Panacit tabletki (500 mg) - 20 tabl.
Panacit tabletki (500 mg) - 20 tabl.
Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta
Panacit, 500 mg, tabletki
Paracetamolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie możliwe objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej po upływie 5 dni w przypadku bólu i 3 dni w przypadku gorączki, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki:
- Co to jest Panacit i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Panacit
- Jak stosować lek Panacit
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Panacit
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest Panacit i w jakim celu się go stosuje
Substancją czynną leku Panacit jest paracetamol, który należy do grupy leków przeciwbólowych i obniżających gorączkę.
Lek Panacit jest stosowany w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu, takiego jak ból głowy, ból zęba, ból pleców, bólu menstruacyjnego (miesiączki), bóli mięśni i stawów związanych z grypą i (lub) gorączką.
Jeśli nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej po upływie 5 dni w przypadku bólu i 3 dniw przypadku gorączki, należy skontaktować się z lekarzem.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Panacit
Kiedy nie stosować leku Panacit
- jeśli pacjent ma uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6).
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niewydolność wątroby, ostre zapalenie wątroby.
- jeśli u pacjenta występuje ciężka niedokrwistość hemolityczna (nieprawidłowy rozkładczerwonych krwinek).
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Przed rozpoczęciem stosowania leku należy omówić to z lekarzem lub farmaceutą:
- jeśli u pacjenta występuje choroba nerek lub wątroby (w tym zespół Gilberta lub ostre zapaleniewątroby),
- jeśli u pacjenta występuje niedobór enzymu o nazwie dehydrogenaza glukozo-6-fosforanowa.
Ważne informacje dotyczące stosowania leku Panacit
Sytuacje, w których należy zachować ostrożność:
- jeśli pacjent choruje na niedokrwistość hemolityczną (nieprawidłowy rozpad krwinek czerwonych)
- jeśli pacjent regularnie spożywa duże ilości alkoholu; nigdy nie należy przyjmować więcej niż 2 gramy paracetamolu (4 x 500 mg tabletki) na dobę.
- jeśli pacjent chorujący na astmę ma nadwrażliwość na kwas acetylosalicylowy i (lub) niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ)
- w przypadku odwodnienia lub długotrwałego niedożywienia.
Informacje o interakcjach leku Panacit z innymi lekami:
- nie stosować leku Panacit jednocześnie z innymi lekami zawierającymi paracetamol.
- należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.
Informacje dotyczące stosowania leku Panacit u dzieci:
- Leku Panacit nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 6 lat.
Informacje dotyczące stosowania leku Panacit w ciąży i okresie karmienia piersią:
- Należy zachować ostrożność podczas stosowaniu paracetamolu, jeśli regularnie spożywa się duże ilości alkoholu. W tym przypadku należy stosować nie więcej niż 2 g paracetamolu (4 x 500 mg tabletki) na dobę. Nie wolno spożywać alkoholu podczas trwania leczenia.
Informacje dotyczące stosowania leku Panacit
Ciąża i karmienie piersią
Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, podejrzewa że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, powinna zwrócić się do lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku. Lek Panacit może być stosowany w okresie ciąży. Należy zastosować najniższą możliwą dawkę, która zmniejsza ból i (lub) gorączkę i używać go w jak najkrótszym możliwym czasie. Jeśli ból i (lub) gorączka nie ustąpią lub jeśli konieczne będzie przyjmowanie leku częściej niż jest to zalecane, należy skontaktować się z lekarzem. Choć paracetamol przenika do mleka kobiecego w niewielkich ilościach, nie obserwowano działań niepożądanych u niemowląt karmionych piersią. W zalecanych dawkach, paracetamol może być stosowany krótkotrwale przez kobiety karmiące piersią.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Paracetamol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Lek Panacit zawiera sód
Ten lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za „wolny od sodu”.
Jak stosować lek Panacit
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zalecane dawkowanie dla dorosłych i młodzieży w wieku 15 lat i starszej:
1-2 tabletki, do czterech razy dziennie, z przerwą 4 godziny pomiędzy kolejnymi dawkami. Maksymalna dawka dzienna to 4 g (8 tabletek).
Zobacz również inne leki z tej kategorii:
Skuteczna dawka dobowa
Nie powinna być większa niż 60 mg paracetamolu/kg mc. na dobę (do 2 g paracetamolu/dobę) w następujących przypadkach:
- dorośli o masie ciała mniejszej niż 50 kg,
- łagodna lub umiarkowana niewydolność wątroby, zespół Gilberta (rodzinna niehemolityczna żółtaczka),
- odwodnienie,
- długotrwałe niedożywienie.
Zalecenia dotyczące dawki
W przypadku wrażenia, że działanie leku Panacit jest za mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Zastosowanie większej niż zalecana dawki
W przypadku zażycia zbyt dużej ilości paracetamolu, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą, ze względu na ryzyko opóźnionego, poważnego uszkodzenia wątroby.
Pominięcie zastosowania leku Panacit
Należy przyjąć pominiętą dawkę tak szybko, jak to możliwe, chyba że zbliża się czas przyjęcia kolejnej dawki. W tym przypadku, należy pominąć zapomnianą dawkę i przyjąć następną dawkę o zwykłej porze.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Możliwe działania niepożądane zostały wymienione poniżej:
- Rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 1 000 pacjentów):
- Bardzo rzadko (mogą dotyczyć do 1 na 10 000 pacjentów):
Wstrząs i wstrząs anafilaktyczny
Kłopoty ze skurczem mięśni dróg oddechowych (skurcz oskrzeli), u osób uczulonych na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (grupa leków przeciwbólowych o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym).
Zatrucie wątroby.
Wysypka na skórze.
Hipoglikemia (małe stężenie cukru we krwi).
Ciemne zabarwienie moczu (sterylny ropomocz) oraz zaburzenia dotyczące nerek.
Ciężkie reakcje skórne.
Częstość nieznana:
Poważne schorzenie, które może sprawić, że krew staje się bardziej kwaśna (tzw. kwasica metaboliczna), u pacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2).
Również długotrwałe stosowanie 3 do 4 gramów paracetamolu (6 do 8 tabletek) na dobę może uszkodzić wątrobę. Jeśli pacjent używa 6 gramów paracetamolu (12 tabletek) na dobę, wątroba może ulec uszkodzeniu.
Zgłaszanie działań niepożądanych
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: +48 22 49 21 301, faks: +48 22 49 21 309, .
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.
Jak przechowywać lek Panacit
Przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku. Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku i blistrze po: EXP. Termin ważności oznacza ostatni dzień podanego miesiąca. Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.
Zawartość opakowania i inne informacje
Co zawiera lek Panacit:
- Substancją czynną leku jest paracetamol; każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu.
- Inne składniki leku to: powidon K30, skrobia żelowana kukurydziana, karboksymetyloskrobia sodowa typ A, kwas stearynowy 50.
Jak wygląda lek Panacit i co zawiera opakowanie:
Lek Panacit to białe tabletki w kształcie kapsułki, z napisem 500 na jednej stronie i z linią podziału na 5.
Opakowanie leku Parapyrex
Opis produktu
Lek Parapyrex dostępny jest w postaci tabletek, pakowanych w blistry PVC/Aluminium, umieszczone w tekturowym pudełku. Tabletki można podzielić na równe dawki.
Wielkości opakowań
Dostępne wielkości opakowań to: 10, 12, 16, 20, 24, 30 lub 50 tabletek. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.
Podmiot odpowiedzialny i wytwórca
Podmiot odpowiedzialny: Dr. Max Pharma s.r.o., Na Florenci 2116/15, 110 00 Praga, Republika Czeska, tel.: (+420) 516 770 199
Wytwórca: MEDIS INTERNATIONAL a.s., Výrobní závod Bolatice, Průmyslová 961/16, 747 23 Bolatice, Republika Czeska, Qualimetrix S.A., 579 Mesogeion Avenue, Agia Paraskevi, 15343 Athens, Grecja
Dopuszczenie do obrotu
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami: Polska Panacit, Republika Czeska Parapyrex, Słowacja Parapyrex
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 03/2025