Durogesic system transdermalny (25 mcg/h) - 5 szt.
Durogesic system transdermalny (25 mcg/h) - 5 szt.
Ulotka dla pacjenta
W naszym ośrodku przywiązujemy ogromną wagę do bezpieczeństwa i komfortu naszych pacjentów. Dlatego przygotowaliśmy dla Państwa ulotkę informacyjną, która zawiera wszystkie niezbędne informacje dotyczące przyjęć, procedur medycznych oraz kontaktu z personelem medycznym.
Spis treści:
- Godziny przyjęć
- Procedury medyczne
- Kontakt z personelem medycznym
Zachęcamy do zapoznania się z treścią ulotki i skorzystania z naszych usług. Zespół medyczny jest do Państwa dyspozycji i służy fachową pomocą we wszystkich kwestiach zdrowotnych.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Durogesic, 12 µg/h, system transdermalny, plaster
Durogesic, 25 µg/h, system transdermalny, plaster
Durogesic, 50 µg/h, system transdermalny, plaster
Durogesic, 75 µg/h, system transdermalny, plaster
Durogesic, 100 µg/h, system transdermalny, plaster
fentanyl
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do lekarza, farmaceuty lub pielęgniarki.
- Lek ten przepisano ściśle określonej osobie. Nie należy go przekazywać innym. Lek możezaszkodzić innej osobie, nawet jeśli objawy jej choroby są takie same.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Patrz punkt 4.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Durogesic i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Durogesic
- Jak stosować lek Durogesic
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Durogesic
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Durogesic i w jakim celu się go stosuje
Nazwa tego leku to Durogesic.Lek Durogesic jest wskazany w leczeniu ciężkiego bólu przewlekłego:
- u dorosłych wymagających ciągłego podawania leków przeciwbólowych
- u dzieci w wieku powyżej 2 lat, które już stosowały leki opioidowe i wymagających ciągłego podawania leków przeciwbólowych.
Lek Durogesic zawiera, jako substancję czynną fentanyl, który jest lekiem przeciwbólowym o silnymdziałaniu, zaliczanym do grupy opioidów.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Durogesic
Kiedy nie stosować leku Durogesic:
- jeśli pacjent ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składnikówtego leku (wymienionych w punkcie 6),
- w przypadku bólu krótko trwającego, nagłego lub pooperacyjnego,
- jeśli pacjent ma ciężką depresję oddechową (znaczne spowolnienie i spłycenie oddechu).
Nie stosować tego leku jeśli którakolwiek z powyższych sytuacji dotyczy pacjenta. W raziewątpliwości należy, przed zastosowaniem leku Durogesic, porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Lek Durogesic może powodować zagrażające życiu działania niepożądane u osób, które niestosują regularnie leków zawierających opioidy.
Durogesic jest lekiem, który może zagrażać życiu dzieci. Dotyczy to także zużytych plastrów.Należy wziąć pod uwagę, że wygląd plastra (zużytego lub nie) może zachęcić dziecko dodotykania go, przyklejania do ciała, włożenia do ust itp., co może prowadzić do zgonu.
Ten lek należy przechowywać w bezpiecznym i chronionym miejscu, do którego inne osoby niemają dostępu - więcej informacji na ten temat znajduje się w punkcie 5.
W przypadku przyklejenia plastra Durogesic do powierzchni ciała innej osoby
Plastry należy umieszczać tylko na powierzchni ciała osoby, której zostały przepisane. Zgłoszonokilka przypadków niezamierzonego przyklejenia plastra do ciała innej osoby, podczas bliskiegofizycznego kontaktu lub podczas spania w jednym łóżku z osobą stosującą plastry. Przypadkoweprzyklejenie się plastra na skórę innej osoby (w szczególności dziecka) może spowodowaćprzedostanie się leku przez skórę i wywołać ciężkie działania niepożądane, takie jak zaburzeniaoddychania z wolnym i płytkim oddechem, co może zagrażać życiu. Jeżeli taka sytuacja wystąpi,należy jak najszybciej usunąć plaster oraz skontaktować się z lekarzem.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Durogesic
Należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem tego leku, jeżeliwystępują którekolwiek z wymienionych poniżej sytuacji - może być konieczna dokładniejszakontrola pacjenta, gdy:
- pacjent miał kiedykolwiek choroby płuc lub trudności w oddychaniu,
- pacjent miał kiedykolwiek zaburzenia czynności serca, wątroby, nerek lub niskie ciśnienietętnicze,
- i inne
Podczas stosowania plastrów, należy poinformować lekarza, jeśli u pacjenta występują problemyz oddychaniem podczas snu.
