Recreol Maść (50 mg/g) - 1 tuba 30 g
Recreol Maść (50 mg/g) - 1 tuba 30 g
Ulotka dołączona do opakowania: Informacja dla użytkownika RECREOL, 50 mg/g, maść
Dexpanthenolum
Należy uważnie zapoznać się z treścią ulotki przed zastosowaniem leku, ponieważ zawiera ona informacje ważne dla pacjenta.
Lek ten należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty.
- Należy zachować tę ulotkę, aby w razie potrzeby móc ją ponownie przeczytać.
- Jeśli potrzebna jest rada lub dodatkowa informacja, należy zwrócić się do farmaceuty.
- Jeśli u pacjenta wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie. Patrz punkt 4.
- Jeśli po upływie 14 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Spis treści ulotki
- Co to jest lek Recreol i w jakim celu się go stosuje
- Informacje ważne przed zastosowaniem leku Recreol
- Jak stosować lek Recreol
- Możliwe działania niepożądane
- Jak przechowywać lek Recreol
- Zawartość opakowania i inne informacje
1. Co to jest lek Recreol i w jakim celu się go stosuje
Maść Recreol zawiera substancję czynną deksopantenol, należącą do grupy leków stosowanych w leczeniu ran i owrzodzeń. Deksopantenol jest przekształcany w tkankach w kwas pantotenowy. Kwas pantotenowy przywraca skórze elastyczność i sprzyja gojeniu się rany.
Maść Recreol stosuje się w:
- Leczeniu wspomagającym powierzchownych zmian skórnych, różnego pochodzenia. Pomaga on nawilżyć zewnętrzną warstwę skóry i wspomaga gojenie, a następnie działa przeciwzapalnie oraz przeciw swędzeniu.
- Maść Recreol może być stosowana u dzieci, młodzieży i dorosłych.
2. Informacje ważne przed zastosowaniem leku Recreol
Kiedy nie stosować maści Recreol
- jeśli pacjent ma uczulenie na deksopantenol lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku (wymienionych w punkcie 6);
- na rany u pacjentów z hemofilią z powodu ryzyka ciężkiego krwawienia.
Ostrzeżenia i środki ostrożności
Należy przerwać stosowanie maści Recreol w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej.
Należy unikać kontaktu maści Recreol z oczami.
Stosowanie maści Recreol
Stosowanie maści Recreol w okolicy odbytowo-płciowej może wpłynąć na wytrzymałość prezerwatyw.
Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania leku Recreol
Podczas stosowania maści Recreol nie wolno palić ani zbliżać się do otwartego ognia ze względu na ryzyko poważnych oparzeń. Tkanina (odzież, pościel, opatrunki itp.), która miała kontakt z tym lekiem łatwiej się pali i stanowi poważne zagrożenie pożarowe. Pranie odzieży i pościeli może zmniejszyć nagromadzenie leku, ale nie całkowicie go z nich usunąć.
Lek Recreol a inne leki
Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje stosować.
Brak danych dotyczących występowania interakcji maści z innymi lekami.
Ciąża, karmienie piersią i wpływ na płodność
Maść Recreol może być stosowana w okresie ciąży i karmienia piersią po zaleceniu przez lekarza. Należy unikać miejscowego stosowania na piersi, aby zapobiec kontaktowi leku z jamą ustną dziecka. Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu deksopantenolu na płodność u ludzi.
Prowadzenie pojazdów i obsługiwanie maszyn
Maść Recreol nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Maść Recreol zawiera alkohol cetylowy, alkohol stearylowy oraz lanolinę Alkohol cetylowy, alkohol stearylowy i lanolina mogą powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).
Jak stosować lek Recreol
Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w tej ulotce dla pacjenta, lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek jest przeznaczony do stosowania na skórę.
O ile lekarz nie zaleci inaczej, u dorosłych oraz u dzieci, cienką warstwę maści należy nakładać na zmienioną powierzchnię skóry raz lub kilka razy na dobę, w zależności od potrzeb. Czas trwania leczenia zależy od rodzaju i przebiegu choroby. Jeśli po upływie 14 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem.
Stosowanie u dzieci Maść Recreol może być stosowana u dzieci. W przypadku wrażenia, że działanie maści Recreol jest zbyt mocne lub za słabe, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Możliwe działania niepożądane
Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią. Bardzo rzadko (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 000 pacjentów): reakcje alergiczne, reakcje nadwrażliwości (np. zapalenie skóry/alergia i reakcje skórne wynikające z podrażnienia).
Zgłaszanie działań niepożądanych
Działania niepożądane
Jeśli wystąpią jakiekolwiek objawy niepożądane, w tym wszelkie objawy niepożądane niewymienione w ulotce, należy powiedzieć o tym lekarzowi lub farmaceucie, lub pielęgniarce. Działania niepożądane można zgłaszać bezpośrednio do Departamentu Monitorowania Niepożądanych Działań Produktów Leczniczych Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych:
Al. Jerozolimskie 181C
02-222 Warszawa
Tel: +48 22 49 21 301
Faks: +48 22 49 21 309
strona internetowa:
Leki dostępne w krajach europejskich
Ten lek jest dopuszczony do obrotu w krajach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego pod następującymi nazwami:
- Estonia RECREOL
- Łotwa RECREOL 50 mg/g ziede
- Litwa RECREOL 50 mg/g tepalas
- Republika Czeska RECREOL
- Słowacja RECREOL 50 mg/g masť
- Węgry RECREOL 50 mg/g kenőcs
- Finlandia Recreol 50 mg/g voide
- Polska Recreol
- Rumunia Recreol 50 mg/g unguent
- Portugalia Recreol 50 mg/g pomada
- Słowenia Recreol 50 mg/g mazilo
- Austria Recreol 50 mg/g Salbe
- Niemcy Dexpanthenol Grindeks 50 mg/g Salbe
Data ostatniej aktualizacji ulotki: 4