Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Doxylamini US Pharmacia Tabletki powlekane (25 mg) - 14 tabl.

Doxylamini US Pharmacia Tabletki powlekane (25 mg) - 14 tabl.

Ulotka - SENTINO Forte, 25 mg, tabletki powlekane

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla użytkownika

SENTINO Forte, 25 mg, tabletki powlekane

Doxylamini hydrogenosuccinas

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
  • Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek może zaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Spis treści ulotki:

  1. Co to jest lek SENTINO Forte i w jakim celu się go stosuje
  2. Informacje ważne przed przyjęciem leku SENTINO Forte
  3. Jak przyjmować lek SENTINO Forte
  4. Możliwe działania niepożądane
  5. Jak przechowywać lek SENTINO Forte
  6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co to jest lek SENTINO Forte i w jakim celu się go stosuje

SENTINO Forte jest lekiem zawierającym substancję czynną doksylaminy wodorobursztynian. Doksylamina należy do grupy leków przeciwhistaminowych o działaniu uspokajającym. Lek jest wskazany do krótkotrwałego, objawowego leczenia sporadycznie występującej bezsenności u osób dorosłych, w wieku powyżej 18 lat.

Informacje ważne przed przyjęciem leku SENTINO Forte

Kiedy nie przyjmować leku SENTINO Forte

  • Jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
  • Jeśli pacjent jest uczulony na inne leki przeciwhistaminowe (leki przeciwalergiczne).
  • Jeśli pacjentka karmi piersią.
  • (kontynuacja podobnych punktów)
Ostrzeżenia i środki ostrożności

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku SENTINO Forte należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą.

Pacjent musi poinformować lekarza przed rozpoczęciem przyjmowania leku, jeżeli występuje u niego:

- zaburzenie czynności wątroby lub nerek – przy łagodnym nasileniu zalecane jest zmniejszenie dawki; przy nasileniu umiarkowanym nie zaleca się stosowania doksylaminy;

- umiarkowane nasileniu, ponieważ może to spowodować konieczność dostosowania dawki;

- padaczka (leki przeciwhistaminowe mogą czasem powodować nadpobudliwość, a w rezultacie obniżenie progu drgawkowego);

- wydłużenie odstępu QT (choroba serca prowadząca do nagłych zmian w częstości bicia serca w odpowiedzi na wysiłek lub stres);

- małe stężenie potasu we krwi lub inne zaburzenia stężenia elektrolitów;

- choroby serca i wysokie ciśnienie.

W przypadku uczucia senności w ciągu dnia pacjentowi zaleca się zmniejszenie dawki lub wcześniejsze przyjęcie dawki w celu zapewnienia przynajmniej 8-godzinnego odstępu czasu od przyjęcia leku do momentu przebudzenia.

W przypadku przyjmowania innych leków, które mogą działać szkodliwie na słuch, takich jak karboplatyna lub cisplatyna (leki stosowane w leczeniu nowotworów), chlorochina (lek stosowany w leczeniu lub zapobieganiu malarii) oraz niektórych antybiotyków (stosowanych w leczeniu zakażeń) takich jak erytromycyna lub aminoglikozydy w postaci wstrzykiwań, lek SENTINO Forte może maskować szkodliwe działanie tych leków. Dlatego należy regularnie przeprowadzać badania słuchu.

Lek SENTINO Forte może powodować nasilenie objawów odwodnienia oraz udaru cieplnego spowodowanego zmniejszonym poceniem, szczególnie podczas upałów.

W trakcie leczenia nie pić alkoholu.

Pacjenci w wieku powyżej 65 lat mogą być bardziej narażeni na występowanie działań niepożądanych. Z tego względu należy zwracać uwagę na efekty leczenia (patrz punkt 4).

Podczas stosowania doksylaminy należy unikać spożywania grejpfrutów.

Jeśli pacjent stosuje leki takie jak fenytoina, digoksyna, warfaryna, lit, aminoglikozydy, wankomycyna należy unikać stosowania doksylaminy, ponieważ może to spowodować ostre zatrucie.

Nie należy podawać leku SENTINO Forte przez okres dłuższy niż 7 dni, chyba że w opinii lekarza jest to zalecane. Długotrwałe stosowanie leków nasennych i (lub) uspokajających może prowadzić do utraty skuteczności (powstawania tolerancji), choć nie zaobserwowano dotychczas takiego działania w przypadku doksylaminy.

Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Dzieci i młodzież

Lek SENTINO Forte nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat.

