Ibuprofen Dr. Max tabletki powlekane (400 mg) - 30 tabl. w butelce
Ibuprofen Dr. Max tabletki powlekane (400 mg) - 30 tabl. w butelce
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Ibuprofen Dr. Max, 400 mg, tabletki powlekane
Ibuprofenum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera onainformacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub wedługzaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawyniepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
- Patrz punkt 4.
Jeżeli u dorosłych objawy utrzymują się po 3 dniach leczenia w przypadku gorączki lub po5 dniach w przypadku bólu lub nasilenia objawów należy skonsultować się z lekarzem.
U młodzieży należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się po 3 dniachleczenia lub nasilają się.
Spis treści ulotki:
- Co to jest lek Ibuprofen Dr. Max i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max
- Jak stosować lek Ibuprofen Dr. Max
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Ibuprofen Dr. Max
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Ibuprofen Dr. Max i w jakim celu się go stosuje
Lek Ibuprofen Dr. Max należy do grupy leków nazywanych NLPZ (niesteroidowymi lekamiprzeciwzapalnymi), które działają poprzez zmniejszenie bólu, stanu zapalnego i gorączki.Lek Ibuprofen Dr. Max jest stosowany w krótkotrwałym leczeniu objawowym bólu o nasileniułagodnym do umiarkowanego, takiego jak ból głowy, w tym migrenowy ból głowy, bólu zębów, bóluspowodowanego urazem tkanek miękkich, takim jak stłuczenia i skręcenia, bólów miesiączkowych igorączki.Lek Ibuprofen Dr. Max jest wskazany do stosowania u dorosłych i młodzieży o masie ciała od 40 kg(w wieku 12 lat i powyżej).Dorośli: Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się po 3 dniach leczenia wprzypadku gorączki lub po 5 dniach w przypadku bólu lub nasilenia objawów.Młodzież: Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy utrzymują się po 3 dniach leczenia lubnasilają się.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max
Kiedy nie stosować leku Ibuprofen Dr. Max- jeśli pacjent ma uczulenie na ibuprofen lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku(wymienionych w punkcie 6);
Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Ibuprofen
Sytuacje, w których należy unikać stosowania leku Ibuprofen Dr. Max:
- jeśli u pacjenta występowały reakcje nadwrażliwości po zastosowaniu leków przeciwbólowychzawierających kwas acetylosalicylowy lub niektóre inne leki przeciwbólowe i przeciwzapalne(NLPZ) objawiające się astmą, katarem, swędzącą wysypką skórną lub obrzękiem warg, twarzy,języka lub gardła;
- jeśli u pacjenta wystąpiło krwawienie z żołądka lub jelita cienkiego lub perforacja związana zuprzednim stosowaniem leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych (NLPZ);
- jeśli u pacjenta występuje owrzodzenie lub krwawienie z żołądka lub jeśli pacjent miał dwa lubwięcej z tych epizodów w przeszłości;
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby;
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność nerek (szybkość filtracji kłębuszkowej poniżej30 mL/min);
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność serca;
- jeśli u pacjenta doszło do znaczącego odwodnienia (spowodowanego wymiotami, biegunką lubniewystarczającym spożyciem płynów);
- jeśli u pacjenta występuje aktywne krwawienie (w tym z mózgu);
- jeśli pacjent choruje na chorobę nieznanego pochodzenia, w wyniku której dochodzi dotworzenia się nieprawidłowych komórek krwi;
- jeśli pacjentka jest w okresie ostatnich 3 miesięcy ciąży.