Opioidy, takie jak Durogesic, mogą powodować zaburzenia oddychania podczas snu, takie jak bezdech senny (przerwy w oddychaniu podczas snu) i niedotlenienie podczassnu (małe stężenie tlenu we krwi). Należy poinformować lekarza, jeśli pacjent, jego partner lubopiekun zauważy, że u pacjenta występuje którykolwiek z następujących objawów:
- przerwy w oddychaniu podczas snu
- nocne przebudzenia z powodu duszności
- i inne
Podczas stosowania plastrów, należy poinformować lekarza, jeśli pacjent zauważy zmianę wodczuwaniu bólu.
Jeśli pacjent odczuwa, że:
- ból już nie ustępuje po zastosowaniu plastra
- ból się nasila
- i inne
Nie wolno samodzielnie zmieniać dawki. Lekarz może podjąć decyzję o zmianie dawki lub leczenia.
Działania niepożądane leku Durogesic
Lek Durogesic - informacje i ostrzeżenia
Lek Durogesic może powodować nienaturalne znużenie oraz zwolnienie i spłycenie oddechu. Bardzo rzadko te zaburzenia oddychania mogą zagrażać życiu lub prowadzić do śmierci, szczególnie u osób, które wcześniej nie stosowały opioidowych leków przeciwbólowych (takich jak lek Durogesic lub morfina). Jeśli pacjent, partner lub opiekun zauważy, że osoba stosująca plastry jest nadmiernie senna i ma wolny lub płytki oddech należy:
- odkleić plaster
- wezwać lekarza lub niezwłocznie udać się do najbliższego szpitala
- pacjenta powinno się zachęcać jak najwięcej, do poruszania się i mówienia.
Gorączka
Jeśli w czasie stosowania leku Durogesic wystąpi gorączka, należy porozmawiać z lekarzem - zwiększenie temperatury ciała może istotnie zwiększyć wchłanianie leku przez skórę.
Zaparcia
Lek Durogesic może powodować zaparcia; należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą jak zapobiegać lub łagodzić zaparcia.
Pełna lista działań niepożądanych patrz punkt 4.
Zmiany hormonalne
Lek Durogesic, podobnie jak inne opioidy, może wpływać na normalną produkcję hormonów w organizmie, takich jak kortyzol, prolaktyna lub hormony płciowe. Skutki tych zmian hormonalnych mogą obejmować złe samopoczucie (w tym wymioty), utratę apetytu, zmęczenie, osłabienie, zawroty głowy, niskie ciśnienie krwi, niepłodność lub zmniejszenie popędu płciowego.
Ogrzewanie miejsca przylepienia plastra
Nie ogrzewać miejsca przylepienia plastra przez zewnętrzne źródła ciepła, takie jak: podgrzewane poduszki, elektrycznie podgrzewane koce, butelki z gorącą wodą (termofory), podgrzewane łóżka, lampy nagrzewające lub opalające. Nie opalać się i nie stosować długotrwałych kąpieli rozgrzewających, sauny lub kąpieli rozgrzewających z hydromasażem. W tych sytuacjach istnieje możliwość zwiększonego uwalniania leku z plastra.
Długotrwałe stosowanie i tolerancja
Ten lek zawiera fentanyl, który jest lekiem opioidowym. Wielokrotne stosowanie opioidowych leków przeciwbólowych może spowodować zmniejszenie skuteczności leku (pacjent przyzwyczaja się do niego, co jest znane jako zjawisko tolerancji na lek). Podczas stosowania leku Durogesic może również zwiększyć się wrażliwość pacjenta na ból. Zjawisko to znane jest jako hiperalgezja.
Uzależnienie i nałogowe przyjmowanie
Wielokrotne stosowanie leku Durogesic może również prowadzić do uzależnienia, nadużywania i nałogowego przyjmowania, co może skutkować zagrażającym życiu przedawkowaniem. Ryzyko tych działań niepożądanych może się zwiększać w miarę zwiększania dawki i wydłużania czasu stosowania.