Lek SENTINO Forte a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Nie należy stosować leku SENTINO Forte w trakcie przyjmowania następujących leków:

- inhibitory monoaminooksydazy (np. leki stosowane w leczeniu depresji, choroby Parkinsona lub innych chorób, takie jak moklobemid, fenelzyna i tranylcypromina, izokarboksazyd, linezoid, błękit metylenowy, prokarbazyna, razagilina i selegilina);

Lek SENTINO Forte - informacje dla pacjentów

Leki, z którymi należy unikać stosowania leku SENTINO Forte

Na podstawie badań zaleca się unikanie leku SENTINO Forte podczas przyjmowania następujących leków:

  • Leki stosowane w leczeniu zaburzeń rytmu serca (amiodaron)
  • Niektóre antybiotyki makrolidowe (klarytromycyna, erytromycyna, telitromycyna)
  • I wiele innych

Wpływ na badania laboratoryjne

Doksylamina może wpływać na wyniki alergicznych testów skórnych. Pacjentom zaleca się zaprzestanie stosowania leku SENTINO Forte przynajmniej trzy dni przed poddaniem się takim badaniom.

Lek SENTINO Forte z jedzeniem, piciem i alkoholem

W trakcie stosowania leku SENTINO Forte nie pić alkoholu.

Patrz punkt 3. Jak stosować lek SENTINO Forte.

Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Brak dostatecznych danych dotyczących stosowania doksylaminy u kobiet w ciąży, dlatego należy unikać stosowania leku SENTINO Forte u kobiet w ciąży.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Lek SENTINO Forte wywiera znaczny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, ponieważ wywołuje senność. W okresie pierwszych kilku dni stosowania leku, do czasu stwierdzenia, w jaki sposób lek wpływa na pacjenta, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Lek SENTINO Forte zawiera laktozę jednowodną.

Lek SENTINO Forte - jak przyjmować

Lek SENTINO Forte - jak przyjmować

Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinienskontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Jak przyjmować lek SENTINO Forte

Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli (w wieku powyżej 18 lat)
Zalecana dawka to 1 tabletka (25 mg) na dobę, podawana 30 minut przed snem.

W przypadku uczucia senności w ciągu dnia zaleca się zmniejszenie dawki do 12,5 mg (takiej dawkinie można uzyskać za pomocą produktu leczniczego SENTINO Forte o mocy 25 mg) lub wcześniejszeprzyjęcie dawki w celu zapewnienia przynajmniej 8-godzinnego odstępu czasu od przyjęcia leku domomentu przebudzenia.

Linia podziału służy tylko do przełamania tabletki w celu łatwiejszego połknięcia i nie dzieli tabletkina równe dawki. Nie należy przyjmować więcej niż 1 tabletkę (25 mg) na dobę. Nie należy podawaćleku SENTINO Forte przez okres dłuższy niż 7 dni, chyba że w opinii lekarza jest to zalecane.

Stosowanie u osób w podeszłym wieku
U osób dorosłych w wieku powyżej 65 lat bardziej prawdopodobne jest występowanie innych chorób,które mogą wymagać zmniejszenia dawki. Zalecana dawka początkowa wynosi 12,5 mg (1 tabletka12,5 mg), podawane 30 minut przed snem. Dawkę można zwiększyć do 25 mg (1 tabletka), jeżelidawka początkowa okaże się nieskuteczna. W przypadku wystąpienia działań niepożądanych, dawkęnależy zmniejszyć do 12,5 mg na dobę (takiej dawki nie można uzyskać za pomocą produktuleczniczego SENTINO Forte o mocy 25 mg). Z tego względu należy zwracać uwagę na skutkileczenia (patrz punkt 4).

Stosowanie u pacjentów z chorobami wątroby lub nerek
W przypadku pacjentów z łagodnymi zaburzeniami czynności nerek i wątroby zalecane jestzmniejszenie dawki dobowej do 12,5 mg (takiej dawki nie można uzyskać za pomocą produktuleczniczego SENTINO Forte o mocy 25 mg).

Stosowanie u dzieci i młodzieży
Lek SENTINO Forte nie jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku poniżej 18 lat i nie należy gostosować w tej grupie pacjentów.

Droga i sposób podania
Podanie doustne.
Tabletki należy przyjmować 30 minut przed udaniem się na spoczynek, popijając odpowiednią ilościąpłynu (najlepiej wodą).
Lek SENTINO Forte można przyjmować z jedzeniem lub po jedzeniu.