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Należy poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zażyciem leku Ibuprofen Dr. Max:
- jeśli pacjent ma przewlekłe choroby zapalne jelit, takie jak: zapalenie okrężnicy zowrzodzeniem (wrzodziejące zapalenie jelita grubego), zapalenie przewodu pokarmowego(choroba Crohna), chorobę wrzodową w wywiadzie lub inne choroby żołądka i jelit;
- jeśli pacjent ma astmę, ibuprofen może zwiększyć ryzyko wystąpienia skurczu oskrzeli(zwężenie oskrzeli);
- jeśli pacjent ma katar sienny, polipy nosa lub przewlekłą chorobę układu oddechowego,ibuprofen może zwiększyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej;
- jeśli pacjent ma problemy z wątrobą, nerkami lub sercem, ibuprofen należy stosować ostrożnie iw najmniejszej dawce, ponieważ może on zaburzać czynność nerek;
- jeśli pacjent przyjmuje leki wpływające na krzepnięcie krwi, ibuprofen, podobnie jak inne leki ztej grupy, może wydłużyć czas krwawienia lub doprowadzić do powstania wrzodów;
- jeśli pacjentka planuje mieć dziecko;
- jeśli pacjentka jest w ciągu pierwszych sześciu miesięcy ciąży;
- jeśli pacjentka karmi piersią;
- jeśli u pacjenta występuje zakażenie - patrz punkt „Zakażenia” poniżej.
Podczas leczenia może sporadycznie wystąpić krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenielub perforacja. Należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli wystąpią jakiekolwiek nietypoweproblemy z przewodem pokarmowym.
Nie należy stosować ibuprofenu z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi lub innymilekami zwiększającymi ryzyko uszkodzenia żołądka (patrz punkt „Lek Ibuprofen Dr. Max a inne leki”poniżej).
Wpływ na serce i mózg:
Przyjmowanie leków przeciwzapalnych/przeciwbólowych, takich jak ibuprofen może wiązać się zniewielkim wzrostem ryzyka zawału serca lub udaru, w szczególności, gdy są stosowane w dużychdawkach. Nie należy przekraczać zalecanej dawki i czasu trwania leczenia.
Przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max pacjent powinien omówić leczenie z lekarzem lubfarmaceutą, jeśli:
- u pacjenta występują choroby serca, takie jak niewydolność serca, dławica piersiowa (bólw klatce piersiowej), jeśli pacjent miał atak serca, operację pomostowania, u pacjenta występujechoroba tętnic obwodowych (słabe krążenie krwi w nogach z powodu zwężenia lub
Objawy i środki ostrożności stosowania leku Ibuprofen Dr. Max
Zablokowania tętnic) lub jeśli pacjent przeszedł jakikolwiek udar (w tym mini-udar lub przemijający atak niedokrwienny – TIA).
Pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę, występuje u niego zwiększone stężenie cholesterolu, w rodzinie pacjenta występowała choroba serca lub udar, lub jeśli pacjent pali tytoń.
Podczas stosowania ibuprofenu występowały objawy reakcji alergicznej na ten lek, w tym trudności z oddychaniem, obrzęk w okolicach twarzy i szyi (obrzęk naczynioruchowy), ból w klatce piersiowej. W razie zauważenia któregokolwiek z tych objawów należy natychmiast odstawić lek Ibuprofen Dr. Max i bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem lub medycznymi służbami ratunkowymi.
Toczeń rumieniowaty układowy (SLE) i mieszana choroba tkanki łącznej
Jeśli pacjent ma toczeń rumieniowaty układowy (SLE) lub mieszaną chorobę tkanki łącznej, przed rozpoczęciem leczenia ibuprofenem należy skonsultować się z lekarzem, ponieważ istnieje zwiększone ryzyko rozwoju aseptycznego zapalenia opon mózgowych.
Ciężkie reakcje skórne
W związku ze stosowaniem ibuprofenu występowały ciężkie reakcje skórne, takie jak złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, polekowa reakcja z eozynofilią i objawami ogólnoustrojowymi (DRESS) oraz ostra uogólniona osutka krostkowa (AGEP). Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z objawów związanych z tymi ciężkimi reakcjami skórnymi opisanymi w punkcie 4, należy natychmiast odstawić lek Ibuprofen Dr. Max i zwrócić się o pomoc medyczną.
Wpływ na nerki
Ibuprofen może powodować uszkodzenie nerek, zwłaszcza u pacjentów, którzy mieli już wcześniej problemy z nerkami, sercem lub wątrobą. Częste stosowanie leków przeciwbólowych może prowadzić do trwałego uszkodzenia nerek, a ryzyko to zwiększa się podczas wysiłku fizycznego - dlatego podczas leczenia należy unikać wysiłku fizycznego.