Lek Durogesic - informacje dla pacjentów
Jeśli podczas stosowania leku Durogesic u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, może to wskazywać na uzależnienie lub nałogowe przyjmowanie:
- Pacjent musi przyjmować ten lek przez czas dłuższy niż zalecony przez lekarza.
- Pacjent musi przyjmować dawkę większą niż zalecana.
- Pacjent stosuje ten lek z powodów innych niż te, z których lekarz mu go przepisał, na przykład „aby się uspokoić” lub „żeby móc zasnąć”.
- Pacjent podejmował kilkakrotnie nieudane próby zaprzestania lub kontrolowania stosowania tego leku.
- Po zaprzestaniu przyjmowania tego leku pacjent czuje się źle, a odczuwa poprawę samopoczucia, gdy ponownie stosuje lek („efekt odstawienia”).
Jeśli pacjent zauważy którykolwiek z tych objawów, powinien omówić z lekarzem najlepszą dla siebie strategię leczenia, obejmującą określenie kiedy właściwe jest przerwanie leczenia i jak można bezpiecznie zakończyć leczenie.
Objawy z odstawienia po zaprzestaniu stosowania leku Durogesic
Nie należy nagle przerywać stosowania tego leku. Mogą wystąpić objawy z odstawienia, takie jak niepokój, trudności z zasypianiem, drażliwość, pobudzenie, lęk, kołatanie serca (palpitacje), wzrost ciśnienia krwi, nudności lub wymioty, biegunka, utrata apetytu, drżenie, dreszcze lub pocenie się. Jeśli pacjent chce przerwać stosowanie tego leku, powinien najpierw porozmawiać z lekarzem. Lekarz poinformuje jak to zrobić; zazwyczaj odbywa się to poprzez stopniowe zmniejszanie dawki, tak aby wszelkie nieprzyjemne objawy z odstawienia były ograniczone do minimum.
Lek Durogesic a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Dotyczy to również wszystkich przyjmowanych przez pacjenta leków bez recepty oraz leków ziołowych.
Podczas kupowania w aptece innych leków, należy powiedzieć farmaceucie, że stosuje się lek Durogesic.
Lekarz prowadzący wie, które leki można bezpiecznie stosować z lekiem Durogesic. Pacjent będzie wymagał dokładnej obserwacji w razie stosowania niektórych leków wymienionych poniżej lub w razie przerwania stosowania niektórych leków wymienionych poniżej, gdyż może to wpłynąć na wymaganą siłę działania leku Durogesic.
W szczególności, należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie jeśli pacjent przyjmuje:
- Inne opioidowe leki przeciwbólowe (takie jak buprenorfina, nalbufina lub pentazocyna) oraz niektóre leki przeciwbólowe stosowane w bólach neuropatycznych (gabapentyna i pregabalina).
- Leki nasenne (takie jak temazepam, zaleplon lub zolpidem).
- Leki uspokajające (takie jak alprazolam, klonazepam, diazepam, hydroksyzyna lub lorazepam) i leki przeciwpsychotyczne (takie jak arypiprazol, haloperydol, olanzapina, rysperydon lub fenotiazyny).
- Leki zmniejszające napięcie mięśniowe (takie jak cyklobenzapryna lub diazepam).
- Niektóre leki przeciwdepresyjne zwane SSRI lub SNRI (takie jak cytalopram, duloksetyna, escitalopram, fluoksetyna, fluwoksamina, paroksetyna, sertralina lub wenlafaksyna) – patrz poniżej.
- Niektóre leki przeciwdepresyjne lub stosowane w leczeniu choroby Parkinsona zwane IMAO (takie jak izokarboksazyd, fenelzyna, selegilina lub tranylcypromina). Nie wolno stosować leku Durogesic przez 14 dni od zakończenia przyjmowania tych leków – patrz poniżej.
- Niektóre leki przeciwhistaminowe, szczególnie te, które powodują senność (takie jak chlorfeniramina, klemastyna, cyproheptadyna, difenhydramina lub hydroksyzyna).
- Niektóre antybiotyki (takie jak erytromycyna lub klarytromycyna).
- Leki przeciwgrzybicze (takie jak itrakonazol, ketokonazol, flukonazol lub worykonazol).
- Leki stosowane w terapii zakażenia HIV (takie jak rytonawir).
