Zamów on-line!

Recepta on-line 24h/7 w 5 minut

Szukaj leku
FAQ

Paracetamol Medica Kapsułki miękkie (500 mg) - 14 tabl.

Paracetamol Medica Kapsułki miękkie (500 mg) - 14 tabl.

ULOTKA DLA PACJENTA

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum ac lacus vehicula, tincidunt eros nec, consectetur massa. Sed vel est auctor, vestibulum sem eu, ultricies risus. Nulla facilisi. Sed ac ullamcorper nunc. Vivamus consequat enim eget justo tincidunt rutrum. Donec ac placerat lacus. Integer ac purus et lectus volutpat facilisis. Quisque at felis sed mauris condimentum euismod.

Donec bibendum, ipsum id condimentum viverra, quam purus mattis neque, non euismod sapien nibh non ipsum. Duis ultricies purus ut quam venenatis, ac congue mauris euismod. Duis sagittis purus quis tellus fringilla, vitae condimentum ipsum feugiat. Nullam at ipsum libero. Sed nisi purus, commodo eu ultrices eu, egestas ut orci. Donec tristique nisi sit amet metus dapibus, nec gravida libero suscipit. Suspendisse potenti. Proin vel mollis leo.

Ulotka dołączona do opakowania: informacja dla pacjenta

Paracetamol US Pharmacia
500 mg, kapsułki, miękkie
Paracetamolum

Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.

Lek ten należy zawsze przyjmować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.

Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.

Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.

Jeżeli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w tej ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.

Jeśli po upływie 3 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.

Spis treści ulotki

1. Co to jest Paracetamol US Pharmacia i w jakim celu się go stosuje

2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Paracetamol US Pharmacia

3. Jak przyjmować Paracetamol US Pharmacia

4. Możliwe działania niepożądane

5. Jak przechowywać lek Paracetamol US Pharmacia

6. Zawartość opakowania i inne informacje

1. Co to jest Paracetamol US Pharmacia i w jakim celu się go stosuje

Paracetamol US Pharmacia zawiera paracetamol, który jest lekiem przeciwbólowym. Obniża on również gorączkę. Lek ten stosuje się w objawowym leczeniu łagodnego do umiarkowanego bólu i (lub) gorączki u dorosłych i młodzieży o masie ciała powyżej 55 kg (w przybliżeniu w wieku powyżej 15 lat).

Należy skonsultować się z lekarzem, jeśli samopoczucie nie ulegnie poprawie lub jeśli objawy nasilą się po 3 dniach leczenia.

2. Informacje ważne przed przyjęciem leku Paracetamol US Pharmacia

Nie należy przyjmować leku Paracetamol US Pharmacia jeśli:

u pacjenta stwierdzono uczulenie na paracetamol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (patrz punkt 6) lub orzeszki ziemne i soję,

u pacjenta stwierdzono niewydolność wątroby.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Przed przyjęciem leku Paracetamol US Pharmacia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta stwierdzono:

zaburzenia czynności wątroby lub nerek (w tym niewydolność nerek o nasileniu od umiarkowanego do ciężkiego i niewydolność wątroby o nasileniu od łagodnego do umiarkowanego lub zespół Gilberta),

niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej,

niedokrwistość hemolityczną,

odwodnienie lub przewlekłe problemy żywieniowe (niedożywienie),

astmę i uczulenie na aspirynę (kwas acetylosalicylowy).

Ostrzeżenia dotyczące stosowania leku Paracetamol US Pharmacia

Jeśli pacjent codziennie spożywa duże ilości alkoholu (ryzyko szkodliwego działania na wątrobę).

Informacje dla pacjentów i lekarzy

W trakcie stosowania leku Paracetamol US Pharmacia należy natychmiast poinformować lekarza, jeśli:

  • u pacjenta występują ciężkie choroby, w tym ciężkie zaburzenia czynności nerek lub posocznica (gdy we krwi krążą bakterie i ich toksyny prowadząc do uszkodzenia narządów) lub niedożywienie, przewlekły alkoholizm lub gdy pacjent przyjmuje również flukloksacylinę (antybiotyk).

