie

Norwegia - Dexmedetomidine Kabi

Polska - Dexmedetomidine Kabi

Portugalia - Dexmedetomidine Kabi

Rumunia - Dexmedetomidină Kabi 100 micrograme/ml concentrat pentru soluție perfuzabilă

Słowacja - Dexmedetomidine Kabi 100 µg/mL

Słowenia - Deksmedetomidin Kabi 100 mikrogramov/ml koncentrat za raztopino za infundiranje

Hiszpania EFG - Dexmedetomidina Kabi 100 µg/mL concentrado para solución para perfusión

Szwecja - Dexmedetomidine Kabi

Zjednoczone Królestwo (Irlandia Północna) - Dexmedetomidine Kabi 100 micrograms/ml concentrate for solution for infusion

Data ostatniej aktualizacji ulotki: 19.10.2022 r.


Informacje przeznaczone wyłącznie dla fachowego personelu medycznego:

Dexmedetomidine Kabi, 100 mikrogramów/ml, koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji

Sposób podawania

Dexmedetomidine Kabi powinien być podawany przez fachowy personel medyczny wyspecjalizowanyw leczeniu pacjentów wymagających intensywnej opieki lub w opiece anestezjologicznej nadpacjentami w sali operacyjnej. Dexmedetomidine Kabi może być podawany wyłącznie jakorozcieńczona infuzja dożylna za pomocą kontrolowanego zestawu do podawania infuzji.

Przygotowanie roztworu

Przed podaniem Dexmedetomidine Kabi można rozcieńczyć w następujących płynach do infuzjiw celu uzyskania wymaganego stężenia 4 mikrogramy/ml lub 8 mikrogramów/ml:

  • 0,9% roztwór chlorku sodu (9 mg/ml)
  • 5% roztwór glukozy (50 mg/ml)
  • Płyn Ringera
  • Płyn Ringera z mleczanami
  • 20% mannitol (200 mg/ml)

DE/H/6834/001/IB/003

Infuzje Dexmedetomidine Kabi

Objętości do przygotowania infuzji

Stężenie 4 mikrogramy/ml:

Objętość lekuDexmedetomidine Kabi 100 mikrogramów/mlObjętość rozcieńczalnikaŁączna objętość infuzji
2 ml48 ml50 ml
4 ml96 ml100 ml
10 ml240 ml250 ml
20 ml480 ml500 ml

Stężenie 8 mikrogramy/ml:

Objętość lekuDexmedetomidine Kabi 100 mikrogramów/mlObjętość rozcieńczalnikaŁączna objętość infuzji
4 ml46 ml50 ml
8 ml92 ml100 ml
20 ml230 ml250 ml
40 ml460 ml500 ml

Należy delikatnie wstrząsnąć roztworem w celu dokładnego wymieszania.

Przed podaniem Dexmedetomidine Kabi należy skontrolować wzrokowo pod kątem obecności cząstek stałych i odbarwień.

Wykazano, że Dexmedetomidine Kabi jest zgodny, jeśli jest podawany z poniższymi płynami dożylnymi i lekami:roztwór Ringera z mleczanami, 5% roztwór glukozy, roztwór chlorku sodu 9 mg/ml (0,9%) do wstrzykiwań, mannitol 200 mg/ml (20%), tiopental sodu, etomidat, bromek wekuronium, bromek pankuronium, sukcynylcholina, bezylan atrakurium, chlorek miwakurium, bromek rokuronium, bromek glikopirolanu, chlorowodorek fenylefryny, siarczan atropiny, dopamina, noradrenalina, dobutamina, midazolam, siarczan morfiny, cytrynian fentanylu i substytuty osocza.

Okres ważności

Wykazano stabilność chemiczną i fizyczną po rozcieńczeniu przez 24 godziny w temperaturze 25°C oraz przez 24 godziny w temperaturze 2 - 8°C.

Z mikrobiologicznego punktu widzenia lek należy użyć natychmiast. Jeśli lek nie jest użyty natychmiast, użytkownik ponosi odpowiedzialność za warunki oraz dalszy okres przechowywania leku przed zastosowaniem, który zwykle nie powinien być dłuższy niż 24 godziny w temp. 2-8°C, chyba że rozcieńczenie zostało wykonane w kontrolowanych i zwalidowanych warunkach aseptycznych.

DE/H/6834/001/IB/003

DE/H/6834/001/IB/003

DE/H/6834/001/IB/003

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Integer nec odio. Praesent libero.

Sed cursus ante dapibus diam. Sed nisi. Nulla quis sem at nibh elementum imperdiet.

Duis sagittis ipsum. Praesent mauris. Fusce nec tellus sed augue semper porttitor.