- Leki przeciwarytmiczne (takie jak amiodaron, diltiazem lub werapamil).
- Leki przeciwgruźlicze (takie jak ryfampicyna).
Interakcje leku Durogesic z innymi lekami
Niektóre leki mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych przy jednoczesnym stosowaniu z lekiem Durogesic, np.:
- Leki przeciwpadaczkowe
- Leki stosowane w leczeniu nudności i choroby lokomocyjnej
- Leki stosowane w leczeniu zgagi i wrzodów żołądka
- Leki stosowane w leczeniu choroby wieńcowej lub nadciśnienia tętniczego
- Leki stosowane w leczeniu nowotworów krwi
Stosowanie leku Durogesic z lekami przeciwdepresyjnymi
Ryzyko interakcji leku Durogesic z lekami przeciwdepresyjnymi może prowadzić do zmian stanu psychicznego i innych działań niepożądanych.
Stosowanie z lekami działającymi hamująco na ośrodkowy układ nerwowy
Jednoczesne stosowanie leku Durogesic z lekami uspokajającymi, takimi jak benzodiazepiny czy leki narkotyczne, może prowadzić do stanów zagrożenia dla zdrowia.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Zabiegi operacyjne
Przed zabiegami operacyjnymi należy poinformować lekarza o stosowaniu leku Durogesic.
Ciąża i karmienie piersią
Kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny skonsultować się z lekarzem przed stosowaniem leku Durogesic, ze względu na potencjalne ryzyko dla dziecka.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Lek Durogesic może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn lub narzędzi, gdyż może powodować senność i zawroty głowy. W razie wystąpienia takich objawów nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać żadnych maszyn lub posługiwać się jakimikolwiek narzędziami. Nie prowadzić pojazdów do czasu poznania reakcji pacjenta na lek. Należy porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą jeśli pacjent nie jest pewien czy może bezpiecznie prowadzić pojazdy podczas stosowania tego leku.
Jak stosować lek Durogesic
Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lekarz zdecyduje, która moc leku Durogesic będzie odpowiednia dla pacjenta, na podstawie oceny nasilenia bólu, ogólnego stanu pacjenta i stosowanego do tej pory leczenia przeciwbólowego. Przed rozpoczęciem i regularnie w trakcie leczenia lekarz omówi także z pacjentem, czego można spodziewać się po stosowaniu leku Durogesic, kiedy i jak długo należy go przyjmować, kiedy należy zgłosić się do lekarza i kiedy przerwać stosowanie leku (patrz także punkt 2 „Objawy z odstawienia po zaprzestaniu stosowania leku Durogesic”).
Stosowanie i zmiana plastrów
- Każdy plaster zawiera ilość leku wystarczającą na 3 dni (72 godzin).
- Należy zmieniać plaster co trzeci dzień, chyba, że lekarz zaleci inaczej.
- Zawsze należy najpierw usunąć stary plaster przed przyklejeniem nowego.
- Zawsze należy zmieniać plaster o tej samej porze, co 3 dni (72 godziny).
- Jeśli pacjent stosuje więcej niż 1 plaster, należy zmieniać wszystkie plastry jednocześnie.
Poniższa tabela pokazuje kiedy zmieniać plaster:
Plaster przyklejony w: | Zmiana plastra w: |
---|---|
poniedziałek | czwartek |
wtorek | piątek |
środę | sobotę |
czwartek | niedzielę |
piątek | poniedziałek |
sobotę | wtorek |
niedzielę | środę |
Gdzie przyklejać plaster
Dorośli
Należy przyklejać plastry na płaskiej powierzchni górnej części ciała lub ramieniu (pomijając okolice stawów).
Dzieci
Aby zminimalizować możliwość dotykania lub usunięcia plastra przez dziecko, należy przyklejać plaster na górną część pleców. Należy często sprawdzać czy plaster jest prawidłowo przyklejony do skóry. Istotne jest, by dziecko nie odkleiło plastra i nie włożyło go do ust, gdyż może to zagrażać życiu lub prowadzić do śmierci dziecka. Należy szczególnie obserwować dziecko przez 48 godzin od: - przyklejenia pierwszego plastra - przyklejenia plastra o większej mocy.