W tych sytuacjach notowano u pacjentów występowanie ciężkiej choroby o nazwie kwasica metaboliczna (nieprawidłowość krwi i płynów ustrojowych), gdy stosowali oni paracetamol w regularnych dawkach przez dłuższy czas lub gdy przyjmowali paracetamol wraz z flukloksacyliną. Objawy kwasicy metabolicznej mogą obejmować: poważne trudności z oddychaniem, w tym przyspieszone głębokie oddychanie, senność, uczucie mdłości (nudności) i wymioty.

Interakcje leku Paracetamol US Pharmacia z innymi lekami

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować. Jest to szczególnie ważne, jeśli pacjent stosuje którykolwiek z następujących leków:

  • barbiturany (grupa leków nasennych i przeciwbólowych),
  • niektóre leki przeciwdepresyjne (np. inhibitory monoaminooksydazy),
  • probenecyd (na dnę moczanową),
  • chloramfenikol (antybiotyk),
  • metoklopramid lub domperidon (leki zapobiegające nudnościom i przeciwwymiotne),
  • cholestyramina (lek przeciwcholinergiczny),
  • warfaryna i inne pochodne kumaryny (leki przeciwzakrzepowe),
  • zydowudyna (lek stosowany w leczeniu AIDS),
  • salicylamid (lek przeciwbólowy),
  • izoniazyd (lek przeciwgruźliczy),
  • lamotrygina (lek przeciwpadaczkowy).

Należy poinformować lekarza lub farmaceutę, jeżeli pacjent przyjmuje flukloksacylinę (antybiotyk), ze względu na poważne ryzyko zaburzeń krwi i płynów ustrojowych (nazywanych kwasicą metaboliczną), które muszą być pilnie leczone.

Jeśli jest to konieczne

Paracetamol US Pharmacia można stosować w trakcie ciąży. Należy stosować najmniejszą możliwą dawkę, która zmniejsza ból i (lub) gorączkę przez możliwie najkrótszy czas. Należy skontaktować się z lekarzem lub położną, jeśli ból i (lub) gorączka nie zmniejszają się lub jeśli konieczne jest częstsze przyjmowanie leku.

Kobiety karmiące piersią

Chociaż paracetamol jest wydzielany w niewielkich ilościach do mleka matki, nie ma on szkodliwego wpływu na dzieci karmione piersią. Paracetamol może być stosowany w zalecanej dawce przez krótki czas przez kobiety karmiące piersią.

Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn

Paracetamol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwanie maszyn.

Skład leku

Paracetamol US Pharmacia zawiera sorbitol, glikol propylenowy oraz lecytynę pochodzącą z oleju sojowego. Lek zawiera 58,2 mg sorbitolu w jednej kapsułce. Sorbitol jest źródłem fruktozy. Jeśli lekarz stwierdził, że pacjent (lub dziecko) ma nietolerancję niektórych cukrów lub jeśli u pacjenta stwierdzono wrodzoną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, należy porozmawiać z lekarzem przed przyjęciem lub otrzymaniem tego leku.

Alergie

Jeśli pacjent ma alergię na orzeszki ziemne lub soję, nie powinien stosować tego produktu leczniczego.

Jak przyjmować Paracetamol US Pharmacia

Zawsze należy przyjmować ten lek dokładnie w sposób opisany w tej ulotce lub zalecony przez lekarza lub farmaceutę. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli i młodzież w wieku powyżej 15 lat (o masie ciała >55 kg): Zwykle przyjmuje się od 1 do 2 kapsułek co 4 godziny (minimalna przerwa między dawkami). Nie należy przyjmować więcej niż 6 kapsułek w ciągu 24 godzin. Kapsułki należy połykać w całości.

Zaburzenia czynności nerek

W przypadku choroby nerek (niewydolność nerek) może wystąpić ryzyko kumulacji paracetamolu. W konsekwencji lekarz może zmniejszyć dawkowanie. Zwyczajowo stosowana dawka to 1 kapsułka co 6 godzin u pacjentów z umiarkowanymi zaburzeniami czynności nerek lub 1 kapsułka co 8 godzin u pacjentów z ciężkimi zaburzeniami czynności nerek.