Dzieci i młodzież
Istnieje ryzyko pogorszenia czynności nerek u odwodnionych pacjentów - dzieci i młodzieży.
Osoby w podeszłym wieku
Osoby w podeszłym wieku są bardziej podatne na działania niepożądane, zwłaszcza krwawienia z przewodu pokarmowego oraz perforacje, które mogą prowadzić do zgonu. Istnieje ryzyko zaburzeń czynności nerek u odwodnionych pacjentów w podeszłym wieku.
Zakażenia
Lek Ibuprofen Dr. Max może ukryć objawy przedmiotowe zakażenia, takie jak gorączka i ból. W związku z tym lek Ibuprofen Dr. Max może opóźnić zastosowanie odpowiedniego leczenia zakażenia, a w konsekwencji prowadzić do zwiększonego ryzyka powikłań. Zaobserwowano to w przebiegu wywołanego przez bakterie zapalenia płuc i bakteryjnych zakażeń skóry związanych z ospą wietrzną. Jeśli pacjent przyjmuje ten lek podczas występującego zakażenia, a objawy zakażenia utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Inne środki ostrożności
Podczas leczenia długotrwałego, dużymi dawkami leków przeciwbólowych, może wystąpić ból głowy, którego nie należy leczyć zwiększonymi dawkami leku. W takim przypadku konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem w sprawie dalszego leczenia.
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Ostrzeżenia dotyczące leku Ibuprofen Dr. Max
Ibuprofen może przejściowo hamować czynność płytek krwi i wydłużać czas krwawienia. Rzadko mogą wystąpić ciężkie, ostre reakcje nadwrażliwości (takie jak wstrząs anafilaktyczny). Stan ten wymaga natychmiastowego leczenia.
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zwiększa się wraz ze zwiększaniem dawki. Dlatego należy rozpocząć leczenie od możliwie najmniejszej dawki i kontynuować leczenie przez najkrótszy czas niezbędny do wyleczenia objawów.
Interakcje leku Ibuprofen Dr. Max z innymi lekami
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, również tych, które wydawane są bez recepty. Działania niepożądane leku Ibuprofen Dr. Max mogą nasilić się poprzez równoczesne stosowanie innych leków.
Lek Ibuprofen Dr. Max może wpływać na działanie innych leków lub też inne leki mogą wpływać na działanie leku Ibuprofen Dr. Max. Na przykład:
- inne leki z grupy NLPZ
- metotreksat
- lit, digoksyna, fenytoina
- leki obniżające wysokie ciśnienie krwi
- cholestyramina
- antybiotyki aminoglikozydowe
- cyklosporyna i takrolimus
- mifepriston
- zydowudyna
- rytonawir
- probenecyd lub sulfinpirazon
- antybiotyki chinolonowe
- pochodne sulfonylomocznika
Bisfosfoniany (stosowane w leczeniu osteoporozy, choroby Pageta oraz w celu zmniejszenia wysokiego stężenia wapnia we krwi), okspentyfilina (pentoksyfilina) stosowana w leczeniu chorób układu krążenia w tętnicach nóg lub rąk), ponieważ mogą nasilać się działania niepożądane ze strony przewodu pokarmowego
Baklofen (lek zwiotczający mięśnie), ponieważ jego toksyczność może być zwiększona
Inhibitory CYP2C9, takie jak worykonazol lub flukonazol (rodzaj leków przeciwgrzybiczych), ponieważ mogą zwiększać wrażliwość na ibuprofen
Produkty zawierające Ginkgo biloba (lek ziołowy), ponieważ istnieje prawdopodobieństwo zwiększenia łatwości powstawania krwawienia, jeśli pacjent przyjmuje go z ibuprofenem. Także niektóre inne leki mogą ulegać wpływowi lub mieć wpływ na leczenie lekiem Ibuprofen Dr. Max, dlatego też przed zastosowaniem leku Ibuprofen Dr. Max z innymi lekami zawsze należy poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Lek Ibuprofen Dr. Max z alkoholem
Należy unikać spożywania alkoholu, gdyż może on nasilać działania niepożądane leku Ibuprofen Dr. Max, zwłaszcza te, ze strony żołądka, jelit oraz mózgu.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.
Ciąża
Nie należy przyjmować leku Ibuprofen Dr. Max, jeśli pacjentka jest w ostatnich 3 miesiącach ciąży, gdyż może on zaszkodzić nienarodzonemu dziecku lub być przyczyną komplikacji podczas porodu. Lek Ibuprofen Dr. Max może powodować zaburzenia czynności nerek i serca u nienarodzonego dziecka. Może on zwiększać skłonność do krwawień u pacjentki i dziecka oraz powodować opóźnienie lub wydłużenie okresu porodu. W ciągu pierwszych 6 miesięcy ciąży nie należy stosować leku Ibuprofen Dr. Max, chyba że lekarz uzna użycie go za bezwzględnie konieczne. Jeśli konieczne jest leczenie w tym okresie lub podczas starań o ciążę, należy zastosować jak najmniejszą dawkę przez możliwie najkrótszy czas. Od 20. tygodnia ciąży lek Ibuprofen Dr. Max może powodować zaburzenia czynności nerek u nienarodzonego dziecka, jeśli jest przyjmowany dłużej niż kilka dni. Może to prowadzić do niskiego poziomu płynu owodniowego otaczającego dziecko (małowodzie) lub zwężenia naczynia krwionośnego (przewodu tętniczego) w sercu dziecka. Jeśli wymagane jest leczenie przez okres dłuższy niż kilka dni, lekarz może zalecić dodatkowe monitorowanie.
Karmienie piersią
Ibuprofen przenika do mleka kobiecego w bardzo małej ilości i zwykle, podczas krótkotrwałego stosowania leku, karmienie piersią nie musi być przerwane. Jeżeli jednak przewidziane jest dłuższe leczenie, należy wziąć pod uwagę wcześniejsze przerwanie karmienia piersią.
Płodność
Kobiety, które chcą zajść w ciążę, powinny skonsultować z lekarzem przyjmowanie leku. Lek Ibuprofen Dr. Max należy do grupy leków (NLPZ), które mogą niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet. Dlatego nie zaleca się stosowania ibuprofenu u kobiet, które starają się zajść w ciążę lub mają problemy z zajściem w ciążę. Działanie to jest odwracalne po odstawieniu leku.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Ibuprofen na ogół nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jednak u niektórych pacjentów przyjmujących ibuprofen mogą wystąpić zawroty głowy, zaburzenia widzenia i inne zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego (OUN). Ponieważ mogą wystąpić te działania niepożądane, pacjenci nie powinni wykonywać takich czynności jak prowadzenie pojazdów lub obsługiwanie maszyn, chyba że są pewni, że leczenie ibuprofenem nie wpływa na ich zdolność do
Lek Ibuprofen Dr. Max - zalecenia dotyczące stosowania
Wykonywanie tych czynności. To zalecenie ma jeszcze większe zastosowanie w połączeniu z alkoholem. Lek Ibuprofen Dr. Max zawiera sód. Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na tabletkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Ibuprofen Dr. Max
Ten lek należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Wyłącznie do krótkotrwałego stosowania doustnego. Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez najkrótszy okres konieczny do złagodzenia objawów. Jeśli w przebiegu zakażenia jego objawy (takie jak gorączka i ból) utrzymują się lub nasilają, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.
Dorośli:
Jeśli pacjent nie czuje się lepiej po 3 dniach w przypadku gorączki lub po 5 dniach w przypadku bólu lub jeśli objawy się nasilają, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.
Młodzież:
Należy skonsultować się z lekarzem po 3 dniach leczenia, jeśli objawy utrzymują się lub pogarszają.
Dawka ibuprofenu zależy od wieku i masy ciała pacjenta.
Maksymalna dawka jednorazowa dla dorosłych i młodzieży nie powinna przekraczać 1 tabletki (ibuprofen 400 mg). Zalecana dawka to:
- Bóle o nasileniu łagodnym do umiarkowanego i gorączka
Dorośli i młodzież o masie ciała od 40 kg (w wieku powyżej 12 lat): ½ do 1 tabletki podawanej w pojedynczej dawce lub 3 do 4 razy na dobę w odstępach co 4 do 6 godzin. Dawkowanie w migrenowym bólu głowy powinno być następujące: 1 tabletka podawana w pojedynczej dawce, jeżeli to konieczne 1 tabletka podawana w odstępach co 4 do 6 godzin. Maksymalna dawka dobowa nie powinna przekraczać 3 tabletek (1200 mg).
Tabletka Ibuprofen Dr. Max - ważne informacje
Tabletkę należy połknąć popijając szklanką wody. Należy ją przyjmować bez gryzienia, rozgniatanialub ssania. Szybsze działanie można uzyskać podając dawkę na pusty żołądek. Pacjentom zwrażliwym żołądkiem zaleca się przyjmowanie ibuprofenu z jedzeniem.
Przedawkowanie leku Ibuprofen Dr. Max
Jeśli pacjent zastosował większą niż zalecana dawkę leku Ibuprofen Dr. Max lub jeśli dzieckoprzypadkowo przyjęło lek, należy zawsze zwrócić się do lekarza lub zgłosić do najbliższego szpitala,aby uzyskać opinię o możliwym zagrożeniu dla zdrowia i poradę na temat działań, jakie należy wtakim przypadku podjąć. Objawy przedawkowania mogą obejmować nudności, bóle żołądka, wymioty (mogą występowaćślady krwi), bóle głowy, dzwonienie w uszach, dezorientacja
Pominięcie przyjęcia leku Ibuprofen Dr. Max
W przypadku pominięcia dawki należy ją przyjać tak szybko, jak to tylko możliwe. Nie należystosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. W razie jakichkolwiek dalszych wątpliwości związanych ze stosowaniem tego leku należy zwrócić siędo lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.Pacjent może zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, przyjmując najmniejsząilość tabletek przez najkrótszy czas niezbędny do kontrolowania objawów.
Jeśli u pacjenta wystąpi którykolwiek z poniższych objawów, należy natychmiast zaprzestaćstosowania ibuprofenu i zwrócić się o pomoc medyczną (patrz także punkt 2):
- Zaczerwienione, niewypukłe, podobne do tarczy lub okrągłe plamy na tułowiu, często zpęcherzami na środku, łuszczenie się skóry, owrzodzenia w ustach, gardle, nosie, narządachpłciowych i oczach. Te ciężkie wysypki skórne może poprzedzać gorączka i objawygrypopodobne (złuszczające zapalenie skóry, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka), bardzo rzadko (mogą dotyczyć do 1na 10 osób)
- Wysypka skórna, gorączka, powiększone węzły chłonne i zwiększenie liczby eozynofili, czylirodzaju białych krwinek (zespół DRESS), częstość nieznana (częstość nie może być określonana podstawie dostępnych danych)
- Czerwona, łuszcząca się wysypka z guzkami pod skórą i pęcherzami zlokalizowanymi główniena fałdach skóry, tułowiu i kończynach górnych, którym towarzyszy gorączka na początkuleczenia (ostra uogólniona osutka krostkowa), częstość nieznana (częstość nie może byćokreślona na podstawie dostępnych danych)
- Obrzęk twarzy lub duszność, pęcherze na skórze, zaburzenia widzenia, czarne stolce lubwymioty z krwią
Skutki uboczne leków
Często (mogą dotyczyć do 1 na 10 osób)
- biegunka
- zaparcia
- wzdęcia
- niestrawność
- ból brzucha
- krwawienie z przewodu pokarmowego (stolce o czarnym zabarwieniu lub krwawe wymioty)
- zawroty głowy
- uczucie zmęczenia
- ból głowy
- wysypka
Niezbyt często (mogą dotyczyć do 1 na 100 osób)
- uczucie senności
- uczucie niepokoju
- uczucie mrowienia lub kłucia
- trudności w zasypianiu
- skóra wrażliwa na światło
- różne rodzaje zaburzeń czynności nerek, takie jak zapalenie nerek, zespół nerczycowy (zespół objawów w chorobie nerek) i niewydolność nerek
- katar (zapalenie błony śluzowej nosa)
- wrzody żołądka lub jelit
- dziura w ścianie przewodu pokarmowego
- zapalenie żołądka
- owrzodzenie jamy ustnej
- zapalenie wątroby
- żółtaczka
- zaburzenia czynności wątroby
- astma oskrzelowa
- zwężenie oskrzeli (skurcz oskrzeli)
- trudności w oddychaniu
- dzwonienie w uszach (szumy uszne)
- uczucie zawrotów głowy lub wirowania
- zaburzenia widzenia
- zaburzenia słuchu
- pokrzywka
- świąd
- plamica (plamiste krwawienie do skóry)
- reakcje nadwrażliwości
- obrzęk naczynioruchowy (obrzęk występujący w różnych częściach ciała, takich jak tkanka podskórna twarzy, błony śluzowe układu oddechowego i pokarmowego, i powodujący problemy w zależności od dotkniętego obszaru)
Rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 1 000 osób)
- uczucie depresji lub dezorientacji
- aseptyczne zapalenie opon mózgowych (zapalenie błony mózgowej bez zakażenia bakteryjnego)
- zapalenie nerwu wzrokowego
- toksyczna neuropatia nerwu wzrokowego (uszkodzenie nerwu wzrokowego)
- obrzęk
Bardzo rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 osób)
- niewydolność wątroby
- niewydolność serca
Działania niepożądane leku Ibuprofen Dr. Max
W trakcie stosowania leku Ibuprofen Dr. Max mogą wystąpić różne działania niepożądane, w tym:
- atak serca
- zapalenie trzustki
- wysokie ciśnienie krwi
- ciężkie postacie reakcji skórnych
- zmiany w liczbie elementów krwi (czerwone i białe krwinki, płytki krwi)
- martwica brodawek (szczególnie przy długotrwałym leczeniu)
- reakcja anafilaktyczna - ciężka reakcja nadwrażliwości, w której objawy mogą obejmować:
Częstość nieznana (częstość nie może być określona na podstawie dostępnych danych):
- pogorszenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego lub choroby Crohna (zapalenie okrężnicy)
- ból w klatce piersiowej, mogący być objawem potencjalnie ciężkiej reakcji alergicznej nazywanej zespołem Kounisa
Leki, takie jak lek Ibuprofen Dr. Max mogą być związane z niewielkim zwiększonym ryzykiem ataku serca (zawał mięśnia sercowego) lub udaru.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309, strona internetowa:
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.
Jak przechowywać lek Ibuprofen Dr. Max
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku tekturowym, blisterze lub pojemniku po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca.
Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Ibuprofen Dr. Max
- Substancją czynną jest ibuprofen. Każda tabletka powlekana zawiera 400 mg ibuprofenu.
- Pozostałe składniki to:
Rdzeń tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, krzemionka koloidalna, bezwodna, hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, kroskarmeloza sodowa, talk.
Otoczka tabletki (Opadry (white) 06B28499): hypromeloza, makrogol 400, tytanu dwutlenek (E 171).
Jak wygląda lek Ibuprofen Dr. Max i co zawiera opakowanie
Białe, owalne, obustronnie wypukłe tabletki powlekane z linią podziału po jednej stronie. Tabletkę można podzielić na równe dawki.
Wielkości opakowań:
- Blistry: 6, 10, 12, 20, 24, 30, 36, 40, 48, 50, 60 i 100 tabletek powlekanych.
- Pojemniki: 10, 20, 30, 36, 40, 50, 60 i 100 tabletek powlekanych.
Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny:
Dr. Max Pharma s.r.o.Na Florenci 2116/15
110 00 Praga
Republika Czeska
tel.: (+420) 516 770 199
Wytwórca:
Medis International a.s.Průmyslová 961/16
747 23 Bolatice
Republika Czeska
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Republika Czeska: Ibuprofen Dr. Max
- Polska: Ibuprofen Dr. Max
- Słowacja: Ibuprofen Dr. Max 400 mg filmom obalené tablety
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 10/2024