Działanie plastra po zastosowaniu pierwszej dawki
Może wystąpić z pewnym opóźnieniem. Zanim ujawni się pełne działanie leku, dziecko może otrzymywać dodatkowo inne leki przeciwbólowe. Lekarz o tym poinformuje.
Dorośli i dzieci
Nie należy przyklejania plastra:
- W to samo miejsce dwa razy pod rząd
- W miejscach ruchomych (w okolicach stawów), na podrażnioną lub uszkodzoną skórę
- Na bardzo owłosioną skórę. Jeżeli są włosy, nie należy ich golić (golenie podrażnia skórę). Zamiast golenia przyciąć włosy jak najbliżej skóry.
Przylepianie plastra
Krok 1: Przygotowanie skóry
Należy upewnić się, że skóra jest całkowicie osuszona, czysta i chłodna przed przyklejeniem plastra. Jeżeli skóra wymaga oczyszczenia, należy to zrobić za pomocą chłodnej wody. Nie wolno używać mydła ani innych środków myjących, oliwek, kremów, balsamów lub talku przed przyklejeniem plastra. Nie przyklejać plastra bezpośrednio po gorącej kąpieli w wannie lub pod prysznicem.
Krok 2: Otwieranie torebki
Każdy plaster jest umieszczony w indywidualnej torebce. Naderwać torebkę w miejscu nacięcia zaznaczonym strzałką. Delikatnie, całkowicie oderwać lub odciąć jeden brzeg torebki (w przypadku użycia nożyczek należy ciąć blisko brzegu, aby nie uszkodzić plastra). Chwycić za oba brzegi otwartej torebki i rozciągnąć. Wyciągnąć plaster i niezwłocznie przykleić. Należy zachować pustą torebkę, by móc wykorzystać ją później do usunięcia zużytego plastra. Każdy plaster może być użyty tylko raz. Nie wyjmować plastra z torebki do momentu przyklejenia. Sprawdzić czy plaster nie jest uszkodzony. Nie należy używać plastrów, które są nadcięte, przerwane lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzone. Nigdy nie dzielić ani nie przecinać plastrów.
Krok 3: Rozklejanie plastra i przyklejanie go na skórę
Należy upewnić się, że odzież w miejscu przyklejenia plastra będzie luźna; nie należy zakładać ciasnych, elastycznych opasek ani bandaży. Ostrożnie odkleić jedną połowę błyszczącej warstwy ochronnej od środka plastra. Należy unikać dotykania warstwy przylepnej plastra. Przyłożyć warstwę przylepną plastra do skóry. Usunąć drugą część warstwy ochronnej i docisnąć dłonią cały plaster do skóry. Przytrzymać przez co najmniej 30 sekund. Należy upewnić się, czy plaster przylega całkowicie, szczególnie na brzegach.
Krok 4: Usuwanie plastra
Zaraz po odklejeniu plastra należy zgiąć go wpół, aby warstwa przylepna skleiła się. Włożyć do oryginalnej torebki i wyrzucić zgodnie z zaleceniami farmaceuty. Należy przechowywać zużyte plastry w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci – nawet zużyte plastry zawierają jeszcze lek, który może być szkodliwy dla dzieci i zagrażać ich życiu.
Krok 5: Mycie rąk
Zawsze po aplikacji/usuwaniu plastra myć ręce tylko czystą wodą.
Dodatkowe informacje dotyczące stosowania leku Durogesic
Codzienne aktywności podczas stosowania plastrów
- Plastry są wodoodporne
- Można brać prysznic lub kąpiel, lecz nie należy pocierać plastra
- Za zgodą lekarza można w trakcie stosowania plastra wykonywać ćwiczenia fizyczne lub uprawiać sport
- Można także pływać w trakcie noszenia plastra, lecz:
- Nie stosować długotrwałych kąpieli rozgrzewających lub sauny
- Nie zakładać ciasnych, elastycznych opasek ani bandaży w miejscu przyklejenia plastra
- Podczas stosowania nie ogrzewać miejsca przylepienia plastra przez zewnętrzne źródła ciepła, takie jak: podgrzewane poduszki, elektrycznie podgrzewane koce, butelki z gorącą wodą (termofory), podgrzewane łóżka, lampy nagrzewające lub opalające. Nie opalać się i nie stosować długotrwałych kąpieli rozgrzewających lub sauny. W tych sytuacjach istnieje możliwość zwiększonego uwalniania leku z plastra.
Jak szybko będzie działać plaster?
- Maksymalne działanie pierwszego plastra może wystąpić z pewnym opóźnieniem.
- W początkowym okresie terapii lekarz może zalecić dodatkowo inne leki przeciwbólowe
- Po początkowym okresie terapii plaster powinien zapewnić stałe uśmierzanie bólu, więc będzie można przestać przyjmować inne leki przeciwbólowe. Jednakże, lekarz może zalecać od czasu do czasu stosowanie dodatkowych leków przeciwbólowych.
Jak długo pacjent będzie stosował plastry?
Plastry Durogesic stosuje się w leczeniu bólu przewlekłego. Lekarz prowadzący poinformuje pacjenta o przewidywanym czasie terapii.
W razie nasilenia bólu
- Jeśli ból nagle się nasili po przyklejeniu ostatniego plastra, należy sprawdzić plaster. Jeśli nie przylega on już dobrze lub odpadł, należy go wymienić (patrz również punkt W przypadku odklejenia plastra).
- Jeśli z czasem ból nasili się podczas stosowania plastrów, lekarz prowadzący może zalecić plaster o większej mocy i (lub) podać dodatkowe leki przeciwbólowe
- Jeśli zwiększenie mocy plastrów nie daje poprawy, lekarz może zdecydować o przerwaniu stosowania plastrów.
W przypadku zastosowania większej niż zalecana liczby plastrów lub plastra o nieprawidłowej dawce leku
W przypadku zastosowania zbyt dużej liczby plastrów lub plastra o nieprawidłowej dawce leku, należy natychmiast usunąć plastry i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Objawy przedawkowania obejmują zaburzenia oddychania lub płytki oddech, zmęczenie, skrajną senność, niemożność jasnego myślenia, prawidłowego chodzenia lub mówienia oraz uczucie omdlenia, zawroty głowy lub splątanie. Przedawkowanie może również spowodować zaburzenia mózgu zwane toksyczną leukoencefalopatią.
Jeśli pacjent zapomni zmienić plaster
Należy zmienić plaster natychmiast po przypomnieniu sobie i zanotować dzień i czas. Następny plaster należy zmienić standardowo po 3 dniach (72 godziny). Jeśli minie dłuższy czas od zmiany plastra, należy porozmawiać z lekarzem, gdyż może być konieczne zastosowanie dodatkowych leków przeciwbólowych, jednak nie wolno przyklejać dodatkowego plastra.
W przypadku odklejenia plastra
- Jeżeli plaster odklei się przed upływem wymaganego czasu jego zmiany, należy przykleić w jego miejsce nowy i zanotować dzień i godzinę. Plaster przykleić w innym miejscu:
- W górnej części ciała lub ramienia
- W górnej części pleców – w przypadku dzieci
- Należy poinformować o tym lekarza i pozostawić plaster przez 3 dni (72 godziny) lub według zaleceń lekarza, do następnej zaleconej zmiany plastra
- Jeżeli sytuacja wcześniejszego odklejania plastra powtarza się, należy skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub pielęgniarką.
Przerwanie stosowania plastrów
- Nie należy nagle przerywać stosowania tego leku. Jeśli pacjent chce zaprzestać stosowania tego leku, powinien najpierw porozmawiać z lekarzem. Lekarz poinformuje, jak to zrobić; zazwyczaj odbywa się to poprzez stopniowe zmniejszanie dawki, tak aby wszelkie nieprzyjemne objawy z odstawienia były ograniczone do minimum. Patrz także punkt 2 „Objawy z odstawienia po zaprzestaniu stosowania leku Durogesic”.
- W przypadku przerwania stosowania plastrów, nie należy ponownie rozpoczynać terapii bez konsultacji z lekarzem. W takiej sytuacji może być wymagana inna niż dotychczasowa dawka leku.
W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem leku, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeżeli pacjent, partner lub opiekun zauważą u osoby stosującej plastry jakiekolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast usunąć plaster oraz skontaktować się z lekarzem lub udać się niezwłocznie do najbliższego szpitala. Może być konieczna intensywna opieka medyczna.