Zaburzenia czynności wątroby, niedożywienie lub odwodnienie

U pacjentów z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością wątroby lub zespołem Gilberta należy zmniejszyć dawkę lub wydłużyć odstęp pomiędzy kolejnymi dawkami. U pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, niedożywieniem, odwodnieniem i u dorosłych o masie ciała mniejszej niż 50 kg, dawka dobowa nie może przekraczać 60 mg/kg/dobę (do 2 gramów/dobę).

Zastosowanie większej niż zalecana dawki leku Paracetamol US Pharmacia

Należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli pacjent zażyje więcej leku niż powinien, nawet jeśli czuje się dobrze. Mogą wystąpić nudności, wymioty i brak apetytu. Bardzo duże dawki paracetamolu mogą powodować poważne uszkodzenie wątroby.

Pominięcie przyjęcia leku Paracetamol US Pharmacia

Nie należy stosować dawki podwójnej w celu uzupełnienia pominiętej dawki.

Możliwe działania niepożądane

Jak każdy lek, ten lek może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem jeżeli u pacjenta wystąpią:

  • reakcje nadwrażliwości, w tym obrzęk naczynioruchowy, trudności z oddychaniem, pocenie się, mdłości, niedociśnienie, wstrząs i anafilaksja;
  • uszkodzenie wątroby;
  • ciężkie reakcje skórne.

Działania niepożądane, które mogą wystąpić to:

  • Rzadko (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 1 000 osób)
  • a

6.

strona internetowa:

Działania niepożądane można zgłaszać również podmiotowi odpowiedzialnemu.

Dzięki zgłaszaniu działań niepożądanych można będzie zgromadzić więcej informacji na temat bezpieczeństwa stosowania leku.

5. Jak przechowywać lek Paracetamol US Pharmacia

Ten lek należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Nie przechowywać w temperaturze powyżej 25°C.

Nie stosować tego leku po upływie terminu ważności (EXP) zamieszczonego na opakowaniu.

Termin ważności oznacza ostatni dzień danego miesiąca.

Leków nie należy wyrzucać do kanalizacji ani domowych pojemników na odpadki.

Należy zapytać farmaceutę, jak usunąć leki, których już się nie używa. Takie postępowanie pomoże chronić środowisko.

6. Zawartość opakowania i inne informacje

Co zawiera lek Paracetamol US Pharmacia

- Substancją czynną leku jest paracetamol. Jedna kapsułka zawiera 500 mg paracetamolu.

- Pozostałe składniki (substancje pomocnicze) to: makrogol 400, makrogol 600, woda oczyszczona, glikol propylenowy, powidon, krzemionka, koloidalna bezwodna, żelatyna, sorbitol ciekły, częściowo odwodniony, glicerol, tytanu dwutlenek (E171). Zawiera w śladowych ilościach: triglicerydy kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, lecytynę sojową, alkohol izopropylowy.

Jak wygląda lek Paracetamol US Pharmacia i co zawiera opakowanie

- Paracetamol US Pharmacia to biała, podłużna, miękka, żelatynowa kapsułka.

- Lek Paracetamol US Pharmacia jest dostępny w blistrach z folii PVC/PVDC/Aluminium. Każde opakowanie zawiera 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30 lub 32 kapsułki. Nie wszystkie wielkości opakowań muszą znajdować się w obrocie.

Podmiot odpowiedzialny i wytwórca

US Pharmacia Sp. z o.o.
ul. Ziębicka 40
50-507 Wrocław

Ten produkt leczniczy jest dopuszczony do obrotu w państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami: Polska: Paracetamol US Pharmacia, Estonia: APAPTEN, Litwa: APAP Express 500 mg minkštosios kapsulės, Łotwa: APAPTEN 500 mg mīkstās kapsulas

Data ostatniej aktualizacji ulotki: marzec 2025 r.

Rozpocznij konsultację
Wybierz lek przechodząc do wyszukiwarki inny lek
Cena konsultacji: 59,00 zł