Czas trwania leczenia
Leczenie powinno być jak najkrótsze. Leczenie trwa zwykle od kilku dni do jednego tygodnia.Leku nie należy stosować przez okres dłuższy niż 7 dni, chyba że lekarz zaleci dłuższe stosowanie.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku SENTINO Forte
W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku SENTINO Forte należy natychmiastpowiadomić lekarza.
Objawy przedawkowania są następujące: senność, zahamowanie lub pobudzenie ośrodkowego układunerwowego, działanie przeciwcholinergiczne (rozszerzone źrenice, gorączka, suchość w jamie ustnej,zmniejszenie napięcia mięśni gładkich jelit), uderzenia gorąca, zwiększenie lub zmiany w częstościakcji serca, podwyższone ciśnienie tętnicze, nudności, wymioty, pobudzenie, chwiejny chód,oszołomienie, rozdrażnienie, uspokojenie, dezorientacja i omamy.

Ciężkie zatrucia i działania niepożądane leku SENTINO Forte

Ciężkie zatrucia

Mogą spowodować majaczenie, zaburzenia psychotyczne, spadek ciśnienia tętniczego, napady drgawkowe, zmniejszoną częstość oddechów, utratę przytomności, śpiączkę i mogą stanowić zagrożenie życia.

Ciężkie powikłanie stanowi rabdomioliza (rozpad mięśni), po której następuje niewydolność nerek.

Brak swoistej odtrutki w przypadku przedawkowania leków przeciwhistaminowych. W razie potrzeby należy zastosować leczenie objawowe i podtrzymujące. Lekarz podejmie decyzję o tym, czy u pacjenta należy sprowokować wymioty, zastosować płukanie żołądka lub przepisać leki podwyższające ciśnienie.

Pominięcie przyjęcia leku SENTINO Forte

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy przyjąć dawkę następnego dnia, o zwykłej porze.

Przerwanie przyjmowania leku SENTINO Forte

W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Działania niepożądane spowodowane doksylaminą są na ogół łagodne i przemijające oraz częściej występują w okresie pierwszych kilku dni leczenia.

Bardzo częste działania niepożądane: senność.

Częste działania niepożądane: objawy takie jak suchość w jamie ustnej, zaparcia, niewyraźne widzenie, zatrzymanie moczu, nasilenie wydzielania śluzu w oskrzelach, zawroty głowy, zamroczenie, bóle głowy, ból w górnej części brzucha, zmęczenie, bezsenność, nerwowość.

Niezbyt częste działania niepożądane: osłabienie, obrzęki obwodowe, nudności, wymioty, biegunka, wysypka skórna, szumy uszne, hipotonia ortostatyczna, diplopia, dyspepsja, uczucie zrelaksowania, koszmary senne, duszność.

Rzadkie działania niepożądane: pobudzenie, drżenie, napady drgawkowe, zaburzenia hematologiczne.

Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania: złe ogólne samopoczucie.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać.

Informacje o leku SENTINO Forte

Departament Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych

Urzęd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych

Al. Jerozolimskie 181C

02 222 Warszawa

Tel.: +48 22 49 21 301

Faks: +48 22 49 21 309

Strona internetowa:

Dlaczego zgłaszanie działań niepożądanych jest ważne?

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać lek SENTINO Forte

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania produktu leczniczego.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na opakowaniu po „Termin ważności (EXP)“. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomaga chronić środowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek SENTINO Forte

Substancją czynną leku jest wodorobursztynian doksylaminy. Każda tabletka zawiera 25 mg wodorobursztynianu doksylaminy.

Pozostałe składniki to: Wapnia wodorofosforan dwuwodny, Celuloza mikrokrystaliczna, Karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), Krzemionka koloidalna bezwodna, Magnezu stearynian; Otoczka (OPADRY II Complete Film Coating System 32F280008 White): Hypromeloza (15 mPas), Tytanu dwutlenek (E 171), Makrogol 4000, Laktoza jednowodna.

Jak wygląda lek SENTINO Forte i co zawiera opakowanie

Biała, okrągła tabletka powlekana z linią podziału z jednej strony.

Dostępne opakowania: Blister Aluminium/PVC/PCTFE w tekturowym pudełku.

Wielkości opakowań: 7 szt., 14 szt.

Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

Podmiot odpowiedzialny

US Pharmacia Sp. z o.o. ul. Ziębicka 40, 50-507 Wrocław

Wytwórca

Laboratorios Alcalá Farma, S.L. Avenida de Madrid, 82 28802 Alcalá de Henares (Madrid), Hiszpania

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji należy zwrócić się do przedstawiciela podmiotu odpowiedzialnego.

USP Zdrowie Sp. z o.o.

ul. Poleczki 35

02-822 Warszawa

tel. +48 (22) 543 60 00

Data ostatniej aktualizacji ulotki:

Strona 7 z 7