- Uczucie nadmiernej senności, nadmiernego spowolnienia lub spłycenia oddechu - Należy postępować zgodnie z powyższą radą i zachęcać pacjenta jak najwięcej, do poruszania się i mówienia. Bardzo rzadko te zaburzenia oddychania mogą zagrażać życiu lub prowadzić do śmierci, szczególnie u osób, które nie stosowały wcześniej silnych opioidowych leków przeciwbólowych (takich jak lek Durogesic lub morfina). (Niezbyt częste, mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób)
- Nagły obrzęk twarzy lub gardła, ciężkie podrażnienie, zaczerwienienie lub pęcherze na skórze - Mogą być to objawy ciężkiej reakcji alergicznej. (Nie można określić częstości na podstawie dostępnych danych)
- Drgawki (Niezbyt częste, mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób)
- Zmniejszona świadomość lub utrata świadomości (Niezbyt częste, mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 osób)
Stwierdzano także następujące działania niepożądane
Bardzo częste działania niepożądane (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 osób):
- nudności, wymioty, zaparcie
- senność
- uczucie oszołomienia
- ból głowy
Częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 osób):
- reakcja alergiczna
Skutki uboczne leku Durogesic:
Częste działania niepożądane:
- jadłowstręt
- bezsenność
- depresja
- uczucie lęku lub splątania
- widzenie, czucie, słyszenie, powonienie rzeczy, które nie istnieją (omamy)
- drżenie lub skurcze mięśni
- zaburzenia czucia, mrowienie, pieczenie skóry (parestezje)
- zawroty głowy
- szybki rytm serca lub kołatanie serca
- nadciśnienie tętnicze
- duszność
- biegunka
- suchość w ustach
- ból brzucha lub niestrawność
- nadmierne pocenie
- świąd, wysypka, zaczerwienienie skóry
- niemożność oddawania moczu lub całkowitego opróżniania pęcherza
- uczucie zmęczenia, osłabienie, złe samopoczucie
- uczucie zimna
- obrzęki obwodowe na kończynach
Niezbyt częste działania niepożądane:
- pobudzenie lub dezorientacja
- nienaturalny stan wesołości i wzmożonej aktywności (euforia)
- zmniejszone czucie, zwłaszcza skóry (niedoczulica)
- utrata pamięci
- niewyraźne widzenie
- wolny rytm serca lub niskie ciśnienie tętnicze krwi
- niedotlenienie (sinica)
- niedrożność jelit (ileus)
- swędzący wyprysk, reakcja alergiczna lub inne zaburzenia skóry w miejscu aplikacji plastra
- objawy grypopodobne
- uczucie zmian temperatury ciała
- gorączka
- drganie mięśni
- zaburzenia erekcji (impotencja) lub zaburzenia funkcji seksualnych
- trudności z przełykaniem
Rzadkie działania niepożądane:
- zwężenie źrenic
- okresowe zatrzymania oddechu (bezdech)
Stwierdzono także następujące działania niepożądane, lecz ich dokładna częstość nie jest znana:
- niedobór męskich hormonów płciowych (niedobór androgenów)
- majaczenie (objawy mogą obejmować pobudzenie, niepokój, dezorientację, uczucie splątania, strach, widzenie lub słyszenie rzeczy nieistniejących, zaburzenia snu, koszmary nocne)
- pacjent może uzależnić się od leku Durogesic (patrz punkt 2).
W miejscu przyklejenia plastra na skórze może wystąpić wysypka, zaczerwienienie lub lekki świąd. Reakcje te są zwykle łagodne i ustępują po usunięciu plastra. Jeśli nie ustępują lub plaster wywołuje znaczne podrażnienie skóry, należy powiedzieć o tym lekarzowi.
W przypadku powtarzalnego stosowania plastrów skuteczność leku może się zmniejszyć (może rozwinąć się tolerancja na lek lub może zwiększyć się wrażliwość na ból) lub pacjent może uzależnić się od niego.
Po zamianie innych leków przeciwbólowych na lek Durogesic lub nagłym przerwaniu stosowania leku Durogesic
Pacjent może odczuwać objawy z odstawienia, takie jak: nudności, wymioty, biegunka, niepokój i dreszcze. Należy natychmiast powiadomić lekarza o wystąpieniu takich objawów.
U noworodków, których matki przewlekle stosowały lek Durogesic w trakcie ciąży
Obserwowano przypadki wystąpienia objawów z odstawienia.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Informacje kontaktowe
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel.: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
Strona internetowa: