Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Panadol Femina tabletki powlekane (500 mg + 10 mg) - 10 tabl.

Panadol Femina tabletki powlekane (500 mg + 10 mg) - 10 tabl.

Informacja dla pacjenta

Panadol Femina

500 mg + 10 mg, tabletki powlekane

Paracetamolum + Hyoscini butylbromidum

Lek zawiera paracetamol

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zażyciem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Ważne informacje

  • Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
  • Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
  • Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie.
  • Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące leku Panadol Femina

Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Panadol Femina pacjent powinien omówić to z lekarzem, jeśli dotyczą go opisane niżej okoliczności:

  • ciężką niewydolność nerek;
  • chorobę alkoholową;
  • niedokrwistość;
  • wrodzony brak enzymu zwanego dehydrogenazą glukozo-6-fosforanową (fawizm);
  • miastenię (osłabienie mięśni);
  • jaskrę (choroba oczu z postępującym uszkodzeniem nerwu wzrokowego);
  • przerost gruczołu krokowego powodujący zatrzymywanie moczu;
  • przewężenia w przewodzie pokarmowym;
  • zaburzenia rytmu serca przebiegające z przyspieszeniem czynności serca.

Ostrzeżenia:

Przyjęcie zbyt dużej dawki paracetamolu może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Nie należy stosować tego leku, jeśli pacjent przyjmuje inne leki zawierające paracetamol, stosowane do leczenia: bólu, gorączki, objawów przeziębienia i grypy lub trudności w zasypianiu.

Środki ostrożności:

Przed rozpoczęciem terapii należy skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia opisanych powyżej schorzeń lub sytuacji.

Porady dotyczące stosowania leku Panadol Femina

W czasie stosowania leku Panadol Femina nie należy pić alkoholu.

Należy przerwać stosowanie tego produktu i natychmiast zasięgnąć porady lekarza, jeśli u pacjentawystąpi ciągły lub silny niewyjaśniony ból brzucha, z gorączką i krwią w kale i (lub) pacjent czuje sięosłabiony.

Lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Panadol Femina a inne leki

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnielub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować.

Niewskazane jest jednoczesne stosowanie kilku leków zawierających paracetamol, ponieważmoże dojść do jego przedawkowania.

  • Paracetamol nasila działanie leków przeciwzakrzepowych z grupy kumaryny(np. warfaryna) i indandionu (fenindion). Przedłużone, codzienne stosowanie paracetamoluwraz z lekami przeciwzakrzepowymi może zwiększyć ryzyko krwawień; sporadycznestosowanie leku nie ma takiego wpływu.
  • Kofeina może zwiększać działanie paracetamolu.
  • Metoklopramid (lek przeciwwymiotny) przyspiesza, a skopolamina (stosowana w okulistycedo rozszerzania źrenicy oka) opóźnia wchłanianie paracetamolu z przewodu pokarmowego.

Należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli pacjent stosuje:

  • warfarynę lub inne leki przeciwzakrzepowe
  • leki stosowane w leczeniu depresji tzw. trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne
  • leki przeciwalergiczne i leki stosowane w chorobie lokomocyjnej, tzw „leki przeciwhistaminowe”

Panadol Femina z alkoholem

W czasie stosowania leku Panadol Femina nie należy pić alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży, lub gdy planuje mieć dziecko, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Nie należy stosować leku Panadol Femina tabletki u kobiet ciężarnych, chyba że w opinii lekarza korzyści ze stosowania leku przeważają nad ryzykiem dla płodu. Należy wówczas, stosować najmniejszą skuteczną dawkę przez jak najkrótszy czas.

Lek Panadol Femina można stosować u kobiet karmiących piersią jedynie wtedy, gdy w opinii lekarza korzyści z jego stosowania przeważają nad ryzykiem dla dziecka wówczas, należy rozważyć najniższą skuteczną dawkę i najkrótszy czas leczenia.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Panadol Femina może wywoływać objawy ze strony ośrodkowego układu nerwowego i zaburzać ostrość widzenia (proces akomodacji oka), dlatego w trakcie jego stosowania nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Panadol Femina zawiera sorbitol

Produkt leczniczy zawiera 15 mg sorbitolu w każdej tabletce.

Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku.

Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeżeli stwierdzono wcześniej u pacjenta (lub jego dziecka) nietolerancję niektórych cukrów lub stwierdzono wcześniej u pacjenta dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm pacjenta nie rozkłada fruktozy, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem przed przyjęciem leku lub podaniem go dziecku.

Lek zawiera mniej niż 1 mmol (23 mg) sodu na dawkę, to znaczy lek uznaje się za "wolny od sodu".

Jak stosować Panadol Femina

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Lek do podawania doustnego.

Nie należy stosować dawki większej niż zalecana.

Stosowanie u dorosłych i młodzieży w wieku powyżej 12 lat

  • 1 lub 2 tabletki (czyli odpowiednio, 500 mg lub 1000 mg paracetamolu i 10 mg lub 20 mg hioscyny butylobromku).
  • Jeżeli jest to wskazane, stosować maksymalnie 3 razy na dobę, co 8 godzin.

Nie stosować więcej niż 6 tabletek na dobę (co odpowiada 3000 mg paracetamolu i 60 mg hioscyny butylobromku).

Należy zachować przynajmniej ośmiogodzinny odstęp między dawkami.

Maksymalna dawka dobowa paracetamolu dla dorosłych podczas leczenia krótkotrwałego wynosi 4000 mg, a podczas leczenia długotrwałego 2600 mg.

Leku Panadol Femina nie należy stosować z innymi lekami zawierającymi paracetamol.

Należy stosować możliwie najniższą skuteczną dawkę leku, przez możliwie najkrótszy czas

Nie należy stosować do leczenia bólu spowodowanego zespołem jelita drażliwego (IBS), chyba że zespół jelita drażliwego został zdiagnozowany przez lekarza.

Czas trwania leczenia

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Stosowanie u dzieci w wieku poniżej 12 lat

Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Panadol Femina

Objawy przedawkowania

  • Przedawkowanie paracetamolu może spowodować uszkodzenie i niewydolność wątroby, mogące prowadzić do konieczności przeszczepienia wątroby lub do śmierci. W ciągu kilku lub kilkunastu godzin mogą wystąpić takie objawy, jak: nudności, wymioty, nadmierna potliwość, senność i ogólne osłabienie. Objawy te mogą ustąpić następnego dnia, pomimo że zaczyna się rozwijać uszkodzenie wątroby, które następnie objawia się rozpieraniem w nadbrzuszu, powrotem nudności i żółtaczką [żółte zabarwienie skóry i (lub) oczu].
  • Przedawkowanie hioscyny butylobromku w postaci doustnej może spowodować objawy takie, jak: suchość w jamie ustnej, zbyt szybkie bicie serca, nieznaczna ospałość lub przemijające zaburzenia widzenia.

Sposób postępowania po przedawkowaniu

W razie jednorazowego przyjęcia dawki większej niż 8 tabletek, nawet jeśli powyższe objawy nie występują, trzeba natychmiast zgłosić się do lekarza, gdyż konieczna jest natychmiastowa interwencja medyczna z uwagi na ryzyko uszkodzenia wątroby.

Doraźnie, jeżeli pacjent jest przytomny, można wywołać wymioty (najlepiej w ciagu pierwszej godziny po doustnym przyjęciu leku). Warto podać doustnie 60 do 100 g węgla aktywnego, najlepiej rozmieszanego z wodą.

Pominięcie zastosowania leku Panadol Femina

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki. Należy kontynuować stosowanie leku nie zwiększając następnej dawki.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Jeśli lek stosuje się w zalecanych dawkach, mogą pojawić się następujące działania niepożądane:

Bardzo rzadko (występują nie częściej niż u 1 na 10 000 osób stosujących lek):

  • methemoglobinemia (obecność utlenionej hemoglobiny we krwi), agranulocytoza (zmniejszenie liczby krwinek białych we krwi), trombocytopenia (zmniejszenie liczby płytek krwi);
  • reakcje anafilaktyczne (ciężkie reakcje alergiczne, powodujące trudności w oddychaniu lub zawroty głowy), objawy nadwrażliwości skórnej, takie jak: wysypki skórne, obrzęk naczynioruchowy (ciężka reakcja alergiczna powodująca obrzęk twarzy lub gardła, mogący utrudniać oddychanie i przełykanie), zespół Stevensa-Johnsona (pęcherze i bolesne nadżerki na skórze, w jamie ustnej, oczach i narządach płciowych, gorączka i bóle stawowe), toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka, nadwrażliwość, duszności;
  • skurcz oskrzeli u pacjentów wrażliwych na aspirynę lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne;
  • zaburzenia czynności wątroby;
  • jaskra, zaburzenia akomodacji oczu (dostosowanie się oczu do oglądania przedmiotów znajdujących się w różnych odległościach);

Niepożądane skutki uboczne leku Panadol Femina:

Niezbyt często:

- zawroty głowy;
- biegunka, wymioty, nudności i suchość jamy ustnej;
- reakcje skórne, anormalna potliwość, świąd i suchość skóry;
- zmęczenie;

Rzadko:

- tachykardia (zbyt szybkie bicie serca);
- rumień;
- zaburzenia oddawania moczu;

Częstość nieznana:

- wstrząs anafilaktyczny, reakcja anafilaktyczna, nadwrażliwość i duszność;
- pokrzywka i wysypka;
- zatrzymanie moczu;
- kwasica metaboliczna - poważne schorzenie, które może powodować zakwaszenie krwi upacjentów z ciężką chorobą przyjmujących paracetamol (patrz punkt 2).

Należy odstawić Panadol Femina i natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli u pacjentawystąpią:

  • objawy reakcji alergicznej, tj.: świąd, wysypka, rumień, obrzęk twarzy, języka lub gardła, problemy z oddychaniem,
  • złuszczanie skóry, siniaczenie, krwawienie, owrzodzenia w jamie ustnej, wymioty, podrażnienie żołądka,
  • utrudnione oddawanie moczu, częściej występujące u osób z przerostem gruczołu krokowego.

Zgłaszanie działań niepożądanych

Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienionew ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi, farmaceucie lub pielęgniarce. Działania niepożądanemożna zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań ProduktówLeczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i ProduktówBiobójczych. Al. Jerozolimskie 181C, 02-222 Warszawa, tel.: + 48 22 49 21 301, faks: + 48 22 4921 309. Strona internetowa: .
Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu. Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

Jak przechowywać Panadol Femina

Przechowywać w temperaturze poniżej 25°C. Chronić od światła.Nie stosować tego leku, po upływie terminu ważności zamieszczonego na pudełku po: Terminważności. Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.
Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki. Należy zapytaćfarmaceutę, jak usunąć leki, których się już nie używa. Takie postępowanie pomoże chronićśrodowisko.

Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera Panadol Femina

Skład leku Panadol Femina

Substancjami czynnymi leku są paracetamol i hioscyny butylobromek. Jedna tabletka powlekana zawiera 500 mg paracetamolu i 10 mg hioscyny butylobromku. Pozostałe składniki to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia ziemniaczana, powidon K30, sorbitol, talk, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, karboksymetyloskrobia sodowa, hypromeloza, makrogol 6000.

Wygląd i opakowanie

Panadol Femina ma postać podłużnych tabletek barwy białej do kremowej. Opakowanie jednostkowe zawiera 10 tabletek.

Informacje kontaktowe

Podmiot odpowiedzialny:
Haleon Poland Sp. z o.o.
ul. Rzymowskiego 53
02-697 Warszawa
tel. 800 702 849

Wytwórca:
Delpharm Poznań S.A.
ul. Grunwaldzka 189
60-322 Poznań

Data ostatniej aktualizacji ulotki: Szczegółowa informacja o tym leku jest dostępna na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł